Zázvor lékařský: Jaké účinky na organismus má koření zdraví?

Zázvor lékařský: Jaké účinky na organismus má koření zdraví?
Zdroj fotografie: Getty images

Většina lidí zná zázvor z kuchyně jako koření. Určitě si vybavíte jeho typickou štiplavou chuť a štiplavou vůni. Zázvor však nabízí mnohem více než jen kulinářský zážitek. Co je vlastně zázvor za bylinu a proč byste ho měli používat jinde než v kuchyni? Čtěte dále. Zjistěte vše, co potřebujete vědět.

Vlastnosti

Zázvor patří do botanické čeledi Zingiberaceae.

Je to bylina s cibulí dlouhou asi 1 metr. Vyrůstají z ní zelené, žlutě lemované listy. Nadzemní část rostliny tvoří ještě trubkovitý kalich s nálevkovitou korunou. Korunní lístky jsou žlutofialové s hnědými skvrnami.

Zázvoru se daří v půdě bohaté na živiny. Roste na stinných místech v teplém a vlhkém podnebí.

Pěstování zázvoru
Pěstování zázvoru. Zdroj: Getty Images

Historie rostliny

Za pravlast zázvoru je považována oblast dnešní Indie a Malajsie. Odtud byl již v 1. století n. l. zavlečen do oblasti Středomoří.

Podle některých zdrojů byl zázvor znám jako léčivá rostlina v Anglii a Německu již v 9. a 10. století našeho letopočtu. Poté upadl na velmi dlouhou dobu v zapomnění.

Ve 13. a 14. století jej dále rozšířili arabští a portugalští mořeplavci. V té době se začal komerčně pěstovat v západní a jižní Africe. Dnes je jeho největším komerčním producentem Indie.

Někteří autoři však uvádějí, že nejlepší (a nejdražší) zázvor pochází z Jamajky a Austrálie.

Příznivé účinky zázvoru jsou známy od nepaměti, zejména ve východní medicíně. Používal se v Číně, arabských zemích, Tibetu a Indii.

Právě indický název této rostliny sringavera dal vzniknout jeho současnému latinskému názvu zingiber. Tento název poprvé použil anglický botanik William Roscoe. Na jeho počest se jedna z odrůd zázvoru označuje jako Roscoe.

Ve starověké indické medicíně se zázvor používal ke snižování hladiny cholesterolu, proti ucpávání cév a jako lék proti artritidě.

Tradiční čínská medicína našla pro zázvor další využití. Používá se na podporu trávení a proti nevolnosti. Poněkud sporné může být jeho použití při hadím uštknutí nebo jako léku proti plešatění.

Staří Řekové a Římané zázvor chválili pro jeho výše zmíněný účinek na podporu trávení. V Anglii se dokonce přidával do piva. V arabské medicíně je zázvor považován za afrodiziakum.

Dnes se používá především v kuchyni jako koření nebo při přípravě různých nápojů. Více se používá v orientálních zemích. V Indii a Pákistánu je základním kořením a přidává se téměř do všech jídel a nápojů.

V Karibiku se zázvor používá k přípravě sorrel, tradičního vánočního nápoje. Jamajka je proslulá svou specifickou regionální specialitou, zázvorovým koláčem.

Charakteristická palčivá chuť tohoto koření je přisuzována látkám obsaženým v zázvoru - gingerolům.

Co se sklízí?

Zázvor se pěstuje pro svou podzemní část. Sklízí se a používá jeho článkovaný oddenek. Jedná se o modifikovaný stonek, který vytváří kořeny. Jednotlivé články oddenku jsou krátké a celý oddenek je uložen v zemi ve vodorovné rovině.

Kořen zázvoru
Kořen zázvoru. Zdroj: Getty Images

Jaké jsou účinky zázvoru?

Zázvor může mít velké množství pozitivních účinků. Odborné publikace zmiňují zejména tyto:

  • Protizánětlivý účinek
  • Antioxidační účinek
  • Antibakteriální účinek
  • Protiplísňový účinek
  • Antivirový účinek
  • Snižuje hladinu cukru v krvi – může pomoci při cukrovce
  • Podle některých studií snižuje syntézu mastných kyselin a tvorbu buněk tukové tkáně. Může být proto prospěšný při snaze zhubnout
  • Účinky proti zvracení a nevolnosti
  • Snižuje horečku
  • Snižuje hladinu cholesterolu
  • Protinádorové působení zázvoru je v současné době předmětem řady klinických studií
  • Zázvor působí antiulcerózně (proti žaludečním vředům) a gastroprotektivně
  • Pozitivní imunomodulační účinek – zvyšuje imunitu
  • Zlepšuje reprodukční zdraví mužů a žen

Pojďte si o některých z nich přečíst více:

Protizánětlivý účinek

Protizánětlivý účinek zázvoru zajišťují především látky zvané fenylpropanoidy. Z nich jsou pro tento účinek nejdůležitější tzv. gingeroly. Jedná se o aromatické sloučeniny – fenoly.

Čerstvý zázvor obsahuje několik druhů gingerolů, které se liší délkou uhlovodíkového řetězce. Nejvíce zastoupeným gingerolem je 6-gingerol. V menší míře jsou zastoupeny 4-gingerol, 8-gingerol 10-gingerol a další.

Gingeroly snižují produkci některých klíčových látek, které jsou zodpovědné za zánětlivé reakce v těle (nazývají se také prozánětlivé látky).

Jmenovitě můžeme zmínit oxid dusnatý (NO), cyklooxygenázu 2 (COX2), prostaglandin E2 (PGE2), tumor nekrotizující faktor alfa (TNFα) a mnohé další.

Potlačením produkce těchto látek může zázvor zmírnit záněty různého původu (např. revmatoidní artritidu).

Úspěšně se používá jako složka různých přípravků proti bolesti a zánětu kloubů. Snížení produkce prozánětlivých látek je také základem příznivého účinku při snižování horečky a bolesti.

Dalšími látkami působícími synergicky protizánětlivě s gingeroly jsou polyfenol gingerenon A a shogaoly.

Gingeroly se nacházejí pouze v čerstvém (syrovém) zázvoru.

Tepelnou úpravou a sušením zázvoru vznikají další látky, jako jsou shogaoly a zingerony s dalšími příznivými účinky.

Vedlejší produkty těchto chemických reakcí způsobují změnu chuti zázvoru, který byl delší dobu skladován a vařen.

Antioxidační, antibakteriální, protiplísňový a antivirový účinek

Gingeroly obsažené v zázvoru mají protizánětlivý a antioxidační účinek.

Ten spočívá ve schopnosti neutralizovat vysoce reaktivní sloučeniny v těle zvané volné radikály. Tyto sloučeniny jsou schopny poškozovat různé orgány v lidském těle.

Eliminace volných radikálů z těla (podobně jako např. u řepíku lékařského) podporuje protizánětlivý účinek zázvoru. Mezi další látky, které takto působí, patří již zmíněné zingerony a organické sloučeniny bisaboleny.

Celkově zázvor obsahuje až kolem padesáti látek s různým stupněm antioxidační aktivity.

Zázvor působí také antibakteriálně.

Za hlavní antibakteriální složku se považují zingerenony (A, B, C), ale tento účinek je společný několika sloučeninám v zázvoru.

Studie potvrzují aktivitu proti bakteriím, jako jsou Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella typhimurium. Eacherichia coli a Helicobacter pilori. Jejich závěry však nejsou jednoznačné a k jejich potvrzení bude zapotřebí dalšího výzkumu.

Studie se shodují na užitečnosti zázvoru jako vhodného pomocného prostředku při bakteriálních infekcích.

Zázvor působí antimykoticky díky obsahu gingerolu a 6-gingerdiolu. Ze všech mykóz, na které zázvor působí, můžeme zmínit kvasinku Candida albicans. Platí zde však podobné omezení jako u antibakteriálního účinku.

Výzkumy zjistily, že zázvor má vysokou aktivitu proti virům. Studie ukazují aktivitu proti viru chřipky a rhinovirům (rhinoviry způsobují nachlazení a rýmu). Bylo zjištěno, že nositelem antivirového účinku jsou seskviterpeny.

Proto zázvorový čaj dobře poslouží při chřipce a nachlazení.

Imunomodulační účinek

Posílení imunity lze považovat za efekt kombinace antibakteriálního, antivirového, protiplísňového, antioxidačního a protizánětlivého účinku. Všechny tyto účinky v souhrnu zlepšují imunitu a pomáhají tělu bojovat proti škodlivým vlivům prostředí.

Účinek proti zvracení a nevolnosti

Ve studiích na zvířatech bylo prokázáno, že gingeroly, galanolakton a 6-shoagol jsou inhibitory receptorů, které jsou v lidském těle zodpovědné za vznik reflexu zvracení.

Další studie na lidských dobrovolnících toto zjištění víceméně potvrdily. Dospěly k závěru, že zázvor je vhodným prostředkem proti zvracení a nevolnosti různého původu. Zároveň se však shodují na potřebě dalšího výzkumu v této oblasti.

Zázvor může najít své uplatnění při cestovní nevolnosti (kinetóze), nevolnosti po dietních chybách nebo ranní nevolnosti v těhotenství.

Účinek na endokrinní systém

Výše zmíněný 6-gingerol snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Může tak přispět ke zlepšení stavu při cukrovce (zejména diabetu 2. typu). Příznivě působí také při problémech spojených s vysokou hladinou cholesterolu, jako je ateroskleróza.

Snižuje riziko ucpávání cév. Může tak snížit pravděpodobnost vzniku závažných kardiovaskulárních (srdečních) onemocnění, jako je infarkt myokardu, srdeční selhání nebo mrtvice.

Mezi jeho účinky na endokrinní systém patří schopnost řídit syntézu tuků. Předpokládá se, že zázvor může mít pozitivní vliv při snaze o snížení hmotnosti.

Protinádorová aktivita

Protinádorové působení zázvoru je v poslední době velmi diskutovaným tématem. Studie se zabývaly rakovinou tlustého střeva, prsu, vaječníků a prostaty.

Ukázaly, že i přes nutnost dalšího zkoumání je potenciál zázvoru jako vhodného doplňku protinádorové léčby (v dávce 0,5–2 g denně) více než slibný.

Účinky na reprodukční zdraví

Účinky zázvoru z hlediska zvýšení počtu a pohyblivosti spermií byly zatím potvrzeny pouze studiemi vysokých dávek (500–1000 mg / kg tělesné hmotnosti) u potkanů. U samců byl pozorován účinek zvýšení testosteronu při vysokých dávkách (10–15 g/den).

Bezpečnost této vysoké dávky při dlouhodobém užívání však dosud nebyla potvrzena. Proto nelze takové použití doporučit. Je možné, že nižší dávky zázvoru mohou při dlouhodobém užívání zlepšit kvalitu a počet spermií.

Podle jiných studií zázvor také zlepšuje funkci vaječníků a dělohy a zvyšuje šanci na otěhotnění. Studie však také proběhly pouze na potkanech.

Lépe zdokumentovaný je účinek zázvoru na dysmenoreu (menstruace spojená s bolestmi a menstruačními křečemi) a menoragii (abnormálně silná menstruace).

Studie zabývající se touto problematikou dospěly k závěru, že v dávce 250–2000 mg jednou nebo dvakrát denně během menstruace zázvorový prášek prokazatelně zmírňuje bolesti a křeče.

Od dávky 300 mg dvakrát denně se také snižovala síla krvácení. Tyto dávky navíc nevykazovaly žádné nebo jen mírné vedlejší účinky.

Účinky na trávicí trakt

Příznivé účinky zázvoru na trávicí trakt byly známy již starověkým národům. Zázvor působí jako karminativum (snižuje množství plynů ve střevech) a uvolňuje střevní křeče.

Působí také gastroprotektivně, protože zvyšuje sekreci ochranného hlenu v žaludku. Díky tomu je žaludeční sliznice odolnější vůči škodlivým vlivům. To může mít pozitivní vliv při žaludečních zánětech a vředech.

Zázvor zvyšuje produkci slin a žaludečních šťáv. Zlepšuje chuť k jídlu a podporuje trávení jako celek. Čerstvý zázvor má příznivé účinky při zácpě. Naopak sušený zázvor může způsobovat zácpu.

Vnitřní použití

Nejrozšířenější formou vnitřního užívání zázvoru je jistě čaj:

  • Porcovaný čaj ve formě nálevových sáčků
  • Čaj z čerstvého zázvoru
Čerstvý zázvorový čaj
Čerstvý zázvorový čaj. Zdroj: Getty Images

Při použití komerčně dostupného zázvorového čaje je postup přípravy uveden na obalu. Důležité je vybrat zázvorový čaj, který obsahuje zázvor v dostatečném množství.

Některé z nabízených výrobků jsou zázvorem pouze ochuceny. Ty nemusí vyhovovat vašim potřebám.

Další možností je připravit si čaj z čerstvého zázvoru. Výhodou je, že přesně víte, co váš čaj obsahuje. Nevýhodou je, že jeho příprava bude trvat o něco déle. Jak tedy správně připravit čerstvý zázvorový čaj?

Recept na čaj z čerstvého zázvoru:

  • 3–4 g čerstvého, oloupaného a nastrouhaného zázvoru
  • 250 až 300 ml vroucí vody

Oloupaný a nahrubo nastrouhaný zázvor přelijte vroucí vodou. Nechte louhovat 15 až 20 minut.

Nakonec nálev přefiltrujte přes sítko nebo cedník. Tím se zbavíte kousků zázvoru, které již nebudete potřebovat.

Tímto způsobem získáte jemnější zázvorový čaj. Při pravidelném pití má většinu výše uvedených účinků. Můžete ho použít na zahřátí v chladných zimních dnech. Bude také dobré ho pít při zotavování se z nemoci.

Lze ho použít i při nevolnosti po dietních chybách (pozor, ne těhotenských!). Takto připravený čaj se pije čerstvý maximálně 3x denně.

Na přípravu čaje při ranní nevolnosti v těhotenství použijte maximálně 1 g zázvoru na 250 až 300 ml vody. To je maximální denní dávka! Podle potřeby ji lze rozdělit na menší.

Během těhotenství je dobré se o případném užívání zázvoru poradit s lékařem.

Pokud dáváte přednost silnějšímu, více kořeněnému čaji, můžete použít až 15 g zázvoru na 250–300 ml vody. Tento čaj však nemusí být každému po chuti.

Je totiž velmi štiplavý.

Lze jej použít například ke kloktání při bolestech v krku nebo jako nápoj po obzvláště těžkém jídle.

Opět se doporučují maximálně 3 šálky denně.

Vnější použití

Zázvor má několik možností pro vnější použití:

  • V podobě masti s obsahem zázvoru proti plísním nohou. Komerčně dostupné přípravky obvykle obsahují další látky s protiplísňovým účinkem.
  • Zázvor obsahují i některé masti a krémy používané k úlevě od bolesti kloubů a pohybového aparátu.
  • Ve formě zázvorové silice. Podle aromaterapeutů zmírňuje nevolnost a bolesti kloubů.

Kontraindikace

Dostupné klinické studie ukazují, že při dávkách 1–4 g zázvoru denně nemá užívání zázvoru žádné kontraindikace.

Vyšší dávky by se neměly podávat při:

  • léčbě antikoagulancii (léky na ředění krve) – zázvor zvyšuje jejich účinek
  • léčbě imunosupresivy (léky na potlačení imunitní reakce organismu) cyklosporinem – zázvor snižuje koncentraci cyklosporinu v krvi a tím snižuje jeho účinek
    • Při léčbě tímto lékem se doporučuje zázvor nekonzumovat.
  • léčba cukrovky – zázvor zvyšuje účinek léků používaných ke snížení koncentrace cukru v krvi
  • přítomnosti žlučových kamenů – zázvor může zhoršit bolesti břicha přítomné při tomto onemocnění
    • Užívání zázvoru při tomto onemocnění je zcela vyloučeno.

Vyšší dávky (10–15 g denně) se nedoporučují ani v těhotenství, a to z důvodu možnosti zvýšení hladiny testosteronu. Dávky používané ke zmírnění ranní nevolnosti (do 1 g denně) jsou řádově nižší a jsou považovány za bezpečné.

Zázvor může snižovat množství vitaminů rozpustných v tucích (A, D, E a K) a železa, které se vstřebávají v tenkém střevě. To je třeba mít na paměti například při dávkování multivitaminových doplňků se zázvorem.

Tento problém vyřeší dostatečný časový odstup mezi jednotlivými výživovými doplňky.

Nežádoucí účinky

Velmi vysoké dávky vnitřně užívaného zázvoru způsobují pálení žáhy. Nadměrné vnější užívání (např. aplikace masti s obsahem zázvoru) může způsobit kontaktní dermatitidu, tj. podráždění kůže.

Závěrem

Dozvěděli jste se, že zázvor nemusíte používat jen v kuchyni. Při správném dávkování a troše péče může být zázvor skvělým pomocníkem proti mnoha onemocněním.

Vyzkoušíte ho příště, až budete mít rýmu?

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • researchgate.net - BHATT N., WALY I. M., ESSA M. M., ALI A, Zázvor: funkční bylina.
  • BOKELMANN M.J., Léčivé byliny v primární péči, Elsevier 2022, ISBN: 978-0-323-84676-9
  • GREEN J., The herbal medicine maker's handbook, Crossing press 2000, ISBN: 978-0-89594-990-5
  • researchgate.net - SUPU R., DIANTINI A., LEVITA J., Zázvor červený (Zingiber officinale var. rubrum): Jeho chemické složky, farmakologické aktivity a bezpečnost, FITOFARMAKA: Jurnal Ilmiah Farmasi. 8. 23-29. 10.33751/jf.v8i1.1168.
  • praktickelekarenstvi.cz - TŮMOVÁ L., Zázvor - využití v terapii a jeho možné interakce s jinými léčivy, Praktické lékárenství | 2009; 5(6).
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.