Rakovina dutiny ústní: Jaké jsou její příčiny a projevy? (Rtů i jazyka)

Rakovina dutiny ústní: Jaké jsou její příčiny a projevy? (Rtů i jazyka)
Zdroj fotografie: Getty images

Rakovina ústní dutiny je závažné nádorové onemocnění. Kvůli pozdní diagnóze v pokročilém stádiu má vysokou úmrtnost. Jaké jsou její první projevy, prevence a možnosti léčby?

Vlastnosti

Rakovina dutiny ústní je závažné nádorové onemocnění s vysokou úmrtností. Navzdory relativně snadné dostupnosti screeningu je toto onemocnění často diagnostikováno až v pokročilém stádiu. Jaké jsou první příznaky rakoviny dutiny ústní, prevence a možnosti léčby?

Karcinom dutiny ústní je jedním z nejčastějších nádorů sliznic. Onemocnění postihuje především muže ve věku od 50 do 70 let. Věková hranice se posouvá níže. Etiologie může mít jak genetické, tak vnější faktory.

V tomto článku se dozvíte příčiny, rizikové faktory, příznaky, diagnostiku, možnosti léčby a mnoho dalších zajímavých informací.

Ústní dutina v kostce

Trávicí trakt začíná v ústní dutině (cavum oris). Ústní dutina je důležitá zejména při mechanickém zpracování potravy, produkci slin, polykání a dýchání.

Je sídlem chuťového analyzátoru a podílí se na tvorbě řeči.

Dutina ústní se skládá ze štěrbinové předsíně, kterou tvoří rty, tvrdé a měkké patro s jazylkou, patrové mandle, zuby a jazyk.

Ústní část hltanu (orofaryngu) je střední část hltanu mezi nosohltanem a hrtanem.

Karcinomy orofaryngu jsou nejčastějšími zhoubnými nádory hltanu. Karcinomy orofaryngu tvoří přibližně 10 % až 20 % zhoubných nádorů v oblasti hlavy a krku.

Karcinom dutiny ústní

Většina zhoubných nádorů dutiny ústní vzniká z povrchového slizničního epitelu. Nejčastější je dlaždicobuněčný karcinom. Dalšími jsou adenokarcinom, lymfom, melanom nebo nediferencovaný karcinom dutiny ústní.

Z hlediska lokalizace se karcinomy dělí na karcinomy rtů, obličejové sliznice, jazyka, ústní spodiny, patra, hltanu a hrtanu.

Karcinom rtů je nejčastějším nádorem orofaciální oblasti.

Muži jsou postiženi častěji v poměru přibližně 3–4 : 1 v porovnání s ženami.

Tonzilární část patrových mandlí je nejčastější oblastí původu téměř v polovině případů malignit orofaryngu. Další případy tvoří měkké patro, kořen jazyka, zadní stěna hltanu a další.

Většina nádorů dutiny ústní je odborně diagnostikována až v pokročilém stádiu onemocnění, a to navzdory snadno dostupné oblasti vzniku. Ve více než 90 % případů v počátečních stádiích a v přibližně 30–50 % případů v pokročilých stádiích je možné očekávat pětileté přežití.

Riziko metastáz do lymfatických uzlin závisí na přesném umístění a velikosti nádoru. Nádory umístěné ve střední čáře dutiny ústní mohou postihnout lymfatické uzliny oboustranně.

Hlavními příznaky rakoviny dutiny ústní jsou bolest, škrábání, nepříjemný zápach a krvácení z dutiny ústní.

Rakovina dutiny ústní a nádorová ložiska - model
Rakovina dutiny ústní a místa výskytu nádoru. Zdroj: Getty images

Příčiny

Orální karcinogenezi lze rozdělit na endogenní a externí.

Endogenní (vnitřní faktory) zahrnují genetické a dědičné vlivy, věk a pohlaví jedince.

Vnější (externí faktory) se skládají z vnějších vlivů včetně životního stylu a působení každodenního prostředí.

Etiologie některých zhoubných nádorů dutiny ústní však stále není známa.

Byl zkoumán vliv HPV infekce s lidským papilomavirem, virem Epsteina-Barrové, Helicobacter pylori, hepatitidou, kvasinkami Candida a dalšími typy patogenů.

Zajímavé informace najdete také v článcích:

Klinické studie uvádějí, že dvě třetiny případů rakoviny dutiny ústní jsou způsobeny kouřením a užíváním tabákových výrobků (cigaretové výrobky, žvýkací tabák...).

Vnějším rizikovým faktorem je konzumace alkoholu. Kombinace tabákových výrobků a alkoholu velmi výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny dutiny ústní.

U více než 80 % případů rakoviny orofaryngu byl prokázán vliv kouření a alkoholu.

Mezi další uváděné faktory patří nedostatečná ústní hygiena a péče, chronické záněty dutiny ústní, nevhodné stravovací návyky a nutriční faktory.

Příznaky

První příznaky rakoviny dutiny ústní mohou být nespecifické a nenápadné. Patří k nim změna barvy sliznic, zápach z úst, špatně se hojící rány v dutině ústní, ztráta zubů, suchost nebo bolest.

Při zvětšování nádoru se objevuje krvácení z dutiny ústní, zvětšující se útvar v dutině ústní, škrábání a pálení, bolest čelisti nebo nepříjemné pocity při polykání. Je možné také mírné zvětšení čelisti, jazyka nebo bulky a pocit cizího tělesa v krku.

Běžným příznakem je bolest ucha. Otalgie bez zjevného patologického ušního nálezu vyžaduje podrobné vyšetření orofaryngu.

Je možná přítomnost bílých nebo červených specifických skvrn v dutině ústní (patro, jazyk, mandle...).

Mezi hlavní, ale pozdní klinické příznaky patří dysfagie a odynofagie - tj. potíže s polykáním a jídlem.

U karcinomu kořene jazyka je obvykle omezená pohyblivost jazyka projevující se poruchou výslovnosti.

V důsledku sníženého a zhoršeného příjmu potravy v pozdních stádiích dochází ke ztrátě chuti k jídlu, úbytku hmotnosti a kachexii (úbytek hmotnosti v důsledku nepoměru mezi příjmem a výdejem energie).

Souhrn příznaků a projevů:

  • Špatně se hojící rány v dutině ústní
  • Nehojící se vředy a bulky v dutině ústní
  • Uvolněné zuby, ztráta zubů
  • Špatná citlivost jazyka a rtů
  • Nepříjemný zápach z úst
  • Bílé nebo červené skvrny v dutině ústní
  • Škrábání a pálení v dutině ústní
  • Bolest v krku
  • Pocit cizího tělesa v krku
  • Obtíže s polykáním
  • Bolest ucha
  • Problémy s výslovností
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Ztráta hmotnosti
  • Celková fyzická slabost a únava

Diagnostika

Na začátku se od pacienta odebere kompletní anamnéza s důrazem na rodinnou anamnézu. Lékař se zaměří na životní styl pacienta a užívání alkoholu nebo kouření.

Zásadní je vyšetření dutiny ústní a orofaryngu pohledem a pohmatem (kořen jazyka, tonzilární oblast, měkké patro...).

Vyšetřením lékař zjistí nepravidelnou, hrbolatou nebo na dotek krvácející nádorovou infiltraci. Povrch nádoru je často pokryt fibrinovými (bílkovinnými) povlaky, které mohou imitovat hnisavý exsudát.

Lékař se také zaměřuje na pohyblivost, velikost a lokalizaci krčních lymfatických uzlin.

Laryngoskopie je hloubkové vyšetření dutiny ústní, hltanu a hrtanu aspirací pomocí speciálního ohebného optického přístroje.

V rámci diagnostiky se provádí stěr a odběr vzorku nádoru k histologickému laboratornímu vyšetření. Mikroskopické vyšetření postižené tkáně je důležitým aspektem diagnózy, protože určuje vhodnou volbu a typ léčby.

Diagnóza po vyhodnocení vzorku obsahuje přesné informace o biologických vlastnostech, umístění a stupni vývoje a rozsahu nádoru dutiny ústní.

Mezi používané zobrazovací diagnostické metody patří rentgen, CT, MRI, PET nebo sonografie. Vyšetřují se zejména krční uzliny, skelet, čelistní a okolní dutiny a měkké tkáně.

CT vyšetření se volí k vyloučení nádorového postižení skeletu – čelisti a lebky. Magnetická rezonance se volí při hodnocení okolních měkkých struktur. USG se používá především pro hodnocení krčních lymfatických uzlin.

Diagnostika a léčba se řídí TNM klasifikací – rozsahem nádorového šíření (T), klasifikací postižení lymfatických uzlin (N) a přítomností metastáz (M).

Karcinom dutiny ústní se dělí do 4 základních vývojových stádií podle TNM klasifikace a možností léčby.

Diagnostické zobrazování - Laryngoskopie, žena a lékař s endoskopem, kamerou a vyšetřením
Diagnostické zobrazovací vyšetření - laryngoskopie. Zdroj: Getty images

Průběh

Průběh rakoviny dutiny ústní je v počátečních stádiích nespecifický. Může se podobat jiným problémům nebo se nemusí vyznačovat žádnými problémy. Výraznější projevy se objevují až později. Další informace naleznete v části Příznaky.

Prevence rakoviny dutiny ústní

Endogenní faktory vzniku rakoviny (věk, pohlaví, genetika, rodinná anamnéza) člověk nemůže ovlivnit.

Eliminace vnějších rizikových faktorů a důsledná prevence však mohou rozvoj karcinogeneze významně snížit.

Základem je zdravý životní styl, plnohodnotná vyvážená strava s vysokým obsahem bílkovin a potřebných vitamínů. Kořenová a zelná zelenina, ovoce a v neposlední řadě potraviny obsahující vlákninu jsou vhodnou volbou pro prevenci karcinomu trávicího traktu.

Je nutné zvýšit povědomí veřejnosti o rakovině dutiny ústní. Je potřeba upozorňovat na souvislost s rizikovými faktory, jako je užívání alkoholu a tabáku, špatná ústní hygiena a chronické záněty v dutině ústní.

V prevenci jsou důležité pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře a zubního lékaře, který vyšetřuje ústní dutinu. Preventivní návštěvy u lékaře i dentální hygienistky mohou pomoci při včasné diagnostice.

Úkolem zubního lékaře a dentální hygienistky je diagnostikovat/vyčistit mikrobiální plak a zubní kámen, které jsou často spouštěčem zánětlivých reakcí v dutině ústní.

Nejen onkologičtí pacienti, ale i zdraví jedinci by měli dbát na přiměřenou ústní hygienu a předcházet vzniku ústního mykobiomu.

Duben je považován za měsíc osvěty v oblasti prevence rakoviny dutiny ústní, krku a hlavy a podpory onkologických pacientů. Poselstvím organizace je pravidelné sledování a péče o ústní dutinu.

Duben - měsíc osvěty a prevence rakoviny ústní dutiny, hlavy a krku
Duben je měsícem osvěty a prevence rakoviny ústní dutiny, hlavy a krku. Zdroj: Getty images

Světové, mezinárodní dny a svátky související se zdravím

Jak se léčí: Rakovina ústní dutiny

Léčba rakoviny dutiny ústní: chirurgie, radioterapie a chemoterapie

Zobrazit více
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • solen.sk - Karcinom orofaryngu. Solen. MUDr. Michal Rosolanka a kol.
  • is.muni.cz - Karcinom dutiny ústní a ústní mikrobiom. Nikoleta Rosinová. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta
  • solen.sk - Karcinomy ústní dutiny - včasná diagnostika v ordinaci praktického lékaře. Solenní katétr. Patrik Štefanička a kol.
  • medicalnewstoday.com - Co byste měli vědět o rakovině ústní dutiny. Medical News Today. Yvette Brazier