Chování, projevy a stavy

Zmatenost: Jaké jsou příčiny akutní, náhlé zmatenosti a dezorientace?

Zmatenost

Nastává akutně, ale také chronicky. Je za ní nízká hladina kyslíku nebo cukru v krvi. Vyskytuje se při otravách, horečce, a to hlavně u dětí a seniorů. Její příčinou mohou být i různá onemocnění, například srdce, jater či psychiatrická porucha. Je to stav, kdy je realita vnímána chorobně.

Úzkost: příznaky chronické úzkosti, záchvaty paniky? Jak se jich zbavit?

Úzkost

Úzkost je nepříjemný pocit, který je v průběhu života zcela běžný. Může se však jednat i o duševní onemocnění, konkrétně o úzkostnou poruchu. Co je úzkost a jak se projevuje? Jak tento stav vhodně léčit?

Jaké jsou hlavní příčiny poruchy řeči? (+ Rozdělení)

Poruchy řeči

Řeč je naším nástrojem dorozumívání. Slouží nám ve formě slova. A to může být vysloveno jako zvuk, ale i ve formě písma. Obě formy je potřeba dokázat zpracovat, porozumět jim a v konečné fázi vytvořit odezvu. Někdy však nastane její porucha – může být následkem poškození neurologického systému nebo i onemocněním mimo něj.

Znáte příčiny poruchy nálady? (Bipolární, alkoholismus, ADHD u dětí)

Poruchy nálady

Naše nálada závisí na mnoha externích a interních faktorech. Pokud je nálada dlouhodobě změněna nebo pokud se změny opakují, poukazuje to na problém. Nálada může být chorobně dobrá či špatná. Afektivní poruchy se vyskytují v dětství, ale i v dospělosti či stáří. Většinou jde o duševní poruchu, někdy je příčina v jiném základním onemocnění.

Poruchy koncentrace: Jaké jsou příčiny poruch soustředění a pozornosti?

Poruchy koncentrace

Mohou být příznakem chronické únavy, poruch spánku či spánkové apnoe. Vznikají při hypertyreóze, nedostatku železa, ale i při pedikulóze, čili zavšivení. Často jsou následkem úrazu či jiného poškození mozku. Velkou část tvoří psychické poruchy, ADD či ADHD.

Paranoidita: Jaké příčiny má paranoia a jak se projevuje?

Paranoidita

Paranoia je porucha, která může být jako samostatná jednotka, ale i jako součást jiné psychiatrické poruchy. Člověk se projevuje rysy, jako jsou přehnaná žárlivost, prosazování vlastního ega, přehnané obavy o svou osobu, stihomam a pocit ohrožení. Zakládá neověřené konspirační teorie, ale může mít i pocit přehnané potřeby a důležitosti pro okolí a svět.

Co jsou halucinace a bludy? Proč vznikají? Diagnostika a léčba

Halucinace a bludy

Halucinace, bludy a iluze jsou nejčastějším projevem psychických poruch. Někdy mohou být jen krátkodobé. Jedná se o patologické myšlení a poruchu vnímání reality. Jaký je rozdíl mezi halucinací a bludem? Kdy je nutné navštívit lékaře?

Deprese jako součást nemoci? Jaké jsou její projevy a fyzické příznaky?

Deprese – depresivní nálada

Deprese, smutek, sklíčenost, ztráta zájmu a poruchy nálady. Emoce, které mají psychický i fyzický dopad. Co je příčinou? Jaké související obtíže lze očekávat?

Může být demence příznakem jiné nemoci? Jaké jsou projevy a typy

Demence

Může být demence příznakem jiné nemoci? Ano, může. Co je to demence? Jaké má typy a příčiny?

Co je aura? Které nemoci často doprovází? + další příznaky

Aura

Aura se vyskytuje u záchvatovitých onemocnění, jako je epilepsie nebo migréna. Jedná se o neobvyklé pocity, které se za normálních okolností nevyskytují.

Apatie: Co je to apatie a jaké jsou její příznaky? Diagnostika a léčba

Apatie

Pojem apatie má v široké veřejnosti mnoho výkladů. Vyjadřuje lhostejnost a nedostatek motivace, zájmu a emocí. Jak se projevuje apatie? Proč vzniká? Jak se správně motivovat a kdy vyhledat odbornou pomoc lékaře?

Příznaky související s chováním, projevy a stavy jsou různého charakteru a jde o symptomy ne vždy patologického charakteru, ale mnohdy o běžné projevy lidského organismu. Některé tyto projevy nastávají jen velmi ojediněle, jiné jsou poměrně časté, ale mohou záviset i na externích okolnostech a vlivech prostředí, díky čemuž nemusí vždy souviset s nemocemi nebo zhoršením zdravotního stavu. Většina z nich však má základ ve zdravotních problémech.

Některé příznaky se týkají lidského chování, které je velmi často ovlivněno nemocemi, duševními, někdy i fyziologickými, a tyto příznaky mohou v mnoha případech souviset i s vážnými poruchami osobnosti, takže by určitě neměly být přehlédnuty. Právě naopak, člověk by měl vyhledat lékařské vyšetření, například pokud zpozoruje na sobě příznaky a projevy dezorientace, paranoidního chování, poruchy koncentrace nebo dokonce příznaky demence.

Několik projevů způsobených chorobnými příčinami nemusí být zjevno hned od počátku a mohou se rozvíjet dlouhodobě. Jde například o nadměrnou spavost, puntičkářství nebo plachost, kdy je rozvoj těchto projevů dlouhodobější z časového hlediska a jejich intenzita může střídavě stoupat nebo klesat v závislosti na aktuální situaci. Často se však může jednat o symptomy závažnějších poruch duševního charakteru, případně charakteru poškození nervové soustavy.

Zatímco některé symptomy nemusí být příliš vážné na první pohled a člověk je možná ani nepovažuje za nebezpečné, jako například nadměrné kýchání nebo chrápání, jiné projevy mohou ohrožovat nejen jeho, ale také jeho okolí. To platí při časté a opakované agresivitě, poruchách chování, při změnách osobnosti a podobně. Jindy může jít i o příznaky začínajících onemocnění významně ovlivňujících osobnost člověka, například snížení intelektu či poruchy učení.

Projevy mentálních poruch

Deprese je stav nadměrného smutku a mnohdy ho člověk přehlíží. Stav nadměrné deprese je však již vážný příznak, který může souviset s duševními chorobami, například i maniodepresivní psychózou, ale také s onemocněními jako například bulimie, hypochondrie nebo Aspergerův syndrom. Tento stav u člověka totiž může být způsoben i fyziologickými nepříjemnostmi a nemocemi a nejde čistě jen o příznak spojený výlučně s některými mentálními chorobami.

Podobně je to i při apatii, tedy stavu nezájmu, který může mnohdy souviset s depresí, ale někdy je i projevem pracovního přetížení nebo degenerativních chorob mozku. Lidé s agresivitou jsou však nebezpeční i svému okolí, a proto tento příznak patří do rukou odborníka. Může mít různé příčiny, od alkoholismu, přes demenci, ADHD, maniodepresivní psychózu až po projev mozkových onemocnění. Typickým projevem alkoholismu je také agresivita, ale také tzv. alkoholové okno.

Velmi častým příznakem mentální nebo duševní poruchy je paranoidita. Tímto příznakem trpí lidé s paranoidní poruchou, maniodepresivní psychózou, poruchami vnímání reality a také je typická i pro schizofrenii. Podobně typickým příznakem je i výskyt halucinací a bludů, které jsou spojeny jak s mentálními chorobami, jako je maniodepresivní psychóza nebo alkoholismus, tak s poruchami myšlení, například Alzheimerovou chorobou nebo demencí.

Symptomy spojené s neurologickými chorobami

Mezi příznaky spojené s onemocněními nervové soustavy patří například obliba rutinní činnosti. Jedná se o typický projev autismu, případně Aspergerova syndromu. Zároveň však může jít i o příznak obsedantně kompulzivní choroby, což je již duševní porucha. Tato porucha se projevuje i přehnaným a přílišným puntičkářstvím. Přehnaný perfekcionismus je také projevem Aspergerova syndromu, i když nejde o typický příznak. Ne vždy samozřejmě musí jít o chorobný symptom.

Plachost je však typická pro lidi s autismem nebo Aspergerovým syndromem, což jsou obě onemocnění centrální nervové soustavy, konkrétně mozku. Nadměrná plachost je také projevem sociální fobie, někdy bývá spojena s asociálním chováním. Typickým příznakem pro neurologickou chorobu jsou poruchy učení, obzvlášť to platí pro onemocnění zvané ADHD, které je charakteristické i poruchami koncentrace. Poruchy učení souvisí například i s dyslexií nebo dysgrafií.

Snížení inteligenčních schopností také doprovází několik neurologických chorob, zejména demenci, Alzheimerovu chorobu nebo některá onemocnění spojená s poruchami paměti. U dětí zase souvisí často s dětskou obrnou. Demence jako taková je příznakem a zároveň i samostatnou chorobou neurologického typu a dochází při ní i ke změnám chování. Zároveň je demence příznakem závažných onemocnění mozku, například při krvácení do mozku, ale doprovází také alkoholismus.

Mnohdy s demencí, ale i poruchami paměti a onemocněními neurologického typu souvisí i zmatenost. Ta nastává například při Alzheimerově chorobě nebo při infekčních onemocněních nervové soustavy. Spojena je někdy i s život ohrožujícími stavy, například intoxikací či cévní mozkovou příhodou. V souvislosti se zmateností může být člověk dezorientován i tím, kde se nachází, nebo má dezorientaci času, což je typické také pro intoxikaci a Alzheimerovu chorobu.

Problémy s koncentrací a rozrušením

Typickým projevem problémů s koncentrací je hyperaktivita. Jde o nadměrnou psychickou nebo fyzickou aktivitu, která doprovází mnohá onemocnění, ať už jde o ADHD, hypertyreózu, maniodepresivní psychózu, nebo někdy i intoxikaci. Někdy je jen dočasná, jindy ale i dlouhodobá. Problémy s koncentrací mají i lidé s poruchami soustředění, což je typický příznak pro Downův syndrom, chronický únavový syndrom, nadprodukci hormonů a také ADHD.

Zvýšené rozrušení je charakteristické také pro nervozitu. Tento příznak mnohdy souvisí s psychickými, ale často i fyziologickými příčinami. Často se nervozita vyskytuje při hypochondrii, Alzheimerově chorobě, migréně nebo ADHD a vždy může mít jinou příčinu nebo podnět. Podobně se projevuje i neklid, což je stav, kdy člověk nemůže setrvat v jedné poloze nebo bez nějaké aktivity. Takto se projevuje hypertyreóza, demence nebo i hypochondrie.

Poruchy nálady, osobnosti a chování

Poruchy nálady jsou typickým projevem maniodepresivní psychózy nebo ADHD, ale dochází k nim například i při alkoholismu, demenci, během deliria a také na základě některých fyziologických příčin, například při bolestech a podobně. Mezi vážné problémy patří také úzkost, což je stav nadměrného strachu. Tento stav je typický pro fobické a úzkostné psychické poruchy, ale doprovází například i hypochondrii, ADHD nebo Aspergerův syndrom.

Velmi vážným příznakem je celková změna osobnosti, která nastává obvykle při vážných psychiatrických a duševních poruchách a problémech, například při schizofrenii nebo disociálních poruchách. Změny osobnosti provázejí i alkoholismus a vyskytují se při Alzheimerově chorobě. Při změnách chování nejde o změnu osobnosti, ale pouze projevu člověka, například je to při maniodepresivní psychóze, intoxikaci a neurologických chorobách, například při autismu či demenci.

Problémy se spánkem a reflexní reakce

Mezi reflexivní reakce, které patří mezi projevy lidského organismu, patří například kýchání. Nejčastěji jde o reflex, jehož cílem je zprůchodnit dýchací cesty, a velmi často se vyskytuje při alergických reakcích. Chrápání na druhou stranu není reflex, ale stav, který vzniká vibrací vzduchu během proudění přes horní dýchací soustavu. Způsobuje problémy o spánku a vyskytuje se například při infekcích horních cest dýchacích nebo u lidí s nadváhou.

Velkým problémem se spánkem je nadměrná spavost. Tento příznak je vážnou poruchou a může jít o prodlužování nočního spánku nebo o spánek i během dne. Jako symptom je nadměrná spavost přítomna při anémii, hypotyreóze, chronickém únavném syndromu, maniodepresivní psychóze během depresivní fáze, také při anorexii, nekrotizující enterokolitidě a během infekčních onemocnění mozku. Velmi často se vyskytuje spolu s nadměrnou únavou.