Puchýř: proč se tvoří? Pomoc a léčba - lze ho propíchnout?

Puchýř: proč se tvoří? Pomoc a léčba - lze ho propíchnout?
Zdroj fotografie: Getty images

Puchýř v životě zažije téměř každý. Nejčastějším typem puchýřů jsou puchýře způsobené třením a mechanickým poškozením. Puchýře mohou vzniknout i v důsledku různých onemocnění. Jaké zdravotní problémy se projevují puchýřem? Jak jej správně léčit?

Puchýř se odborně nazývá vezikula. Puchýř je dutý útvar vznikající na kůži člověka. Etiologie vzniku je poměrně rozmanitá. Puchýř se nejčastěji tvoří na chodidlech v důsledku zvýšeného tření a fyzické námahy.

Příčiny vzniku, léčbu, první pomoc, prevenci a mnoho dalších zajímavých informací naleznete v článku.

Jak puchýř vzniká?

Puchýř je poranění, při kterém se část kůže oddělila (posunula) od hlubší vrstvy kůže. Mezi vrstvami kůže se vytvořila dutina vyplněná tkáňovým zánětlivým výpotkem.

Pokud dojde k odtržení vrchní vrstvy od spodních vrstev, začne v rámci poškození tkáně vytékat tekutina. Tekutina vyplní vzniklý prostor. Následně se vytvoří dutý puchýř.

Puchýře mohou mít různou výplň podle etiologie jejich vzniku: tkáňový mok, krevní plazma, krev nebo hnis.

Puchýř vzniklý v důsledku tření je obrannou reakcí organismu proti dalšímu poškození. Vznikem puchýře se tělo snaží omezit poškozenou část tkáně a zabránit dalšímu narušení okolí.

Tekutina uvnitř puchýře podporuje regeneraci místních tkání.

Přibližně dva dny po vytvoření puchýře lze na kůži pozorovat novou vrstvu kůže. Spolu s růstem nových kožních buněk se tekutina z puchýře vstřebává. Puchýř následně sám zmizí.

Puchýře na chodidlech nebo dlaních jsou často způsobeny fyzickou zátěží. Vrstvy kůže jsou v těsné blízkosti nervových zakončení, a proto mohou být puchýře na chodidlech a rukou bolestivé.

Puchýře mohou být také příznakem jiných než kožních onemocnění. Mohou být také důsledkem alergické reakce, popálenin, bodnutí hmyzem a dalších.

Puchýř na chodidle
Puchýř na chodidle způsobený mechanickým třením. Zdroj: Getty Images

Rozdělení a příčiny vzniku puchýřů

Tření a poranění

Puchýře často vznikají v důsledku opakovaného tření kůže. Nejčastěji na rukou a nohou. Při působení tření nakonec dojde k natržení kůže. Tření a tlak zpočátku nemusí být příliš cítit.

V případě poranění, například skřípnutí kůže, dojde k prasknutí drobných místních cév. Může dojít k mírnému krvácení. Pokud se krev dostane pod natrženou část kůže, vytvoří se puchýř naplněný krví.

Kolísání teploty

K tvorbě puchýřů může dojít také při vystavení kůže extrémním teplotám. Při vysokých teplotách může dojít k popálení. Naopak při nízkých teplotách pod bodem mrazu může dojít k omrzlinám.

U popálenin prvního stupně se puchýře tvoří několik dní po popálení. U popálenin druhého a třetího stupně se charakteristické puchýře tvoří okamžitě.

Vliv chemických látek a přípravků

V některých případech se puchýře tvoří v důsledku působení chemických látek. Jedná se o alergickou reakci kůže na podráždění silnými chemickými látkami (louhy a kyseliny).

Příkladem jsou některá rozpouštědla a odmašťovadla, nikl, rtuť, formaldehyd, insekticidy, uhelný dehet, dehet, jed na hmyz nebo různé vojenské plyny.

Puchýře jako příznak nemoci

Puchýře mohou být příznakem různých onemocnění, nejen kožních.

Puchýře jsou přítomny jako součást příznaků několika infekčních onemocnění. Příkladem je celosvětově rozšířená virová infekce herpes simplex virus nebo varicella způsobující plané neštovice a pásový opar.

Plané neštovice se vyznačují výskytem malých puchýřků. Typická je vyrážka po celém těle, horečka a svědění kůže.

Opary (herpes) jsou způsobeny herpes viry. Projevují se povlaky malých puchýřků naplněných čirou tekutinou. Puchýřky se mohou objevit nejen na povrchu kůže, ale také na sliznicích těla, jako jsou mandle, ústa, rty nebo intimní oblasti.

Impetigo je kožní infekční onemocnění bakteriálního původu způsobené Staphylococcus aureus nebo Streptococcus pyogenes. Základním projevem je tvorba hnisavých puchýřů. Nejčastěji postihuje jedince v dětském věku.

Ekzém je skupina kožních onemocnění, která se kromě puchýřů projevují suchostí, olupováním kůže a tvorbou šupin. Dalším příkladem je atopická dermatitida.

Autoimunitní a kožní onemocnění spojená s tvorbou puchýřů jsou dyshidróza, pemfigus, pemfigoid, bulózní epidermolysis bullosa (nemoc motýlích křídel) a další.

Puchýře - opary (herpes) kolem sliznice úst.
Puchýř – opar (herpes) kolem sliznice úst. Zdroj: Getty Images

Léčba a první pomoc při puchýřích

U puchýřů způsobených kožními nebo infekčními chorobami, alergickými reakcemi, popáleninami nebo chemickým poškozením je nutné odborné ošetření lékařem.

U běžných puchýřů způsobených třením je možná samoléčba a domácí ošetření. Pokud si nejste jisti původem puchýřů, vždy předem navštivte lékaře.

Násilné seškrabávání puchýřů se nedoporučuje.

Puchýř představuje ochranu před infekcí hlubších tkání. Při násilném odstranění této ochranné bariéry před úplným zhojením puchýře se může proces hojení prodloužit a zvýšit se riziko přenosu infekce.

Nejvhodnějším způsobem ošetření puchýřů je jejich překrytí vhodnou náplastí nebo jejich odborné propíchnutí a ošetření.

Při samovolném prasknutí puchýře neodstraňujte ihned vrchní část odumřelé kůže. Nejprve nechte tekutinu vytéct, omyjte místo teplou vodou a vydezinfikujte ho.

Jakmile se rozhodnete puchýř propíchnout, postupujte vždy opatrně a pomalu. Nepropichujte puchýř bezprostředně po jeho vzniku. Porušený puchýř vyžaduje stejnou péči jako jakákoliv rána.

Pokud je puchýř propíchnut a není ošetřen, zvyšuje se riziko přenosu infekce z vnějšího prostředí.

Postup při propíchnutí a ošetření puchýře:

  1. Důkladně si umyjte a vydezinfikujte ruce.
  2. Omyjte puchýř a jeho okolí antibakteriálním přípravkem.
  3. Sterilizujte jehlu v alkoholu. Postačí mělký vpich.
  4. Z puchýře nenásilně vytlačte veškerou tekutinu.
  5. Odumřelou kůži můžete opatrně odstranit (netrhejte ji).
  6. Po propíchnutí ošetřete puchýř dezinfekčním prostředkem na kůži.
  7. Místo jemně osušte sterilní gázou/tamponem.
  8. Na postižené místo přiložte speciální náplast na puchýře (leukoplast) s měkkým kruhem uprostřed.
  9. Pokud takovou náplast nemáte, překryjte puchýř sterilním obvazem nebo gázou.

Jak poznám, že je puchýř infikovaný?

Pokud nebylo provedeno potřebné ošetření puchýře nebo pokud se do rány dostala nečistota, může dojít k zánětu puchýře a jeho okolí. Při zhoršení příznaků vyhledejte lékaře.

Příznaky zánětu:

  • Okolí puchýře je výrazně zarudlé a oteklé.
  • Puchýř a jeho okolí jsou při dotyku bolestivé.
  • V puchýři je hnisavá tekutina nebo z něj vytéká.
  • Zvýšená tělesná teplota, horečka, zimnice.

Pokud trpíte cukrovkou (diabetes mellitus), věnujte puchýřům zvláštní péči. Puchýře se hůře hojí. Při nedostatečné péči hrozí vznik zánětu, infekce a dokonce přerůstání v chronickou ránu.

Jak urychlit proces hojení puchýře?

Puchýř překryjte vrstvou gelu (krém na ošetření kožních ran, opařenin nebo na podporu hojení kůže) a přikryjte folií. Puchýř je tak chráněn před infekcí a hojí se o něco rychleji.

Vhodné jsou speciální hydrokoloidní náplasti. Poskytují ochranu, urychlují hojení a obsahují hydrogel, který absorbuje výpotek z rány.

Typ hydrokoloidní náplasti vhodné na puchýře
Typ hydrokoloidní náplasti vhodné na puchýře. Zdroj: Getty Images

Jaká je prevence vzniku puchýřů?

Náchylná místa je lepší ošetřit dříve, než se na místě plně vytvoří puchýř a způsobí následné problémy.

Když začnete pociťovat nepříjemný tlak, zastavte a preventivně místo ošetřete. Pokud se jedná o chodidla, sundejte si boty a použijte ochranu proti tření (např. náplast s měkkým středem).

Snažte se udržovat nohy v co největším suchu, zejména v teplých dnech. Při turistice nebo chůzi si pravidelně měňte ponožky. Ponožky by měly být vyrobeny z přírodních materiálů, které lépe absorbují vlhkost.

Boty nesmí být příliš tvrdé nebo těsné. Vhodné jsou boty s odvětráváním. Pokud boty tlačí na patu nebo přední část chodidla, vycpěte je speciálními vložkami nebo gelovými polštářky. Vložky a polštářky tlumí nárazy a tlak na problematická místa.

Puchýře na rukou jsou časté zejména u fyzicky pracujících lidí a sportovců. Při používání různých nástrojů nebo sportovního náčiní je vhodné používat ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, speciální pásky nebo křídový hořčíkový prášek.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • internimedicina.cz - Léčba recidivujících klinických projevů herpetických infekcí. Interní medicína. doc. MUDr. Michal Holub, Ph.D.
  • healthline.com - Puchýře na nohou: Co byste měli vědět. Healthline. Sarah Taylor, M.D., FAAD
  • praktickelekarenstvi.cz - Ošetření drobných poranění. Praktická medicína. Markéta Koutná
  • medicalnewstoday.com - Kde se berou puchýře? Medical News Today. Tim Newman
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.