Proč je dehydratace u dětí nebezpečná? Jaké má příznaky?

Proč je dehydratace u dětí nebezpečná? Jaké má příznaky?
Zdroj fotografie: Getty images

Dehydratace začíná být opět aktuálním tématem, a to hlavně během horkých letních dnů. Její vznik samozřejmě mohou zapříčinit různá onemocnění, například s průjmem či horečkou. Komplikuje život dospělým, ale mnohem více dětem. Rozvíjí se u nich rychleji a stejně náhle se také komplikuje.

Dehydratace u dětí může být nebezpečná, nastupuje rychleji než u dospělých a vyznačuje se některými zvláštnostmi.

Ptáte se:
Proč je nebezpečná dehydratace v dětském období?
Jaké jsou její nejčastější příčiny? Vzniká pouze kvůli průjmu?
Jak se dehydratace u dětí projevuje?
Co na dehydrataci?

Voda je základem pro vznik života a pro jeho udržení. Strava je důležitá, avšak bez vody náš organismus upadá mnohem rychleji. Uvádí se, že voda tvoří přibližně 75 % z našeho organismu. Zbytek se přiřazuje tuhým složkám.

U dospělého a staršího člověka je zastoupení vody 55–60 %. U dětí je procento obsahu vody vyšší. Jedná se přibližně o 75–80 % u novorozenců. I z tohoto údaje vyplývá, že na hospodaření s vodou reagují naše děti citlivěji než dospělí.

Dehydratace znamená, že je v těle nedostatek vody. Ten vzniká na základě sníženého příjmu nebo naopak nadbytečnou ztrátou tekutin z organismu.

Více informací o dehydrataci je v magazínovém článku, který uvádí příznaky dehydratace, a také v článku o samotném příznaku.

Dehydratace u dětí a její nejčastější příčiny

Příčiny dehydratace u dětí jsou stejné jako v dospělosti. Ale dětský věk má některé zvláštnosti. U nejmenších dětí jsou časté rotavirové infekce, které způsobují průjem, a tím i riziko vzniku dehydratace.

Kromě rotavirových infekcí se setkáváme s průjmem při salmonelóze, malabsorbčním syndromu, laktózové intoleranci či celiakii. Příčinou průjmu u dětí může být i syndrom dráždivého tračníku, ale také stres a psychická zátěž.

Dítě je choré, leží na lůžku, má infuzi
Častou příčinou dehydratace je průjem. Zdroj foto: Getty images

Jiným příkladem ztráty tekutin je zvracení, zvýšená tělesná teplota nebo horečka. Nejen různé chorobné příčiny mohou způsobit nedostatek tekutin v organismu. Ten nastává také jako důsledek nedostatečného příjmu vody.

Děti zapomínají během letních horkých měsíců pít tekutiny, a to hlavně při hře a sportu. V tomto případě je nezastupitelný úkol rodiče, aby dohlédl na správný pitný režim, a stejně tak i na správný návyk pravidelného pití.

Kolik vody potřebuje dítě, aby nedošlo k dehydrataci?

Pro každé období dětského věku jsou samozřejmě jiné doporučené hodnoty. Novorozenec a kojené dítě přijímá tekutiny z mateřského nebo umělého mléka. U starších kojenců se řadí už i jiná tekutina. Nejlepší je čistá, kojenecká voda, ale také čaje určené pro příslušný věk.

Malé dítě se natahuje po sklenici vody na stole
Rozlišujte vhodné a nevhodné nápoje. Zdroj foto: Getty images

U starších dětí by měla převládat čistá voda, mléko, ovocné šťávy. Pokud zvolíte šťávy, nejlepší jsou čerstvé 100% šťávy. Ty se mohou ředit v poměru 1:1 s čistou vodou. V zastoupení minerálek mohou být nízkomineralizované vody.

Nevhodné jsou slazené balené vody, přesycené minerálky, černý čaj, energetické nápoje a samozřejmě káva a alkohol. Sladké vody a také energetické nápoje znamenají nadbytečný přísun zbytečné energie. Ta se může ukládat ve formě tuku a může způsobit dětskou nadváhu či obezitu. To s sebou přináší další závažná zdravotní rizika.

Tip: Více informací je v magazínovém článku Obezita u dětí a mladých, co proti ní dělat?

Tolik k vhodným a nevhodným nápojům. V následující tabulce uvádíme, jaké jsou doporučené hodnoty příjmu tekutin pro jednotlivá období dětského věku.

Tabulka znázorňuje doporučené hodnoty denního příjmu tekutin u dětí v různých věkových kategoriích

Věk Množství tekutin v mililitrech
na jeden kilogram za 24 hodin
Množství tekutin
za 24 hodin v mililitrech
3 dny 80–100 250–300
2 týdny 125–150 400–500
3 měsíce 140–150 750–850
6 měsíců 130–145 950–1100
9 měsíců 130 1000–1250
1 rok 120–132 1100–1300
2 roky 100–125 1350–1500
4 roky 90–110 1600
10 let 70–85 2000–2500
12 let 70–100 2100–2500
18 let 40–60 2200–2700

Jak se hodnotí dehydratace u dětí?

U dětí je hodnocení dehydratace komplikovanější než u dospělých. Dehydratace má také tři stupně. Hodnotí se hmotnost (úbytek hmotnosti v procentech), celkový vzhled a projevy dítěte, věk, puls, dýchání, napětí kůže (turgor), oči, celkový vzhled sliznic a moč.

Klinicky se hodnotí dehydratace podle tabulky

Příznak Lehká
dehydratace
Středně těžká
dehydratace
Těžká
dehydratace
Ztráta hmotnosti v % 3–5 3–9  10 % a více 
Projevy kojence
(do 1 roku)
čilé, neklidné neklidné, dráždivé, letargické spavé, ochablé svaly, studené končetiny,
modré neboli cyanotické konečky prstů, poruchy vědomí
Projevy dítěte
nad 1 rok
žíznivé, čilé, neklidné žíznivé, čilé, neklidné studené a cyanotické konečky prstů, až křeče
Puls v normě slabý, zrychlený nitkovitý, zrychlený
Systolický tlak normální může být nízký nízký až neměřitelný
Dýchání v normě prohloubené, zrychlené prohloubené, zrychlené
Velká fontanela v normě vpadlá výrazně, hluboce vpadlá
Napětí kůže
turgor
dobré sníženo při vytvoření kožní řasy stojí
Oči normální se slzami vpadlé, slzy mohou být v menším množství vpadlé, suché, slzy chybí
Sliznice vlhké suché, suché rty velmi suché, popraskané rty, jazyk
Močení normální snížené močení, tmavší moč,
moč zapáchá
málo moči, močení může vymizet
Kapilární návrat normální do 2 sekund do 3 sekund nad 3 vteřiny
Deficit tekutin 30–50 ml/kg 60–90 ml/kg 100 a více ml/kg

Varovné příznaky dehydratace ve zkratce

Podle tabulky se můžeme zorientovat v závažnosti příznaků. Máte-li podle uvedených příznaků podezření na dehydrataci, je nutné doplnit tekutiny. V případě středně těžké až těžké dehydratace je zapotřebí okamžité vyhledání odborné pomoci.

Vyhledání odborné pomoci je třeba i v případě, pokud nemůžete doplnit tekutiny v domácím prostředí, dítě odmítá tekutiny nebo přetrvává zvracení či úporné průjmy.

Malé dítě, kojenec – pláče
Sledujte celkové projevy dítěte, pokožku, slzy při pláči i fontanelu. Zdroj foto: Getty images

Mezi varovné příznaky k vyhledání odborné pomoci patří:

 • suchá pokožka, rty, jazyk, snížená tvorba slin
 • pláč bez slz
 • dítě je podrážděné nebo naopak unavené, spavé (mimo režim), pokládá si hlavičku
 • má smutnou náladu, nemá zájem o hru
 • přidruží se dezorientace
 • tmavá, žluto-oranžová páchnoucí moč
 • zastavení tvorby moči, pokud děti do půl roku nemočí 3–4 hodiny
  • u větších dětí více než 6–8 hodin
 • u kojenců vpadlá fontanela
 • propadlé oči
 • ochablé svaly, končetiny
 • nafouklé, ale i bolestivé břicho
 • pocit na zvracení
 • ztráta hmotnosti
 • závratě
 • kolaps
 • porucha vědomí, bezvědomí
 • prohloubené, zrychlené a nepravidelné dýchání
 • zrychlený puls

Podívejme se spolu na všechny letní problémy:
Naše zdraví v létě - slunce, teplo, úrazy a onemocnění

Nebezpečí dehydratace u dětí

U dětí je riziko dehydratace vyšší. A to i z toho důvodu, že v dětském organismu probíhá metabolismus rychleji. Jeho kompenzační mechanismy a rezervy jsou menší, než je tomu v případě organismu dospělého člověka.

U dětí se dehydratace vyvíjí rychle, a to během několika hodin!

Mezi komplikace těžké dehydratace patří akutní selhání funkce ledvin (akutní renální insuficience). Dětský organismus vyčerpává zrychlená srdeční práce. Hrozbou je nepravidelné dýchání. Nebezpečné jsou křeče těla, poruchy vědomí až bezvědomí (kóma). Rozvíjí se hypovolemický šok. Při přetrvávání potíží je hrozba smrti.

Léčba dehydratace dětí

Stejně jako při léčbě dehydratace v dospělosti platí, že je nejdůležitější doplnit chybějící tekutiny. Při mírné dehydrataci se může použít minerální nesycená voda nebo čaj oslazený hroznovým cukrem.

Tekutiny se podávají po lžičkách, studené, a to každých 10–15 minut jednu lžičku. Pokud toto dítě toleruje, pokračuje se ve vyšší frekvenci, každých 5–10 minut, až do 120 mililitrů za hodinu.

Pokud dítě zvrací nebo má průjem, je důležité, aby se tekutiny podávaly uvedeným způsobem. Potřebná je i léčba tohoto stavu, aby se zamezilo komplikacím. Vhodné je podání rehydratačního roztoku.

Rehydratační roztok doplní ztracené tekutiny a také minerální látky, které se při průjmu a zvracení ztrácejí spolu s vodou. Dostupné jsou roztoky, které se mohou aplikovat od 1. týdne života.

U větších dětí se podávají tekutiny polévkovou lžící a ve stejných časových intervalech. Měla by se střídat voda, minerálky, rehydratační roztok. Vhodné jsou také ředěné čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy.

Kromě doplnění tekutin je důležitý klidový režim, lehká strava a sledování zdravotního stavu. Pokud se příznaky dehydratace prohlubují a nepomáhá ani léčba vyvolávající příčiny, je zapotřebí odborné vyšetření. A to z důvodu zamezení rozvinutí těžší formy dehydratace.

Čím je dítě menší, tím se dehydratace zvládá v domácím prostředí obtížněji.

Prevence dehydratace u dětí je nejdůležitější

Prevence by měla být na prvním místě. Rodiče by měli být informováni, co dělat, pokud se zdravotní stav dítěte zhorší. A to hlavně při průjmu, zvracení a při horečce. Samozřejmě je třeba myslet na náhradu ztracených tekutin a přiměřený pitný režim.

Během horkých letních dnů, a hlavně při zvýšené fyzické aktivitě je třeba doplňovat tekutiny pravidelně. Také i během větrných dnů a i v případě studeného suchého počasí. Tehdy nastává ztráta tekutin ve zvýšené míře.

Chlapec pije vodu z láhve, zelená tráva na pozadí
Důležitý je návyk správného pitného režimu. Zdroj: Getty images

Potřebné je, aby rodiče vedli děti k pravidelnému pitnému režimu a při odmítání pití je pozitivně motivovali. Vhodnou formou je použití barevných sklenic s obrázky, zapojení se do pití spolu s nimi.

Děti mají v oblibě cinkání si se skleničkami, i když někdo by mohl namítat, že se tak pěstuje návyk k alkoholu. Případně je dobré najít jiný vhodný, ale hravý způsob, jak dítě navést k pití tekutin.

Vhodné jsou pitné stolní vody, nízkomineralizované vody, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, ovocné čaje. Naopak nevhodné u dětí jsou slazené nápoje, vysoce sycené balené vody, energetické nápoje, černý čaj či káva a alkohol.

I stravou lze dosáhnout náhrady ztracených tekutin. Pomáhá například výběr vhodného ovoce a zeleniny. To jsou třeba okurka, rajče, salát, jablko, nektarinka a jiné. Největším zdrojem vody ze zeleniny je samozřejmě meloun.

Shrnutí

Kdy je třeba zvýšit příjem tekutin:

 • při horečce
 • při zvýšené ztrátě tekutin průjmem, zvracením, zvýšeným močením
 • při popálení a opaření
 • při krevních ztrátách
 • při zvýšeném pocení, horké počasí
 • během suchého počasí
 • při zvýšené fyzické námaze

A čím je doplnit:

 • čistá voda
 • u malých dětí kojenecká
 • minerální vody
 • rehydratační roztok
 • čaj
 • čerstvé ovocné šťávy
 • mléko
 • lehká strava
 • ovoce, zelenina

Příznaky:

 • žízeň
 • suchá kůže, sliznice
 • snížená elasticita kůže (turgor)
 • snížené množství moči
 • bolest hlavy
 • snížení hmotnosti o více než 3 % tělesné váhy
 • únava
 • ztráta zájmu o hru
 • spavost
 • zrychlený puls
 • chladné a modré akrální, tedy koncové části těla
 • zmatenost
 • kolaps
 • zastavení močení
 • poruchy vědomí, bezvědomí
 • poruchy dýchání

Nevhodné jsou:

 • slazené nápoje
 • energetické nápoje
 • sycené balené vody
 • káva
 • černý čaj
 • alkohol

Video o dehydrataci

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.