Léto, slunce, teplo, voda, naše zdraví a úrazy, nemoci či ostatní typické letní problémy?

Léto, slunce, teplo, voda, naše zdraví a úrazy, nemoci či ostatní typické letní problémy?
Zdroj fotografie: Getty images

Slunce je zdrojem energie, zahřívá nás a dobíjí. V létě si dopřejeme více odpočinku. Přirozeně. V tomto období se také typicky zvyšuje úrazovost či výskyt některých onemocnění. Na jaké letní problémy je třeba si dát pozor?

Zdraví v létě posiluje sluneční záření, které nám kromě energie dodává chuť i odvahu. V některých případech nicméně nastává problém. Ten může mít negativní dopad na naši kondici a zdraví.

S jakými problémy se můžeme během léta setkat a na co je třeba dávat si pozor?

Letní slunce nás naplňuje energií, dodává nám sílu, chuť a mnohdy i odvahu. A to zejména ve spojení s alkoholem. Teplé počasí nám umožňuje různé formy odpočinku. Teplo a sluneční paprsky ale také útočí na naše zdraví.

V tomto období je typické, že stoupá úrazovost, ale také výskyt určitých onemocnění. Trávíme více času venku, v přírodě, turistikou. Cestujeme a jezdíme na dovolené.

Naše okolí je mírumilovné, zároveň plné nástrah.

Nabízíme vám souhrn všech letních témat.
Seeznámíme se se sílou slunce.
S tím, na co je třeba myslet.
Na co bychom neměli zapomenout.
Jakou ochranu a bezpečnost volit.

Teplo, sluneční paprsky plus ochrana

Sluneční paprsky nás naplní energií. Vyhříváme se na slunci, chytáme bronz. Letní období je mocné a na člověka ovlivňuje pozitivně. I dobrého moc škodí, a proto bychom neměli zapomenout na negativa.

Slunce nám může spálit kůži. Lékaři varují také před nárůstem výskytu kožních onemocnění. Pokožku můžeme opalovat do barvy, ale je třeba ji také ochránit. Nezapomeňme na opalovací krém.

Nezapomínejme na pravidla, abychom si neuškodili.

Vysoká teplota pálí a vysaje z nás vodu

Člověk se potí, organismus chladí. Námaha na slunci? Stačí pasivita a z těla nám vysaje poslední kapky vody a síly. Pobyt na slunci má svá pravidla.

Než vyrazíme ven, měli bychom vědět, že pohyb a pobyt na slunci má svá pravidla. Mysleme proto na dostatečnou ochranu. Nebezpečí kolapsu na ulici, riziko následného úrazu a kolapsu organismu, to asi nechceme.

Důležitá je ochrana a prevence. Jinak hrozí...

Dehydratace útočí.Nezapomínejme na pitný režim

Naše tělo přichází o tekutiny různými způsoby a ve vedrech ještě více. Co je dehydratace? Víme, že u dětí může nastoupit velmi rychle. Jaké jsou její příčiny? Dostatek vody je prevencí před obtížemi, jako je mdloba či kolaps.

I dostatečné přijímání tekutin, hlavně během veder, je potřebnou prevencí zhoršení zdravotního stavu. Tak proč vědomě zanedbávat něco, co by mělo být samozřejmé a automatické?

Pitný režim? Slyšeli jsme o něm, ale...

Zdravá a svěží strava

Během horkých dnů nám lépe padne osvěžující pochoutka. Nezatíží nám tělo ani trávení. Smoothie může být vhodnou formou. Vitamíny, minerály, energie v ovoci a zelenině nebo vitamín D ze slunce.

Energie hned zrána, místo svačiny. Těžké jídlo nahradíte svěžím nápojem. Smoothie je vhodnou volbou. I v horku jsou důležité vitamíny, minerály, lehká a nezatěžující strava.

Důležité vitamíny a lehká strava v horký den.

Odpočinek, pro všechny důležitý

Zátěž na organismus ať už ve formě fyzické, nebo psychické, je třeba ventilovat. Odpočinek může mít různou formu.

Odpověď na otázku, jak správně odpočívat, si musí zodpovědět každý sám. Téma relaxu je vysoce individuální a specifické. Známe různé formy odreagování, pasivní či aktivní. V některých případech je třeba zachovat opatrnost.

Uvolnit se, ale bezpečně.

Ochladím si byt či pracoviště klimatizací.Pozor však na...

Horké prostředí v domácnosti nebo na pracovišti z nás činí nepoužitelné. Teplo nás připraví o poslední zbytky energie. Jak se soustředit na domácí a pracovní povinnosti? A v autě je teplo jako ve skleníku.

Klimatizaci v dnešní době využívá stále více lidí. Víme, jak ji používat správně? Jsme si vědomi toho, že potřebuje pravidelnou údržbu. Jinak je zdrojem problémů. I její špatné nastavení je spíše negativem.

Člověk vymyslel klimatizaci. Ale jak ji používat, aby nám neškodila?

Cestujeme na dovolenou

Dovolená je nejlepší formou, jak se odreagovat od práce, ale i domácích povinností. V dnešní době jsou stále více moderní exotické destinace. Do Egypta se létá už dlouho, tak už jste zajisté slyšeli o různých střevních nepříjemnostech.

Někdo má strach a respekt z létání. Jinému dělá problém dlouhá jízda v autě. V exotických zemích nám hrozí potíže ve spojitosti s konzumací pouličního jídla a pití vody z vodovodu. Průjem a střevní onemocnění je to poslední, co si na dovolené přejeme.

Prevence, očkování a důležité informace před cestou za relaxem.

Sexturismus?Poznejte, co hrozí při střídání partnerů

Léto se pojí se slovíčky, jako je například festival, alkohol, drogy nebo i sexturismus.

Alkohol dodává odvahu k různým činům. Podobně i k náhodným blízkým splynutím. Rána bývají obtížná. Horečka letního večera může způsobit závažné problémy. Informujme se, vyhýbejme a chraňme. Zdraví máme jen jedno.

Hladina alkoholu v krvi a náhodné setkání.

Nejčastější letní úrazy a nástrahy tepla

Rychlá jízda, alkohol a nezodpovědné chování. To není jen dopravní nehoda. Z médií nám v uších rezonují zprávy o utopení nebo závažném úrazu dítěte.

Tak jako děti, i my dospělí se těšíme z léta. Většinu času trávíme venku. Nevinně vypadající pády a úrazy mohou mít následky.

Úrazy dětí, voda, alkohol a tonutí.

Otrávil jsem se?

Otrava může být náhodná a neúmyslná. Smutnější stránku zastupuje ta s úmyslem. Někdy je za otravou jídlo, jako například houby či špinavé ruce. Intoxikovat lze i alkoholem.

Alkohol je snadno dostupný již v mladém věku. A právě první zkušenost bývá náročná, někdy i fatální. Druhou skupinou je otrava houbami. Ty nás těší už delší dobu, ale nezkušený houbař = problém.

Houby či alkohol

Nejčastější letní onemocnění jsou

Už na jaře a pak i v létě se setkáváme s typickými onemocněními. Ta se ve vyšší míře vyskytují také pro vyšší stupně na teploměru. Někdy sehraje roli menší míra pozornosti, než jaká by byla třeba.

Ledové nápoje nás rychle zchladí, stejně tak i zmrzlina či nanuk. Náhlé ochlazení nám zadělá na zánět hrdla či mandlí. Horko je hrozbou pro potraviny. Zkažená strava je příčinou průjmu nebo zvracení.

Informace od hlavy až k patě.
Hlava, ramena, kolena, palce. Oči, uši, ústa, nos.
Hrdlo, zkažené potraviny či průjem.

Poznejme i časté břišní potíže...

Komáři, klíšťata a ostatní nástrahy zvěře

Štípance od komárů, klíště na každém kroku. A v zahradě možná potkáme i hada. V moři medúzu.

Hmyz má v přírodě své místo. Některé druhy nám ale dělají více starostí, než bychom chtěli. Komáři jsou otravní a stejně jako klíšťata mohou být příčinou nákazy. Štípnutí vosou či včelou bývá důvodem alergie a had způsobuje obavy.

Medúza, krásná, plave si vznešeně, hladí – nepříjemně, bolestivě až smrtelně.

Komár, vosa, včela, klíště či had, koho se spíše bát?
Setkali jste se už s medúzou?

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.