Jak si poradit s nadměrným pocením nejen v létě?

Jak si poradit s nadměrným pocením nejen v létě?
Zdroj fotografie: Getty images

Pocení je přirozenou funkcí organismu. Potíme se, když nám je teplo, při zvýšené fyzické námaze či ve stresu. To, do jaké míry je tento přirozený ochranný mechanismus v normě, závisí na několika faktorech. Pocení může představovat také příznak onemocnění.

Nadměrné pocení, tedy hyperhidróza, představuje pro člověka nemalé komplikace. Již při malém či běžném pocení pociťujeme psychický i fyzický diskomfort.

Možností, jak si poradit s touto nepříjemností, je naštěstí několik. Každý člověk se přece chce vyhnout emocionálním a sociálním nepříjemnostem, které vznikají v souvislosti s potem.

Podívejme se spolu na všechny letní problémy:
Naše zdraví v létě - slunce, teplo, úrazy a onemocnění

Proč se vlastně potíme?

Pocení je fyziologický proces, který nás chrání zejména před přehřátím organismu. Má tedy termoregulační funkci.

Potní žlázy mimo jiné vylučují odpadní produkty látkové přeměny. Tato funkce vylučování odpadních látek je však často přeceňována. Škodliviny v těle se odbourávají zejména prostřednictvím jater a ledvin. Dokazuje to zejména složení potu. Ten je tvořen z 98 až 99 % vodou. Jen 1 až 2 % je sodík, draslík, chlór, vápník, hořčík, kyselina mléčná, močovina a aminokyseliny.

Mnoho lidí si myslí, že pocením během cvičení vlastně hubnou. Je to ovšem mýtus. Potíme zejména vodu, nikoli tuk.

Pot je odváděn prostřednictvím potních žláz. Ty se nacházejí ve vrstvě kůže zvané škára nebo také korium. Je jich přibližně 2 až 3 miliony. Jsou to malé stočené kanálky, které odvádějí pot na povrch pokožky.

Žena držíc si nos, kvůli zápachu z podpaží
Pocení je nepříjemný, ale většinou fyziologický jev organismu. Foto: Thinkstock

Pocení řídí termoregulační centrum v mozku. Toto centrum se nachází v hypotalamu. Reaguje nejen na změnu tělesné teploty, ale také na hormony či emoce. Proto se potíme i ve stresu.

Recepty babiček, jak se vypotit při zvýšené teplotě či horečce, nejsou vhodné u malého dítěte. Malé děti ještě nemají dostatečně vyvinuté termoregulační centrum. Mohli bychom jim způsobit přehřátí organismu.

Rozlišujeme takzvané ekrinní a apokrinní žlázy

Ekrinní žlázy se nacházejí na celém těle, zejména na dlani, chodidlech a podpaží. Produkují průhledný pot bez zápachu, který slouží k regulaci teploty těla.

Apokrinní, také zvané pachové, žlázy se nacházejí jen v některých lokalitách. Začínají fungovat až v pubertě. Pot je mléčně nažloutlý a zpočátku nezapáchá. Zápach vzniká rozkladem potu mikrobiální flórou. Apokrinní žlázy mají také funkci feromonu.

Za normálních okolností vypotíme přibližně jeden litr potu denně. V extrémních podmínkách to může být ovšem až 3–4 litry za hodinu. Muži se obvykle potí víc než ženy. Intenzita pocení klesá s věkem.

Emocionální pocení a pocení při fyzické zátěži

Když se organismus dostane do zátěže, potřebuje se ochladit. Tělo začne vylučovat pot, který odvádí přebytečné teplo z organismu a ochladí jej.

K emocionálnímu pocení dochází v důsledku psychického tlaku, stresu či bolesti. Takové pocení nedokážeme ovládat. Řídí ho vegetativní nervový systém. Ten reguluje životní funkce, které nepodléhají naší vůli. Při tomto druhu pocení jsou postižena především podpaží, dlaně a chodidla.

Muž s vítězným pozvednutím ruky a mokrým flekem na podpaží, dvě ženy znechucené a držící nos
Pocení zapříčiňuje nejen osobní, ale také profesní nepříjemnosti. Foto: Thinkstock

Jak rozlišíme přirozené pocení, nadměrné pocení a hyperhidrózu?

V podstatě je velmi obtížné odlišit a objektivně zhodnotit, kdy již pocení není přirozené.

O normálním nebo jen silnějším pocení mluvíme, potíte-li se zejména během cvičení a/nebo teplého počasí. Stav se alespoň trochu zlepšuje používáním antiperspirantů a změna životosprávy má pozitivní vliv.

O hyperhidróze hovoříme, pokud vytvořený pot přesáhne potřebnou míru k udržení tělesné rovnováhy.

Hyperhidrózou pravděpodobně trpíte, pokud se potíte výrazně více než většina lidí. Nadměrné pocení trvá déle než šest týdnů, narušuje běžné činnosti, musíte denně převlékat 4 až 5 košil. Důležitým ukazatelem je i rodinná anamnéza. Tedy jestli se takové onemocnění vyskytlo i u někoho jiného z rodiny.

Podle Mezinárodní společnosti hyperhidrózy trpí zvýšeným pocením 5% světové populace.

Pacienti s hyperhidrózou se potí přibližně 5krát více než zdravý člověk. Potní žlázy těchto lidí se přitom neodlišují od potních žláz zdravých jedinců. Nadměrné pocení způsobuje jejich hyperfunkce.

Primární a sekundární hyperhidróza

Primární – idiopatická (emocionální) - hyperhidróza, postihuje většinou jen některé části těla jako například ruce, nohy, podpaží. Její příčina není známa.

Sekundární hyperhidróza může být příznakem jiného onemocnění, způsobená léky či hormonálního původu.

Projevy primární i sekundární hyperhidrózy mohou být lokalizované (fokální) nebo postihovat celé tělo (generalizované).

V tabulce uvádíme některé příčiny a faktory, které mohou přispívat k pocení nebo způsobovat hyperhidrózu.

přirozená období zvýšeného pocení faktory podporující pocení nemoci vedoucí k sekundární hyperhidróze
aklimatizace obezita stavy úzkosti, psychická onemocnění
menopauza léky onkologická onemocnění
menstruace kofein cukrovka
obezita nikotin obezita
vysoká teplota prostředí pikantní strava, horké nápoje onemocnění srdce a cév
nadměrná fyzická zátěž špatná životospráva nemoci štítné žlázy
infekce stres nemoci centrální nervové soustavy
Parkinsonova choroba

Noční pocení

Noční pocení je další nepříjemností, se kterou se lidé mohou setkat. Ne vždy je příčinou vysoká teplota v místnosti, silná peřina či chřipka. Pokud v noci, během spánku převlékáte mokrá pyžama, může to signalizovat určité zdravotní problémy.

Možné příčiny uvádíme v přehledné tabulce:

infekce tuberkulóza, HIV, zánětlivá onemocnění, chřipka, virus
rakovina často doprovázeno chudokrevností a ztrátou váhy
hypoglykémie – nízká hladina cukru komplikace při cukrovce, pokud pacient užívá léky ke snížení cukru nebo si aplikuje inzulín
hormonální poruchy menopauza, zvýšená činnost štítné žlázy
alkohol, návykové látky, antidepresiva

Jak si poradit s nadměrným pocením či hyperhidrózou

Jelikož míra pocení je u každého jedince individuální, tak i řešení je různé.

Při běžných a mírných projevech často dochází ke zlepšení změnou životního stylu či dodržováním dostatečné hygieny. Přínosem může být konzumace méně kořeněných jídel či nepřehánět to s alkoholem. Vyhýbejte se oděvům ze syntetického materiálu. Některým lidem pomáhá pravidelná sklenice vody ochucené jablečným octem nebo šálek šalvějového čaje.

Běžným prostředkem proti pocení jsou deodoranty a antiperspiranty. Zatímco deodoranty pach pouze maskují a překrývají, antiperspiranty částečně uzavírají žlázy potních kanálků a tak tlumí produkci potu.

Žena která si aplikuje antiperspirant do podpaží
Na trhu je množství antiperspirantů, které zabraňují pocení. Foto: Thinkstock

Ideální je aplikovat antiperspiranty večer před spaním, na čistou a nepodrážděnou pokožku. Po vyholení či depilaci podpaží se nedoporučuje používat antiperspirant ani deodorant 12 hodin.

Při těžších formách je třeba se poradit s odborníkem. Nadměrné pocení může být projevem nemoci. Třeba tedy v první řadě vyloučit, zda pocení není důsledkem vážnějšího problému.

Návštěvu lékaře neodkládejte zejména tehdy, začnete-li se nadměrně potit, přičemž v minulosti jste výrazné problémy s pocením nikdy neměli.

Nadměrné potíže s pocením narušují běžné společenské činnosti. To bývá spojeno s psychickým tlakem a ještě větší produkcí potu. Proto je vhodné vyhledat nejen dermatologa, ale pomoci může ve značné míře i psycholog.

Vyšetření a diagnostika hyperhidrózy

Diagnostika zahrnuje několik postupů. Kromě anamnézy a konzultace existují určité vyšetřovací testy. Jsou to zejména:

Optická metoda: při ní se sleduje sekreční činnost. Hodnotí se vlastně velikosti skvrn na tričku či halence během vyšetření.

Minorův test (škrobově-jodová zkouška): na oblast zvýšeného pocení se aplikuje roztok jódu. Následně po zaschnutí se na jód nanese škrob. Jód a škrob, v kombinaci s potem, vyvolá chemickou reakci. Ta se projeví tmavomodrým až černým zbarvením, a to zejména na místech, kde je přebytek potu.

Gravimetrická metoda (zkouška filtračním papírem): na postiženou oblast se přiloží filtrační papír, který absorbuje pot. Ten se následně odváží na speciální váze za přesně odměřenou dobu.

Doktorka s úsměvem komunikuje s pacientkou
Při větších potížích se nebojte obrátit na odbornou pomoc. Foto: Thinkstock

Jaké jsou možnosti léčby

V současnosti existuje několik možností léčby hyperhidrózy, mezi něž patří zejména:

Botulotoxin, také známý pod názvem botox. Zapříčiní blokádu nervového přenosu, a tak dokáže zredukovat pocení. Aplikuje se inzulínovou stříkačkou. Efekt vydrží přibližně 6-9 měsíců.

Vodní iontoforéza je metoda, při které se blokuje produkce potu stimulací elektrického proudu. Je to systém dvou propojených vaniček, do kterých se namočí ruce nebo nohy. Do systému se pouští proud působící na potní žlázy. Pacient pociťuje jen mírné brnění. Léčebné cykly je však třeba opakovat, dokud nedojde k požadovanému efektu.

SlimLipo patří mezi nejnovější metody. Oblast se napustí speciálním anestetickým roztokem a následně se laserem ošetří potní žlázy. Ty se natrvalo odstraní, čímž se odstraní i pocení v ošetřené lokalitě. Zákrok trvá přibližně 1 až 2 hodiny a provádí se v lokální anestezii.

Navzdory nepříjemnostem a hrozícím společenským či profesním trapasům je třeba si uvědomit, že pocení je ve většině případů fyziologický jev. Jakoukoli proceduru či zákrok tedy důsledně zvažte a prokonzultujte s odborníkem.

Další zajímavé zdroje

Tipy, jak bojovat s potem, nejen ve společnosti

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.