Furunkl je definován jako hluboko uložený zánětlivý uzel s centrálním hnisavým rozpadem (kolapsem) tkáně. Je způsoben infekcí vlasového folikulu.
Původcem onemocnění je Staphylococcus aureus. Vyskytuje se především při nedostatečné hygieně.
Furunkl patří mezi kožní onemocnění způsobená bakteriemi. V užším slova smyslu zahrnují bakteriální kožní onemocnění infekční kožní onemocnění, která jsou způsobena bezprostřední přítomností bakterií na kůži nebo v kůži.
V širším smyslu zahrnují kožní onemocnění, která jsou projevem infekčního onemocnění, ale vyskytují se v jiných oblastech.
Jak je to s mikroorganismy na naší kůži?
Kůže zdravého dítěte je v děloze sterilní. Během porodu však dochází ke změně. V porodních cestách je kontaminována bakteriemi. Od okamžiku narození je tedy naše kůže kolonizována a pokryta velkým množstvím mikroorganismů.
Během života se množství bakterií mění, stejně jako jejich druhové složení. Na různých částech těla máme různé množství a zastoupení druhů kožních bakterií. Některé bakterie kolonizují naši kůži trvale, některé pouze krátkodobě.
Existují dva typy mikrobiálního společenství:
rezistentní – jejich přítomnost je trvalá a jsou pro hostitele přínosem
přechodné – kontaminují kůži pouze po určitou dobu
Na kůži se za nejhojnější bakteriální druh považuje stafylokok (rod Firmicutes). Staphylococcus epidermidis tvoří více než 90 % flóry rohové vrstvy. Zbylých 10 % tvoří Staphylococcus aureus a bakterie jiných kmenů.
Lokální mikrobiální kolonizace ovlivňuje reakci kůže na různá poranění nebo infekce. Pokud dojde ke změnám ve složení kožního mikrobiomu, může se vyvinout atopický ekzém, lupénka nebo vitiligo.
Bakteriální kožní onemocnění se dělí do dvou skupin:
povrchové – postihující epidermis a dermis
hluboké – šířící se do podkoží a svaloviny
Tabulka 1: Povrchové kožní infekce lze rozdělit do dvou podskupin, a to na komplikované a nekomplikované
Komplikované povrchové kožní infekce
Nekomplikované povrchové kožní infekce
Stafylokokový kožní syndrom (SSSS)
Furunkl
Infikované tlakové defekty
Karbunkl
Vřed při chronické žilní nedostatečnosti
Ekthyma
Infekce diabetické nohy
Folikulitida
Lymfangitida
Absces
Erysipel
Impetigo
Hidradentis suppurativa
Příčiny
Furunkl je kontaktní infekce. Může vzniknout následujícími způsoby:
autoinfekce (přenos z nosohltanu pacienta)
přenos ze zevního prostředí (během hospitalizace)
přenos z člověka na člověka
prostřednictvím částí oděvu kontaminovaných stafylokoky
Bakterie se do folikulárního kanálu dostávají ze zevního prostředí. Nejčastěji se nacházejí ve folikulech terminálních vlasů. V těchto folikulech se množí a enzymatickým působením způsobují rozsáhlé zánětlivé změny.
Furunkly se vyskytují především u pacientů s různými onemocněními:
konsumpční onemocnění
metabolická onemocnění (diabetes mellitus)
vrozená (kongenitální) onemocnění
infekce HIV
Vznik onemocnění může být podmíněn dlouhodobou léčbou glukokortikoidy, imunosupresivy nebo cytostatickou léčbou.
Příznaky
Furunkl se může objevit na kterémkoli místě na těle, kde rostou chlupy. Nejčastěji se vyskytuje na krku, obličeji, v podpaží, hýžďové oblasti a na končetinách. Postihuje především oblasti, kde dochází ke tření.
Mezi příznaky onemocnění patří:
pocit napětí
erytematózní uzlík s otokem v dané oblasti
centrální fúze
bolestivost
lymfangitida
lymfadenitida
mírně zvýšená teplota
pocit nevolnosti
V prvních stádiích onemocnění můžeme pozorovat krémově žlutý puchýřek o velikosti zrnka rýže. Později se akutně vyvine zánětlivý načervenalý uzlík. Ten je bolestivý na tlak a v jeho okolí vzniká otok.
V mnoha případech se k projevům připojuje lymfangitida a bolestivá lymfadenitida. V některých případech může mít pacient mírně zvýšenou teplotu.
Z původního puchýřku se postupně vytvoří nažloutlá krusta. Ta je projevem nekrózy tkáně. Po několika dnech dochází k centrálnímu splývání s narůstajícím zkapalněním a ohraničením. V této fázi je furunkl zralý.
Zkapalnění postupuje blíže k povrchu. Následně začne vytékat krémově žlutý hnis. Ne každý furunkl se vyvalí na povrch. V takovém případě se jeho napjatý obsah projeví velkou bolestivostí.
Furunkl nosu a horního rtu
Furunkl je obzvláště nebezpečný, pokud se nachází nad spojnicí ústních koutků a ušních boltců. V takovém případě může dojít k trombózám (sinusová trombóza).
Furunkl horního rtu
Furunkl horního rtu nemá tendenci splývat. U tohoto typu furunklu vzniká rozsáhlý kolaterální zánětlivý otok obličeje. Nebezpečí onemocnění spočívá v riziku průniku původce do krevního oběhu a vzniku sepse.
Mezi varovné příznaky patří vysoká horečka, zimnice a pocit slabosti.
Furunkl nosu
Nosní furunkl je způsoben mechanickým vytrháváním chloupků. Z tohoto důvodu se doporučuje zastřihávání chloupků. Tímto způsobem se zabrání poranění míst brány.
Furunkulóza
Furunkulóza vzniká, když je jeden furunkl nahrazen druhým. Takové nahrazení může trvat i několik let. Častou příčinou onemocnění je kontaktní infekce. V některých případech nelze příčinu furunkulózy určit.
Mezi příčiny onemocnění patří např:
základní onemocnění – diabetes mellitus, kachexie, stavy imunitní nedostatečnosti
dermatologická onemocnění – ekzém, svrab, pedikulóza
Karbunkl je jednou z nejzávažnějších forem průběhu furunklu. Je charakterizován jako nekrotizující infekce více vlasových folikulů. Karbunkl se vyznačuje rychlým růstem. Ve srovnání s furunklem je jeho výskyt mnohem vzácnější.
Postihuje především muže po 40. roce věku. Objevuje se především na krku a zádech.
Diagnostika
Diagnostika furunklu se skládá z následujících kroků:
anamnéza
fyzikální vyšetření (klinický obraz, rozsah změn)
laboratorní nálezy
Průběh
Furunkul se obvykle hojí bez komplikací, centrálně vtaženou jizvou. Furunkulóza může trvat i několik let. Prognóza onemocnění je příznivá. Při výskytu na obličeji se určuje s opatrností.
Jak se léčí: Furunkl, karbunkl a podkožní vřed
Jak se léčí furunkl? Léky vnitřně a lokálně, antibiotika, masti
Vystudovala jsem Univerzitu veterinárního lékařství a farmacie v Košicích. Po ukončení studia jsem zůstala pracovat na univerzitě. Do roku 2019 jsem vedla praktická cvičení z předmětu technologie léků. Věnovala jsem se zejména přípravě individuálně připravovaných léků v lékárnách. Během mého působení jsem se chtěla stále vzdělávat. V roce 2016 jsem obhájila rigorózní práci na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. Absolvováním rigorózního jednání jsem získala poznatky z oblasti zákonů týkajících se farmacie a medicíny. V roce 2017 jsem ukončila studium MHA na Vysoké škole zdravotnictví a sociální práce sv. Alžběty. Studiem jsem získala poznatky z oblasti veřejného zdravotnictví. V roce 2021 jsem ukončila doktorandské studium (obor parazitární choroby) na Univerzitě veterinárního lékařství a farmacie v Košicích. Touha poznávat nové věci a nové poznatky mě dovedla k tomu, že jsem se stala spoluzakladatelkou dermatovenerologické ambulance. A proč právě já vám můžu podat informace z medicínské a farmaceutické oblasti? Ráda se vzdělávám a poznávám nové věci. Celé studium a také vědecký výzkum jsem zaměřila na kožní choroby. Také jsem získala znalosti i v oblasti parazitárních chorob. Psaní patří mezi mé záliby a jistý druh relaxu.