Časté močení u mužů i žen: Jaké jsou možné příčiny? Mohou pomoci léky?

Časté močení u mužů i žen: Jaké jsou možné příčiny? Mohou pomoci léky?
Zdroj fotografie: Getty images

Častější odbíhání na malou potřebu nemusí být nic vážného. Může ale signalizovat určitou poruchu nebo onemocnění. Jak časté močení je považováno za normální? Kdy je nutné kontaktovat lékaře?

Časté močení může být příznak konkrétního zdravotního problému. Někdy má běžnou, nerizikovou příčinu. Nadměrná frekvence močení dokáže znepříjemnit i ty nejběžnější činnosti.

Možné příčiny častého močení a nutkání chodit na toaletu, diagnostiku, prevenci, domácí pomoc a mnoho dalších zajímavých informací naleznete v článku.

Co je považováno za časté močení?

Tělo se močením zbavuje odpadních látek z těla. Moč obsahuje především kyselinu močovou, močovinu a nepotřebné odpadní složky. Močový měchýř je vnitřní vakovitý orgán a měl by pojmout 600 ml moči.

Naplňováním měchýře se zvyšuje pocit nutkání na malou potřebu.

Za zdravou a normální frekvenci se považuje močení 6–8krát za 24 hodin (při vypití přibližně 2 litrů tekutin denně). V noci je normální frekvence močení maximálně 2krát za noc.

Jedná se pouze o přibližný údaj.

Na frekvenci močení se podílí mnoho faktorů. Patří mezi ně například věk, pohlaví, pitný režim, fyzická aktivita, energetický příjem/výdej, zdravotní stav, farmakoterapie a další.

Časté nutkání k močení (odborně nazývané polakisurie) může být běžným příznakem řady onemocnění. Nemusí se vždy jednat o onemocnění vylučovací (močové) soustavy.

Polakisurie je potřeba jedince močit častěji než obvykle. Obvykle se jedná pouze o malé množství moči. Může se vyskytovat během dne i v noci.

Častá frekvence močení negativně ovlivňuje běžné denní aktivity, kvalitu spánku a celkové pohodlí jedince.

Zdravý člověk má močový měchýř pod kontrolou a je schopen potlačit nutkání jít na toaletu. Při neschopnosti regulovat únik moči hovoříme o inkontinenci (samovolném úniku moči).

Nadměrné močení (6–8krát) nemusí vždy znamenat zdravotní problém. Častější močení je přirozené při vysokém energetickém výdeji a pití nadměrného množství tekutin.

Při dlouhodobých potížích a pravidelném močení více než 10krát denně je potřeba zjistit příčinu.

Je třeba sledovat frekvenci přibližný objem vylučované moči. Potřeba močit 15 až 30 minut po poslední návštěvě toalety může znamenat zdravotní problém. 

Možné příčiny častého močení

V případě nespecifických příznaků, bolesti nebo pálení při močení je dobré vyhledat odbornou pomoc urologa.

Příčina častého močení je multifaktoriální. Močový systém je složitý systém propojený s dalšími vnitřními systémy těla. Možné příčiny jsou popsány níže.

Nadměrný příjem tekutin, alkoholu a kofeinu

Pokud během dne vypijete více tekutin než obvykle, je vyšší frekvence močení přirozená. Problémem může být i pravidelné nadměrné pití tekutin v průběhu dne. Doporučují se přibližně 2 litry tekutin denně. Záleží na vaší hmotnosti, věku a energetickém výdeji.

Nápoje s obsahem alkoholu nebo kofeinu mohou dráždit vylučovací systém a působit jako diuretika. V případě alkoholu se tělo nadměrným močením zbavuje nepotřebných tekutin a škodlivin. Tento stav se v krátké době upraví.

Pitný režim - kalkulačka: Kolik vody mám denně vypít?

Psychogenní faktor

Zvýšený stres, úzkost, nadměrná nervozita a emoční napětí mohou způsobit zvýšenou frekvenci močení a stolice. V příležitostných stresových situacích je to přirozený „bojový“ stav organismu.

Při dlouhodobém a pravidelném stresu může vzniknout syndrom hyperaktivního močového měchýře a pocit neustálého nucení na močení. 

Hyperaktivní močový měchýř

Hyperaktivní močový měchýř (také dráždivý močový měchýř) se vyznačuje vysokou frekvencí močení během dne i noci. V případě hyperaktivního močového měchýře dochází k močení více než 8–10krát během dne.

Hyperaktivní močový měchýř je častější u starších lidí a u žen.

Jedinci s tímto syndromem pociťují potřebu jít močit při naplnění močového měchýře přibližně do poloviny jeho objemu. Míra naplnění a pocit nutkání jít na toaletu může být individuální.

Příčina syndromu dráždivého tračníku souvisí především s věkem, pohlavím, psychickým, vylučovacím a reprodukčním zdravím a dalšími faktory.

Farmakoterapie (léky a léčiva)

Některé léky jsou zaměřeny na odvodnění organismu a zvýšení vylučování vody. Patří mezi ně léky na otoky, vysoký krevní tlak a onemocnění ledvin nebo jater.

Diuretika jsou léky s močopudným účinkem. Působí přímo na ledviny a zvyšují tvorbu moči.

Některé přírodní byliny na podporu lymfatického systému a odvodnění organismu mají diuretický účinek.

Infekce a záněty močového systému

Při zánětlivých infekčních onemocněních vylučovací soustavy dochází k podráždění močového měchýře a močových cest. Projevuje se především pálením a nepříjemnými pocity při močení.

V tomto případě je nutná odborná diagnóza lékaře a určení původce infekce vyšetřením vzorku moči.

Zánětlivý proces může vzniknout v ledvinách, močovém měchýři, močovodech a močové trubici. Zánět močové trubice je častější u žen. Je to způsobeno anatomicky kratší délkou močové trubice. Vystavení chladu a podchlazení může také vést k častému močení.

Při zanedbání léčby může infekce postupovat do močového měchýře a ledvin. Infekce močového měchýře se odborně nazývá cystitida. Způsobuje ji především bakterie Escherichia coli.

Infekce močových cest: Jaké má příznaky a příčiny?

Pomůže nadměrný pitný režim, dostatečná regenerace organismu a farmakologická léčba předepsaná urologem. Je třeba dávat pozor na opakované záněty močového systému.

Zánět močového měchýře
Cystitida (infekce močového měchýře a močových cest): původcem je bakterie Escherichia coli. Uteror (močovod), uretra (močová trubice). Zdroj fotografie: Getty Images

Ledvinové (močové) kameny

Močové (ledvinové) kameny ve formě malých kamínků vznikají nedostatečným rozpouštěním minerálů a solí v ledvinách a močových cestách. Mohou vznikat také v důsledku infekčního zánětu a často se opakujících zánětů.

Rizikovými faktory jsou metabolické poruchy, lokální faktory, životní styl a rodinná anamnéza.

Konkrementy putují močovými cestami. Způsobují bolest, nepohodlí a zvýšené nutkání k častému močení. Bolest vyvolaná močovým kamenem se označuje jako renální kolika.

Neurologické onemocnění

Při poškození nervového systému a jeho funkce může dojít k poruše vylučovacího systému. Může se jednat o degenerativní neurologickou diagnózucévní mozkovou příhodu nebo úraz.

Příkladem jsou spontánní svalové kontrakce močového měchýře a nutkání k močení před naplněním. Diagnózu a léčbu stanovuje neurolog.

Diabetes mellitus

Častý pocit na močení je přítomen také u cukrovky (diabetes mellitus). Časté močení, nadměrná žízeň a sucho v ústech jsou často první příznaky cukrovky.

Hlavní příčinou je zvýšené množství glukózy v krvi. V důsledku toho musí ledviny zvýšit funkci filtrace krve a vylučování moči.

Mohou vzniknout poruchy vyprazdňování močového měchýře. Měchýř se nedostatečně vyprazdňuje a dráždí k opětovnému močení. Při podezření na cukrovku je nutné navštívit lékaře, který diagnostikuje hladinu glukózy v krvi i v moči.

Prostata u mužů

Po 50. roce věku se prostata často zvětšuje. Svým objemem tlačí na močovou trubici. To způsobuje neúplné vyprazdňování močového měchýře a časté močení.

Nezhoubné zvětšení prostaty se odborně nazývá benigní hyperplazie prostaty (zkráceně BPH).

Léčba může být konzervativní v podobě farmakoterapie a úpravy životního stylu. Je možná také chirurgická forma léčby. Onemocnění lze předcházet každoroční preventivní návštěvou urologa.

Nezhoubné zvětšení prostaty u muže
Nezhoubné zvětšení prostaty u muže: močový měchýř, fyziologická a zvětšená prostata. Zdroj fotografie: Getty Images

Těhotenství u žen

Častá frekvence močení v období těhotenství je běžným jevem. Rostoucí plod v děloze postupně tlačí na okolní vnitřní orgány včetně močového měchýře. Způsobuje časté nucení na močení.

Při jakýchkoliv nejasných příznacích nebo nepříjemných pocitech při močení je nutná návštěva gynekologa.

V poporodním období se může objevovat mírná inkontinence (únik moči). Způsobuje ji oslabení svalů pánevního dna a břišní stěny porodem.

Další onemocnění

Časté močení a pocit na močení je multifaktoriální příznak. Signalizuje především poruchu vylučovacího, pohlavního nebo nervového systému.

Možnými příčinami častého močení jsou také pohlavní choroby a sexuálně přenosné infekce. Jsou doprovázeny bolestí, pálením, svěděním a nepříjemnými pocity při močení a pohlavním styku.

Příčina může být i psychická a psychosomatická. U žen i mužů je pánevní dno a pánevní svalstvo důležité v prevenci inkontinence a v prožívání sexuality.

Možností je také onkologické onemocnění, konkrétně nezhoubné a zhoubné nádory prostaty, dělohy, močového měchýře a dalších okolních oblastí. Proto je vždy nutná odborná diagnostika lékařem (urologem).

Rakovina prostaty: příčiny a první příznaky. Jaká je prognóza léčby?

Přehled možných příčin častého močení:

  • infekce a zánět močových cest
  • farmakoterapie (diuretika)
  • nadměrné pití tekutin
  • konzumace alkoholu
  • nadměrná konzumace kofeinu
  • močové ledvinové kameny
  • onemocnění ledvin
  • zvětšená prostata u mužů
  • těhotenství u žen
  • pohlavně přenosné choroby
  • inkontinence a oslabení pánevního dna
  • onemocnění nervového systému
  • psychologické faktory (úzkost, stres, napětí)
  • psychosomatická onemocnění
  • hyperaktivní močový měchýř
  • onkologické onemocnění pánevní oblasti
  • diabetes mellitus (cukrovka)
  • obezita

Časté močení u dětí

Příliš časté močení nebo nutkání k močení trápí kromě dospělých jedinců také děti.

Časté močení u dětí by se nemělo podceňovat kvůli riziku rozšíření infekce do okolních struktur. To platí hlavně při přítomnosti infekce.

Zánět močových cest je jedním z nejčastějších problémů spojených s častým močením u dětí.

Vyskytuje se hlavně u dívek kvůli anatomicky kratší močové trubici.

Mezi rizikové faktory patří nedostatečná hygiena. Zejména u menších dětí je zvýšené riziko přenosu bakteriální infekce z okolí konečníku.

Časté močení se vyskytuje také v období dospívání. Způsobuje ho kombinace chladu, chladného počasí a nedostatečného oblečení.

Diagnostika, léčba a prevence častého močení

Prvotní diagnostika častého močení začíná u praktického lékaře, který pacienta odešle ke specialistovi – urologovi.

Urolog stanoví nebo vyloučí diagnózu spojenou s močovým systémem.

případě podezření na jiné onemocnění odkáže pacienta na příslušné oddělení (neurologie, gynekologie, psychiatrie, gastroenterologie a další).

Při léčbě častého močení způsobeného onemocněním jiného systému je cílem terapie odstranění příčiny. Režimová farmakologická opatření při diabetu, medikamentózní nebo chirurgická léčba u neurologické poruchy, chirurgická léčba u onkologického onemocnění...

Počáteční diagnostika spočívá v odběru a laboratorním vyšetření vzorku pacientovy moči. Obvykle se odebírá také vzorek krve. Urolog pacienta vyšetří pohmatem (palpací), odebere anamnézu a posoudí klinické příznaky.

Vhodné je přístrojové ultrazvukové vyšetření ledvin a příslušných orgánů.

V případě infekce a zánětu močových cest se volí medikamentózní léčba antibiotiky, léky proti bolesti a protizánětlivými léky. Součástí léčby je úprava životosprávy, pitného režimu, diety a odstranění fyzické nebo psychické zátěže.

U hyperaktivního močového měchýře pacient často dostává anticholinergika ke snížení dráždivosti močového měchýře pomocí snížení lokální svalové kontrakce.

Podpůrnou léčbou častého močení je rehabilitace v podobě posilování a kontroly svalů pánevního dna.

U urologických lokálních problémů se léčí příčina. Příkladem je léčba ledvinových (močových) kamenů. Terapie je režimová, medikamentózní a často i chirurgická.

Laboratorní vyšetření vzorku moči a krve pacienta.
Laboratorní vyšetření vzorků moči a krve pacienta. Zdroj fotografie: Getty Images

Prevence častého močení a nucení na močení spočívá ve změně životního stylu. Jde především o omezení příjmu alkoholu, kofeinu a potravin a nápojů s močopudným a dráždivým účinkem (nadměrně kořeněná a pálivá jídla, umělá sladidla...).

Denní pitný režim by měl být přibližně 2 l tekutin denně. Závisí na věku, tělesné hmotnosti a energetickém výdeji.

Je vhodné omezit příjem tekutin večer před spaním. Sníží se frekvence nočního močení (odborně nokturie).

Doporučuje se vyvážená pravidelná strava s dostatkem vitamínů, minerálních látek, makronutrientů (bílkovin, komplexních sacharidů, tuků) a vlákniny. V rámci životního stylu si dejte pozor na chlad a podchlazení. Mají negativní vliv na časté močení.

Doporučuje se domácí posilování pánevních svalů a pánevního dna. Jedná se například o Kegelovy cviky zaměřené na izolovanou aktivaci a kontrakci pánevního dna.

Kromě posilování svalů vylučovacího systému podporují pánevní svaly prožívání sexuality u žen a erektilní funkci u mužů.

Kdy musím navštívit lékaře?

  • Častá frekvence močení během dne a noci
  • Pocit neúplného vyprázdnění
  • Bolest a pálení při močení
  • Zapáchající moč
  • Nespecifická barva moči, zakalená moč
  • Přítomnost krve v moči
  • Inkontinence (samovolný únik moči)
  • Zvýšená tělesná teplota a horečka
  • Jakékoliv nejasné příznaky a bolest
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • solen.cz - Farmakoterapie urgentní inkontinence a hyperaktivního močového měchýře. Solen. MUDr. Miroslava Romžová
  • Everydayhealth.com - Časté močení: příznaky, příčiny a léčba. Everydayhealth. Kathleen Smith, PhD, LPC
  • pediatriepropraxi.cz - Polyurie jako klinický příznak podílející se na časné diagnostice karcinomu nadledvin. prof. MUDr Vladimír Mihál, CSc a kol.
  • TESAŘ, Vladimír a Ondřej VIKLICKÝ, ed. Klinická nefrologie. 2., zcela přepracované a doplněné vydání. Praha: Grada Publishing, 2015. ISBN 978-80-247-4367-7.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.