Zvýšená hladina železa v krvi: Jaké má příčiny a komplikace?

Zvýšená hladina železa v krvi: Jaké má příčiny a komplikace?
Zdroj fotografie: Getty images

Železo je pro život nezbytné. Při jeho nedostatku a také přebytku může vzniknout zdravotní problém. Jeho přebytek může být zapříčiněn zvýšeným přísunem ve stravě. Ale vzniká také při chorobných stavech a onemocněních, například při poškození jater.

Zvýšené hodnoty železa v krvi a jeho nadměrná přítomnost může být problém pro organismus. Podobně jako jeho nedostatek. Železo jako takové je součástí hemoglobinu. Hemoglobin je důležité krevní barvivo, které na sebe váže kyslík, a pomáhá tak okysličovat organismus.

Jaké má příčiny vysoká hodnota železa v krvi?
Jak se projevuje a jaké má komplikace?
Způsobuje ho potrava a jak jej snížit?
Jaké jsou hodnoty?

Rezervní železo v těle je vázáno na transportní bílkoviny transferin nebo feritin. Právě hladina feritinu odráží množství celkového železa v organismu. Podle toho se může i měřit.

Hodně železa v potravě

Potraviny bohaté na železo, maso, ořechy, semena
Problém může být zvýšený příjem potravou. Zdroj fotografie: Getty images

Nadbytek železa může být způsoben buď jeho zvýšeným příjmem, nebo nedostatečným zpracováním. Zvýšený příjem je nejčastěji v podobě potravy, která obsahuje dostatek železa.

Nedostatečné zpracování může být způsobeno například špatnou vazbou na plazmatické bílkoviny nebo zvýšenou mírou vstřebávání železa v zažívacím traktu.

Denně přijmeme stravou přibližně 10–50 mg železa. Z toho se vstřebává 10–15 %.

Nadměrný přísun při léčbě je také nevhodný. Hemosideróza nastává také v případě přehnané léčby železem. To také zapříčiní jeho nadměrné ukládání. Také v případě opakovaných transfúzí může nastat tento stav.

Normální hodnota železa v krvi je 40–150 mg/dcl krve.
Fernitin = zásobní forma - 15–200 mikrogramů na decilitr krve u mužů a 12–150 u žen.

Souvislost nadbytku železa s krví

Zvýšená hladina železa v krvi je i při jeho uvolňování z červených krvinek. Objevuje se, když dochází ke zvýšené míře jejich rozpadu. To nastává při dědičných onemocněních, jako je dědičná sférocytóza. Objevuje se také při onemocnění jménem talasémie.

V případě tohoto stavu se užívají cheláty. To jsou látky, které na sebe umí volné železo v krvi navázat. Následně se železo z organismu vyloučí.

Jiným příkladem je porucha vstřebávání železa do hemoglobinu, například v případě těchto stavů:

  • sideroblastická anémie
  • útlum funkce kostní dřeně
  • nedostatek vitamínu B12 nebo kyseliny listové
  • porfyrie

Ukládání železa do orgánů a tkání

Model, játra
Při ukládání do jater způsobí jejich zvětšení. Zdroj: Getty images

Pokud se však stav nadměrné koncentrace železa v krvi a v organismu neřeší, dochází k problémům. A to proto, že volné železo se ukládá například do slinivky břišní, jater (což má za následek jejich zvětšení), ale i do srdce a jiných orgánů. V těchto tkáních poškozuje buňky.

Někdy se ukládá železo i do kůže. V tomto případě se mluví o tzv. bronzovém diabetu. Tento stav je způsoben poruchou ve slinivce břišní. Dochází k destrukci tzv. Langerhansových ostrůvků a slinivka břišní tak nemůže produkovat inzulín. Nemožnost produkovat inzulín způsobí cukrovku.

Zvýšení železa v krvi může značit také...

Pokud je zvýšena hladina železa v krvi, hrozí i hemochromatóza. Železo se nadměrně vstřebává ze střeva a následně i ve zvýšené míře ukládá do tkání ve formě feritinu a hemisiderinu. Tkáně tak toxicky poškozuje. Například při ukládání do jater způsobí jejich cirhózu.

Kromě toho se může železo například ukládat i ve štítné žláze. A také zde narušuje její funkci. Z toho vyplývají další problémy. Typicky se nadměrná hladina železa v organismu projevuje i chronickou slabostí a únavou, hubnutím, bolestmi kloubů, poruchami srdeční činnosti. U žen mohou nastat i poruchy menstruace a hrozí také neplodnost.

Rtg snímek kolenních kloubů
Poškozuje klouby. Zdroj: Getty images

Příznaky a pozdní komplikace hemochromatózy:

  • cukrovka
  • artritida, onemocnění kloubů
  • onemocnění srdce a poruchy srdečního rytmu
  • porucha funkce jater
  • cirhóza
  • impotence, snížení libida
  • u žen poruchy menstruace, předčasná menopauza

Nadbytek železa může být způsoben také vrozenou poruchou metabolismu železa, ale například i myelodysplastickým syndromem. Tento syndrom tvoří několik onemocnění.

Hlavním symptomem je selhání kostní dřeně. Která funguje jako producent bílých krvinek, červených krvinek a krevních destiček. Onemocnění je nebezpečné z více hledisek Pacienti jsou odkázáni na opakované krevní transfuze.

Rovněž může být příznakem poškození jater. Objevuje se v případě zánětu, ale i při ztučnění jater či jaterní cirhóze. Kromě toho zvýšená hladina může značit i duševní poruchy, jako například schizofrenii.

Obecně je tedy zvýšená hladina železa v krvi příznak, který může ohrozit zdravotní stav pacienta a způsobit i vážné následky. Proto by se měl co nejdříve řešit.

Jak snížit hodnotu železa? Klíčem je úprava stravy

Ptáte se, co nejíst v případě, že je hodnota železa vysoká? Co pomůže k jeho snížení?

Potřebné je omezit hlavně:

  • červené maso – hovězí a vepřové
  • vnitřnosti a masné výrobky s krví
  • drůbež a ryby jíst nejvýše 2x za týden
  • vyhýbejte se jídlům, která mají navýšenou hodnotu železa uměle – fortifikované potraviny, jako jsou cereálie a výživové doplňky (často kombinace multiminerálů, ale také pozor na vitamín C a jeho nadbytečný příjem)
  • nepít alkohol
  • pozor na potraviny s přirozeným obsahem železa, listová zelenina s tmavými listy, špenát, čekanka, pampeliška, petrželka, bazalka, máta, ale také luštěniny, lněné semeno, ořechy, dýňová, slunečnicová a sezamová semínka
  • zvýšit příjem ovoce a zeleniny
  • pozor na zbytečný příjem vitamínu C, který podporuje vstřebávání železa

Video o zvýšené hladině železa

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.