Jaké mohou být příčiny zelené stolice u dětí?

Jaké mohou být příčiny zelené stolice u dětí?
Zdroj fotografie: Getty images

Stolice miminka i větších dětí nám může hodně říci o jejich trávení, ale také o celkovém zdravotním stavu. Zelená stolice je stále spojena s mnoha mýty i polopravdami.

Děti jsou od příchodu na svět zdrojem mnoha překvapení. Rodiče si při výchově svých ratolestí zvykají na kopec neobvyklých situací. I obsah pleny malého miminka bývá původcem úsměvných, ale i znepokojivých pocitů.

Zelená stolice může, ale i nemusí naznačovat problém. Podívejme se spolu na to, co všechno může takové zbarvení stolice znamenat.

Zelená stolice není hladová stolice

Tento mýtus se táhne již několik generací. Často je spojován s výrazy jako slabé mléko či hladové mléko. Maminky se domnívají, že jejich mléko není dostatečně výživné. Často ukončují kojení a mléko nahrazují umělým.

Slabé mateřské mléko však neexistuje.

Mateřské mléko může mít z různých důvodů menší produkci, někdy se mění během dne či věku dítěte. Také se odlišuje takzvané přední mléko a zadní mléko. Přední mléko je řidší, zadní je hustší a s obsahem tuku.

Pokud má maminka dostatek mléka, jeho kvalita odpovídá potřebám dítěte. Není slabé, není málo výživné. Příčinu zelené stolice či neklidu dítě je tedy třeba hledat jinde. Ne v nedostatečné kvalitě mateřského mléka.

Spousta mléčného cukru

Jednou z příčin stolice zelené barvy může být, pokud dítě vypije příliš mnoho takzvaného předního mléka. Může nastat u dětí, které jsou kojené. Jedná se o mateřské mlíčko, které se po přiložení uvolňuje z prsu jako první.

Přední mléko je řidší, a proto ho miminka mohou vyžadovat poměrně často. A to zejména v létě, kdy potřebují uhasit žízeň.

Takové mléko obsahuje větší množství mléčného cukru, který při trávení kvasí. Kromě zmiňované zelené stolice může být doprovázeno i větším výskytem větrů.

Pokud vaše miminko trápí koliky (bolesti bříška spojené s častým odchodem větrů), snažte se, aby pilo i dostatek zadního mléka. Dítě nechte pít z prsu déle a prsy nestřídejte po příliš krátké době.

Není to vždy jednoduché. Zejména v horkých dnech dítě vyžaduje častější kojení, přičemž vypije zejména zmíněné přední mléko. Řešením by mohlo být nabídnutí neslazeného čaje nebo vody. Zde však nastává riziko, že dítě si snadno zvykne na pití z lahvičky. To může následně zkomplikovat kojení.

Při řešení takových problémů se klidně obraťte na svého dětského lékaře nebo vyhledejte laktační poradkyni. Ta vám může pomoci i v mnoha jiných možných problémech s kojením.

Je důležité pozorovat celkový stav dítěte. Zelená barva ve stolici je zejména u menších dětí poměrně častá. Pokud však má dítě chuť k jídlu, nemá bolesti bříška, nezvrací a pěkně tloustne, obvykle se nejedná o žádný důvod k panice. Při jakýchkoli pochybnostech se však neváhejte obrátit na svého dětského lékaře.

Zoxidovaná stolice

Výskyt zelené stolice často nemusí vůbec nic znamenat. Může jít totiž o takzvanou zoxidovanou stolici. Jedná se o stolici, která byla v plence delší dobu a změnila barvu po kontaktu s kyslíkem.

Stolice děťátka je tedy naprosto v pořádku. Pouze byla dlouho v pleně a může mít zelené zbarvení.

Hypoalergenní mléko

U dětí, které nejsou kojeny mateřským mlékem, se může vyskytnout zelená stolice při podávání hypoalergenního mléka. Takové mléko vám může doporučit dětský lékař na základě alergické rodinné anamnézy.

Pokud je jeden z rodičů dítěte alergik, lékař vám může předepsat hypoalergenní mléko jako prevenci rozvoje alergie u dítěte. Vedlejším projevem pití takového mléka může být i přítomnost zelené stolice.

Nejedná se však o žádnou závadu. Pokud je miminko spokojené a nemá trávicí potíže, není důvod se znepokojovat.

Při pochybnostech však neváhejte konzultovat stav s vaším dětským lékařem.

Novorozenecká žloutenka

U novorozenců se zelená stolice vyskytuje i při novorozenecké žloutence. Objevuje se převážně 2. až 3. den po narození a mnoha maminkám s čerstvě narozeným dítětem prodlouží pobyt v nemocnici. Jedná se o poměrně častý jev a postihuje téměř každého druhého novorozence.

Při této novorozenecké žloutence se vyskytuje žluté zbarvení kůže a sliznic. Děje se tak na základě hromadění bilirubinu. Bilirubin je žlučové barvivo, které se uvolňuje při rozpadu červených krvinek.

Jedná se však o přirozený jev. Tyto krvinky se vyskytovaly ve větším množství během doby, kdy byl plod v těle matky a vyžadoval větší nároky na přenášení kyslíku červenými krvinkami.

Po porodu dýchá dítě už samo a velké množství červených krvinek je už takřka nepotřebné. Nastává jejich rozpad, při kterém se uvolňuje bilirubin (žluté barvivo).

Játra novorozence ještě nejsou tak vyvinutá, aby bilirubin odbourala dostatečně. Tak se žluté barvivo ukládá v pokožce a ve sliznicích. Stopy zanechává i ve stolici. A to se projevuje právě změnou barvy do zelena.

Smolka – první stolice děťátka

První stolice novorozence se nazývá smolka nebo mekonium. Obsahuje hlen, plodovou vodu, žluč a jiné látky, které dítě spolklo během pobytu v děloze.

Vzhled této první stolice nevypadá jako běžná stolice. Není totiž ještě produktem stravy novorozence. Její barva je černozelená. Až vlivem přijímání mléka se postupně mění na žlutou.

Obsah železa ve stravě

Další příčinou zelené stolice, nejen u dětí, může být příliš vysoký obsah železa. Při stravě bohaté na železo se může stolice částečně zabarvit na zelenou. Nejčastěji to bývá příliš mnoho listové zeleniny či velké množství železitých doplňků stravy.

Přečtěte si také článek: Zvýšená hladina železa v krvi

Průjem

U dětí i dospělých lidí se stolice zelené barvy může vyskytnout i tehdy, prochází-li trávicím systémem příliš rychle. Jednodušeji řečeno, může se vyskytnout při průjmu.

Zelené zbarvení je způsobeno žlučí. Žluč je světle zelené barvy. V průběhu trávení se působením bakterií mění na žlutou až hnědou. Je-li tedy stolice zelená, nestihla změnit barvu.

Důvodů vzniku průjmu je celá řada. Od virových či bakteriálních onemocnění přes parazitární onemocnění až po dietní chyby.

Mnohem více se dočtete v užitečném článku: Jak zvládnout průjem u dětí s klidem

Zelené barvivo

Při každém neobvyklém zbarvení stolice se zkuste rozpomenout, co dítě snědlo. Dnešní trh nabízí obrovské množství lákavých a barevných pamlsků pro děti.

Mnohé obsahují velké množství potravinového barviva. To dokáže neobvykle zbarvit stolici. Může jít například o želatinu, různé cukroví, nanuky a podobně.

Každé dítě je jiné. To platí i o jeho stolici

Vzhled stolice se může u různých dětí lišit. Rozdílnou stolici má kojené dítě a dítě na umělém mléce. Jinou stolici má roční dítě a jinou desetileté.

Přečtěte si také zajímavý článek: Stolice – co bychom o ní měli vědět?

Důležité je celkové chování a projevy. Pokud dítě tloustne a nemá jiné potíže, tak většinou není důvod ke znepokojování. Při jakýchkoli pochybnostech se však neváhejte obrátit na svého lékaře.

Vzhled stolice dítěte a možná příčina

objemná zapáchající stolice
řídká, zpěněná stolice
řídká, hlenovitá, zelená stolice, vlákna krve
  • střevní infekce
přítomnost krve
  • alergie na kravské mléko
  • poranění trávicího systému

Pokud má dítě teplotu a zvrací nebo pociťuje silné bolesti břicha, je třeba navštívit lékaře. Přečtěte si také článek: Kdy a jaké hrozí nebezpečí při zvracení dítěte

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.