Bolest při polykání? Co je příčinou dlouhodobé i jednostranné bolesti

Bolest při polykání? Co je příčinou dlouhodobé i jednostranné bolesti
Zdroj fotografie: Getty images

Jako častý příznak zánětlivého onemocnění v ústní dutině, dýchacích cestách, ale také v trávicí soustavě. Kromě zánětu se vyskytuje i při onkologických procesech. Méně vážná příčina může být křeč jícnu nebo jeho psychogenní stažení. Různorodost příčin a výskyt po delší dobu vyžaduje odborné vyšetření.

Bolest při polykání nemusí znamenat hned vážné onemocnění. Mnohdy jde zejména o doprovodný symptom při zánětlivých onemocněních horních cest dýchacích nebo při nachlazení.

Většina případů, kdy je přítomna odynofagie, čili bolest při polykání, souvisí se záněty v krku, hrdle. Jde například o běžné nachlazení, chřipku, případně angínu, odborně tonsilitida. Někdy může být symptomem pro některá nádorová onemocnění či rakovinu.

Bolest při polykání je někdy spojena i s vyzařováním bolesti do ucha. Při polknutí může vzniknout bolest na hrudi. Důvodem je společná inervace těchto částí nebo blízké uložení sousedních struktur.

Zánět v dutině ústní a dýchacích cest

Bolestivé polykání ve většině případů souvisí s bolestí v krku a onemocněními infekčního původu. To jsou například angína nebo laryngitida. Ve většině případů je přidružený i kašel.

Při laryngitidě a společně i zánětu hlasivek je kromě bolestivého polykání možné pozorovat i symptomy jako suchý a neproduktivní kašel, bolest v krku, chrapot, případně ztrátu hlasu, zvýšení tělesné teploty. Později i vlhký kašel a vykašlávání hlenu.

Podobně se projevuje i chronický zánět nosohltanové mandle, chronický zánět vedlejších nosních dutin. Bolest v krku při polykání a na jedné straně je příznakem i prodlouženého styloidního výběžku. Tehdy je cítit i bolest při pohybu hlavy.

Příklady jiných zánětů:

  • zánět hltanu, čili faryngitida
  • zánět jícnu, ezofagitida
  • zánět hrtanové příklopky, tedy epiglotitida
  • příušnice nebo i parotitida, čili zánět slinné žlázy

Zánět krčních mandlí

Tonzilitida je bakteriálního, ale i virového původu. Je to pojmenování pro zánět patrových, tedy krčních mandlí. Je doprovázena silnými bolestmi v krku a škrábáním v krku. Bolest mandlí je zhoršená při polykání, a to i slin, tekutin či jídla.

Zánět může být jednostranný, a tehdy je i bolest v krku při polykání jednostranná.

Ženu bolí hrdlo, má zánět, tonsilitidy, sprej na lokální léčbu
Bolest v krku zhoršená při polykání je příčinou, například tonsilitidy. Zdroj fotografie: Getty images

Bolest při polykání a ostatní onemocnění

Bolest při polykání je možné cítit i při refluxní chorobě jícnu. Žaludeční šťáva se při tomto onemocnění vrací do jícnu. To je spojeno s pálením žáhy.

Vyskytuje se také jako jeden ze symptomů onemocnění, která nesouvisí přímo s ústní dutinou nebo horními dýchacími cestami. Například syfilis, kdy vzniká syfilická angína. Ale projevuje se i na různých jiných sliznicích.

Někdy se stává, že kromě bolestivosti při polykání je přítomen i pocit uvíznutí sousta při jídle v hrdle. Jde o příznak zvaný dysfagie. V některých případech jde o neurologické onemocnění.

Model lidského těla, výřez s viditelnou trávicí soustavou - jícen a žaludek
Bolest při polykání má několik příčin v onemocněních jícnu nebo žaludku. Zdroj fotografie: Getty images

Pocit cizího tělesa v krku, někdy popisovaný jako pocit koule, boule, sousta jídla v krku, způsobuje i psychogenní stažení svalstva jícnu. Odborně se označuje také pojmem globus hystericus.

Bolest při polykání může být způsobena i jícnovými divertikly. Toto rozšíření vytvoří slepě ukončenou dutinu. Ta ztěžuje přechod sousta do žaludku. Přidružuje se i bolest na hrudi, zápach z úst.

Bolest se vyskytuje i při zúžení jícnu. Zúžení je důsledkem několika příčin. Při vředové chorobě a při zjizvení stěny, kdy se po poškození stěny jícnu původní tkáň nahrazuje nefunkční jizvou.

Příčiny mohou být i neurologické, například achalázie jícnu, ale i při útlaku z vnějšku. Ten se vytvoří při onemocněních štítné žlázy, rakovině plic, při zvětšení uzlin v mediastinu.

Příkladem je i křeč jícnu. Jinak se dá najít i pod názvem difúzní jícnový spasmus. Dochází při něm ke křeči, stažení svaloviny jícnu. To může být následkem příjmu příliš studené či horké stravy, někdy při požití většího sousta, když při polykání vznikne bolest jícnu.

Onkologická onemocnění a bolest při polykání

Mnohdy je spojena i s nádorovými onemocněními v ústní dutině nebo v horních dýchacích cestách. Takto se projevují například rakovina jícnu, hrtanu nebo rakovina ústní dutině, ale i jiné nezhoubné, čili benigní nádory.

Dlouhotrvající bolest může značit onkologický proces.

V těchto případech je přítomna dlouhodobá bolest, člověk může mít pocit, jako kdyby mu v hrdle uvízlo nějaké nespolknuté sousto jídla. V rámci rakoviny ústní dutiny je možné najít nádory na jazyku, mandlích nebo slinných žlázách.

Nádorová onemocnění se vyskytují častěji u rizikových skupin. Mezi ty patří zejména kuřáci. Při těchto nádorových onemocněních nebo formách rakoviny v dutině ústní, hrtanu či jícnu je důležitá rychlá diagnostika a odstranění nádoru. Právě proto nelze dlouhodobější bolesti při polykání nikdy zanedbat.

Video o potížích při polykání

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.