Poruchy polykání: Proč zůstává jídlo v krku a nedá se spolknout?

Poruchy polykání: Proč zůstává jídlo v krku a nedá se spolknout?
Zdroj fotografie: Getty images

Polykání je důležité pro zajištění stravování a příjmu tekutin. Samotné polykání má tři fáze, a to ústní, hltanové a jícnové. Strava a tekutiny se dostávají z dutiny ústní přes jícen až do žaludku. Problém či bolest při polykání může nastat v jakékoliv části a z různých příčin. Důvodem může být překážka, neurologické postižení nebo i jiné onemocnění.

Poruchy polykání se odborně nazývají i dysfagie. Jde o stav, kdy má člověk problém spolknout sousto potravy či vodu. Někdy provázejí poruchy polykání i bolesti při polykání, případně dochází k návratu tekutin nebo jídla zpět do ústní dutiny či nosních dutin.

Pokud jde o problémy polykání i naprázdno bez stravy, může se jednat o vážné omezení průchodu trubice. V tomto případě je třeba okamžitě vyhledat lékařské vyšetření a odbornou pomoc.

Potíže s polykáním a nemoci dýchacích cest

I některá onemocnění horních cest dýchacích mohou způsobit poruchy polykání. Bolestivé polykání je například při laryngitidě, čili při zánětu hrtanu. Zánět je nejčastěji virového původu a projevuje se nejvýrazněji suchým kašlem a bolestmi v krku.

Na hrtanu může vzniknout i nádor. V tomto případě je jako příznak častý chrapot a také má postižený i problém s dýcháním. Polykání je obvykle bolestivé a člověk může mít i poruchy polykání.

Zánět nosohltanu se může také v některých případech projevovat bolestmi a problémy při polykání. Častější symptomy jsou zejména v podobě suchého kašle, plného nosu, zvýšené tělesné teploty. Někdy se objevuje také bolest v krku.

Poruchy při polykání a problém v ústní dutině

Dítě sedí nad talířem, nechce jíst, má poruchu polykání pro zánět v ústní dutině
Zánět horních cest dýchacích či infekce v ústní dutině, bolest se zhoršuje právě polykáním. Zdroj fotografie: Getty images

Mnohdy bývá příčinou problém přímo v ústní dutině. Například v případě tonsilitidy, čili při zánětu krčních mandlí. Přítomna je bolest v krku v klidu, ale bolest zhoršuje polykání, které doprovází silná bolest.

I v případě rakoviny ústní dutiny. Dochází tehdy i k bolestem během polykání. Polykání je zároveň i ztížené v důsledku zvětšení nádoru v ústní dutině.

Bohužel, takto se projevuje nádor až v pozdějších stádiích vývoje. Jeho léčba je v tomto okamžiku mnohdy komplikovaná. Také některé typy rozštěpu, například rty nebo horní čelisti. Porucha slinných žláz je dalším z případů, kdy nastává porucha polykání.

Jícen, žaludek a zhoršené polykání

Jícen je velmi důležitý orgán pro přechod potravy do žaludku. A i zde se mohou vyskytnout nádory. Rakovina jícnu se týká zejména jeho horní části a ačkoli není častá, je to poměrně nebezpečné onemocnění, které se projevuje i na poruchách řeči.

Mnohem častější je ale zánět jícnu. Dochází k němu při podráždění jícnové sliznice a při jejím poškození. Velmi charakteristickým symptomem je zejména pálení žáhy, ale nastávají i poruchy polykání.

Dysfagie a bolesti při polykání se mohou vyskytnout i při refluxní chorobě jícnu. Gastroezofageální refluxní choroba, zkratkou označována jako GERD, se vyznačuje proniknutím kyselého obsahu žaludku do jícnu.

Do jícnu a někdy až do ústní dutiny prochází natrávená potrava a žaludeční šťávy, které obsahují i ​​kyselinu chlorovodíkovou. Dlouhodobé působení má za následek chronický zánět sliznice jícnu, vřed jícnu nebo i jeho zúžení.

Samotné zúžení jícnu bývá příčinou obtíží s polykáním stravy a tekutin. Achalázie je onemocnění, které se vyznačuje poruchou na nervové úrovni. Dochází při ní k poruše inervace svaloviny, a tím narušení jejich hybnosti.

Svalovina jícnu se za normálních okolností při polykání pohybuje, což posouvá sousto z jícnu do žaludku. Přítomny jsou příznaky jako:

Jinou příčinou je vychlípení stěny jícnu. Nazývané také divertikl jícnu. Ve vychlípení se hromadí strava, způsobuje potíže při polykání. Přidružit se může zvracení, zápach z úst a také bolest na hrudi.

Problémy s polykáním mohou mít někdy i lidé s rakovinou žaludku. Polykání může být také bolestivé a mnohdy má člověk postižený touto rakovinou například pocit uvíznutí soustav potravy s nemožností spolknutí.

Poruchy polykání pro neurologické potíže

Některá onemocnění nervového systému postihující ať nervy, nebo přímo nervově svalové propojení v oblasti krku a ústní dutiny či jícnu mohou také způsobit poruchy polykání. Například při Huntingtonově nemoci dochází k neurodegenerativním onemocněním, která způsobí poruchy hybnosti, ale i poruchy polykání a řeči.

Jiná neurodegenerativní a neurologická onemocnění, která mohou způsobit problém, jsou:

 • ALS, čili amyotrofická laterální skleróza
 • roztroušená skleróza
 • Parkinsonova choroba
 • myasthenia gravis
 • dětská mozková obrna
 • demence
 • cévní mozková příhoda

Ostatní příčiny zhoršeného polykání

Další z příčin zhoršeného polykání může být i stav po operaci v dutině ústní, krku či po operaci hlavy. I v případě chemoterapie a radioterapie. Důvodem je porušení nervů, a tedy inervace, jizvy a otok tkání.

Porucha polykání vzniká i při myopatii. Dochází k zánětu svalů a ke svalové slabosti. Postižený člověk má problémy i se svaly na krku a se svaly na šíji.

Žena popíjí alkohol, víno ve sklenici, výřez ženské tváře - nos a ústa, v ruce drží pohár. Dlouhodobý alkoholismus jako příčina poruchy polykání
Alkoholismus je příčinou řady onemocnění trávicí soustavy. Zdroj fotografie: Getty images

I u alkoholismu dochází k problémům s polykáním. Jednak k bolestivosti a také k poruchám polykání. Příčinou může být již zmíněná refluxní choroba jícnu, která vzniká pro dlouhodobé pití alkoholu.

Na příčině jsou i jiné psychické obtíže a stresové okolnosti. Pocit cizího tělesa v krku, pocit koule, boule či sousta jídla v krku způsobuje i psychogenní stažení svalstva jícnu. Odborně se označuje pojmem globus hystericus.

Vzniká i při některých infekčních onemocněních, například při tetanu. Tetanus postihuje svaly obličeje a ústní dutiny křečí. Možné je při něm najít i problémy při polykání, ale není to charakteristický příznak.

Poruchy stravování, a tedy i polykání, jsou často důsledkem zkaženého chrupu, ale vyskytují se i při chybně zhotovené nebo poškozené zubní protéze. Různé úrazy a poúrazové stavy v oblasti hlavy a ústní dutiny mohou přispět poruše polykání.

Problém s polykáním je například i při rakovině štítné žlázy. Když nádor tlačí na průdušnici a jícen. Útlak zvenčí způsobuje i poruchy polykání.

Charakteristické při rakovině štítné žlázy jsou zvětšené lymfatické uzliny na krku a problémy s dýcháním.

Útlak jícnu zvenku a problém s polykáním způsobuje i zvětšení štítné žlázy, čili struma. Ale i zhoubné či nezhoubné nádory v oblasti krku a hrudníku, například rakovina plic.

Komplikace poruchy polykání

Pokud zhoršené polykání přetrvává delší dobu, je rizikovým faktorem pro vznik jiných komplikací. Příkladem je i vdechnutí potravy či vody, tedy aspirace. Tato aspirace následně vyvolává komplikovaný zápal plic, odborně i aspirační pneumonii.

Zhoršené polykání má často příčinu dehydrataci, ale i nedostatečnou výživu – poruchu příjmu stravy a ztrátu tělesné hmotnosti. Kromě snížené hmotnosti tělu chybí i důležité živiny a minerální látky, které jsou potřebné pro normální chod organismu.

Vždy, když nastanou bolesti, zhoršené polykání a nemožnost polykání, měl by postižený vyhledat co nejdříve lékaře.

Poruchy polykání u dětí

Polykání u dětí probíhá ve stejných fázích jako u dospělých. Rozdíl je hlavně anatomický, a to ve velikosti dutiny ústní a jazyka u novorozenců a malých dětí. Novorozenec má ústní dutinu vyplněnou z velké části jazykem. Dýchání a polykání se střídá.

K polykání dochází už v děloze. Po narození je sací reflex a polykání přizpůsobené kojení z prsní bradavky. V některých případech dochází k poruše polykání u dětí, což může mít negativní dopad na prospívání, přibírání a vývoj dítěte.

Hlavní příčiny poruchy polykání v dětském období:

Malé dítě sedí v dětské sedačce, krmí se. Žlutá lžička, pohár a miska
Vyskytuje se také v raném dětském věku jako příznak různých onemocnění. Zdroj fotografie: Getty images
 • nedostatečně vyvinuté svalstvo, které je potřebné pro sání a polykání
 • neurologická onemocnění, čili neurogenní příčiny, jako je například dětská mozková obrna
 • předčasně narozené dítě
 • genetické poruchy
 • nervosvalové onemocnění
 • svalová onemocnění
 • po operaci hlavy, mozku, dutiny ústní, krku, v hrdle
 • po úrazu
 • rozštěp rtu, patra
 • onemocnění srdce
 • infekce v ústní dutině, například tonzilitida, tedy angína
 • onemocnění dýchacího ústrojí
 • choroby trávicího traktu
 • psychogenní příčiny, jako je stres, psychická zátěž
 • anorexie a bulimie

Video o poruše polykání

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.