Příznaky

vybrat podkategorii příznaků
Svědění oka: Co je jeho příčinou? Co na svědění pomůže?

Svědění oka

Nejvyšší zastoupení má pravděpodobně alergická reakce. Následně zánět. Ale časté jsou také úrazy oka. Svědění oka je opět jedním z příznaků, které se nevyplatí podceňovat. Dlouhodobé potíže mohou vyvolat trvalé následky a zhoršení zraku.

Snížené slzení: Jaké má příčiny a jaké příznaky se k němu přidávají?

Snížené slzení

Snížené slzení a suché oko jsou v dnešní době aktuální problémy, které z dlouhodobého hlediska výrazně škodí oku. Znáte příčiny a příznaky?

Slepota: Jaké druhy známe a co znamená částečná, praktická?

Slepota

Zrak je jedním z nejdůležitějších vjemů. Jeho ztrátou nastává stav zvaný slepota. Ta může být úplná nebo částečná. Na příčině může být onemocnění, úraz, ale také genetická chyba.

Šilhání: Co víme o zabíhání jednoho či obou očí? Dá se napravit?

Šilhání

Šilhání je porucha hybnosti očí. Jejich postavení při pohybu je rozdílné. Fixace zraku na předmět probíhá pouze jedním okem. Tato porucha má za následek poruchy zraku. Důležité je jeho včasné vyšetření a léčení.

Padání víček: Proč vzniká ptóza, spadlé a povislé víčko?

Padání víček

Ptóza nebo také spadlé a povislé víčko není pouze estetickým problémem. Základ může mít i v závažnějším onemocnění nervového či cévního charakteru.

Oteklé víčko: Doprovází alergie i různá nemocnění?

Oteklé víčko

Oční víčka jsou citlivá na zánět. Kromě bolesti je snadno patrný i otok, jiný příznak může být zarudnutí. Místo očního víčka je citlivé a jeho onemocnění člověk citlivě také vnímá. Za otokem mohou být různé příčiny, nikoli jen zánět.

Oslepnutí na jedno oko: Co způsobuje zhoršení či ztrátu zraku?

Oslepnutí na jedno oko

Slepota na jedno oko je příznakem, který může značit závažné ohrožení kvality zraku nebo také zdraví a života obecně.

Mžitky před očima: Co mohou značit záblesky a světýlka před očima?

Mžitky před očima

I bez zřejmé chorobné příčiny občas vzniká stav, kdy nastanou mžitky před očima. Nebo se vyskytuje jiný zrakový vjem. Fosfeny, jak se vjemům odborně říká, vznikají i při útlaku oka, po úrazu, při únavě, ale i při nízkém krevním tlaku. Někdy jsou příznakem onemocnění.

Poruchy koncentrace: Jaké jsou příčiny poruch soustředění a pozornosti?

Poruchy koncentrace

Mohou být příznakem chronické únavy, poruch spánku či spánkové apnoe. Vznikají při hypertyreóze, nedostatku železa, ale i při pedikulóze (zavšivení). Často jsou následkem úrazu či jiného poškození mozku. Velkou část tvoří psychické poruchy, ADD či ADHD.

Paranoidita: Jaké příčiny má paranoia a jak se projevuje?

Paranoidita

Paranoia je porucha, která může být jako samostatná jednotka, ale i jako součást jiné psychiatrické poruchy. Člověk se projevuje rysy, jako jsou přehnaná žárlivost, prosazování vlastního ega, přehnané obavy o svou osobu, stihomam a pocit ohrožení. Zakládá neověřené konspirační teorie, ale může mít i pocit přehnané potřebnosti a důležitosti pro okolí a svět.

Snížená tělesná teplota: Jaké má nejčastější příčiny? + Hodnoty v tabulce

Snížená tělesná teplota

Vyskytuje se také jako příznak onemocnění. A to hlavně při poruchách endokrinního systému či poškození mozku v oblasti termoregulace. Ta je řízena z hypotalamu. Velmi často je snížení tělesné teploty samozřejmě vyvoláno okolním prostředím. Při dlouhém trvání a nízkých hodnotách tělesné teploty ohrožuje zdraví a život. Své využití nicméně našla také v lékařství.

Jaké příčiny má malátnost a nadměrná únava? Může být symptomem onemocnění?

Malátnost

Může se vyskytnout po těžké fyzické aktivitě, stresu, ale i při dehydrataci. Pokud přetrvává a přidružují se jiné příznaky, je třeba myslet na onemocnění. Od nervového systému přes endokrinní, srdečně-cévní, respirační až po vylučovací. Je přítomna při chřipce, lehkých zánětech horních cest dýchacích, ale i při závažných onemocněních.

Jaké jsou příčiny třesu, vnitřního chvění těla i bez teploty?

Třesavka

Třes je stav třesení či pocit vnitřního chvění těla. Často souvisí se zvýšenou tělesnou teplotou a horečkou. Vyskytuje se ovšem i bez teploty.

Příčiny třesu hlavy, rukou, těla? Třes, tremor nejen z Parkinsona

Třes

Třes je popsán jako mimovolní a rytmický pohyb, který postihuje jednu či více částí těla. Zasahuje horní končetiny, ruce, prsty, hlavu, trup či nohy.

Poruchy vědomí: Jaké jsou jejich příčiny a jak se rozdělují? (Kvalitativní/kvantitativní)

Poruchy vědomí

Vědomí je to, co nás určuje. Čím jsme schopni vnímat sebe a své okolí. Je projevem činnosti centrální mozkové soustavy. Probíhají v něm psychické procesy, naše myšlení, paměť. Někdy dochází k stavům, které jeho funkci naruší, a nastává jeho porucha. Ta může být krátkodobá i dlouhodobá. Kromě toho jsou poruchy rozděleny na kvalitativní či kvantitativní.

Poruchy paměti: Jaké jsou příčiny ztráty paměti (krátkodobé, dlouhodobé, náhlé)?

Poruchy paměti

Vyskytuje se u dětí, dospělých i ve stáří. Ztráta paměti může být krátkodobá, dlouhodobá, částečná nebo úplná. Nastává po úrazu, při psychické poruše nebo je příznakem onemocnění.

Obrna: Co způsobuje ochrnutí, paralýzu svalů? (Dočasná, trvalá)

Obrna

Poznáme ji oslabením části těla, poruchou hybnosti končetiny nebo jedné strany těla. Může být částečná nebo úplná, dočasná či trvalá. Postihuje jeden nerv, ale při některých onemocněních i více. Je následkem méně závažného, ale i závažného onemocnění. Hlavní zásada je tento příznak nepodcenit a při jeho výskytu okamžitě vyhledat odborné vyšetření.

Mravenčení: Příčiny mravenčení v hlavě, rukou, nohou, po těle?

Mravenčení

Mravenčení se často vyskytuje v horních či dolních končetinách, obličeji, rtech. Může doprovázet chvilkové utlačení nervu nebo akutní onemocnění i chronický problém. Příčin je více.

Jaké jsou hlavní příčiny poruchy řeči? (+ Rozdělení)

Poruchy řeči

Řeč je naším nástrojem dorozumívání. Slouží nám ve formě slova. To může být vysloveno jako zvuk, ale i ve formě písma. Obě formy je potřeba dokázat zpracovat, porozumět jim a v konečné fázi vytvořit odezvu. Někdy však nastane její porucha. Může být následkem poškození neurologického systému nebo i onemocněním mimo něj.

Svalové křeče: Jaké mají příčiny, nejen kvůli nedostatku hořčíku?

Svalové křeče

Svalové křeče se projevují jako mimovolní stahy svalů. Jejich příčina není vždy úplně známá. Mohou se vyskytnout i jako následek a mnohdy i jako první projev jiného onemocnění. Nejčastěji se vyskytují u starších lidí a také u žen v těhotenství.