Příznaky spojené s vylučovací soustavou

Co znamená bílkovina v moči? Proteinurie i v dětství či v těhotenství

Bílkovina v moči

Bílkovina v moči je znakem poruchy funkce ledvin. Může se vyskytovat pro jiné chorobné příčiny. Určité malé množství bílkovin bývá v moči ale přítomno i bez onemocnění.

Co znamená krev v moči, hematurie? (neviditelná, v těhotenství, u dětí)

Krev v moči

Krev v moči bývá přítomna z různých příčin. Ty jsou často nezávažné. Stává se ale, že za tímto příznakem je závažné i maligní onemocnění.

Zástava močení: Co je anurie, obstrukce a retence moči?

Zástava močení – anurie/retence

Každá porucha močení, jako zastavení močení, retence moči a tvorba nedostatečného množství moči, upozorňuje na onemocnění močového systému.

Zakalená moč: Jaké má příčiny bledá, bílá, zpěněná či kalná moč?

Zakalená moč

Barva moči je závislá na různých faktorech, které nejsou příznakem nemoci. Jako je tomu například při dehydrataci, horečce nebo po těžké námaze. Zakalení moči ale způsobují také onemocnění. Jejich příkladem jsou záněty, ledvinové kameny či jiné příčiny.

Tmavá moč: Jaké jsou její hlavní příčiny?

Tmavá moč

Barva moči odráží stav hydratace organismu. Ráno je moč tmavší, přes den a při správném pitném režimu se její odstín zesvětlí a je světle žlutá. Zabarvit ji mohou určité druhy ovoce a zeleniny. Tmavá moč má příčiny také v onemocněních.

Pomočování: Jaké má příčiny? Nejen u dětí, někdy i v dospělosti

Pomočování

Děti jím trpí častěji. Tato potíž se nevyhýbá ani dospělým. Na vině může být problém psychického rázu, ale i organické poškození nebo onemocnění. Může se jednat o onemocnění močových cest i jiné části organismu. Může být dlouhodobé, ale i přechodné.

Cukr v moči: Co signalizuje zvýšený cukr a jaké hodnoty jsou v normě?

Cukr v moči

Cukr je nejdůležitější látkou pro organismus. Při hospodaření s jeho hladinou si dává organismus pozor. Nevylučuje ho. Cukr v moči se za normálních okolností nenachází. Existují však případy, kdy v ní přítomen je.

Časté nucení na močení: Jaké má příčiny, nachlazení i onemocnění?

Časté nucení na močení

Ve vyšším věku postihuje ženy i muže. Ale v případě některých onemocnění nevynechá ani dětský věk. Způsobí ho zánětlivé onemocnění močového systému, ale i jiná onemocnění. Běžné je v těhotenství. Důležitý je také pitný režim.

Časté močení u mužů i žen: Jaké jsou možné příčiny? Mohou pomoci léky?

Časté močení

Častější odbíhání na malou potřebu nemusí být nic vážného. Může ale signalizovat určitou poruchu nebo onemocnění. Jak časté močení je považováno za normální? Kdy je nutné kontaktovat lékaře?

Bolest kůže: Co je příčinou bolestivé pokožky (štípání či pálení)?

Bolest kůže

Bolest kůže je příznak, který se vyskytuje při poranění kůže. Tím může být řezná rána, popálení, poleptání nebo omrzlina. Bolest kůže je samozřejmě typickým příznakem kožní nemoci, například plísňového, mykotického onemocnění. Projevují se jí i jiná onemocnění.

Vylučovací soustava patří mezi velmi důležité systémy v lidském organismu, jelikož odpovídá za filtrování krve, ale i celého organismu od škodlivých a odpadních látek, které následně vylučuje ven z těla. Tato soustava se skládá z ledvin, močovodů, močového měchýře a močové trubice, přičemž funkcí je filtrace, skladování a odstraňování škodlivin z těla formou moči. Celý systém reguluje přímo složení krve, rovnováhu tekutin v těle a vylučování.

Problémy ve vylučovací soustavě se mohou projevovat různými příznaky, od bolestí, přes problémy s močením a vylučováním, případně zakalením moči od krve nebo jiných cizorodých látek. Bolesti mohou trápit vnitřní orgány, jako jsou ledviny nebo močovody, bolest může vyskytovat i při samotném močení, a to ať už ve formě pálení, píchání, prudké a intenzivní bolesti nebo tlumené bolesti. Také ve formě svědění v močové trubici.

Mnohdy se příznaky spojené s vylučováním týkají nejen přímo onemocnění nebo problému ve vylučovacím systému a jeho orgánech, ale mohou napovědět mnoho i o jiných systémech v organismu a také o systémových chorobách. Jelikož se močí vylučují odpadní a nadbytečné látky z těla, projevují se takto například hladiny látek v těle, krvi, případně i infekce. Někdy dokonce o může jít i o propojenost s trávicí soustavou, například při močení výkalů.

Nejčastěji však souvisí chorobné projevy s orgány vylučovací soustavy. Velmi důležité je všímat si bolestí v oblasti ledvin, protože ledviny jsou nezbytně důležitý orgán a jejich selhání znamená vnitřní rozvrat prostředí organismu, nemožnost vylučovat odpadní a škodlivé látky z těla a je třeba nahradit je dialýzou. Také různé příznaky spojené se složením moči, jako je krev v moči nebo jiné látky, naznačují krvácení či jiné nemoci vnitřních systémů.

Látky nebo krev v moči

V moči lze při laboratorních vyšetřeních najít například bílkovinu. Může jít o přechodný nebo i vážnější jev, například spojený s glomerulonefritidou, mnohočetným myelomem nebo amyloidózou. Při výskytu cukru v moči může jít buď o dočasně zvýšenou hladinu glukózy, nebo o trvalé hodnoty, které nejčastěji ukazují na cukrovku. Zvýšené koncentrace zároveň i v krvi mohou znamenat diabetickou nefropatii nebo i Cushingův syndrom.

Velkým problémem je výskyt krve v moči. Pokud je to jen mikroskopický výskyt, jedná se o stav nazvaný mikrohematurie a příčinou může být nefritida, nádory na ledvinách, infekce bakterií Escherichia coli, nebo v horších případech i rakovina prostaty. Pokud je krev přítomna ve větším množství, může také obarvit moč. Více krve v moči je obvykle příznakem pro problémy s ledvinovými kameny, zánětem močových cest nebo u mužů příznak rakoviny prostaty.

Tmavá a zakalená moč

V běžném případě má zdravá moč čirou a zlatožlutou barvu, přičemž její zakalení může znamenat bez předchozí zjevné příčiny poměrně vážný problém. Moč může být zakalená nějakými látkami, například bílkovinami, nebo přímo krví. Mnohdy může jít o indikaci zánětů nebo infekcí v močových cestách, u žen také o endometriózu, kdy je moč zakalena jemně krví, a to zejména během menstruace. Pokud je však moč zakalená jen ráno, je to přirozené.

Podobně je to i s tmavší barvou, protože ráno člověk močí nahromaděnou tekutinu z celé noci a ta je obvykle tmavší, a v tomto případě se není třeba obávat. Tmavší moč může signalizovat i vyšší koncentraci soli, hlenu, tuků nebo jiných látek. Pokud jde ale o dlouhodobější symptom, je možné, že za tím jsou různé nemoci, například cirhóza, žloutenka, problémy s ledvinami nebo i alkaptonurie, což je dědičné onemocnění způsobené recesivitou chromozomu.

Časté močení a nutkání

Mezi symptomy v rámci problémů ve vylučovací soustavě patří i problémy přímo s močením. Například časté nucení na močení, což může souviset s nadměrnou tvorbou odpadních látek nebo s problémy přímo v močové soustavě, například při zánětu močového měchýře nebo při onemocněních ledvin, jako je zánět ledvin nebo močové kameny, které vznikají v ledvinách. Časté močení je zase poměrně běžné zejména při infekcích a zánětech.

U mužů může někdy časté močení souviset se zvětšenou prostatou nebo i rakovinou prostaty, u žen zase s rakovinou vaječníků nebo kapavkou. Zánět močového měchýře nebo močových cest se obvykle projevuje také naléhavou potřebou močení. Ta vzniká i při zvětšené prostatě v důsledku překážky v rámci močových cest. Močení velkého množství moči zase může být příznak pro problémy s ledvinami, Cushingův syndrom nebo onemocnění zvané diabetes indipidus.

Málo močení nebo přerušované močení

Člověk málo močí také při zánětech ve vylučovací soustavě. Ať už jde o glomerulonefritidu, zánět močových cest, močové kameny, nebo zvětšení prostaty, všechna tato onemocnění přímo patří do souvislosti s močovou soustavou. Někdy se však takto projevuje také cholera nebo botulismus, případně peritonitida, což je zánět tenké membrány v břišní dutině. V tomto případě tedy jde o příznak i onemocnění, která nemají na první pohled s vylučováním nic společného.

Pocit nedokonalého vymočení je zase obvykle spojen s nějakou překážkou, například při zvětšení prostaty nebo při výskytu močových kamenů v močovém ústrojí. Někdy může doprovázet i inkontinenci. Podobně močové kameny nebo zvětšení prostaty se mohou projevit i nemožností se rychle vymočit kvůli výskytu nějaké překážky v močových cestách. Přerušované močení také souvisí s těmito chorobami, případně se zánětem v močovodech.

Únik moči je také problém

Neschopnost udržet moč se nazývá inkontinence a jde o stav, kdy nastává samovolný únik moči. To může souviset různými chorobami, někdy i se zvětšenou prostatou, ale spíše s onemocněními nervového systému, jako je například Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova choroba. K poruchám dochází i při autoimunitní neuropatii. U menších dětí je zase typické pomočování, a to zejména v noci. Zde je třeba zvážit i vliv psychologických faktorů.

Pomočování někdy souvisí i s epilepsií, a to zejména během epileptických záchvatů, kdy může dojít k úniku moči díky svalovým záškubům a nemožnosti kontroly těchto svalů. Noční pomočování u dospělých lidí zase může být způsobeno i některými parazitárními onemocněními, například enterobiózou. Pokud dochází k úniku moči po vymočení, je třeba za tím hledat zvětšení prostaty, anomálie v močové trubici či záněty v močových cestách.

Pozor i na další problémy s močením

Poměrně nebezpečný příznak je také zastavení močení. To má souvislost zejména se selháním ledvin nebo s blokádou dolních močových cest a člověk by měl vždy v tomto případě navštívit lékaře a podrobit se vyšetření. Podobně fekalurie, tedy když se vyskytnou výkaly a stolice v moči, je nebezpečný jev a nejčastěji souvisí s přechodem stolice ze střev do močových cest na základě vytvoření trhliny ve střevě. Toto onemocnění je komplikované a vážné.

Metabolické poruchy v organismu nebo nesprávné stravování mohou mít za následek páchnoucí moč, někdy však jde i o vážnější choroby v organismu, například fenylketonurii. Několik pohlavně přenosných onemocnění se také projevuje problémy s močovými cestami a močením. Například svědění močové trubice může znamenat kapavku, ale i záněty pochvy u ženy. U mužů je typickým příznakem kapavky zase hnisavý výtok z močové trubice.