Hemochromatóza může vzniknout na genetickém základě, ale také v důsledku přítomnosti jiných onemocnění v těle. U jedince dochází ke zvýšenému vstřebávání (v tenkém střevě) a ukládání železa.
O přesné etiologii, projevech, prognóze, možnostech léčby a mnohém dalším se dozvíte v článku.
Co je to hemochromatóza?
Hemochromatóza je onemocnění způsobené zvýšenou resorpcí železa z trávicího traktu a jeho nadměrným ukládáním v orgánovém parenchymu (orgánové tkáni).
Koncentrace železa v těle může postupně dosáhnout více než desetinásobku původní fyziologické hodnoty.
Za fyziologických podmínek je v lidském těle přítomno přibližně 4–5 g železa.
Z celkového množství zásobního železa je 40 % uloženo v játrech,
především v hepatocytech (jaterních buňkách).
Hemochromatóza se dělí podle etiologie vzniku na primární (dědičná genetická) a sekundární (hromadění železa v důsledku jiné poruchy).
Genetická hemochromatóza (GH), označovaná také jako dědičná, je běžná autozomálně recesivně dědičná porucha. Jejím základem je nadměrné ukládání železa v organismu.
Zvýšené vstřebávání železa v orgánech vede k jejich postupné změně a poškození. Nemoc byla poprvé popsána doktorem Troiserem v roce 1871.
Onemocnění se projevuje pomalu a postupně a jedinec si nemusí být vědom zvýšeného ukládání železa po několik desetiletí.
Nejčastěji si jako první všimne zvýšené hladiny železa v krvi. Později se objeví zvýšená hladina cukru v krvi, zvětšená játra a specifická hyperpigmentace kůže.
Sekundární hemochromatóza se může vyskytnout také v důsledku jiných onemocnění, jako je anémie, cukrovka, alkoholismus, dialýza ledvin a v neposlední řadě chronická onemocnění jaterního orgánu.
Při hemochromatóze vznikají různá zdravotní rizika a související komplikace. Většina z nich vzniká v orgánech, které ukládají nadměrné množství přijatého železa.
K poškození dochází postupně a průběžně v průběhu času. Vzniklé změny se tak týkají především jater, slinivky břišní, srdce a kůže.
Pokročilá hemochromatóza může vyústit v poškození jater, které může způsobit cirhózu (chronické zjizvení jater). Poškození slinivky břišní zase může způsobit změny hladiny inzulínu s rizikem vzniku cukrovky.
Problémy s krevním oběhem mohou vést ke kardiovaskulární poruše nebo srdečnímu selhání. Ukládání železa v srdci může také způsobit nepravidelný srdeční rytmus (arytmii) nebo kardiomyopatii.
Nadměrné množství železa v těle může způsobit hyperpigmentaci. Kůže se může jevit jako bronzová až šedá.