Zvětšené mízní uzliny: Bolestivé či nebolestivé a jejich příčiny?

Zvětšené mízní uzliny: Bolestivé či nebolestivé a jejich příčiny?
Zdroj fotografie: Getty images

Lymfatická tkáň má obrannou roli. Mezi první kontakt s vnějším prostředím patří krční a nosní mandle. Důležité jsou však i uzliny v ostatních regionech. Co značí jejich zvětšení?

Zvětšené lymfatické uzliny mají rozličné příčiny, které nemusí hned signalizovat závažný stav, avšak druhým případem je právě možné ohrožení zdraví.

I z toho důvodu je vhodné odborné vyšetření, a to hlavně v momentě, kdy se přidruží jiné příznaky.

Lymfa se nachází v celém organismu, lymfatické cévy a uzliny patří do jednoho systému, který rovněž může postihnout onemocnění. Ne vždy se jedná o závažné onemocnění. Ale jednoznačnou odpověď na zduřelé uzliny poskytne odborné vyšetření.

Zvětšené lymfatické uzliny (lymfadenopatie) obecně znamenají přítomnost nějakého zánětlivého onemocnění, infekce nebo změnu zdravotního stavu v organismu. Někdy jsou zvětšené lymfatické uzliny i bolestivé, obvykle na pohmat a dotek.

Jindy jsou jen zvětšené a bez přítomné bolesti. Zatímco bolestivé uzliny ve většině případů upozorňují na zánětlivé nebo infekční onemocnění, nebolestivé mohou znamenat i přítomnost nádoru v dané části těla.

Bolí, nebo ne? Pokud zvětšení doprovází bolestivý příznak...

Co se týká příznaků, nebolestivé a zvětšené mízní uzliny jsou nebezpečnější. Ve většině případů si jich postižený člověk ani nevšimne. Jelikož mnohdy je jejich zvětšování velmi postupné a nepozorované.

Někdy se nacházejí i na hůře dostupných místech.

Mnohdy jsou spíše přítomny jiné symptomy, které poukazují na problém v organismu. Příkladem je únava, nechutenství, hubnutí a nevolnost, případně symptomy spojené s jinými orgány.

Symptom nebolestivých, ale zvětšených uzlin ve většině případů může znamenat vznik nádoru, který vychází právě z uzlin a je vytvořen buňkami lymfatické tkáně.

Tyto nádory se následně zvětšují a začnou tlačit na okolní orgány. Což může způsobovat další problémy. Může jít o nádory benigní, neboli nezhoubné, nebo i maligní, neboli zhoubné.

Někdy však nemusí jít o situaci, kdy „vzniká“ nádor. Příčinou zvětšení uzlin může být i reakce na nějaké autoimunitní onemocnění.

Často se projevuje zvětšenými uzlinami například i leukémie, ale také rakovina ústní dutiny. Pokud je uzlina zvětšená, tvrdá a nebolestivá, ve většině případů se však jedná o symptom nádorového onemocnění.

Naopak měkká a bolestivější zduřelá uzlina většinou signalizuje onemocnění infekčního charakteru. Pokud jde o zánět nebo infekci nacházející se v blízkosti uzliny.

Jen několik chorob se projevuje zvětšením všech lymfatických uzlin.

Uzliny hlavy a krku

1. uzliny před ušním boltcem
2. za ušima
3. parotické, povrchové a hluboké
4. týlní
5. podčelistní
6. podbradové, několik drobných uzlin
7.–9. boční krční, vnější krční, povrchové a hluboké
10. přední krční
11. uzliny nad klíční kostí

Uzliny hlavy a krku
Uzliny hlavy a krku. Zdroj foto: Getty images

Lymfom

Je onkologické onemocnění lymfatické tkáně a jeho výskyt ve světě je poměrně častý. Tímto onemocněním trpí více než milion lidí v populaci. Je častým onemocněním v mladém věku, a to již od 15–30 let.

Zduřelé uzliny se mohou vyskytnout kdekoli na těle. Krk, podpaží, slabiny. Projevuje se také slabostí, pocením, horečkami, kašlem. Otok jedné končetiny nebo obličeje může být také varovným příznakem.

Dále se dělí na hodgkinský lymfom, jinak zvaný také maligní lymfogranulom, a ten se dále dělí na typ I, II, III a IV. Druhý typ je non-hodgkinský lymfom.

Zvětšené mízní uzliny na krku

Lymfatické uzliny totiž jsou napojeny na lymfatické cévy a jejich funkcí je filtrovat a zachytávat škodlivé látky, které se v cévách nacházejí.

Právě v uzlinách se pak tyto látky buňkami imunitního systému zneškodňují. To způsobí jejich zduření a v případě infekcí i bolestivost.

Bolestivé zvětšení uzliny je spíše infekčního původu. Některé skupiny lymfatických uzlin jsou charakteristické pro určitá onemocnění. Jak je to například pro zvětšené uzliny na krku, kdy indikují onemocnění ve svém okolí.

Jedná se například o zánětlivá onemocnění ústní dutiny a horních cest dýchacích, jako jsou angína, zánět nosohltanu, ale také infekční mononukleóza, chronický únavový syndrom, rakovina štítné žlázy nebo spála.

Nejčastěji se zvětší lymfatické uzliny pod čelistí, které mohou reagovat i na zánětlivé onemocnění slinných žláz. Například uzliny v zadní části hlavy reagují zvětšením na zánět středního ucha, uzliny mezi ušima a očima na zánět spojivek.

K přesnému určení počtu zvětšených uzlin na krku (ale i jinde, v podpaží či tříslech) lze použít ultrazvukové vyšetření. U nebolestivých zvětšených uzlin se musí uvažovat i o možnosti nádorového onemocnění. Finální diagnózu však lze stanovit pouze chirurgickým vyoperováním lymfatické uzliny a histologickým vyšetřením.

Boule a uzliny nad klíční kostí

I nad klíční kostí se nacházejí lymfatické uzliny, přičemž jejich zvětšení obvykle umožňuje jejich nahmatání. Pokud jsou tyto lymfatické uzliny v klidu, není ve většině případů možné je vůbec nahmatat.

Pokud jsou zvětšené, jde o nebolestivé zvětšení, což samo o sobě indikuje nádorové onemocnění. V tomto případě jde o výskyt nádorových rakovinových buněk zejména štítné žlázy a také prsu. Obě onemocnění jsou velmi nebezpečná a vážná.

Rakovina prsu se kromě zduřelých uzlin projevuje i nahmatáním bulky v prsu. Někdy i šupinatěním bradavky a výtokem z bradavky. Častá je bolestivost celého prsu.

Boule je naopak podobně jako lymfatické uzliny nebolestivá. Rakovina štítné žlázy se projevuje zvětšením nejen lymfatických uzlin v oblasti nad klíční kostí, ale také na krku a také zvýšenou tělesnou teplotou. Při obou onemocněních je nutná co nejranější diagnostika.

Oblast podpaží

V oblasti podpaží se nacházejí lymfatické uzliny, přes které procházejí lymfatické cévy z paže, hrudní stěny a mléčné žlázy. Takže zvětšení těchto uzlin znamená většinou onemocnění nebo zhoršení zdravotního stavu v těchto oblastech organismu.

mízní uzliny hrudníku
Spádová oblast lymfatických uzlin podpaží a prsu u žen. Zdroj foto: Getty images

Pokud jsou bolestivé tyto zvětšené uzliny, jedná se například o zánětlivá onemocnění. 

Z infekčních onemocnění se projevují na uzlinách v podpaží například zánět prsní žlázy. Ten je charakteristický také bolestí prsu. Stejně tak v případě infekční mononukleózy. Kdy se mohou zduřit krční a tříselné uzliny.

V případě nebolestivých uzlin se jedná o nádorová onemocnění. Velice často se projevuje touto formou například nádor na prsu.

Právě rakovina prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním u žen a je charakteristická tím, že si žena nahmatá bulku v prsu.

Tato bulka je nebolestivá podobně jako uzliny. Ale nemusí být vždy přítomna, ačkoli je tomu u 3/4 onemocnění.

Lymfatické uzliny v slabinách

Zvětšené lymfatické uzliny ve slabinách, v tříslech, indikují onemocnění infekčního nebo nádorového typu v této oblasti a okolí. Lymfatickými uzlinami v tomto případě procházejí lymfatické cévy z vnějších pohlavních orgánů a kolem.

Pokud je postihne například nádorové nebo rakovinové onemocnění nebo infekce a zánět, lymfatické uzliny se zvětší a podle charakteristiky a typu onemocnění jsou buď bolestivé na dotek, nebo nebolestivé.

slabiny
Oblast třísel a výskyt tříselných uzlin. Zdroj foto: Getty images

Zvětšením a bolestivostí lymfatických uzlin ve slabinách se projevuje i infekční mononukleóza. Virové onemocnění způsobené EB virem, který patří mezi herpetické viry a přenáší se slinami.

Podobně také i chlamydiová infekce způsobená pohlavním přenosem chlamydií. Přičemž patří mezi pohlavně přenosná a infekční onemocnění. Samozřejmě tato onemocnění mají i jiné symptomy, nejen zvětšení lymfatických uzlin.

Lymfatické uzliny v hrudníku a břiše

Jejich zduření se většinou projeví až při výskytu obtíží. U uzlin v hrudníku se může jednat o ztížené dýchání, bolest na hrudi nebo oběhové potíže. Zvětšená uzlina způsobuje útlak dané struktury (plíce, cévy).

U zvětšených uzlin břišní dutiny se může jednat o bolest břicha, zažívací potíže, pocit plnosti, ale i bolest v páteři. Při zduření uzlin v malé pánvi zase otok dolní končetiny, bolest ledvin nebo poruchu jejich funkce.

U HIV může být rovněž zduření uzlin jedním z projevů onemocnění.

A to ať už zduřením uzlin generalizovaným, nebo jen v určité části.

Jiným případem jsou streptokokové infekce. Ale i nemoc z kočičího škrábnutí nebo toxoplazmóza se může projevit sdružením uzlin. Příkladem infekčního onemocnění je i břišní tyfus či spalničky.

Ve zkratce, při zduření lymfatických uzlin je třeba vyhledat odborné vyšetření. 

Video o lymfatických uzlinách

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.