Jaké příčiny má malátnost a nadměrná únava? Může být symptomem onemocnění?

Jaké příčiny má malátnost a nadměrná únava? Může být symptomem onemocnění?
Zdroj fotografie: Getty images

Může se vyskytnout po těžké fyzické aktivitě, stresu, ale i při dehydrataci. Pokud přetrvává a přidružují se jiné příznaky, je třeba myslet na onemocnění. Od nervového systému, přes endokrinní, srdečně-cévní, respirační, vylučovací. Je přítomna při chřipce, lehkých zánětech horních cest dýchacích. Ale i při závažných onemocněních.

Jde o stav, kdy je mozková aktivita utlumena, případně je celý organismus v útlumu.

U postiženého člověka se zhoršují schopnosti soustředění, aktivity, mnohdy i udržení vzpřímeného postoje. Pokud není příčinou malátnosti fyzické vyčerpání způsobené předchozí aktivitou, může jít o příznak nemoci.

V případě, že je malátnost spojena s únavou nebo bolestí hlavy a je jen krátkodobá, přičemž se neopakuje a nejde ani o dlouhodobější stav, není třeba hned navštívit lékaře. Teprve ve spojení s dalšími příznaky lze začít uvažovat o tom, že může být symptomem pro některé z onemocnění.

Tělní tekutiny a slabost

Může být spojena s nedostatečným pitným režimem, kdy organismu chybí tekutiny. Tehdy se spolu s malátností vyskytují i bolesti hlavy.

Dehydratace je nebezpečná hlavně u dětí a starých lidí, kteří mají několik onemocnění. V případě těchto dvou skupin nastupuje rychle a může náhle zkomplikovat celkový stav.

Dehydratace je spojena se sníženým příjmem tekutiny, ale i s jejím vyšším výdejem. Tedy když je nepoměr mezi přijímáním a vylučováním. Příkladem takového stavu je například horečka, průjem, zvracení. Ale i zvýšená teplota prostředí, například v létě, nebo i pracovního prostředí.

TIP: příznaky dehydratace uvádíme i v magazínovém článku: jak zvládnout průjem u dětí s rozvahou.

Malátnost a chorobné stavy

Většinou je zapříčiněna zvýšenou tělesnou teplotou nebo horečkou.
A to v souvislosti se zánětlivými a infekčními onemocněními způsobenými bakteriemi a viry.

Infekční onemocnění a horečnaté stavy

Nejčastěji je malátnost spojena s infekčními onemocněními. Je typickým příznakem chřipky, spolu s únavou, zvýšenou teplotou a zimnicí. Chřipka jako taková je infekční onemocnění dýchacího systému, které způsobují RNA viry a vyžaduje léčbu praktickým lékařem.

Podobně je to i při tuberkulóze, která postihuje plíce, ale také někdy i ledviny, mozkové obaly a kosti. Tady je kromě malátnosti přítomna i únava, dušnost, kašel a horečky.

Malátnost se vyskytuje i při klíšťové encefalitidě a meningoencefalitidě. To je infekční a virové onemocnění, které postihuje mozek a mozkové blány. Nazývá se také klíšťový zánět mozkových blan.

Projevuje se také bolestmi hlavy, horečkou a pocitem na zvracení.

Bolestmi hlavy, malátností i zvětšeným uzlinami se projevuje také toxoplazmóza. Toxoplazmóza je parazitární infekční onemocnění. Přenáší se přímým kontaktem a způsobuje ho prvek Toxoplasma gondii.

Člověk je malátný i u některých kožních infekčních onemocnění. Například plané neštovice, které se projevují vyrážkou, svěděním kůže, horečkami a také malátností, a jde o velmi nakažlivé onemocnění způsobené lidským herpesvirem typu HHV-3.

Jde o DNA virus, který je příbuzný i virem infekční mononukleózy nebo oparu. Virus Herpes zoster způsobuje pásový opar. Je také bolestivé virové onemocnění kůže, projevující se malátností a puchýři na kůži.

Malátnost při otravě

V souvislosti s malátností se mluví také o intoxikaci. Čili o otravě, a to různého druhu. Otrava může být náhodná nebo s úmyslem. Úmysl může být mířený na druhou osobu, jako trestný čin, ale i proti své osobě.

Může u nich docházet ke ztrátám vědomí a jiným vážným komplikacím, a to podle zneužité látky.

Také při cukrovce

Únavou a malátností je doprovázena i cukrovka. A to i při nízké či vysoké hladině cukru v krvi.

Kromě malátnosti jsou pro každý stav mírné rozdíly příznaky. Přesné symptomy uvádíme i v magazínovém článku.

Ostatní stavy a onemocnění

V rámci onemocnění nervového charakteru se malátností, únavou a bolestmi hlavy dlouhodobě projevuje i chronický únavový syndrom. Nebo různá autoimunitní a degenerativní nervová onemocnění, jako například roztroušená skleróza, myasthenia gravis.

Častý výskyt je při cévní mozkové příhodě.

Pokud je člověk léčen s vysokým krevním tlakem a hodnoty tlaku vystoupí nad dlouhodobý normál, i tehdy může být cítit tuto nepříjemnou slabost. Samozřejmě i při nízkém krevním tlaku, tedy hypotenzi.

V obou případech se může přidružit únava a závratě.

Doprovází různá jiná kardiovaskulární onemocnění, jako například srdeční selhání, infarkt srdečního svalu. Častá je malátnost při snížené či zvýšené srdeční činnosti, tedy bradykardii a tachykardii. Při plicních onemocněních také, například při chronické obstrukční plicní nemoci. A ani při anémii není tento příznak výjimkou.

Jeden z typických celkových příznaků.

Vyskytuje se i v případě poruch žláz s vnitřní sekrecí. Rozličné onkologické procesy a růst nádorů oslabuje organismus. Přidruženým příznakem je také i nechutenství a náhle hubnutí.

Muž je pracovně vyčerpaný, přetížený
Pracovní vytížení, dlouhodobý stres jsou rizikem vzniku malátnosti. Zdroj foto: Getty images

Trávicí ústrojí může postihnout zánět, vředová choroba, autoimunitní onemocnění, intolerance složky stravy. Různé chorobné stavy přispívají k výskytu malátnosti.

Také steatóza a cirhóza jater, což je nejčastější metabolická porucha jater způsobená alkoholem nebo obezitou, má doprovodný příznak v podobě malátnosti. A stejně je tomu i v případě onemocnění vylučovacího systému.

Podobně i dlouhodobý stres, pracovní vytížení, psychická zátěž, poruchy spánku nebo jeho nedostatek. Různé psychické poruchy mají příznaky slabost, únavu i malátnost.

Mezi psychické poruchy se řadí i abstinenční syndrom, poruchy příjmu stravy (anorexie).

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.