Co znamená bolest zad mezi lopatkami? Nejčastější příčiny

Co znamená bolest zad mezi lopatkami? Nejčastější příčiny
Zdroj fotografie: Getty images

Bolest je příznak, který nám naznačuje, že se v těle děje něco nepřirozeného. Upozorňuje nás na to. Bolest mezi lopatkami je symptomem různých onemocnění. Může se jednat o problém s hrudní páteří, srdečně-cévním, respiračním, ale i trávicím systémem.

Bolest mezi lopatkami může i nemusí znamenat vážnější problém.

Ptáte se, co může být příčinou tohoto problému?

Bolest (latinsky dolor) vzniká vlivem poškozujících mechanismů na náš organismus. Například značí ohrožení celistvosti, jako je tomu v případě poškození kůže.

Bolest je častou součástí symptomů různých chorob. Jedná se o subjektivní nepříjemný pocit. A je nejčastějším důvodem vyhledání odborné pomoci, tedy vyšetření.

Tabulka znázorňuje typy bolesti a jejich krátký popis

Název  Popis
Akutní Její trvání je od sekund až do tří měsíců. Způsobuje stres, vyplavují se stresové hormony, zvyšuje se srdeční aktivita (tachykardie), zrychluje se dýchání, přidružuje se pocení
Chronická Trvá více než tři měsíce, zhoršuje kvalitu života
Povrchová Je ostrá a dá se dobře lokalizovat
Hluboká Je tupá, hůře se lokalizuje, nemá ostré ohraničení, vyzařuje do různých částí těla (přenesená bolest)
Kořenová Vzniká při dráždění míšních kořenů a probíhá podél celého nervu
Fantomová Bolest, která vzniká po amputaci části těla

Máte bolesti páteře mezi lopatkami a nevíte, co je jejich příčinou?

Bolest zad mezi lopatkami může značit různé obtíže. V hrudníku se nacházejí orgány srdečně-cévního, respiračního, ale i trávicího systému. Často je příčinou této bolesti problém s pohybovým aparátem.

Bolest mezi lopatkami z páteře a pro poruchu pohybového aparátu

A právě nejčastějším důvodem potíží je bolest pocházející z oblasti zad. V této části se nacházejí svaly, kosti, šlachy, vazy, klouby a neurovaskulární (nervově-cévní) svazky. Žebra, hrudní páteř, ramenní pletenec, jehož součástí je i lopatka.

Lopatky a žebra chrání důležité orgány hrudníku, jako jsou například srdce, velké cévy, plíce. Pod žebra zasahují i orgány břišní dutiny. Játra, žaludek, slinivka břišní či slezina. Páteř ochraňuje míchu a má samozřejmě významnou roli při pohybu.

Páteř má krční, hrudní, bederní, křížovou a kostrčovou část. Do oblasti mezi lopatkami může vyzařovat bolest z krční, hrudní, ale i bederní oblasti.

Muž má bolestivou krční a hrudní páteř
Nejčastější příčinou jsou potíže s pohybovým aparátem. Zdroj fotografie: Getty images

Původem potíží může být přetížení páteře, žeber, svalů, meziobratlových prostor. Nastává po namáhavé fyzické aktivitě, pro dlouhotrvající zatížení, ale i po špatném pohybu a náhlé změně polohy.

Dobrým příkladem je, když se člověk snaží zvednout těžký předmět a využívá při tom špatnou techniku. Svaly, šlachy ale i obratle, meziobratlové ploténky se nerovnoměrně a nepřirozeně zatěžují. Následkem toho může vzniknout přetížení jednotlivých částí.

Bolest vzniká i následkem nachlazení. Hlavně během větrného počasí. Velkým problémem je zpocená kůže zad a následné profouknutí nebo průvan. Následkem je akutní blok. Intenzivní bolest, která se zhoršuje pohybem, změnou polohy. Bolest zvýrazní také hlubší nádech.

Problém vzniká také pro nevhodnou polohu během dlouhodobého sezení, ale i během spánku. Velkou zátěží pro páteř je právě dlouhodobá sedavá práce a sedavý způsob života.

Dlouhodobá sedavá práce a sedavý způsob života negativně ovlivňují kondici páteře = možná příčina vzniku potíží.

Příkladem onemocnění, které způsobuje prohnutí páteře, je Bechtěrevova choroba. Je to vlastně autoimunitní onemocnění, které způsobuje zánět tkáně, postihuje klouby a vazy páteře.

Známe následující příčiny vyplývající z pohybového aparátu:

 • Osteochondróza je zánět meziobratlové ploténky. Později se šíří a způsobuje potíže ve svém okolí.
 • Spondylartróza nebo i spondylartritida je chronické a revmatické onemocnění. Při zanedbání může způsobit doživotní potíže.
 • Spondylóza je degenerativní onemocnění, které zasahuje meziobratlové ploténky. Ty neplní svůj úkol plnohodnotně. Následkem toho dochází k poškození obratlů.
 • Spondylolistéza je posun obratle vzhledem k jeho sousedícímu obratli.
 • Kýla meziobratlové ploténky (hernie disku) může způsobit útlak míchy, nervových a míšních kořenů.
 • Pseudoradikulopatie
 • Skolióza, abnormální kyfóza, kyfoskolióza je deformita páteře
 • Vrozené vady obratlů
 • Osteoporóza
 • Syndrom zmrzlého ramene
 • Mezižeberní neuralgie
 • Úrazy, zlomeniny
 • Častá jsou poranění při prudkých pohybech, například při golfu, fotbalu, hokeji
 • Myositida je zánět svalu
 • Tuberkulóza páteře
 • Nádor páteře

Vedle bolesti mezi lopatkami se objevuje také bolest vystřelující do přední oblasti hrudníku. Postižený udává často svíravou bolest hrudníku, píchání na hrudi, bolest při nádechu, pocit nedostatečného nadechnutí, bolest plic.

Přečtěte si také články:
Naše zdraví v létě – slunce, teplo, úrazy a onemocnění
Vliv klimatizace na naše zdraví
Správné používání klimatizace

Tyto potíže jsou částečně ovlivněny pohybem a polohou. To znamená, že určitá poloha bolest zhoršuje nebo vyvolává. Naopak při úlevě se mluví o úlevové poloze.

Psychická zátěž a stres

Zvýšená pracovní zátěž, přepracovanost, chronický únavový syndrom, dlouhotrvající stres. Negativně působí na celé naše tělo i na páteř.

Potíže jsou zhoršeny sedavou prací, nevhodnou polohou a špatným držením těla při práci za kancelářským stolem, počítačem. Často vznikají také v továrně u pásu při monotónní práci a zátěži pohybového aparátu.

Psychická zátěž, stres, neurotická osobnost, genetická predispozice, fyzická zátěž jsou společnými činiteli při vzniku potíží, jako je například akutní blokáda páteře.

Bolest páteře a mezi lopatkami v těhotenství

Těhotná žena, oblečené šaty a klobouk
Značná zátěž páteře vzniká v těhotenství. Zdroj fotografie: Getty images

Od začátku těhotenství až po porod se tělo přizpůsobuje aktuálnímu stavu. Přibývajícími týdny narůstá i tělesná váha, rozložení orgánů se přizpůsobuje zvětšující se děloze a plodu.

Mění se těžiště těla.

Tělesná hmotnost se zvyšuje, a to minimálně o 7 kilogramů. Při optimálním stavu je přirozený nárůst váhy od 10 do cca 16 kilogramů. Zvětšují se i prsní žlázy, chystají se na roli kojení.

Toto jsou hlavní důvody, které trápí těhotné během radostných měsíců. Bolest páteře, a to i mezi lopatkami, zhoršují již přítomné rizikové faktory. Jsou to například nadváha, obezita, vrozená či jiná onemocnění pohybového aparátu, která byla již před těhotenstvím.

Obecně je bolest v období těhotenství problém.

Proto je důležité informování gynekologa o obtížích. Doktor může následně podle závažnosti určit vhodný postup a léčbu při potížích s páteří. Samovolné užívání analgetik (léků proti bolesti) by mohlo škodit při vývoji plodu.

Tabulka uvádí rozdělení přibližného přírůstku váhy před koncem těhotenství

Název Přibližná hmotnost
Plod 3–4 kg
Děloha 1–1,5 kg
Plodový obal a voda 1,5 kg
Zvýšený objem krve 1,5 kg
Zvětšení prsních žláz 0,5 kg
Zadržovaná voda v těle 2 kg
Příbytek tělesného tuku 2–3 kg

Bolesti páteře pro onemocnění vnitřních orgánů

Nejsou to samozřejmě jen potíže s pohybovým aparátem, které způsobují bolest hrudní páteře a bolest mezi lopatkami. Je třeba myslet na onemocnění kardiovaskulárního, respiračního, ale i trávicího systému.

Srdečně-cévní onemocnění jako příčina bolesti mezi lopatkami

Plicní embolie je ucpání cév plicního řečiště. Ucpání může způsobit krevní sraženina, tukové částice, plodová voda, cizí těleso, ale také vzduch. Kromě trombózy může vzniknout jako následek chirurgického zákroku, při zlomeninách dolních končetin, při jejich imobilizaci, ale také při dlouhém cestování.

Její příznaky jsou:

 • dušnost, náhlá klidová dušnost
 • bolest na hrudi, ta může vyzařovat i mezi lopatky
 • srdeční selhání
 • vykašlávání krve
 • únava
 • otoky dolních končetin
 • při masivní embolizaci i náhlá smrt

Akutní infarkt srdečního svalu se může také projevit bolestí mezi lopatkami. Přítomna může být bolest na hrudi, která se přesouvá (vyzařuje) do oblasti zad a mezi lopatky, ale i samotná bolest mezi lopatkami.

Mimo srdeční infarkt se do oblasti mezi lopatky může šířit i bolest při ischemické chorobě srdeční. A to hlavně při její bolestivé formě (angině pectoris, což je svíravá bolest hrudníku). Ta se rozděluje na stabilní a nestabilní.

Nestabilní forma může přejít i do infarktu srdečního svalu. Nutno je všímat si, zda bolest trvá 15–20 minut. U lidí léčených na stabilní anginu pectoris je důležité pozorovat změnu dlouhodobých obtíží. Zejména změnu charakteru, intenzity, trvání potíží a vyvolávající příčinu bolesti na hrudi.

O bolesti na hrudi se dočtete také v článku o angině pectoris.

Disekce aneurysmatu hrudní aorty je závažné onemocnění.

Jeho projevem je intenzivní, silná, ukrutná bolest na hrudi, která se může přesouvat do oblasti mezi lopatky. Při disekci dochází k poškození cévní stěny, kde se prouděním hromadí krev. Nejen, že se krev hromadí, ale postupuje dál. Podle místa a rozsahu postupu krve ve falešném kanálu se vyskytují komplikace.

Nejvážnější komplikací disekce vzestupné části aorty (ta část, která odstupuje od srdce a směřuje k jejímu oblouku) je smrt.
A v případě jejího neléčení je riziko úmrtí až 95 %.
Čtěte více v článku: Disekce aorty.

Mezi onemocnění s tímto šířením bolesti patří také perikarditida (zánět osrdečníku). Při kardiálních obtížích se přidružuje i dušnost, bledost, pocení, tíha na žaludku, pocit na zvracení, tedy nauzea, až zvracení.

Onemocnění respiračního systému

Dýchací (respirační) systém mohou postihovat různé záněty. Bolestí mezi lopatkami se projevují hlavně záněty dolních cest dýchacích, ale i zápal plic a zánět pohrudnice.

Přidružuje se dušnost, zvýšení tělesné teploty, až horečka. Běžné je zahlenění a kašel. Stejně tak plicní forma tuberkulózy a onkologické procesy se mohou projevit tímto typem mezilopatkové bolesti.

Trávicí trakt a bolest mezi lopatkami

Mezi onemocnění trávicího systému patří zánět jícnu. Podobně jako u respiračního systému může jícen ovlivnit rakovina. V tom případě je současně přítomno i problémové polykání a bolest při polykání.

V tomto případě je třeba zmínit i divertikl, vřed a varixy jícnu. Nepříjemná je bolest při gastroezofageální refluxní chorobě a při křeči jícnu. Ta se odborně označuje také jako difúzní ezofageální spasmus. Dojde k němu, když se svalovina jícnu stáhne. Dochází k tomu zejména při polykání příliš horkého nebo naopak příliš studeného jídla.

Model trávicí soustavy, jícen, žaludek
Původ bolesti může být také v jícnu či žaludku. Zdroj fotografie: Getty images

Také onemocnění žaludku a duodena (dvanáctníku) se mohou projevit bolestí, která vystřeluje mezi lopatky. Hlavně jde o záněty žaludku a vředovou chorobu žaludku či dvanáctníku.

Jiný příklad jsou onemocnění, která se typicky projevují bolestí pod pravým žeberním obloukem. Jedná se o potíže se žlučníkem, zejména zánět žlučníku a žlučových cest. Není u nich neobvyklé, pokud se bolest přesouvá zpod žeber do lopatek.

Jiným příkladem jsou také žlučníkové kameny. Potíže provokuje hlavně dietní chyba, tedy mastné jídlo. Bolesti na opačné straně, pod levým žeberním obloukem, jsou typické pro pankreatitidu. Pankreatitida je zánět slinivky břišní. Má různé příčiny, ale častým důvodem je i alkoholismus.

Ostatní příčiny bolesti

Kromě uvedených onemocnění mohou bolest s přenesením nebo vyzařováním mezi lopatky vyvolat také:

 • absces plic
 • bronchiektázie
 • metastázování nádoru při mnohočetném myelomu
 • lymfom
 • traumatické poranění sleziny
 • hepatitida
 • nádory jater, žlučníku, slinivky břišní

Jaká vyšetření se provádějí při bolesti mezi lopatkami?

Diagnostika příčiny bolesti páteře s její lokalizací mezi lopatkami se opírá o několik vyšetřovacích metod. Důležitá je samozřejmě anamnéza pacienta a také rodinná anamnéza. Při ní se zkoumá výskyt různých chorob v rodině.

Odebírá se krev pro laboratorní vyšetření, RTG, CT, MRI.

Důležité je EKG pro vyloučení koronární příhody, tedy infarktu srdce. Ale i ECHO, USG (SONO). Případně endoskopické vyšetření respiračního či trávicího traktu. Při diagnostice může spolupracovat praktický lékař, neurolog, ortoped, internista, kardiolog a také ORL. Případně se podílí i rehabilitační lékař.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.