Jak se léčí furunkl? Léky vnitřně a lokálně, antibiotika, masti

Léčba furunklu se dělí na vnitřní a vnější (lokální).

Vnitřní léčba

Ve většině případů (s výjimkou mírného postižení) se doporučuje systémová léčba. U těžkých forem (zejména na obličeji) by měla být upřednostněna intravenózní léčba.

Jaká je doporučená léčba?

Mezi antibiotika první volby patří amoxicilin/klavulanát, cefazolin a cefuroxim. Jako alternativní antibiotikum lze použít klindamycin.

  • Amoxicilin/klavulanát

Léková kombinace amoxicilinu a kyseliny klavulanové se používá od roku 1981. Přestože rezistence na antibiotika je v současné době velkým problémem, tato kombinace je stále účinná.

Amoxicilin patří do skupiny betalaktamových antibiotik. Mechanismem účinku je inhibice syntézy peptidoglykanu. Tento mechanismus vede k oslabení buněčné stěny, po kterém obvykle dochází k lýze a smrti buňky.

Kyselina klavulanová je betalaktam, který je strukturně příbuzný penicilínům. Inaktivuje některé betalaktamázové enzymy. Tímto mechanismem zabraňuje inaktivaci amoxicilinu.

  • Cefazolin

Cefazolin patří do skupiny cefalosporinových polosyntetických baktericidních antibiotik. Vyznačuje se širokým spektrem účinku. Cefazolin blokuje syntézu buněčné stěny citlivých bakterií.

  • Cefuroxim

Mechanismem účinku cefuroximu je inhibice syntézy bakteriální buněčné stěny po vazbě na proteiny vázající penicilin. V důsledku toho je narušena biosyntéza buněčné stěny, což vede k lýze a smrti bakteriální buňky.

TIP: Volně prodejná antibiotika - najdeme je v lékárně?

Lokální léčba

Při lokální léčbě se doporučuje, aby pacient nechal postiženou část těla v klidu a ve zvýšené poloze. Pokud je furunkl lokalizován na obličeji, pacient by neměl mluvit. Měl by také dávat přednost měkké stravě.

Jakýkoli tlak na furunkl je škodlivý. V žádném případě by se pacient neměl mačkat. Mohl by tím vyvolat nebezpečný vývoj.

Na začátku léčby se doporučují vlhké obklady obsahující antimikrobiální přísady. Pacienti by měli dodržovat následující režimová opatření:

  1. Pacienti by měli ke každodenní hygieně používat antibakteriální mýdla.
  2. Měli by pravidelně používat dezinfekční prostředky na ruce. Tím se sníží možnost opětovné infekce.

K lokální léčbě furunklu se používá mast obsahující kombinaci antibiotik (bacitracin, neomycin).

Bacitracin je baktericidní antibiotikum. Spektrum jeho antibakteriální aktivity je podobné spektru penicilinu. Působí především na grampozitivní mikroby, včetně stafylokoků, a na gramnegativní koky.

Neomycin je baktericidní aminoglykosidové antibiotikum. Působí především na gramnegativní, ale také na některé grampozitivní mikroby (stafylokoky).

K lokální léčbě se používá také mast obsahující 4 látky:

  • ichtamol
  • perboritan sodný
  • oxid vápenatý
  • síran hlinito-draselný

Dávkování a způsob aplikace:

Dávkování je individuální. Obvykle se mast nanáší 2–3krát denně na postižené místo. Mast lze nanášet buď v tenké vrstvě (např. u ekzému), nebo v silnější vrstvě (u hluboké pyodermie).

TIP: Co je nemoc špinavých rukou? Dyzenterie, úplavice, shigelóza

Jaká jsou preventivní opatření?

Preventivní opatření lze shrnout do následujících bodů:

  1. Často si myjte ruce.
  2. Dodržujte pokyny lékaře týkající se péče o rány, které mohou zahrnovat šetrné čištění ran a krytí ran obvazy.
  3. Vyvarujte se sdílení osobních předmětů, jako jsou prostěradla, ručníky, oblečení nebo holicí strojky.
  4. Vyhýbejte se kontaktu s jinými osobami nakaženými stafylokokovou infekcí nebo infekcí MRSA.
fsdílet na Facebooku