Svědění pokožky hlavy: Co značí tento nepříjemný problém?

Svědění pokožky hlavy: Co značí tento nepříjemný problém?
Zdroj fotografie: Getty images

Je za ním nesprávná hygiena či alergie? Nebo jen nezávažné podráždění pokožky? Lupy, lupénka, ale i jiná onemocnění, jako je například zánět kůže. A nejen u dětí to může být i veš.

Svědění pokožky hlavy může mít mnoho příčin. Od jednorázového podráždění vlasovými kosmetickými přípravky až po příznak nějakého onemocnění kůže či vlasů.

Ve většině případů je svědění pokožky jen reakcí na nějaký dráždivý vliv. Jako je například podráždění kosmetickými přípravky, a to lak na vlasy, gel na vlasy nebo šampon na vlasy.

Za tímto problémem může být i alergická reakce. V případě použití nového hygienického nebo kosmetického prostředku.

Případně se může jednat o reakci na teplotní extrémy a náhlé změny teploty. Člověk se pohybuje hlavně v zimě mezi vnějším prostředím, kde je mráz, a vnitřním, které je příliš vytopené.

muži myjí vlasy a má našampónovanou hlavu, ruce ve vlasech
Alergie na šampon nebo nesprávná míra hygieny jako příčina svědění Foto: Thinkstock photos

Jak je na tom hygiena?

Svědění pokožky na hlavě může mít na svědomí také snížená úroveň hygieny. Dalším případem je nedostatečné opláchnutí šamponu, ale také snížená hydratace vlasů. Také časté mytí vlasů a používání agresivních vlasových šamponů.

Lupy

Nejčastěji se svědění pokožky hlavy spojuje s lupy. Lupy jsou vlastně šupinky odumřelé kůže, kterých je ale abnormální množství. Kůže se po celé své ploše odlupuje pravidelně v rámci své regenerace.

Člověk si toho všimne v případě, že je těchto šupin, tedy lupů, nadměrný počet. Mnohdy je to příznak suché kůže a mastných vlasů. Typické je svědění pokožky hlavy. Lupy mohou signalizovat například i nedostatek minerálů a vitaminů, například vitaminu B, selenu, zinku.

žena má ve vlasaté části hlavy psoriázu, část hlavy záhlaví
Psoriáza ve vlasaté části hlavy. Foto: Thinkstock photos

Lupénka

Svědění pokožky hlavy je typické také pro lupénku, odborně psoriázu. Kožní onemocnění se projevuje po celé kůži, prakticky kdekoli. Lupy jsou mnohdy i důsledkem přenosu lupénky právě do oblasti hlavy a vlasů.

Při lupénce však lze na pokožce pozorovat zánětlivá a zarudlá ložiska, někdy i šupiny. Kromě kůže někdy postihuje i klouby, přibližně v 10–20 % případů. Tento typ se odborně nazývá psoriatická artritida.

Za svěděním může být i mykóza

Mezi onemocnění kůže patří i různé mykózy, neboli onemocnění způsobená plísněmi a houbami. Ty napadají nejen kůži, ale i nehty a například vlasy.

Mykózy se tak projevují nejen svěděním pokožky hlavy, ale také celého těla, podle toho, kterou část kůže napadnou. Přítomno je i zarudnutí a vlasy jsou nadměrně lámavé. Spolu s tím se projevuje svědění pokožky hlavy a vypadávání vlasů.

Nejčastějším typem mykózy je dermatofytóza, kterou způsobují dermatofyty, které se živí zrohovatělými kožními buňkami. Infekci vyvolává plíseň, která se přenese ze zvířete na člověka. A to například ze psa nebo kočky.

Problém je, pokud se tato nemoc neléčí včas. Časem postihuje stále více a více pokožky těla a následně je její léčení o to delší a náročnější.

Vši a svědění hlavy

Malá holka sedí ve škole a svědí ji hlava, asi má vši ve vlasech, má blond vlasy, sedí a píše
Vši u dětí způsobují ztrátu koncentrace. Foto: Thinkstock photos

Svědění pokožky hlavy je typické i pro různé parazitární infekční choroby, příkladem je veš. Typicky se objevují vši u dětí s nízkou hygienou. Přenos je jednoduchý a přispívá mu kolektivní hra, například ve školkách a ve školách.

Příznaky vši:

  • pohledem prokázána veš a hnidy
  • svědění, pálení vlasaté části hlavy
  • zarudnutí pokožky
  • zvýšená teplota při přidružené infekci podrážděné kůže
  • celkový neklid
  • nervozita
  • porucha pozornosti
  • porucha spánku až nespavost

Onemocnění není komplikované na léčbu, trvá obvykle do dvou týdnů, avšak je nutná neustálá aplikace ať už šamponu nebo spreje v pravidelných intervalech a také pravidelné a důsledné vyčesávání vší.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.