Pedikulóza: Jak se projevují vši a jak vypadají? Co proti nim pomáhá?

Pedikulóza: Jak se projevují vši a jak vypadají? Co proti nim pomáhá?
Zdroj fotografie: Getty images

Pedikulóza je přenosné a infekční onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje u dětí školního věku. Vši přichytí na kůži člověka, nakladou vajíčka (hnidy) a rozmnoží se. Onemocnění se projevuje svěděním.

Vlastnosti

Pedikulóza je infekční a přenosné parazitární onemocnění. Způsobuje ji parazit – veš. Přenáší se těsným tělesným kontaktem, tj. z člověka na člověka. Pokud jí dítě trpí, nesmí navštěvovat školu nebo školku a musí se léčit.

Vyskytuje se po celém světě a postihuje lidi všech věkových kategorií, zejména však děti. Původce pedikulózy, veš dětská (Pediculus capitis), je cizopasník živící se krví. Veš je schopna parazitovat pouze na člověku.

Veš dětská se na přenosu patogenů nepodílí. Vyšší výskyt vši dětské je způsoben tím, že infikované děti nejsou včas a v potřebných intervalech odčervovány.

Problémem není zavšivení. Problémem je setrvávání ve stavu zavšivení a nedbání o čistotu.

Příčiny

Co je třeba vědět o příčinách výskytu vší?

Co je veš? Co způsobuje pedikulózu?

Původcem pedikulózy je veš dětská (Pediculus capitis). Jedná se o cizopasníka živícího se krví hostitele, který je schopen parazitovat pouze na člověku. Parazituje ve vlasech, ale může být i v obočí, ve vousech a na bradě.

Vši jsou k tomuto životu dokonale přizpůsobeny. Mají na noze speciální drápek, který mohou ohnout proti noze a pevně uchopit vlas nebo vlasy, po kterých lezou.

Vši se stávají rezistentní vůči odčervovacím přípravkům.

Přenáší se kontaktem. Protože umí plavat, je teoreticky možné se jí nakazit i v bazénu. Lze ji také zachytit ze sluchátek, čalouněných židlí a opěrek nebo z ložního prádla a oblečení.

Veš dětská má ústní ústrojí uzpůsobené k bodání a sání. Živí se proudící krví. V přirozených podmínkách přijímá potravu každé 2 až 3 hodiny.

Veš se živí lidskou krví sáním.

Samičky kladou 3–4 vajíčka (hnidy) ke kořínkům vlasů i na oděv tvrdým, prakticky nerozpustným tmelem. Velikost vší se obvykle pohybuje mezi 2 a 5 mm. To umožňuje jejich pozorování pouhým okem. Samec dosahuje velikosti 2 až 3 mm, samice 2,9 až 3,5 mm.

Z vajíček se líhnou larvy (13–19 dní při 25 °C, 7–14 dní při teplotě 30 °C).

Vývoj vší od vajíček přes larvální stádia až po dospělce trvá v závislosti na teplotě průměrně 20 dní (při teplotě 28–30 °C trvá vývoj 18–22 dní, při 37 °C 14–15 dní).

Vajíčka (hnidy) zůstávají na vlasech i po vylíhnutí vší. Jsou pouze kosmetickou vadou, ale mohou způsobit chybnou diagnózu a vést ke zbytečné a opakované aplikaci odčervovacích přípravků.

Hnidy na vlasech odrostou za několik měsíců. Živé hnidy jsou žlutobílé, velké 0,8 x 0,3 mm a po vylíhnutí průsvitné. Na vrcholu hnidy je čepička. Skrze čepičku vylíhlá veš vylézá ven.

Dospělé samičky žijí průměrně 3 týdny a za svůj život nakladou asi 100–140 vajíček.

Veš dětská parazituje pouze na člověku. Zdrojem nákazy je vždy člověk, který má vši. Z napadeného zdroje je možné přenést infekci na nového hostitele od počátku napadení až do doby jeho likvidace. Ve většině případů počet lezoucích vší nepřesahuje počet 10 ve vlasech.

Vši se zdržují na celé hlavě, ale zejména na vlasech, ve spánkové oblasti, na zátylku a kolem uší, kde také nejčastěji kladou svá vajíčka.

Vši na vlasech trvale kratších než 1 cm nejsou schopny přežít.

Vši se v lidské populaci šíří především přímým kontaktem, fyzickým dotykem hlav, většinou v kolektivech (rodina, předškolní a školní zařízení, ubytovny).

Prostředí mimo lidské vlasy je pro veš dětskou velmi nepříznivé, proto veš vlasy dobrovolně neopouští.

Letmý kontakt hlav je pro přenos obecně nedostatečný. Jiný způsob přenosu nebyl dosud prokázán.

Životnost vší je poměrně krátká, obvykle jen 30 dní. Během nich však jediná veš naklade desítky až stovky hnid, které se dále množí.

Světová zdravotnická organizace (WHO) přibližně před 20 lety odhadla, že vší dětskou (Pediculus capitis) je ročně na celém světě napadeno přibližně 370 milionů lidí, především dětí.

Závisí výskyt vší na ročním období?

Vši představují nejpalčivější problém na podzim, kdy se děti vracejí z prázdnin do školních lavic. Výskyt vší je vyšší také v zimě.

Je to pravděpodobně způsobeno tím, že zejména v zimě děti při hrách nosí a vyměňují si pokrývky hlavy, které mohou vši přenášet. V létě se čepice nenosí a vlasy se více stříhají.

Vši ve vlasech
Vyšší výskyt hlavně v chladných měsících. Zdroj: Getty Images

Příznaky

Jak se vši ve vlasech projevují? Jak poznám, že mám vši?

Prvních 30 dní se onemocnění obvykle v polovině případů nákazy nijak neprojevuje, protože vši se teprve začínají množit.

V té době však již dochází ke svědění a pálení kůže v důsledku kousnutí a sání krve, kterou se vši živí.

V místech, kde vši sají krev, se objevují petechie a papuly.

U lidí s dlouhodobým napadením se objevují také komplikace se záněty kůže a celkový neklid nebo poruchy spánku.

Při dlouhodobém napadení vší mohou vzniknout výrazné změny ze škrábání v podobě lineárních exkoriací (škrábanců), které se mohou komplikovat další infekcí a rozvojem ekzému.

Hlavní příznaky:

  • svědění pokožky hlavy – vši jsou přitahovány ke kůži
  • škrábance na kůži
  • neklid
  • nervozita
  • poruchy spánku nebo nespavost
  • poruchy soustředění

V důsledku hlavních příznaků se někdy objevuje zvýšená tělesná teplota a zvětšené lymfatické uzliny, zejména pokud dojde k zánětu v důsledku narušení kůže vší.

Dospělé i mrtvé vši je také možné najít při podrobném pohledu na vlasy, kůži nebo oblečení a jejich vajíčka při zvětšení.

Vši, nymfy, vajíčka ve vlasech
Kromě samotných vší je možné ve vlasech najít také vajíčka a nymfy. Zdroj: Getty Images

Diagnostika

Na pedikulózu vás upozorní silné svědění postižené části hlavy a samotný nález vší nebo hnid. Vši se vyskytují pouze ve vlasech, kde lze pozorovat lezoucí dospělce i hnidy.

Při pročesání vlasů hustým hřebenem vši zachytíte. Hnidy, které vypadají jako drobné světlé tečky, přilepí vši k vlasům.

Nejprve je lze nalézt v oblasti spánků za ušima. Hnidy velmi pevně ulpívají na vlasech a nelze je snadno odstranit.

Pedikulóza je onemocnění zařazené v Mezinárodní klasifikaci nemocí pod číslem B85.

Diferenciální diagnóza

Hlavním příznakem napadení vší je pruritus (svědění), který nutí jedince k neustálému škrábání.

Při diferenciální diagnóze je třeba vyloučit kožní onemocnění (ekzém, prurigo, seboroickou dermatitidu, psoriázu), jiné parazitózy (svrab), případně mykózy a kandidózu nebo systémové onemocnění.

Typickým příznakem potvrzujícím pedikulózu je nález živých vší nebo hnid ve vlasaté části hlavy.

Pediculosis capitis – Diagnóza se stanoví na základě silného svědění ve vlasaté části hlavy a průkazu dospělých vší nebo hnid.

Pediculosis corporis – Nález vší a hnid na oděvu, lezou po celém těle a zejména v místech těsně přiléhajících oděvů k tělu.

Pediculosis pubis – Svědivé šedomodré skvrny obvykle v oblasti genitálií nebo důkazy výskytu dospělých vší či hnid.

K diagnostice vší se používá důkladné vyšetření vlasů, při kterém se hledají hnidy a vši. Charakteristickým místem nálezu hnid je především část hlavy za ušima a ve spánkové oblasti na zátylku.

Jediným spolehlivým důkazem probíhajícího zavšivení je nález živých lezoucích vší. V případech, kdy jsou vajíčka (hnidy) na vlasech ve vzdálenosti menší než 8 mm od kůže, je přítomnost živých lezoucích vší pravděpodobná.

Vši lze najít vizuální kontrolou vlasů při dobrém osvětlení.

Jak vši vyčesat?

Citlivější metodou diagnostiky je suché vyčesávání. Spolehlivost této metody je asi 87 %.

Ještě citlivější je mokré vyčesávání. Vlasy se nejprve mírně navlhčí šamponem a kondicionérem. Tím se vši znehybní a snáze se vyčesávají.

V obou případech je nutné použít hustý hřeben (odvšivovací hřeben), který má vzdálenost mezi jednotlivými zuby 0,2–0,3 mm.

Pokyny pro mokré vyčesávání:

  • Nejprve vlhké vlasy rozčešte běžným hřebenem, abyste odstranili uzly a zamotané vlasy.
  • Použijte kondicionér na vlasy nebo olivový olej, aby se vlasy lépe rozčesávaly jemným vidlicovým hřebenem.
  • Vši vyčesávejte přes bílý papír položený na stole. Hlavu mějte zakloněnou a začněte na zátylku.
  • Pročešte všechny vlasy hřebenem s jemnými vidličkami. Táhněte hřeben od pokožky hlavy ke konečkům vlasů. Po každém jednotlivém vyčesání hřeben zkontrolujte a umyjte. Pomocí starého zubního kartáčku odstraňte z hřebenu vši a hnidy a opláchněte je v umyvadle. Všechny vlasy pročesejte alespoň dvakrát a nalezené vši umyjte. Poté z vlasů opláchněte kondicionér nebo olej.
  • Česání by mělo probíhat, dokud nevypadne několik prvních vší, nebo po dobu 5 minut. Pokud ani po této době nedojde k vyčesání vší, lze dítě považovat za negativní dítě bez vší. Vyčesávání by se mělo provádět každé 3–4 dny po dobu 2 týdnů.
  • Příznaky svědění mohou přetrvávat i bez přítomnosti vší i týden po jejich odstranění.

Recepty na přípravu směsí pro odstranění vší: Co pomůže?

Dívka s umytými vlasy a vyčesáváním vší speciálním hřebenem určeným k tomuto účelu.
Odstranění vší mohou pomoci domácí rady. Zdroj: Getty Images

Tabulka uvádí, co je na vši účinné a co neúčinné

Účinné Neúčinné
Olivový a mandlový olej Petrolej
Ocet (octové zábaly) Fén na vlasy
Tea Tree olej Alkohol

BYLINNÁ LÉČBA

  • Insekticid – kůra z kvasie hořké (surinamské hořké dřevo) nebo vratiče obecného. Připravte si dvojnásobně silný odvar (vařte 20 minut), smíchejte šálek odvaru s běžnou dávkou kondicionéru a použijte k opláchnutí hlavy po umytí šamponem.

OLEJOVÁ SMĚS

  • alkohol
  • slunečnicový olej
  • tea tree olej

V misce smíchejte ingredience v následujícím poměru: 3 lžíce slunečnicového oleje, 2 lžíce alkoholu (lze použít např. vodku, slivovici nebo jiný čistý alkohol) a několik kapek tea tree oleje.

Vše smíchejte. Na ruce si nasaďte igelitové rukavice (postačí i obyčejný igelitový sáček). Směs pečlivě naneste na vlasy. Vetřete směs do vlasů stejným způsobem, jako byste je například myli šamponem.

Takto postupujte, dokud nebudete mít celou směs ve vlasech.

Poté vlasy (a uši) zakryjte potravinovou fólií. Přes fólii dejte starý ručník, aby se vám směs nedostala do očí. Fólii nechte působit alespoň 90 minut. Maximální doba působení je 120 minut.

Po aplikaci zábalu vše z hlavy sundejte a umyjte si vlasy běžným šamponem. Je dobré si hlavu umýt dvakrát, aby se vám vlasy nemastily.

Pro středně dlouhé vlasy doporučujeme použít dvojnásobnou dávku: 6 cl slunečnicového oleje, 4 cl alkoholu a několik kapek tea tree oleje.

AROMATERAPIE

  • K hubení vší a zmírnění svědění – Do čajové lžičky tělového mléka bez vůně přidejte dvě kapky eukalyptového oleje a po jedné kapce levandulového a geraniového oleje. Směs vmasírujte do pokožky hlavy a nechte působit půl hodiny. Před mytím vlasy pročešte hustým hřebenem. Poté olej důkladně vypláchněte a vlasy opláchněte.
  • Antiseptický roztok – Do šálku vody přidejte dvě a půl lžičky octa a po dvou kapkách eukalyptového, levandulového, rozmarýnového a geraniového oleje. Opláchněte pokožku hlavy a nechte ji uschnout. Postup opakujte denně.
  • Prevence infekce – Do půl litru vlažné vody dejte šest kapek tymiánového oleje a šest kapek rozmarýnového oleje.

Existuje účinná prevence?

Na trhu je také preventivní sprej, který obsahuje repelentní složku a éterické oleje a chrání před parazity až po dobu 24 hodin.

Zejména ve školních zařízeních je důležité často měnit osobní a ložní prádlo, udržovat pořádek ve skříních s oblečením, čistit hřebeny, kartáče, ručníky, mikiny, čepice a šály.

Každý člen kolektivu musí používat vlastní osobní hygienické potřeby (ručník, hřeben) a pokrývku hlavy.

Hnidy a vši odstraňuje v domácím prostředí také řada osob pomocí různých "zaručených receptů". Některé fungují více, jiné méně.

Jak se léčí: Pedikulóza - vši

Jak se léčí pedikulóza? Léky, šampon, kartáčování

Zobrazit více
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • unilabs.sk - pedikulóza
  • ruvzds.sk - Pedikulóza
  • amedi.sk - Pedikulóza u dětí
  • nurse.sk - Pedikulóza
  • ealth.harvard.edu - Vši
  • Gratz N. G., Lidské vši, jejich prevalence, kontrola a re sistence na insekticidy. A review 1985-1997, WHO/CTD/ WHOPES, 1997; 8: 1 - 61.
  • Rupeš V., Vlčková J., Vši dětské, pedikulóza a možnosti odčervení. Nový časopis lékařství EU. ISSN 1802-1298.
  • Beneš J. a kol, Infekční lékařství. J., Infekční nemoci, Infekční nemoci. Galén, 2009, s. 368 - 369. ISBN 9788072626441.
  • Štork, J. a kol, Dermatovenerologie. 1. vydání Praha: Galén, 2008. 502 s. ISBN 978-80-7262-371-6.
  • Burgess I. F., Brown C. M., Lee P. N., Treatment of head louse infestation with 4 % dimethicone lotion: a randomized controlled e quivalence trial. British Med. J. 2005, 330, s. 1423 - 1425.