Kývání zubů: Jaké jsou příčiny (v dospělosti i u dětí)?

Kývání zubů: Jaké jsou příčiny (v dospělosti i u dětí)?
Zdroj fotografie: Getty images

Mléčné zuby se u dětí uvolňují přirozeně, aby je mohly nahradit dospělé, trvalé zuby. U dospělého je to ale jev, který značí onemocnění. Zanedbání může znamenat vážné komplikace.

Kývání zubů může být způsobeno buď onemocněním a zánětem konkrétního zubu, nebo onemocněním postihujícím i závěsný aparát zubu, případně celou dáseň.

Velmi často jde o příznak zánětlivého nebo infekčního onemocnění v ústní dutině.

V tom případě je třeba vyhledat odborné lékařské ošetření u stomatologa. Ten umí určit příčinu kývání. Samozřejmě je třeba ještě před samotnou návštěvou vyloučit vlivy a příčiny externí, které nemají souvislost s ústní dutinou.

V dětském věku

Dítě má mléčný, dětský zub, vypadlý první zub, úsměv
Výměna mléčných zubů v dětství je přirozeným jevem. Zdroj: Getty images

U dětí je kývání zubů například způsobené přirozeným nahrazováním mléčných zubů trvalým chrupem. Mléčné zuby se začnou kývat a později vypadávat. Jako první se začínají kývat přední zuby. Dítěti začnou pak růst nové zuby, které jsou již trvalou součástí chrupu.

U dospělých

U dospělých může být kývání zubu spojené například se zubním kazem, který se rozšířil i do kořene a mohl způsobit ojedinělý zánět. Ten se nerozšířil na další zuby a vlivem zánětu se začal zub kývat.

Takto nestabilní lůžko může nastat v případě komplikací po opravě zubu. Ale i pokud člověk ignoruje příznaky zubního kazu. Ten se následně rozšíří až do kořene k zubu, a to do jeho závěsného aparátu.

Zánět dásní jako příčina

Pokud je ale kývání zubů rozšířeno na několik zubů v rámci ústní dutiny, je tu už podezření na zánětlivý proces v dásni. Velmi rozšířený je zánět dásně, rozděluje se na:

  • gingivitidu
  • parodontitidu
  • paradentózu
  • atrofii parodontu, nejzávažnější stav

Gingivitida

Dáseň (gingiva) je součástí závěsného aparátu zubu. Obklopuje zuby. Při zánětu dásně (gingivitidě) jsou přítomné příznaky:

  • otok, zduření dásně a změna jejího tvaru
  • bolest
  • zarudnutí
  • krvácení
  • někdy i tvoření hnisu, mokvání
  • v některých případech může stoupat tělesná teplota
Žena si čistí zuby
Důležitá je pravidelná a správná hygiena. Zdroj: Getty images

Velmi často se projevuje kývání zubů při zánětu dásně, který je způsoben vznikem zubního plaku. Ten vzniká v důsledku nedostatečné nebo nesprávné dentální hygieny.

Zubní povlak je tvořen i bakteriemi, které se mohou dostat do zubu a dásně a vyvolat zánět, bolest a samozřejmě i kývání zubu. Také se může infekce rozšířit i do jiných zubů v okolí. Právě proto je třeba v tomto případě vyhledat co nejdříve stomatologa, který může chrup vyšetřit a ošetřit.

Parodontitida

Zánět závěsného aparátu zubu se nazývá parodontitida. Jde o zánět, který je umístěn v oblasti dásně, kde přiléhá těsně k zubu. Mnohdy má tento zánět tendenci šířit se i přímo ke kořeni zubu.

To vyvolá oslabení stability, ústup dásně, a to může způsobit i kývání daného zubu. Dochází k postupnému zničení závěsného aparátu, vzniku patologického chobotu, obnažování zubních krčků. Postupně, pokud se stav neřeší, k uvolnění zubu.

Paradentóza

Paradentóza navazuje také na podobný případ. Protože i tento stav je onemocněním závěsného aparátu zubu. Zde ovšem nedochází k zánětlivému šíření, ačkoli je stabilita i v tomto případě narušována. To má za následek kývání zubů.

Při paradentóze je charakteristické i krvácení dásní, a to zejména při čištění zubů. Při paradentóze může dojít k rychlému rozšíření i na ostatní zuby. A právě proto je třeba v případě podezření na tuto nemoc co nejdříve začít odbornou léčbu u stomatologa.

Atrofie parodontu

Přirozeně k ní dochází ve stáří, a to většinou po 60. roku života. Onemocnění je nezánětlivé a na všech zubech poměrně stejné. Nastává úbytek tkáně závěsného aparátu a také tkáně v čelisti a úbytek cementu.

Při stařeckém typu není léčba významná. Ale pokud se vyskytne dříve a přidruží se k ní i jiné potíže, je třeba odborné vyšetření. Samozřejmě i léčba, kterou navrhuje stomatolog.

Video a informace o příčině obtíží se zuby

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.