Bolest končetin: Jaké může mít příčiny? V klidu i při únavě

Bolest končetin: Jaké může mít příčiny? V klidu i při únavě
Zdroj fotografie: Getty images

Bolest v končetinách se může vyskytnout po přetížení, úrazu. Často je ovšem příznakem onemocnění. A to může souviset s kostmi, klouby, svaly, cévami či s nervovým systémem. Bolest končetin se vyskytuje i během růstu dětí a u těhotných žen.

Bolest končetin souvisí s kostmi, klouby, svaly, cévami nebo s nervovým systémem. Už podle samotné bolesti dokáže člověk určit, které místo a kde ho bolí, a odlišit typ bolesti.

Jde většinou o příznak nějakého zdravotního problému nebo nemoci. Proto není záhodno za žádných okolností bolest končetin podceňovat. Ať už jde o horní, nebo o dolní končetiny.

Mnohdy může být příčina onemocnění dokonce i mimo bolavé končetiny.

Bolest končetin z kloubů

Bolest kloubů je sice samostatná bolest, ale projevuje se na končetinách. Pokud jde o klouby končetin, téměř s jistotou se dá říci, že jde o onemocnění přímo v místě dané bolesti (lokální).

Mnohdy jde o různé záněty, infekce, revmatické typy onemocnění kloubů. Případně může jít o úraz a poúrazové bolesti. A například i o artrózu kloubů, jak je tomu například v případě bolesti končetin, která vyzařuje z kyčle. Příčinou může být coxartróza. Při gonartróze bolí končetina v kolenou, odtud může vyzařovat pod i nad koleno.

Ve spojení s jinými příznaky lze někdy mluvit i o vážnějších chorobách, například tuberkulóze kloubů. Proto je třeba navštívit odborníka.

Bolest kostí

Bolesti kostí mohou signalizovat onemocnění, například zhoubný nebo nezhoubný nádor na kosti. Případně zánětlivá a infekční onemocnění v kosti nebo kostní dřeni.

Při primární bolesti, která nebyla způsobena úrazem, naražením nebo jiným působením externích faktorů na kost končetiny, je stále třeba vyhledat lékaře. Obvykle ortopeda, který na základě dalších vyšetření, zejména CT a RTG, stanoví konkrétní nemoc.

I ze svalových příčin

Svalové bolesti končetin vznikají mnohdy z námahy a přetížení daného svalu končetiny. Stejně tak jsou tyto bolesti charakteristické například po namožení konkrétní svalové partie. Většinou do dvou dnů zmizí.

A bolesti mohou nastat i při dlouhodobém stání.

V tom případě je možné cítit bolest končetin v nohách zespodu (bolest chodidel), v holeních a v lýtkách.

Pokud jsou ale primární, bez zjevné předešlé a vnější příčiny, může jít o symptom jiných onemocnění.

Bolest se projevuje například i svalovou slabostí. Je tomu tak i při chřipce, při onemocnění štítné žlázy a onemocnění svalu.

Žena si drží bolestivé spodní části nohy, tedy chodidlo, pro dlouhodobou chůzi nebo stání ve vysokých botách na podpatcích
Přetížení svalů, kloubů, kostí a ostatních struktur vyvolá bolest. Zdroj: Getty images

Neurologické bolesti

Bolesti, které mají nervový původ, patří mezi velmi nepříjemné a intenzivní. Projevují se i různým charakterem, jako například tupá, bodavá či ostrá bolest. Projevují se i průvodním příznakem, tedy mravenčením, případně brněním.

Model nervů hýždí, tedy sedací nerv, a bolest v oblasti, tedy ischalgie, vyzařování boelsti do dolní končetiny
Bolest při ischalgii může vyzařovat do dolní končetiny. Zdroj: Getty images

Vyskytnout se může i krátkodobá neschopnost ovládat postiženou končetinu. Na některé problémy, které doprovázejí tyto bolesti, je možné reagovat i rehabilitační nebo jinou domácí léčbou za pomoci cvičení. Mnohdy se ale jedná o komplikované zdravotní problémy, které se dají odstranit pouze chirurgicky.

Dobrým příkladem je syndrom karpálního tunelu, který se odstraňuje operací. Může jít ale i o různé druhy neuropatických onemocnění, jako je bolest končetin při cukrovce.

Případně může jít o problémy způsobené obratli páteře. Při bolestech v křížové oblasti bývá přítomna bolest od páteře, která vystřeluje do hýžďového svalu, stehna a celkově do dolní končetiny. Nebo při dráždění spinálního kořene je bolest (ischalgie) přítomna v sedací části. Odtud může vyzařovat i do stehna.

Může se ale jednat i o onemocnění, která mají původ v jiné části těla. Pomocí nervového systému se projevují na nervových zakončeních na končetinách. Kvůli možnosti, že jde o sekundární bolest a symptom vážnější nemoci, je nejlepší vyhledat lékaře.

Cévy a bolest končetin

Velké množství bolestí dolních končetin je cévního typu. V tomto případě dochází buď k různým zánětům v cévách, nebo jinému narušení jejich průchodnosti a funkčnosti. To se projevuje bolestí v končetinách.

Dolní končetiny, varixy (křečové žíly bérce), ruka v rukavici, vyšetřování
Varixy neboli křečové žíly dolních končetin. Zdroj: Getty images

Častokrát jde o ucpání cév, tj. aterosklerózu tepen. Do dolních končetin se nedostává dostatek potřebných látek a kyslíku přes krevní oběh. A tak jsou podvyživené a reagují bolestí.

Navíc končetiny pociťují rychleji únavu, a to hlavně při fyzické aktivitě. Příkladem je i bolest končetin při chůzi, a to při závažných postiženích.

Kromě tepen dolních končetin mohou být postiženy i žíly. Toto viditelné onemocnění je známé pod názvem křečové žíly nebo také varixy dolních končetin.

Podobně může být bolest končetin cévního původu i příznakem Bergerovy nemoci nebo různých krevních sraženin, které je nutno co nejdříve odstranit.

Bolest kostí u dětí a co je růstová bolest

Růst kostí je součástí dětského věku a dospívání. Růstová bolest se vyskytuje hlavně při prudkém růstu kostí. Bolest končetin u dětí nastupuje většinou v klidu a během noci. Tento typ bolesti není příznakem onemocnění.

Nicméně je třeba, aby se sledovaly přidružené potíže. Růstová bolest končetin se vyskytuje samostatně. Nepřidávají se k ní jiné obtíže, jako jsou otoky končetin či celkové příznaky, mezi které patří i horečka.

Bolest končetin během těhotenství

V těhotenství ženy pociťují zvýšený nápor na organismus. Už během prvních měsíců se zvyšuje celkový objem tekutin v těle. Zvyšuje se i celková váha těhotné.

V těhotenství je tedy normální, že žena přibere i 10–16 kilogramů.

Což není vůbec přehnané přibírání na váze. Tyto změny ale zvýšeně zatěžují pohybový aparát, a to i klouby.

I proto je častý výskyt bolesti končetin v těhotenství. V tomto případě je třeba, aby byl dodržován klidový režim, je potřeba zvedat dolní končetiny na vyšší úroveň. A při intenzivních bolestech, pokud se vyskytnou i jiné potíže, je nutné vyšetření.

Obecně není proč váhat s návštěvou lékaře, pokud pociťuje člověk bolest na končetinách. Tedy v případě, že tato bolest nemá zjevnou vnější příčinu a není jen reakcí na nějaký externí a předešlý podnět. Mnohdy jde o vážnější problém, který je třeba podchytit co nejdříve.

Video o bolestech dolních končetin

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.