Nechutenství je příznak, který může mít řadu příčin. Ty mohou být psychické, ale i fyzické. Mezi nejčastější psychické poruchy patří anorexie a bulimie. Výskyt při tělesných problémech je variabilní. Nechutenstvím se může projevovat jakékoliv onemocnění.
Nechutenství k jídlu nebo odmítání jídla má více příčin. Může jít buď o příznaky nějaké nemoci, nebo jen o dočasný stav. V případě, kdy má člověk například nevolnosti od žaludku, je zcela pochopitelné odmítání jídla a nechutenství.
S nevolností se pojí i pocit na zvracení (nausea, nauzea), což vylučuje příjem potravin. Také při zácpě nastává pocit plnosti břicha a člověk tak nemůže přijmout žádnou další potravu.
Anorexie a bulimie
Ztráta chuti na jídlo také bývá příznakem některých onemocnění a poruch příjmu potravy. Tak je to například při anorexii a bulimii.
Anorexie je psychická porucha, tedy porucha příjmu jídla. Přičemž jde o duševní onemocnění charakteristické neustálou snahou zhubnout. Člověk se snaží buď omezit přísun jídla, nebo se snaží zhubnout extrémním cvičením a přetěžováním organismu.
Omezování jídla při anorexii. Zdroj fotografie: Getty images
Velmi často se jako symptomy, kromě odmítání jídla a nechutenství, projevují i hubnutí, nespokojenost, nervozita, neklid a následkem sníženého příjmu potravy i jiné symptomy nedostatku výživy v těle.
Nechutenství k jídlu může nastat i v případě bulimie. Je to méně časté, protože tato psychická porucha sice také spadá mezi poruchy příjmu potravy, je však charakteristická spíše fázemi nadměrného přejedení a následně nadměrného výdeje.
Výdej je nejčastěji ve formě zvracení nebo cestou projímadel. V tomto případě se objevuje nechutenství právě ve fázi po vyvolání zvracení. Někdy se bulimie a anorexie kombinují a vyskytují současně.
Nechutenství k jídlu u dětí
U malých dětí je mnohdy spojeno s bolestmi břicha. Ale mnohdy i s jinými problémy, například s bolestí zubů. Vyskytuje se při zánětech či problémech v ústní dutině.
Sníženou chuť k jídlu mohou způsobit i běžné nemoci respiračního charakteru. Při zánětech horních cest dýchacích, ale i při angíně, kdy dochází k bolesti hrdla a krku. Bolest je zhoršená polykáním.
Dětský věk je na chorobné změny v organismu obzvláště citlivý. I na zvýšení tělesné teploty může dítě reagovat nechutenstvím. Při odmítání jídla je důležité, aby byl zachován dostatečný příjem tekutin. Tím se zabrání dehydrataci.
U dětí je obtížnější odhalit tyto příčiny, a to hlavně u těch malých, protože nejmenší děti ještě neumějí přesně popsat všechny příznaky a symptomy. V tom případě je doporučeno navštívit lékaře.
Za odmítáním jídla u dětí mohou být špatné stravovací návyky. Zdroj fotografie: Getty images
Jiné příčiny nechutenství
Mnohdy jsou za přirozeně sníženou chutí k jídlu onkologická onemocnění. Tehdy postižený člověk nemusí pociťovat odpor k jídlu, jako spíše nechutenství, ačkoli mu není jídlo odporné. Přidružuje se slabost a únava.
I při některých onemocněních nervového systému je možné u postižených, hlavně starších lidí, pozorovat nechutenství. Například při Alzheimerově chorobě, demenci nebo při Parkinsonově chorobě.
Nechutenství v těhotenství
U těhotných žen se nechuť k jídlu vyskytuje hlavně během období nevolnosti. Důležitá je úprava stravy. Stejně významné je rozdělení porcí na menší, ale frekventovanější během celého dne.
Nechutenství může být jedním z příznaků těhotenství.
Některé příčiny nechutenství
U žen je časté nechutenství při: anorexii, stresu, v těhotenství. Zdroj fotografie: Getty images
porucha příjmu jídla, anorexie a bulimie
akutní, ale hlavně chronické záněty a infekce
septické stavy
zvýšená tělesná teplota, horečka
bolest
nádory
onemocnění trávicího systému
selhávání jater
onemocnění ledvin
srdečně-cévní onemocnění
neurologická onemocnění
autoimunitní onemocnění
pooperační stavy
starší věk
u dětí i špatné stravovací návyky
stres
léky, a to hlavně při jejich velkém počtu, polypragmázie
těhotenství
alkoholismus
Obecně je třeba zamyslet se nad možnými příčinami, proč nechce člověk jíst, proč mu nechutná. Za nechutenstvím u dospělých, ale i dětí může být množství onemocnění. Je to důvod k návštěvě lékaře.
Střední zdravotnická škola v Nitře mi dala základ pro uplatnění se v oblasti zdraví a nemocí. Díky ní jsem 2 roky pracoval na traumatologické klinice a ambulanci ve FN Nitra. Od roku 2006 jsem byl zaměstnán v záchranné zdravotní službě, kde jsem setrval do roku 2017.
Bakalářské studium jsem absolvoval na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře v oboru urgentní zdravotní péče. Bakalářský titul mi umožnil pokračovat v poslání zdravotnického záchranáře. Mezitím jsem získal místo na tísňové lince 155. V přednemocniční zdravotní péči tak působím do dnešní doby.
Zájem o člověka, zdraví a i samotné nemoci jsem měl už v dětství, což mi dalo předpoklad věnovat se tomuto tématu i v dospělosti. Studium a získávání nových informací v praxi mi poskytlo skvělý podklad pro psaní odborných textů, a to v podobě článků, kterým porozumí i běžní lidé. Moje záliba v portálu Zdravotník má tak pevné základy v letech praxe i v osobním zájmu. Podobně mě zajímá i zdravá strava, výživa a celkově zdravý životní styl. Svůj volný čas vyplňuji rodinou a sportem.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.