Prevence infekční mononukleózy
Primární prevencí viru mononukleózy je zdravý životní styl, stabilita imunitního systému a vysoká obranyschopnost organismu.
Vhodné je předcházet šíření infekce. V případě výskytu tohoto onemocnění v rodině a blízkém okolí se doporučuje dezinfikovat předměty, které přišly do kontaktu se slinami infikovaného a jsou potencionálním zdrojem infekce viru.
Infekční mononukleóza se přenáší zejména prostřednictvím slin, a proto je třeba omezit fyzický kontakt ve formě líbání a sdílení společných sklenic a příboru.
Infekční mononukleóza v těhotenství
Onemocnění EBV virem může postihnout i dospělého člověka. Pokud žena virus EBV ještě neměla, může snáze onemocnět, a to kvůli slabšímu imunitnímu systému během období těhotenství.
I když se v případě mononukleózy způsobené EBV jedná o herpetický virus, ve většině léčených případů nezanechá následky na plodu v těle matky. EBV virus by se neměl přenášet transplacentární cestou.
Vzhledem k individuálnímu zdravotnímu stavu je však vždy nutná konzultace s lékařem.
Kvůli potencionálnímu riziku jiných nebezpečných herpetických virů způsobujících infekční mononukleózu (toxoplazma, CMV...) je nutné odborné vyšetření a stanovení léčby lékařem.
Během celého období těhotenství je zapotřebí pravidelné sledování plodu i matky gynekologem.
Objevitelé viru Epsteina-Barrové (mononukleózy)
Poprvé v roce 1885 popsal infekční mononukleózu ruský lékař Filatov pod názvem idiopatická adenitida – lymfadenopatie. Následně doktor Pfeiffer toto onemocnění vzhledem k jeho příznakům označil jako Drüsenfieber – žlázovou horečku.
V roce 1964 virologové Tony Epstein a Yvonne Barrová pomocí mikroskopu poprvé prokázali přítomnost herpetického viru infekční mononukleózy.
Existenci viru se jim podařilo dokázat z nádorových buněk Burkittova lymfomu za pomoci elektronového mikroskopu.
Bylinná přírodní pomoc na podporu jater
Mezi nejznámější byliny, které mají příznivý vliv na játra, patří rostlina Silybum marianum – ostropestřec mariánský. Bylinka obsahuje látku zvanou silymarin, která disponuje detoxikačními a antioxidačními účinky.
Přispívá k obnově a ochraně buněk jater. Pomáhá játra chránit před poškozením a zároveň zvyšuje jejich odolnost. I když je látka silymarin bezpečná, nedoporučuje se podávat dětem do 5 let, těhotným a kojícím ženám.
Není doporučena při kardiovaskulárních onemocněních a některých alergiích (ořechy, semena). Je nutná konzultace s lékařem o vhodnosti užití této byliny vzhledem k individuálnímu zdravotnímu stavu pacienta a možné kontraindikaci užití byliny s farmakoterapií (léky a léčivy).