Nechutenství k jídlu: Má různé příčiny, které z nich znáte?

Nechutenství k jídlu: Má různé příčiny, které z nich znáte?
Zdroj fotografie: Getty images

Nechutenství je příznak, který může mít řadu příčin. Ty mohou být psychické, ale i fyzické. Mezi nejčastější psychické poruchy patří anorexie a bulimie. Výskyt při tělesných problémech je variabilní. Nechutenstvím se může projevovat jakékoliv onemocnění.

Nechutenství k jídlu nebo odmítání jídla má více příčin. Může jít buď o příznaky nějaké nemoci, nebo jen o dočasný stav. V případě, kdy má člověk například nevolnosti od žaludku, je zcela pochopitelné odmítání jídla a nechutenství.

S nevolností se pojí i pocit na zvracení (nauzea), což vylučuje příjem potravin. Také při zácpě nastává pocit plnosti břicha a člověk tak nemůže přijmout žádnou další potravu.

Anorexie a bulimie

Ztráta chuti na jídlo také bývá příznakem některých onemocnění a poruch příjmu potravy. Tak je to například při anorexii a bulimii.

Anorexie je psychická porucha, tedy porucha příjmu jídla. Jde o duševní onemocnění charakteristické neustálou snahou zhubnout. Člověk se snaží buď omezit přísun jídla, nebo se snaží zhubnout extrémním cvičením a přetěžováním organismu.

Žena s hráškem na talíři, omezuje jídlo
Omezování jídla při anorexii. Zdroj fotografie: Getty images

Velmi často se jako symptomy kromě odmítání jídla a nechutenství projevují i hubnutí, nespokojenost, nervozita, neklid a následkem sníženého příjmu potravy i jiné symptomy nedostatku výživy v těle.

Nechutenství k jídlu může nastat i v případě bulimie. Je to méně časté. Tato psychická porucha sice také spadá mezi poruchy příjmu potravy, je však charakteristická spíše fázemi nadměrného přejedení a následně nadměrného výdeje.

Výdej je nejčastěji ve formě zvracení nebo cestou projímadel. V tomto případě se objevuje nechutenství právě ve fázi po vyvolání zvracení. Někdy se bulimie a anorexie kombinují a vyskytují současně.

Nechutenství k jídlu u dětí

U malých dětí je nechutenství k jídlu mnohdy spojeno s bolestmi břicha. Ale může se spojovat i s jinými problémy, například s bolestí zubů. Vyskytuje se při zánětech či problémech v ústní dutině.

Sníženou chuť k jídlu mohou způsobit i běžné nemoci respiračního charakteru. Při zánětech horních cest dýchacích, ale i při angíně, kdy dochází k bolesti hrdla a krku. Bolest je zhoršená polykáním.

Děti jsou na chorobné změny v organismu obzvláště citlivé. I na zvýšení tělesné teploty může dítě reagovat nechutenstvím. Při odmítání jídla je důležité, aby byl zachován dostatečný příjem tekutin. Tím se zabrání dehydrataci.

U dětí je obtížnější odhalit tyto příčiny, a to hlavně u těch malých. Nejmenší děti totiž ještě neumějí přesně popsat všechny příznaky a symptomy. V tom případě je doporučeno navštívit lékaře.

Dětská ruka, dva červené bonbóny, špatné stravovací návyky
Za odmítáním jídla u dětí mohou být špatné stravovací návyky. Zdroj fotografie: Getty images

Jiné příčiny nechutenství

Mnohdy jsou za přirozeně sníženou chutí k jídlu onkologická onemocnění. Tehdy postižený člověk nemusí pociťovat odpor k jídlu, jako spíše nechutenství, ačkoli mu není jídlo odporné. Přidružuje se slabost a únava.

I při některých onemocněních nervového systému je možné u postižených (hlavně starších) lidí pozorovat nechutenství. Například při Alzheimerově chorobědemenci nebo při Parkinsonově chorobě.

Nechutenství v těhotenství

U těhotných žen se nechuť k jídlu vyskytuje hlavně během období nevolnosti. Důležitá je úprava stravy. Stejně významné je rozdělení porcí na menší, ale frekventovanější během celého dne.

Nechutenství může být jedním z příznaků těhotenství.

Žena odmítá jídlo, na talíři je jablko, nechutenství
U žen je časté nechutenství při: anorexii, stresu, v těhotenství. Zdroj fotografie: Getty images

Některé příčiny nechutenství:

 • porucha příjmu jídla, anorexie a bulimie
 • akutní, ale hlavně chronické záněty a infekce
 • septické stavy
 • zvýšená tělesná teplota, horečka
 • bolest
 • nádory
 • onemocnění trávicího systému
 • selhávání jater
 • onemocnění ledvin
 • srdečně-cévní onemocnění
 • neurologická onemocnění
 • autoimunitní onemocnění
 • pooperační stavy
 • starší věk
 • u dětí i špatné stravovací návyky
 • stres
 • léky, a to hlavně při jejich velkém počtu, polypragmázie
 • těhotenství
 • alkoholismus

Obecně je třeba zamyslet se nad možnými příčinami, proč nechce člověk jíst, proč mu nechutná. Za nechutenstvím u dospělých, ale i dětí může být množství onemocnění. Je to důvod k návštěvě lékaře.

Video o nechutenství

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.