Jak vést děti ke zdravému životnímu stylu? Výchova ke zdraví

Jak vést děti ke zdravému životnímu stylu? Výchova ke zdraví
Zdroj fotografie: Getty images

Sedí vaše dítě neustále za počítačem a nechce se mu ven? Nejoblíbenějším jídlem je čokoláda a o ovoci nechce ani slyšet? Potřeba zakotvit v dětech správné stravovací návyky a dostatek pohybu je mimořádně důležitá, ale ne vždy jednoduchá.

Děti jsou naše budoucnost. Pečujeme a ochraňujeme je, jak nejlépe umíme. Snažíme se z nich vychovat zdravé a sebevědomé osobnosti. Cesta, kterou toho můžeme docílit, nemusí být však jednoduchá. Několik statistik ukazuje, že obézních či nemocných dětí je čím dál více.

V dnešní uspěchané době si mnoho rodičů ani nevšimne, jak jejich děti vyrůstají. Svět je plný počítačů, mobilů či tabletů. Místo dlouhých procházek jezdíme auty či autobusy. Zdravý pohyb na čerstvém vzduchu je nahrazován časem stráveným doma, před obrazovkami televize.

Nezdravé stravování a nedostatek pohybu dětem vytváří ideální cestu za obezitou, chronickými fyzickými i psychickými chorobami v dospělosti.

Možná vás také zaujme článek: Nadváha a obezita

Rozhýbejme v dětech zdraví

Nedostatek pohybu se podílí na vzniku obezity, poruchy pohybového ústrojí, ale i psychické poruchy. Důležitá je rovnováha mezi energií přijímanou v potravině a energií, která je vydávána v podobě pohybu.

Pokud se podaří v útlém věku vyvolat u dítěte radost z pohybu, nemusíte se bát, že ho budete muset jako starší odhánět od počítače. Pohyb a sport se pro něj stane vášní.

Otec se synem drží čely mezi sebou míč.
Pohyb je klíčový pro zdravý vývoj dětí. Foto: Thinkstock

Začít je třeba pomalu, formou zábavy. Od ročního dítěte nemůžete přece očekávat, že se bude aktivně věnovat některému ze sportů. Zpočátku jde jen o aktivní pohyb. Prostřednictvím různých her, procházek či jen dovádění, při kterých budujete pozitivní vztah k aktivní zábavě. Společně strávené chvíle s rodinou přinesou navíc spoustu zábavy i užitku.

Vezměte své dítě na různé sportovní akce. Sledujte, jak samo projeví zájem o určitý sport. Ve výběru mu podle možnosti nebraňte, ani se nesnažte nutit mu ten váš oblíbený. Snažte se ho podpořit v jeho vlastní iniciativě.

Výhody sportu u dětí

Sportem vedeme dítě k disciplíně. Naučí se, že pokud chce uspět, musí přijmout určitá pravidla a odpovědnost. Pěstuje v sobě soutěživost a rivalitu. Zdravá průbojnost mu ve vyšším věku určitě jen prospěje.

Naučí se zvládat prohru. Ani v dospělosti nebude vždy vše podle jeho představ. Životní neúspěchy tak snáze zvládne.

Volný čas bude trávit s vrstevníky, kteří mají podobné cíle. Na kamarády, kteří by ho mohli lákat na takzvané špatné chodníčky, prostě nebude mít čas ani chuť.

Kdy a jaký sport zvolit?

Děti v předškolním věku mají největší prostor pro pohyb. Je to období, které je ideální pro vytvoření správného zázemí pro sport. Malé předškoláky je třeba podporovat v jejich zájmu o fyzickou činnost. Důležitý je nenásilný přístup. Rozkazy a zákazy nic nedocílíte. Ideální je běh, jízda na kole či míčové hry.

U školáků je stále třeba věnovat velké množství času pohybu. Čas strávený ve škole za lavicemi by se měl rovnat času strávenému sportovní aktivitou. Doporučují se kolektivní hry či sporty zaměřené na koordinaci pohybů.

Blížící se pubertou se postupně vytváří větší svalová hmota. Avšak pevnost a odolnost šlach a vazů se nemění. Proto je třeba v tomto období dát pozor na správné držení těla či úrazy. Ideální jsou sporty pro rozvoj kondice, vytrvalosti a formování postavy, jako například plavání.

Aby zdravé jídlo bylo pro dítě přítelem, ne nepřítelem

Dosáhnout toho, aby si děti uvědomily význam zdravé stravy, je náročné, možná až nemožné. Pro děti je podstatné, aby jim jídlo chutnalo.

Základem je, aby rodiče šli příkladem. Dítě je velmi vnímavé a v rodičích vidí svůj vzor. Pokud mu hravou formou a nenásilně ukážete pravidla zdravého stravování, dítě si je automaticky osvojí. Nemusí tak v budoucnosti radikálně měnit svůj jídelníček či vzdávat se svých léty zažitých zlozvyků.

Nebuďte zklamaní, pokud vaše dítě odmítá určitý druh ovoce či zeleniny. Malé děti musí některé potraviny ochutnat několikrát, aby jim zachutnaly.

Když dítě odmítá ovoce či zeleninu, zkuste ji nakrájet do misky. Na talíři z nich vytvořte například veselé tvářičky. Možná mu zachutnají vlásky z mrkvičky nebo nosíček s hruškou. Fantazie se meze nekladou. Nezapomeňte nachystat talíř pro každého člena rodiny. Uvidíte, s jakými nápady přijde i vaše ratolest.

Zahrajte si hru: zavažte dětem oči a dávejte jim ochutnávat různé kousky ovoce a zeleniny. Jejich úkolem bude říci, o jaký druh jde. Vítěz samozřejmě obdrží odměnu.

Jídlo připravujte, aby lahodilo zejména očím. Veselé barvy na talíři se zeleninou či sklenice čisté vody vyzdobená brčkem, mátou a plátkem citronu, to může být určitá cesta. Láhev s vodou zase můžete ozdobit mašličkou a přidat pár kapek citrónu. Časem možná prckovi zachutná tak, že na slazené nápoje si ani nevzpomene.

Tlustý kluk mezi dvěma talíři se zdravým a nezdravým jídlem.
Žádné dítě nesní zeleninu, neboť je zdravá. Sní ji, neboť ji s oblibou jedí i rodiče. Foto: Thinkstock

Nezapomeňte děti zapojovat do společné přípravy jídla. Možná to v kuchyni bude vypadat jako po atomovém útoku, ale dítě si tak pěstuje pozitivní vztah ke zdravému jídlu i jeho přípravě.

Porci zdravého jídla připravte každému členovi rodiny. Vždyť proč by měl synek sníst tu zelenou věc, když ji táta na talíři ani nemá?

Cestu ke zdravé výživě vám může usnadnit dodržování některých zásad:

 • nejezte to, co nechcete, aby jedlo dítě
 • nikdy nenuťte dítě, aby něco snědlo, na sílu
 • jídlo ani potraviny nepoužívejte jako trest či odměnu
 • místo čipsů či popcornu si před televizi položte na stolek mísu ovoce či oříšků
 • do přípravy jídel zapojte i vaše děti, jídlům dávejte veselé názvy či vylepšujte spolu recepty
 • během vaření si povídejte o ingredienci nebo třeba vitamínech, které obsahují
 • na talíř nakládejte raději menší porce

Přečtěte si také článek: Obezita u dětí a mladých, co proti ní dělat?

Děti a pitný režim

Dostatečný pitný režim zajišťuje přísun živin a kyslíku všem buňkám. Zlepšuje funkci ledvin, které jsou nepostradatelné pro vylučování škodlivých látek.

U dospělého člověka se denně vyloučí až 3300 ml tekutin za den. U dětí je to samozřejmě méně. Závisí to na věku, váze či fyzické námaze a teplotě prostředí. Tyto tekutiny je nutno doplnit.

Příznaky dehydratace jsou všeobecně známé. Méně často se však mluví o důsledku dlouhodobého nedostatku tekutin. Podle některých studií je řada civilizačních chorob způsobena právě špatnou životosprávou a nedostatečným příjmem tekutin.

Žízeň jako příznak je pozdním signálem nedostatku vody. Nápoje nabízejte dětem celý den, zejména v horkých dnech a zvýšené námaze.

Nejčastější příznaky nedostatku tekutin:

 • tmavá moč
 • tvrdá stolice
 • suchá pokožka
 • vysušený jazyk a ústa
 • únava
 • nepozornost

Nejvhodnější tekutinou je čistá voda. Pramenité sycené nápoje se doporučují v závislosti na jejich složení. K vhodným nápojům patří i zeleninové a ovocné šťávy. Musí však být ředěny vodou. Stoprocentním nápojům se raději vyhněte. U bylin platí, že čaje z nich se doporučují dělat slabší.

Mléko se neřadí mezi příjem tekutin. Je to spíše potravina.

Pozor na ovocné džusy. Jsou sice zdrojem vitamínů a minerálních látek, ale ve velkém množství vytlačuje z jídelníčku důležitou čistou vodu. Často bývají dokonce spojovány se vznikem obezity.

Mezi nápoje, kterým je třeba se raději vyhýbat, nebo pít jen výjimečně, patří různé limonády, kolové nápoje či ochucené minerálky. 300 ml některých oblíbených kolových nápojů obsahuje zhruba 9 kostek cukru.

Orientační potřeba tekutin podle věku v tabulce

kojenec 140–160 ml/kg/den
roční dítě 120 ml/kg/den
šestileté dítě 90 ml/kg/den
desetileté dítě 70 ml/kg/den
osmnáct let 40 ml/kg/den

Mohly by vás zaujmout také články:

Jak vysvětlit dětem vztah životního stylu se zdravím či nemocí

Děti ve věku 3-5 let se nejvíce emocionálně vyvíjejí. Toto období poznávání má velký vliv na budoucnost dítěte. Je to tedy ideální čas vštípit dítěti základy zdravé životosprávy.

Malé děti v tělocvičně, procvičují s učitelkou.
Malé před-školáky je třeba podpořit v jejich zájmu o sport. Foto: Thinkstock

Děti se učí hrou. Pokud chcete cokoli docílit u dětí, nejlépe vám to půjde, když to bude hravou formou. Nezapomínejte! Rodiče jdou vzorem.

Je důležité, aby si děti uvědomily, že základem zdravého životního stylu jsou dvě podstatné věci. Je to dostatečný pohyb a zdravá strava.

Pokud je sportovní či pohybová činnost pravidelná a dostatečně intenzivní, projeví se více pozitivními projevy na lidském těle. Je dobré, pokud děti již v mládí znají vliv pohybu na zdraví. Vysvětlit jim to nemusí být jednoduché.

V tabulce uvádíme pár tipů, jak podat některé informace, aby jim naši nejmenší rozuměli

Zlepšuje se činnost srdce a cévního systému V těle máme srdíčko, které jako pumpa posílá krev po celém těle. V krvi je vše, co naše tělo potřebuje, abychom mohli dýchat a hrát si. Když budeme sportovat, tak naše srdíčko bude silné a postará se o to, aby nohy mohly utíkat nebo ruce házet míč.
Zlepšuje se plicní ventilace a zvyšuje vitální kapacita plic V hrudníku máme plíce. Jsou to dva balony, které za nás dýchají. Čím více sportujeme, tím jsou větší a my více umíme utíkat a dovádět.
Vysoký příjem cukru a nedostatečná ústní hygiena jsou nejčastější příčinou zubního kazu Na zoubcích máme bacily, které nám zoubky papají. Nesmíme je krmit sladkostmi, aby neměly sílu vrtat do zubu. Je třeba je vyhnat kartáčkem a zubní pastou.
Dostatečný příjem vitamínů posiluje imunitní systém Vitamíny, které spapáme, jsou jako malí bojovníci, kteří s velkou holí vyhánějí špatné bacily z tělíčka.

Fyzická aktivita dětí je základem pro jejich zdravý vývoj. Ideálními prostředky jsou čas s rodinou, dobrá nálada a nadšení z pohybu. Nabízíme pár her a tipů pro zábavu venku, spojenou s pohybem.

Hledání pokladu

Doma si připravte obrázky různých předmětů či lesních plodů. S dětmi se vydejte ven na procházku, kterou zpestříte hledáním pokladů, které si předem domluvíte. Kdo najde všechny předměty, má poklad kompletní a vyhrává.

Skákání v pytli

Klasika, kterou oživíte nejednu dětskou párty. Postaráte se o zábavu i zdravý pohyb dětí.

Trefování míčků do nádob

Postačí vám různé míče a nádoby či kýble. Děti si potrénují koordinaci těla i soustředění. Stejně zábavné mohou být také hry, při kterých děti trefují do terče. Ani tady se fantazii meze nekladou. O zábavu se určitě postarají balóny napuštěné vodou, s nimiž je třeba trefit předem určený terč.

Rybaření

Vystřihněte z papíru rybky, hvězdice či mořský poklad. Páskou na ně připevněte magnet. Nejvhodnější jsou neodymové magnety. Potom si vyrobte jednoduchou udici s dalším magnetem a rybaření může začít.

Určitě vás také napadne mnoho dětských aktivit. Možná si stačí vzpomenout na vaše dětství. Je důležité, aby v sobě děti objevily radost z pohybu. Potom samy budou vyhledávat aktivní život.

Další zajímavé zdroje

 • zzv.sk - sdružení pro zdraví a výživu
 • mpc-edu.sk - odborný článek Zdravý životní styl – zážitkové učení ve škole - v pdf
 • ruvzpd.sk - odborný článek Zdravá výživa dětí - v pdf

Pyramida výživy nejen pro děti

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.