Potničky u dětí a dospělých v létě mohou potrápit. Co na ně pomáhá?

Potničky u dětí a dospělých v létě mohou potrápit. Co na ně pomáhá?
Zdroj fotografie: Getty images

Potničky jsou kožním projevem, který se vyskytuje nejen v letních měsících. Tyto drobné vyrážky se nejčastěji tvoří u dětí, ale nejsou neobvyklé ani u dospělých. Nejde o vážný stav. Když se ale zanedbá, může mít nepříjemný průběh.

Výskyt potniček (latinsky hydroa) není vůbec ojedinělý. Stoupá zejména v teplém prostředí, když není pokožka dostatečně větraná.

Jak a proč vznikají potničky

Naším největším orgánem je kůže. Jednou z jejích důležitých funkcí je pocení. Je to přirozený mechanismus ochlazování těla. Více o pocení a potížemi s ním spojené se dočtete také v magazínovém článku: Jak si poradit s nadměrným pocením.

Pokud je z jakýchkoli příčin potním žlázám zamezena produkce potu, vznikají potničky. Jedná se zejména o oblasti těla, které nejsou dostatečně větrané, snadno se zapaří a ucpou vývod potních žláz.

Nejčastější místa vzniku a faktory podporující vznik potniček v tabulce

Faktory podporující vznik teplé prostředí
zvýšená tělesná teplota
pocení
horečka
nedostatečně větrané oblasti pokožky
nevhodný oděv
Nejčastější místa zadeček
krk
podpaží
trup
pokožka pod plenou

Jak vypadají potničky

Pot, který se za normálních okolností vyvede na povrch kůže a ochlazuje organismus, se hromadí v potních vývodech. Ty se následkem zadrženého potu poškodí a v podkoží vytvářejí drobné čiré puchýřky.

Mohou vypadat jako červené pupínky s kapkami vody. Ty lehce praskají, místo se vysuší a začne se olupovat. Místa většinou nepříjemně svědí.

Potničky mohou potrápit nejen novorozence

Kůže je nejcitlivější a nejzranitelnější zejména u novorozenců a kojenců. Proto, že je ještě velmi jemná a citlivá, je také náchylná k různým kožním infekcím. Také termoregulace a funkce potních žláz je ještě snížena, a naopak funkce mazových žláz zvýšena. Tato kombinace přispívá k tomu, že se potničky vytvářejí zejména u malých dětí.

Nejsou však neobvyklé ani u starších dětí a dospělých osob. Mohou se vyskytnout zejména používáním nevhodného oblečení, při nemoci doprovázené pocením nebo následkem jiné příčiny, kdy není pokožka dostatečně větraná.

vysmáté dítě na bříšku, přikryté ručníkem
Pokožku děťátka je důležité občas nechat volně dýchat. Zdroj: Thinkstock

Zvýšený výskyt je také u obézních osob. V tomto případě se setkáváme spíše s pojmem opruzeniny. Tito lidé se více potí. V kožních záhybech se hromadí pot, kůže není dostatečně provzdušněná.

Pokud se ještě navíc jednotlivé plochy takto zpocené kůže otírají o sebe, vytváří ideální prostředí pro vznik potniček nebo opruzenin. Nejčastěji je to podpaží, vnitřní strany stehen nebo oblast konečníku.

Vlhké prostředí, tření a tlak je ideální pro tvorbu dekubitů (proleženin).

Jak ošetřit potničky

Postiženou oblast nezakrývat ani nekrémovat. Nepoužívejte parfémovaná mýdla či sprchové gely. Také kůži nedezinfikujte. Kůže by se ještě více vysušila a podráždila.

Nahé dítě si ošetřuje pokožku s pomocí vatové tyčinky
O krémech určených na potničky se můžete informovat také ve vaší lékárně. Zdroj: Thinkstock

Vhodné je potničky jemně opláchnout vlažným roztokem z heřmánku a zaprášit pudrem. Výborný je také odvar z dubové kůry nebo roztok hypermanganu. Oba snadno zakoupíte v lékárně. Ke zklidnění svědící a podrážděné pokožky existují krémy určené přímo k ošetření potniček. Ty obsahují měsíček, heřmánek či aloe vera.

Jsou potničky nebezpečné?

Potničky ve své podstatě nepředstavují nebezpečí. Jsou spíše nepříjemným projevem zapařené pokožky. Při zanedbání hygieny či ošetření však způsobují jisté obtíže.

Pokožka je podrážděná, citlivá a může nepříjemně svědit. Taková kůže je zranitelnější a přestává plnit ochrannou funkci před různými bakteriemi či plísněmi. Rozškrábané a poškozené oblasti se snadno zanítí a proces hojení zkomplikuje. Může se objevit hnis a po zahojení dokonce jizvičky.

Pokud potničky nevymizí do dvou dnů, jsou zanícené nebo si nejste jisti, zda jde opravdu o potničky, navštivte lékaře.

Jak předcházet potničkám a opruzeninám

Základem prevence je pamatovat na to, aby byla pokožka dostatečně větraná. Je třeba se vyhýbat oblečení vyrobenému z těsných, neprodyšných a syntetických materiálů.

Pokud se dítě zpotí, převlečte ho.

Matka koupe dítě ve vaničce
Důležitá je prevence ve formě hygieny. Zdroj: Thinkstock

Malé děti je třeba zvláště v létě častěji přebalovat a pokožku řádně ošetřit. Dítě oblékejte přiměřeně počasí. Zbytečně jej nepřehřívejte velkými vrstvami oblečení.

Do postýlek nedávejte igelitové podložky. Děťátko zejména v létě nechte občas nezabalené s holou pokožkou.

V bytě mějte větráno, podle možnosti nechte jemně proudit vzduch.

Venku se vyhýbejte teplým a vlhkým prostředím. V domácnosti by měla být teplota přibližně 21-24 stupňů a v noci asi 18 stupňů.

Podívejme se spolu na všechny letní problémy:
Naše zdraví v létě - slunce, teplo, úrazy a onemocnění

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.