- solen.cz - Atopický ekzém u dětí a péče o pokožku dětí se sklonem k atopii
- solen.cz - Dieta v léčbě atopického ekzému v dětském věku
- prolekare.cz - Atopický ekzém – co je nového?
- prolekare.cz - Atopický ekzém
- prolekare.cz - Atopický ekzém u dětí: další škodlivý následek rozvodu rodičů
- prolekare.cz - Atopický ekzém a faktory zevního prostředí nepříznivě ovlivňující jeho průběh
- ncbi.nlm.nih.gov - Atopic eczema
- webmd.com - Eczema (Atopic Dermatitis) Treatment
- sciencedirect.com - Eczema
Atopický ekzém: Co je, proč vzniká a jaké má příznaky?
Atopický ekzém je nejčastějším chronickým zánětlivým onemocněním dětí. Jaké jsou příčiny vzniku onemocnění?
Hlavní příznaky
- Malátnost
- Bolest kůže
- Dušnost
- Zvýšená tělesná teplota
- Nevolnost
- Jizvy
- Lámavé nehty - onychoschizie
- Lámavé vlasy
- Mokvání kůže
- Vypadávání vlasů – nadměrné padání vlasů
- Otok
- Puchýř
- Suchá kůže
- Svědění kůže
- Svědění pokožky hlavy
- Únava
- Zarudlá kůže
Vlastnosti
Atopický ekzém můžeme nalézt v literatuře pod různými synonymy, například jako atopická dermatitida, prurigo Besnier, neurodermatitis atopica.
Slovo "atopie" je odvozeno z řeckého slova atopos = zvláštní, neobvyklý.
V roce 1982 francouzský dermatolog E. H. Besnier jako první popsal souvislost mezi atopickým ekzémem, alergickou rinitidou a astmatem. O deset let později Coca a Cooke použili termín atopie pro triádu příznaků (ekzém, alergická rinitida a astma).
Atopický ekzém je definován jako multifaktoriální neinfekční zánětlivé onemocnění. Pro toto onemocnění je typické střídání bezpříznakové fáze s opakujícím se vzplanutím nemoci.
Atopický ekzém postihuje přibližně 15 až 30 % dětí a 2 až 10 % dospělých. Přibližně 45 % případů vznikne v průběhu prvních šesti měsíců, 60 % v průběhu prvního roku života a až 85 % případů se objeví do pěti let života.
V dětství tímto onemocněním trpí zejména chlapci. V pozdějším věku atopickým ekzémem trpí častěji ženy.
Výskyt onemocnění stále narůstá. Předpokládá se, že bude narůstat i v dospělém a seniorském věku. Pozitivní je, že až u 70 % pacientů dojde před dospělostí ke zmírnění až vymizení příznaků.
Atopický ekzém má negativní vliv na kvalitu života pacienta. Pacient se musí starat o svoji pokožku během celého dne a musí pravidelně chodit na kontroly k lékaři.
Pacient trpí narušeným vzhledem pokožky, intenzivním svěděním pokožky, a z toho vyplývají předsudky okolí vůči jeho vzhledu.
Přibližně 60 % dětí s atopií má nízkou kvalitu spánku, těžce usínají, často se budí nebo brzy vstávají. Výsledky vědeckých studií poukazují na fakt, že nedostatek kvalitního spánku v prvním roce života nepříznivě ovlivňuje další emoční vývoj člověka.
Děti, které trpí atopickým ekzémem, jsou často terčem výsměchu. Výsledkem je, že jsou bázlivé, stydlivé, závislé na rodičích a trpí pocitem méněcennosti.
Příčiny
Atopický ekzém je charakterizován jako multifaktoriální onemocnění. Na vzniku onemocnění se podílí několik faktorů:
- Dědičnost
Nedědí se atopické onemocnění, ale predispozice k atopickým reakcím. Přibližně 60 až 70 % pacientů s atopickým ekzémem má v rodinné anamnéze pozitivní atopii.
Pravděpodobnost výskytu atopického ekzému u dětí, u kterých má jeden z rodičů toto onemocnění, se odhaduje na 25 až 30 %. U dětí, u kterých oba rodiče mají atopii, je pravděpodobnost vzniku onemocnění až 60 %.
- Porušení kožní bariéry
Narušení bariérové funkce kůže je považováno za prvotní faktor, který se podílí na vzniku atopického ekzému.
Mezi hlavní příčiny narušení funkce kožní bariéry patří:
- mutace genů – výsledkem je narušení procesu zrání keratinocytů a celistvosti kožní bariéry
- změněný profil spektra ceramidů – vede ke snížené funkci intracelulárních lipidů
- vysoká koncentrace kožních serinových proteáz – dochází k předčasné ztrátě soudržnosti keratinocytů
Narušením kožní bariéry je zvýšená náchylnost ke kolonizaci bakterií Staphylococcus aureus. Tato bakterie přispívá ke vzniku, intenzitě a udržování zánětlivých procesů.
- Vnější faktory
Vedle zděděné dispozici hrají důležitou roli faktory vnějšího prostředí.
Mezi faktory, které zhoršují průběh onemocnění, patří:
- Alergeny – prach, roztoči, pyl, plísně, srst domácích zvířat
- Potravinové alergeny – vaječná bílkovina, kravské mléko, pšeničná mouka, sója, arašídy
- Dráždivé látky – detergenty, drsné čistící prostředky, barvy, nevhodná tělová kosmetika, prací prášky, cigaretový kouř
- Teplo a vlhko – horká voda, pot, málo vzdušné oblečení
- Mikroorganismy – bakterie, viry, kvasinky.
- Psychologické faktory
Psychologické a nervové faktory mají v etiopatogenezi onemocnění velmi důležitou roli. Jedním z klíčových spouštěčů atopického ekzému je negativní duševní stav.
Atopický ekzém může postihnout lidi, kteří jsou vystaveni stresujícím situacím (doma, v práci). U dětí se může objevit toto onemocnění vlivem negativního působení rodičů.
Pacienti, kteří trpí atopickým ekzémem, jsou většinou astenické typy. Mají nadprůměrnou inteligenci, trpí nejistotou, frustrací, agresivitou nebo potlačovanými pocity strachu.
Zajímavost...
V jedné vědecké studii byl zkoumán výskyt atopického ekzému u dětí během jejich života a jeho výskyt po stresující události.
Výsledkem studie bylo zjištění, že rozvod nebo odloučení rodičů významně zvýšily riziko výskytu atopického ekzému během dalších 2 let po události. Těžké onemocnění nebo smrt v člena rodiny riziko výskytu atopického ekzému snížily. Nezaměstnanost rodičů na výskyt ekzému u dětí neměla vliv.
- Bakterie
Pacienti trpící atopií mají sklon ke stafylokokovým infekcím na kůži. Také mohou mít zvýšené stafylokokové protilátky v séru.
Příznaky
Příznaky a průběh atopického ekzému jsou pestré. Jsou různé mezi jednotlivci. Mohou se lišit i u stejného člověka.
Mezi typické příznaky onemocnění patří:
- otok
- zarudnutí
- mokvání
- vodnaté puchýře
Hlavním příznakem atopického ekzému je intenzivní svědění, které začíná v období krizí. V některých případech může být trvalé. Svědění je zhoršeno zejména v teple, při nervozitě a večer.
Chorobné změny kůže (eflorescence) bývají rozškrábané. Po vzniku krvácení pacient pociťuje vytouženou úlevu.
Chorobně změněná kůže postupně zhrubne (lichenifikuje) a se stává zranitelnější vůči alergenům a provokujícím faktorům, které pocházejí z vnějšího prostředí.
Příznaky atopického ekzému podle věku:
- Atopický ekzém v kojeneckém věku
Onemocnění většinou začíná kolem 3. měsíce života. Postihuje častěji chlapce. Na bočních stranách tváře a ve vlasaté části hlavy se tvoří ohraničené zarudlé plochy, které velmi svědí. Škrábáním dochází k tvorbě zánětlivých mokvajících kožních projevů.
Projevy onemocnění se mohou vytvořit na celé vlasaté části hlavy, na obličeji, na trupu a na vnější části končetin. V době, kdy dítě leze, se projevy tvoří i na kolenou.
Typickým projevem atopického ekzému je nesnesitelné svědění.
Děti jsou plačtivé, neboť nemohou v noci spát. Objevuje se u nich vysoká tendence k bakteriálním sekundárním infekcím. V některých případech mohou děti trpět zánětem lymfatických uzlin.
V této formě mohou příznaky onemocnění trvat několik měsíců. Přibližně u 50 % pacientů se projevy onemocnění zahojí do konce 2. roku života.
- Atopický ekzém v dětském věku
V dětském věku se objevuje sebostáza (suchá kůže). Typickými místy, kde se tvoří příznaky, jsou oblasti velkých kloubů (lokty, zápěstí, zákolenní jamky), záhlaví, boční strany obličeje, oblast řas, dorzální části rukou a nohou.
- Atopický ekzém u dospívajících a dospělých
Kožní změny jsou symetrické.
Mezi predilekční místa patří tvář (čelo, řasy, periorální oblast), krk, horní část hrudníku, pletenec horní končetiny, ohyby velkých kloubů a hřbety rukou.
V těžkých případech atopického ekzému je kůže zarudlá a zanícená. Může docházet k olupování kůže. Pacient pociťuje intenzivní svědění.
V případě, že dojde k výraznému postižení kůže hlavy, může dojít k vypadávání vlasů. Vlasy jsou suché a bez lesku. U mužů vrůstají více do oblasti čela. U obou pohlaví dochází k řídnutí vlasů na bočních stranách čela.
Podívejte se také: Alopecie (stav sníženého množství vlasů): Jaké má příčiny a příznaky?
Charakteristickým příznakem atopického ekzému v období dospělosti je intenzivní svědění. Má záchvatovitý charakter. Krize svědění, které se objevují v noci, vyvolávají u pacientů únavu a sníženou výkonnost.
Jaké komplikace mohou nastat u pacientů trpících atopickým ekzémem?
- Bakteriální infekce
Nejčastějším původcem bakteriální infekce je bakterie Staphylococcus aureus. Mezi příznaky stafylokokových infekcí patří zarudnutí a tvorba krust.
Infekce se mohou projevit jako impetigo contagiosa. V takových případech nastavená léčba přestává účinkovat. Projevy atopického ekzému se začnou zhoršovat.
- Virové infekce
Původcem virových infekcí je zejména herpes simplex. Při vzniku herpetického ekzému pacient pociťuje bolest. Mezi charakteristické projevy herpetického ekzému patří kulaté vezikuly s mléčným obsahem.
- Erytrodermie
Někdy jsou označovány také jako exfoliativní dermatitida. Jsou závažnou komplikací atopického ekzému. Kožní zánět se projevuje zarudnutím a odlupováním kůže. Mezi celkové příznaky patří tachykardie, ztráta tekutin a bílkovin a porucha termoregulace.
Diagnostika
Při stanovování diagnózy se lékař opírá o typické klinické projevy onemocnění.
Kromě typických příznaků onemocnění by se měly vyšetřit atopické symptomy:
- rodinná a osobní anamnéza
- sklon ke svědění – zejména po sprchování a koupání
- stupňující se dráždivost kůže – citlivost na vlnu, mýdla
- funkční poruchy kůže – například snížená tvorba potu
- sklon k tvorbě šupin
- citlivost na potraviny
- vystupňovanou reaktivitu při intrakutánních kožních testech
Průběh
V dětském věku jsou příznaky atopického ekzému rozptýleny po kůži. V dospělosti dochází k jejich lokalizaci. Předpokládat, jaký průběh bude mít onemocnění, je složité. Průběh atopického ekzému je chronický.
Pro atopický ekzém je typické střídání bezpříznakového období a fáze vzplanutí nemoci. V mnoha případech dochází ke zlepšení v letních měsících.
Závažnost onemocnění závisí na rozsahu a intenzitě příznaků, na reakci na léčbu, komplikaci a dopadu na kvalitu života.
Současně s atopickým ekzémem se u pacientů objevují i jiná onemocnění (alergická rinitida nebo bronchiální astma). U pacientů je zvýšené riziko vzniku závažných systémových alergických onemocnění.
Může dojít k rozvoji autoimunity, jako součásti vývoje atopického ekzému. Tento jev se nazývá atopický pochod.
Atopický pochod sestává z:
- Intrinické fáze – dítě s ekzémem bez senzibilizace
- Extrinické fáze – senzibilizace na alergeny potravin a vnějšího prostředí
- Autoimunitní fáze – dospělý senzibilizovaný na vlastní proteiny
Jak pečovat o pokožku malých dětí?
Koupání malých dětí (kojenců) by mělo trvat jen několik minut. Měli bychom je koupat 2 až 3krát týdně ve vlažné vodě. Starší děti by se měly koupat každý den. Každodenní koupelí odstraníme z pokožky alergeny, odumřelé kožní buňky a jiné látky, které se během dne nahromadily na pokožce.
Při koupeli bychom se měli vyhýbat používání běžných mýdel. Doporučuje se raději použít přísady do koupele nebo speciální mýdla, která jsou určena pro atopiky. Po vykoupání dítěte bychom neměli jeho pokožku utírat do sucha.
U malých pacientů platí pravidlo 3 minut. To znamená, že pokožku dítěte bychom měli natřít emolienciem do tří minut od vykoupání. Při dodržení tohoto pravidla zůstává pokožka hydratovaná.
Velmi účinným pomocníkem při úlevě od svědění jsou vlhké zábaly. Vlhké obklady zabraňují ztrátě vody, přinášejí úlevu od svědění a zvyšují absorpci lokálních kortikoidů. Po vykoupání dítěte, osušení a aplikaci emoliencia ošetřené oblasti zabalíme do mokrého zábalu a překryjeme suchou vrstvou. Pro mokrý zábal můžeme použít namočenou gázu.
Pokud se ložiska atopického ekzému nacházejí na rukou nebo nohou, jako vlhkou vrstvu můžeme použít namočené rukavice nebo ponožky (bavlněné). A jako suchou vrstvu použijeme potravinovou fólii nebo vinylové rukavice.
Mokré zábaly můžeme mít na sobě několik hodin. Můžeme je použít i přes noc, ale musíme dbát na to, aby nevyschly.
Jaká pravidla bychom měli dodržovat ve stravě?
V prevenci alergických onemocnění hrají důležitou roli potraviny, které jíme.
U novorozenců s pozitivní atopickou rodinnou anamnézou je doporučeno výlučné kojení do 4. až 6. měsíce. V případě hypolaktace se doporučuje podávat novorozencům hypoalergenní mléčné formule.
Se zaváděním nemléčných příkrmů bychom měli začít nejdříve v 5. měsíci života. V prvních krocích bychom měli podávat jednosložkové příkrmy. Mezi novými druhy potravin bychom měli dodržovat odstup 3 až 6 dní. Takovým způsobem můžeme identifikovat rizikové potraviny a vyloučit je z jídelníčku dítěte.
Kravské mléko bychom měli do jídelníčku dítěte zavádět po 9. až 12. měsíci života. Vejce po 1. roce života a ořechy a ryby až po 3. roce života.
Obecně by se měli pacienti s atopickým ekzémem vyhýbat citrusovým plodům a sladkostem.
Kromě toho by měli ze svého jídelníčku vyloučit:
- vaječnou bílkovinu
- kravské mléko
- pšeničnou mouku
- sóju
- arašídy
Jaké prostředí bychom měli zajistit pro pacienta s atopickou dermatitidou?
V bytě, ve kterém máme dítě s atopickým ekzémem, by nemělo být moc teplo. V pokojích není vhodné umístit koberce. Neměli bychom vyzdobit pokoj těžkými závěsy a záclonami.
Do bytu nepatří ani čalouněný nábytek. Matrace bychom měli překrýt chrániči, které bychom měli prát dvakrát do měsíce.
Jaké oblečení bychom měli zvolit?
Dítě bychom měli oblékat do měkkého, světlého a bavlněného oblečení. Oblečení by nemělo být těsné. Nevhodným materiálem je vlna. Nové oblečení bychom měli vyprat.
Dítě by se nemělo v oblečení příliš potit. Zapocení vede k prvním projevům atopického ekzému.
Jak se léčí: Atopický ekzém
Léčba atopického ekzému: Léky, kortikoidy i lokální, masti, krémy
Zobrazit více