Léto a úrazy. Je tetanus už minulostí?

Léto a úrazy. Je tetanus už minulostí?
Zdroj fotografie: Getty images

Prázdniny a dovolené jsou obdobím různých aktivit. Ať už se chystáte na vycházku do přírody, nebo o víkendu na chatu, snadno se setkáte s oděrkami, škrábanci či jinými poraněními. Jaké je riziko a jaký může být důsledek nesprávného ošetření rány? Je třeba se i v dnešní době obávat tetanu?

Tetanus je infekční onemocnění, které v minulosti představovalo poměrně vysoké riziko ohrožení na životě. V současnosti se vyskytuje jen zřídka. Jeho šancí může být i menší rána v podobě škrábance. Nejvíce ohroženi jsou neočkovaní a starší lidé.

V chudších zemích a zemích nedostatkem hygieny se ale stále vyskytuje často a se závažným průběhem. U nás patří očkování proti tetanu mezi povinná očkování a provádí se celoplošně.

Co způsobuje tetanus?

Původcem tohoto onemocnění je bakterie Clostridium tetani, která se běžně vyskytuje v trávicích ústrojích zvířat. S jejich trusem se dostává do vnějšího prostředí, kde vytvoří spory, čímž se vlastně chrání obalem. Takto je schopna přežít i několik let, než se dostane do dalšího organismu. K tomu, aby pronikla do těla, stačí malá ranka, kde za příznivých podmínek začne produkovat jed tetanotoxin. Ten působí na nervy a vyvolává příznaky typické pro tetanus.

Bakterie Clostridium tetani
Bakterie Clostridium tetani způsobující onemocnění. Foto: Thinkstock

Nejvhodnější prostředí jsou pro tuto bakterii hlubší rány, které se zavřou. Pro tento mikroorganismus je právě nedostatek kyslíku nejpříznivější pro jeho množení.

Jaké jsou příznaky tetanu a jeho průběh

Toxiny, které produkuje bakterie Clostridium tetani, způsobují poruchu nervových vláken a svalů. Pacienti mívají zpočátku pocit ztuhlosti svalů, trpí nespavostí, neklidem a zvýšeným pocením. Později nastanou křeče. Typický je trismus – křečovitý úsměv a křeč v čelistech. Křeč je bolestivá a pacientovi znemožňuje mluvit, pít či přijímat potravu.

Dalším a typickým příznakem je opistotonus. Je to křeč zádového svalstva, která způsobí obloukovité prohnutí zad. Tyto silné spasmy svalů mohou způsobit různá poranění a zlomeniny, z nichž se následně vyplavují látky, které poškozují ledviny.

Dojde-li ke spasmu dýchacího svalstva, nastává smrt. Pacient je celou dobu při plném vědomí, a tak je celý průběh dramatický a pro pacienta nepříjemný a bolestivý.

Podívejme se spolu na všechny letní problémy:
Naše zdraví v létě - slunce, teplo, úrazy a onemocnění

Jak rychle můžeme pozorovat první příznaky nemoci

Inkubační doba, tedy doba od vniknutí bakterie do organismu po výskyt prvních příznaků, trvá obvykle několik dní až týdnů. Čím je tato doba kratší, tím je šance na přežití nižší.

To, jak závažné jsou příznaky, samozřejmě záleží na množství toxinu v těle. Úmrtnost je ale poměrně vysoká. V průměru je to v rozmezí 10 až 50 %.

Tetanus se z člověka na člověka nepřenáší.

Jak se diagnostikuje tetanus

Diagnóza se určí na základě klinického obrazu, tedy podle typických příznaků. Klíčové je pátrat po poranění. Z rány se odebere stěr a vzorek mikrobiologicky vyšetří. Vyšetřuje se i krev, a to na přítomnost specifických protilátek.

Ruce držící zkumavku s nápisem tetanus
V současné době se tetanus vyskytuje jen vzácně. Foto: Thinkstock

Léčba tetanu

Lékem první volby je podání protitetanového imunoglobulinu (pasivní imunizace). Současně se podá očkovací látka, pro stimul tvorby vlastních protilátek (aktivní imunizace).

Ránu, která je vstupní branou pro bakterii, je třeba dezinfikovat a chirurgicky ošetřit.

Ostatní léčba je symptomatická – zaměřená na příznaky nemoci. Antibiotika, léky proti křečím, klid na lůžku a podobně.

Prodělání tetanu nezanechává imunitu.

Matka s dítětem na rukou u lékaře, doktor má v ruce injekci k očkování
V Česku patří očkování proti tetanu mezi povinná. Foto: Thinkstock

Jaké jsou v současnosti možnosti prevence a ochrany před tetanem?

Nejen preventivní, ale také léčebnou metodou je očkování. Očkované matky chrání své novorozence mateřskými protilátkami. Tyto protilátky však rychle klesají, a tak je později třeba očkovat dítě. Toto očkování patří mezi povinná a provádí se ve 3., 6. a 12. měsíci života a přeočkování v 6. a 13. roce. Následně v dospělosti každých 15 let. V současnosti však v Česku chybí evidence očkování v dospělosti.

Věk Typ
3.-4. měsíc I. dávka (základní očkování)
5.-6. měsíc II. dávka (základní očkování)
11.-12. měsíc III. dávka (přeočkování)
v 6. roce života přeočkování
ve 13. roce života přeočkování
dospělí přeočkování každých 15 let

V rozvojových zemích a chudých zemích s nedostatkem hygieny, představuje tetanus každoročně stále obrovské ztráty na životech. Novorozenci jsou ohroženi zejména v souvislosti s absencí hygieny a sterility během porodu. Existují různé kampaně, které se prevencí a očkováním v takových zemích snaží zabránit zbytečnému umírání.

Další zajímavé zdroje

Boj proti tetanu

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.