Bolest kloubů: Co ji způsobuje, jaké jsou její hlavní příčiny?

Bolest kloubů: Co ji způsobuje, jaké jsou její hlavní příčiny?
Zdroj fotografie: Getty images

Tento druh bolesti je výsledkem degenerativních změn, které nejsou přítomny pouze ve vyšším věku. Bolesti kloubů se vyskytují často – jako následek infekčního onemocnění, zánětu nebo příznak jiného onemocnění, a to například chřipky. Velmi často jsou důsledkem nepřiměřené zátěže a špatného držení těla. Způsobí je i nevhodná obuv.

Bolest kloubů může souviset například s přetížením kloubů a končetin, případně s přirozeným opotřebením, dočasnou únavou, neškodným prochladnutím.

Může jít o příznak vážnějšího onemocnění.

Onemocnění se může týkat samotného kloubu. Případně může jít jen o sekundární příznak jiného onemocnění, které má příčinu někde jinde.

Právě z toho důvodu by se neměly symptomy spojené s bolestivým kloubem nikdy podcenit a zanedbat.

Často se ptáte:
Co způsobuje bolest kloubů a jaké má příčiny?
Jaké jiné příznaky s ní probíhají?
Jak se jí zbavit a pomoci si?

Vyskytuje se po úrazu

Právě úraz je častou příčinou bolesti kloubů a kostí. Při úrazu může jít o naražení, ale i zlomeninu. Po pádu nebo tupém poranění je vhodné vyšetření, při kterém se používá RTG nebo CT.

O dalším potupu rozhoduje lékař, a to na základě vyšetření.

Nepřiměřená zátěž, držení těla, ale i počasí

Bolest kloubů a svalů je častá po cvičení, ale i po nadměrné fyzické zátěži. Únava svalů a kloubů se projevuje jako bolest. Podle druhu zátěže může právě zátěž a únava za bolest kloubů celého těla, ale i jednotlivých částí.

Po cvičení lze pociťovat bolest páteře nebo končetin, ramen, loktů, či kolen. Lokalizace se odvíjí od místa působení zátěže nebo od toho, kde se zátěž přenášela.

Podobně je to i při sezení nebo sedavé práci. Nadměrná zátěž, která je vyvolána polohou vsedě na klouby, způsobí bolest. Nejčastěji k tomu dochází, pokud je sezení dlouhodobé.

Vhodná je po určité době, například po hodině sezení, změna polohy, a to stání či chůze.

Za bolestmi kloubů může být přetížení nadváhou člověka, která se dá řešit jedině změnou životního stylu a jídelníčku. Zvyšování váhy nastává i v těhotenství, kdy je pak přítomna zvýšená bolestivost kloubů.

Kromě toho se během těhotenství zvyšuje celkový nárok na výživu. Nedostatek živin, vitamínů, minerálů a dalších potřebných látek může způsobit několik příznaků a také bolest kloubů nebo svalů.

Významný faktor tvoří držení těla. Nesprávná forma nepřiměřeně a nepřirozeně zatěžuje oblast kloubů, a to hlavně páteře. Dlouhodobé negativní působení ovlivňuje degenerativní změny a samozřejmě i vznik bolesti.

S držením těla a vhodnou polohou souvisí i poloha ve spánku. I použití vhodné matrace. Například poloha na břiše zatěžuje nepřiměřeně páteř, a hlavně její krční oblast. Následkem toho jsou bolesti kloubů, páteře v noci a po spánku.

Správná obuv je rozhodující. Špatná podrážka, nesprávně tvarovaná vložka, ale i vysoké podpatky či bota, která tlačí, zvyšují zátěž na klouby dolních končetin a nohou. Následkem toho vznikají bolesti nohou, kotníků, kolen, ale i beder.

Někteří lidé jsou citliví na změnu počasí.

Meteosenzitivita způsobuje bolest kloubů a také jiné obtíže:

 • bolest hlavy
 • svalů
 • operačních jizev
 • bolest v místě zlomenin
 • trávicí potíže
 • změny nálad
 • malátnost, slabost, únavu
 • poruchy koncentrace
 • potíže s dýcháním
Měnící se počasí a bolest kloubů spolu souvisejí
Bolest kloubů se vyznačuje sezónností, přičemž ji zhoršuje i změna počasí. Zdroj: Getty images

Onemocnění kloubů

V případě, že bolesti kloubu nepředcházel úraz, poranění, pád, naražení nebo jiná externí příčina, případně pokud nebyl nadměrně zatěžován fyzickou aktivitou, dá se předpokládat, že je bolest symptomem nějakého onemocnění.

Nejčastěji jde o primární bolest, kdy problém je přímo v samotném kloubu. Mnohdy se bolestí projevují i jiná onemocnění v organismu, ať už infekční, zánětlivá, nebo i nádorová.

Poruchy, které přímo souvisejí s klouby, se projevují na konkrétním postiženém kloubu, případně na více kloubech najednou.

Jde například o potíže a nemoci jako:

 • zánět kloubu (artritida)
 • revmatoidní artritida
 • psoriatickou artritida
 • onemocnění dna, je známá už od starověku, jako nemoc králů a vyšších vrstev
 • artróza, osteoartróza
 • Bechtěrevova nemoc

Artritida je zánětlivé onemocnění týkající se přímo konkrétního kloubu. Onemocnění může mít infekční i neinfekční formu. Tento název sdružuje revmatoidní artritidu, psoriatickou artritidu a také onemocnění dna.

Revma (odborně revmatoidní artritida) je autoimunitní onemocnění. Postihuje především malé klouby. A to hlavně klouby prstů, později ruce samotné a také oblast zápěstí. Následně postihuje lokty, kolena i krční páteř.

Dna je způsobena nerovnováhou mezi vytvářením a vylučováním kyseliny močové a jejích solí z organismu. Pokud je přebytek této kyseliny v těle, ukládá se ve formě krystalů, a to nejčastěji v kloubech. Také se ukládá formou ledvinových kamenů.

Bolest se projevuje hlavně v oblasti kloubů. Jako první vzniká bolest kloubů prstů, a to palce na noze nebo ruce. Kromě bolesti je přítomen otok, zarudnutí a omezená hybnost.

Existuje několik různých forem artritid, které se také projevují bolestmi kloubů.

Naopak velké klouby postihuje artróza. To je degenerativní, ale nezánětlivé onemocnění, jež vede k postupné ztrátě kloubní chrupavky a k omezení hybnosti.

Hlava a průhled čelistního kloubu
Poruchy čelistního kloubu způsobují bolest daného kloubu, a to hlavně při žvýkání. Zdroj: Getty images

Bolest čelistního kloubu vzniká při poruchách temporomandibulárního kloubu. Kromě samotné bolesti lze cítit bolest v dolní čelisti, a to hlavně při žvýkání, ztuhlost svalů, omezenou hybnost, pukání nebo praskání v kloubu, bolest v uchu, pískání v uších, ale i bolest za okem.

Tyto poruchy se vyskytují následkem úrazu, při poruchách skusu, degenerativních onemocněních, revmatismu, jako následek skřípání zubů. Přítomny jsou i při stresu, depresi a po zánětech.

Bechtěrevova nemoc je onemocnění, které se vyvíjí velmi pomalu. Projevuje se zejména tuhnutím kloubů, jejich bolestmi a mnohdy i bolestí páteře. Tuhnutí nastává v důsledku toho, že nemoc způsobuje nahrazování chrupavky a vaziva v kloubu kostní tkání, které je tvrdé.

Více informací v kategorii: Onemocnění kloubů

Ostatní onemocnění, která jsou příčinou bolestí kloubů

To není všechno. Bolestivé klouby doprovázejí i různé jiné nemoci. A ty se týkají jiných částí organismu.

Příkladem je:

 • chlamydiová infekce
 • syfilis
 • kvasinková infekce
 • TBE
 • lymská borelióza
 • chřipka, známá bolest svalů a kloubů celého těla
 • infekční endokarditida
 • zápal plic
 • žloutenka
 • leukémie
 • Crohnova choroba
 • hemofilie
 • adenom hypofýzy

Video o příčinách bolesti kloubů

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.