Jak se projevují vši u dětí? Jak vypadají a jejich likvidace

Jak se projevují vši u dětí? Jak vypadají a jejich likvidace
Zdroj fotografie: Getty images

Veš je parazit, který umí pořádně znepříjemnit život. Dobře se jí daří v kolektivu.

Co jsou to vši?
Jak se přenášejí, projevují a jak vypadají ve vlasech?
Jak dlouho přežívají?
Jak se jich účinně zbavit a zlikvidovat je?

Odpovědi na tyto otázky vám nabízí článek...

Přenos vší zajišťuje osobní kontakt. Nejsnazší je to například při hře dětí, ale také při sportovních aktivitách. Přítomnost vší lze snadno zpozorovat. Léčba není náročná.

Důležitější je prevence.

Víte, co je pedikulóza a jak včas zpozorovat vši?

Celosvětově je veš rozšířená. Její výskyt neovlivňuje v podstatě žádný zeměpisný faktor (až na oblasti s hodnotami teplot hluboko pod nulou nebo naopak vysoko nad 40 stupňů Celsia). Jejich výskyt je v různých zemích od nižších procent (2 %) až po více (60 %).

Přesné údaje nejsou dostupné, protože onemocnění způsobené tímto parazitem nepodléhá hlášení.

Ve světě je za posledních 10 let narůstající tendence výskytu, a to hlavně kvůli rezistenci vši na současné insekticidy. Kdekoli je člověk, tam je i veš.

U člověka můžeme nalézt tři druhy vši, která na lidském těle parazituje.

Tabulka uvádí druhy vši

Latinský název Název Místo výskytu
Pediculus capitis Veš dětská, hlavová vlasatá část hlavy, obočí, ve vousech, v bradě (přenášet se může v čepici, v oděvu, ložním prádle, na hřebenu)
Pediculus corporis (humanus) Veš šatní oděv, prádlo (spodní prádlo)
Phthirus (pediculus) pubis Veš muňka, veš ohanbí obývá oblast genitálií

V dětském kolektivu se vyskytuje veš dětská (Pediculus capitis). Dosahuje velikost 2–3,5 mm. Klade vajíčka (hnidy), která mají velikost 0,8 x 0,3 mm a jsou žlutobílé barvy.

Denně klade 3–4 hnidy, ze kterých se za 7–19 dny líhnou larvy. Délka života dospělé vši je přibližně 40 dní a za toto období dokáže naklást 100–160 hnid.

Najdeme ji na celé vlasaté části hlavy. Nejvyšší výskyt je ve vlasech ve spánkové oblasti, v oblasti za ušima a v záhlaví. Její výskyt se pohybuje v přibližném množství kolem 10 kusů.

Živí se krví člověka.

Ve vlasech, které jsou trvale kratší než 1 cm, nedokáže přežít.

Ale nemějte strach. Vystříhání vlasů není jediný způsob léčby vší. Chladnější a zimní období přeje v rozšiřování vší, jelikož děti nosí čepice, což přenosu vší prospívá. Děti si často čepice zaměňují, půjčují. To je optimální pro přenos.

Jak zpozorovat vši ve vlasech?Jak vši ve vlasech vypadají?

Od kontaktu se vší trvá přibližně jeden až čtyři týdny, než se veš rozmnoží a objeví se první příznaky zavšivení. Vzniká tak onemocnění pedikulóza (zaviněná Pediculus humanus capitis, zamoření vší hlavovou B85.0).

Velikost, do které veš dorůstá, je pozorovatelná pouhým okem. Její vajíčka (hnidy) lze pozorovat lupou. Prokázání pohledem je jedinou diagnostickou metodou, která postačuje ke stanovení onemocnění pedikulózy.

Pokud nejsou vši prokázány pohledem, je třeba pátrat po jiném onemocnění, například po ekzému, psoriáze či dermatofytóze (tinea capitis).

Kromě toho, že se volně pohybuje ve vlasech a klade vajíčka, se musí také živit. Její potravou je krev, kterou získává bodnutím, a to přibližně každé 2–3 hodiny. Toto bodnutí provází nepříjemné pálení a svědění, které nutí dítě škrábat se. Způsobuje jej vylučování sekretu při bodnutí.

Při škrábání si dítě může vytvořit kožní poranění, která po infikování zapříčiňují onemocnění, jako je například impetigo. To obvykle způsobuje zduření regionálních lymfatických uzlin za ušima a na krku. Následně je na místech, kde se veš krmí, možné nalézt petechie, kopřivku (urtiku), zarudnutí a jiné, často i alergicky vyvolané kožní změny.

Může být přítomna zvýšená tělesná teplota, jako odpověď organismu na sekundární infekci.

Veš ve svém sekretu (ve slinách), může přenášet například skvrnitý tyfus (původce bakterie Riketsia) a vzácně i volyňskou (zákopovou) horečku (původce bakterie Bartonella quintana).

Na dětech je možné pozorovat změny chování, poruchy soustředěnosti, celkový neklid, poruchy spánku až nespavost.

Pro lepší přehled uvádíme možné příznaky do bodů:

  • pohledem přítomné vši a hnidy
  • svědění, pálení vlasaté části hlavy
  • škrábání hlavy
  • zarudnutí pokožky a kožní změny (petechie, kopřivka) v oblastech, kde se vši pohybují (nejčastěji spánková oblast, oblast za ušima a záhlaví)
  • zvýšená teplota
  • neklid
  • poruchy soustředění
  • poruchy spánku až nespavost
  • sekundární záněty, jako jsou impetigo, skvrnitý tyfus, opakující se horečky, vzácně také volyňská horečka

Při těchto obtížích bude příčina známa a zahájena účinná léčba. Podmínkou zavšivení není jen špatný sociálně-ekonomický poměr a nízká úroveň hygieny. Pokud už byly vši přeneseny do vlasů, běžné šampony na jejich vyhubení nestačí. Proto dostatečná hygiena není zárukou v ochraně proti pedikulóze a nezaručuje její vyléčení.

Nejčastěji se vši vyskytují ve věku od dvou do dvanácti let.

Důležitá je prevence

V období, kdy začne dítě chodit do školy, je nutná prevence. V kolektivu se veš rychle šíří. Důležitá je informovanost rodičů o správné hygieně v rodině a jejím dodržování. Výměna ložního prádla je rovněž důležitá. Praní prádla, čepic, šál, čištění hřebenů.

U dětí navštěvujících kolektiv je významná pravidelná kontrola vlasů. V případě výskytu vši je nutné dítě ponechat doma, a ne v kolektivu, ve školce nebo ve škole.

Jestli veš ve vlasech dítěte najdete, je velmi důležité kontaktovat třídního učitele a informovat ho o výskytu. Ten dále zajistí potřebné kroky v zařízení.

Pro více informací o vši a její léčbě si přečtěte také:

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.