Co je konizace děložního čípku a jak probíhá? Rekonvalescence a těhotenství

Co je konizace děložního čípku a jak probíhá? Rekonvalescence a těhotenství
Zdroj fotografie: Getty images

Onemocnění děložního hrdla může být indikací k operaci - konizaci. Jak probíhá operace a následná rekonvalescence? Jaká rizika může konizace děložního čípku přinést?

Konizace děložního hrdla je chirurgický zákrok, při kterém se odstraňuje patologická tkáň děložního hrdla. Co způsobuje nežádoucí změny na děložním čípku? Kdy je zákrok nutný a jaká jsou jeho rizika? Článek nabízí odpovědi a další informace o prevenci děložního čípku.

Děložní čípek v kostce

Děložní čípek je vypouklý kruhový útvar nacházející se mezi dělohou a poševní trubicí. Děložním čípkem prochází úzký kanálek, který tvoří otvor do dělohy.

Žena může nahmatat děložní čípek per vaginam, protože se nachází na konci poševní trubice. Během menstruace se kanál děložního hrdla mírně otevírá, aby umožnil průchod krve z dělohy do pochvy, ale ne opačným směrem.

Zároveň děložní čípek umožňuje průchod mužských spermií k vajíčku. Hlen děložního hrdla produkovaný děložním čípkem má důležitou roli při ovulaci a otěhotnění. Je také přezdíván jako plodný hlen, protože zlepšuje průchodnost a životnost mužských spermií.

Následně se během těhotenství děložní hrdlo uzavírá a naplňuje větším množstvím sekretu, který uzavírá porodní cesty a chrání tak plod před infekcí z vnějšího prostředí.

V těhotenství slouží jako ochrana dítěte před předčasným porodem a zároveň svým otevřením ve správný čas umožňuje porod přirozenými cestami ženy.

Základem prevence zdraví děložního hrdla je pravidelná preventivní prohlídka u gynekologa. Děložní čípek může být ohrožen zánětlivým procesem, polypem, myomem, pohlavně přenosnou chorobou nebo karcinomem.

Indikací ke konizaci je především onemocnění děložního čípku s HPV.

Ženský reprodukční systém
Ženský reprodukční systém: ovaries (vaječníky), endometrium (děložní sliznice), vagina (pochva), cervix (děložní hrdlo), myometrium (děložní svalstvo), ligament of ovary (vazivo vaječníku), fimbrie, uterine tube (vejcovod), fundus of uterus (dno dělohy), uterine cavity (dutina děložní). Zdroj: Getty Images

HPV virus

Lidský papilomavirus (HPV) je běžný virus, který se přenáší kůží a mezilidským pohlavním stykem. Až 80 % populace žen a mužů bude během svého života opakovaně vystaveno HPV.

Přibližně ve 20 % případů infekce HPV může onemocnění přejít v život ohrožující nebo dokonce smrtelný stav. Doporučuje se proto včasná diagnostika a léčba odborníkem.

Lidský papilomavirus HPV je příčinou více než 95 % případů rakoviny děložního čípku.

Klíčem k prevenci HPV je silný imunitní systém, sexuální abstinence, nepromiskuitní životní styl, sexuální ochrana, pravidelné gynekologické prohlídky a očkování proti HPV.

Očkování proti HPV by mělo být provedeno předtím, než žena začne žít sexuálním životem. Proti HPV se však mohou nechat očkovat i ženy, které již pohlavní styk mají. Doporučuje se konzultace s gynekologem.

Přečtěte si také: Jaká je prevence rakoviny děložního čípku? Rizikové faktory a příznaky

Očkování proti HPV
Očkování proti HPV. Zdroj: Getty Images

Diagnostika HPV na děložním čípku

Přítomnost HPV viru děložního hrdla lze zjistit z cytologického stěru přímo z děložního čípku pacientky pomocí speciálního kartáčku. Cytologický stěr z děložního čípku je součástí preventivní prohlídky u gynekologa.

Cytologické vyšetření pomáhá odhalit, zda na děložním čípku nedochází k nežádoucím změnám. Ve většině případů se objevují dříve, než se u ženy objeví první příznaky. Vyšetření může být mírně nepříjemné, ale není bolestivé.

Vlastní vyšetření vzorku pak probíhá v laboratoři, kam byl stěr zaslán.

Pravidelnou prevencí u gynekologa se předchází vzniku abnormálních změn na děložním čípku, přednádorových stadií a vzniku rakoviny.

Abnormální změny na děložním čípku

Tkáň na děložním čípku může být změněná a nemusí se hned jednat o rakovinu děložního čípku.

Pro tyto abnormální změny existuje odborná stupnice. Určuje, zda se jedná o nezhoubné změny, u kterých postačí pravidelné ambulantní sledování a určitá úprava životního stylu.

Naopak v některých případech je nutné provést zákrok k odstranění změněné tkáně děložního hrdla. Při podezření na rozvoj onemocnění se často provádí konizace děložního čípku jako preventivní opatření, které má zabránit tomu, aby se změny děložního čípku rozvinuly v závažnější onemocnění.

V mnoha případech se nejedná přímo o rakovinu děložního čípku, ale o přednádorové změny zvané dysplazie děložního čípku. Jedná se o výskyt abnormálních buněk ve sliznici děložního hrdla.

Odborně se tyto přednádorové změny děložního čípku nazývají cervikální intraepiteliální neoplazie - CIN.

Existují 3 typy dysplazie děložního čípku podle tloušťky (části) sliznice postižené tímto onemocněním:

 • mírná dysplazie CIN 1
 • středně těžká dysplazie CIN 2
 • těžká dysplazie CIN 3

CIN 2 a zejména CIN 3 mají vysokou pravděpodobnost následného vzniku rakoviny děložního čípku. Je nutný chirurgický zákrok (konizace), kdy se odstraní postižená část tkáně děložního hrdla.

Případný vznik rakoviny děložního čípku je proces, který má několik fází. V procesu přeměny normální buňky v rakovinnou je rozhodující infekce buněk v nejhlubší vrstvě sliznice děložního hrdla.

Děložní křeče
Děložní čípek: Fyziologický stav a abnormální změny v tkáni děložního hrdla. Zdroj: Getty Images

Ve většině případů žena nepociťuje počáteční příznaky a o změně na děložním čípku se dozví až po cytologickém stěru provedeném gynekologem.

V pokročilejších stadiích však může zaznamenat specifické příznaky:

 • Silné menstruační krvácení
 • Slabé krvácení mimo cyklus
 • Dlouhá menstruační fáze
 • Bolestivý pohlavní styk
 • Bolesti v podbřišku a pánvi
 • Neobvyklý vaginální výtok
 • Nepříjemný zápach

Prevence abnormálních změn děložního hrdla

Prevencí HPV infekce a tvorby abnormálních buněk ve sliznici děložního čípku je eliminace HPV infekce. Chráněný pohlavní styk je tedy nezbytný jako ochrana před pohlavně přenosnými chorobami.

Prevence zdraví děložního čípku:

 • Silný imunitní systém a imunita
 • Zdravý životní styl
 • Nepromiskuita
 • Sexuální ochrana
 • Očkování proti HPV
 • Dobrá intimní hygiena
 • Preventivní prohlídky u gynekologa
 • Eliminace urogynekologických zánětů
 • Omezení kouření tabákových výrobků

Konizace děložního čípku

Konizace děložního hrdla je krátký, běžný chirurgický zákrok. Během operace se odstraní abnormální nežádoucí tkáň vystýlající děložní hrdlo.

Zákrok se používá především k odstranění přednádorových změn děložního čípku způsobených rozvojem viru HPV.

Konizace je odstranění abnormální tkáně ve tvaru pomyslného kužele. Velikost kužele je určena rozsahem a hloubkou změn děložní tkáně. Správně a šetrně provedená konizace odstraní buňky infikované HPV a ponechá zdravou tkáň děložního hrdla.

Ponechání co největšího množství zdravé tkáně je důležité pro budoucí těhotenství pacientky. Děložní hrdlo by mělo být dostatečně pevné, aby neohrozilo dítě svým uvolněním a předčasným porodem.

Operace se obvykle provádí v celkové anestezii (po uspání pacientky) nebo méně často v lokální anestezii (znecitlivění části těla). Před operací je nutné provést interní předoperační vyšetření.

Zákrok konizace děložního čípku lze v současné době provádět různými způsoby: skalpelem, laserem, metodou LEEP nebo kryoterapií.

Při metodě LEEP (loop electro excision procedure) se pomocí malé speciální drátěné násadky odstraní změněná infikovaná tkáň. K odstranění abnormální tkáně děložního hrdla se používá elektrický proud o nízkém napětí.

Při LEEP je kónus odstraněn elektricky. Působení elektrického proudu zároveň zastavuje krvácení ze vzniklé rány.

V současné době se jedná o nejčastěji používanou metodu. Používá se při léčbě více i méně závažných změn děložního hrdla. Výhodou této metody je její vhodnost pro ženy, které v budoucnu plánují těhotenství.

Zákrok LEEP se obvykle provádí v krátkodobé anestezii a pacientka odchází v den zákroku domů.

Laserová konizace je založena na použití přístrojového laseru, který vaporizuje (odstraňuje) změněnou poškozenou tkáň děložního hrdla. Pacientka odchází domů v den zákroku.

Konizace skalpelem je vhodná, pokud poškozená tkáň zasahuje vysoko a hlouběji do kanálu děložního hrdla. Tato metoda je však nevýhodná, pokud žena plánuje v budoucnu otěhotnět. Pacientka zůstává po zákroku několik dní v nemocnici.

Kryoterapie je metoda, která využívá účinku chladu v podobě tekutého dusíku. Tkáň zmrzne, a tím je odstraněna. Používá se hlavně u méně závažných změn, ale vyžaduje dlouhou dobu hojení, proto se používá zřídka.

Konizace děložního hrdla skalpelem
Konizace děložního hrdla skalpelem a odstranění infikované tkáně ve tvaru kužele – kónusu. Zdroj: Getty Images

Rekonvalescence po zákroku

Vzhledem k rutinní povaze zákroku a použití moderních chirurgických metod je rekonvalescence po konizaci děložního čípku poměrně rychlá a bezproblémová.

Po zákroku se děložní čípek hojí přibližně 6 týdnů. V období rekonvalescence je vhodné omezit nadměrnou fyzickou aktivitu a fyzickou i psychickou zátěž organismu.

Po zákroku se nedoporučuje koupat se, provozovat pohlavní styk, používat vaginální tampony a aplikovat jiné předměty per vaginam.

Je možná přítomnost pooperačního slabého krvácení nebo špinění. Pokud žena slabě krvácí, může používat menstruační vložky, ale ne vaginální tampony.

Nedoporučuje se navštěvovat bazény, saunu nebo wellness centra, kde je zvýšené riziko infekce. Vhodné je domácí sprchování.

Pokud je pooperační krvácení silnější než menstruace, je přítomna zvýšená teplota nebo si žena všimne neobvykle zapáchajícího výtoku, měla by navštívit lékaře.

Po zákroku se mohou v některých případech znovu objevit a opakovat přednádorové změny. Pooperační stav proto vyžaduje pravidelné ambulantní sledování.

Mezi vzácné komplikace patří vznik silného vaginálního krvácení během zákroku nebo v krátkém pooperačním období.

Výskyt zánětlivých pooperačních komplikací je stejně vzácný a vyžaduje následnou farmakologickou léčbu v podobě antibiotik. Zcela výjimečně může dojít k poranění okolních orgánů.

Konizace děložního hrdla a těhotenství

Děložní čípek má za úkol udržet váhu rostoucí dělohy během těhotenství. Jeho stav a pevnost jsou proto velmi důležité. Děložní hrdlo se uplatňuje především v druhé polovině těhotenství, kdy slouží jako funkční uzávěr dělohy a udržuje polohu plodu v děloze.

Následně při porodu se musí děložní hrdlo otevřít a dostatečně roztáhnout, aby jím mohl projít novorozenec.

Před zákrokem je proto nutné konzultovat zdravotní stav děložního hrdla s gynekologem a chirurgem, který pacientku informuje o případných pooperačních rizicích a komplikacích.

Funkce a stav děložního čípku závisí na množství odstraněné tkáně a na zvoleném operačním postupu.

Správně a šetrně provedená konizace za účelem odstranění přednádorových změn neznamená automaticky obtížné otěhotnění nebo nemožnost otěhotnět. Je však nutná konzultace s gynekologem a chirurgem.

Po zákroku konizace se doporučuje minimálně šestiměsíční odstup mezi konizací a otěhotněním.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • ROZTOČIL, Aleš a Pavel BARTOŠ. Moderní gynekologie. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-2832-2
 • healthline.com - Cervical Dysplasia: Causes, Risk Factors, Diagnosis, and More. Healthline. Jaime Herndon
 • nierakovine.sk - Symptómy, diagnostika, liečba rakoviny krčka maternice. Nie rakovine
 • emedicine.medscape.com - Conization of Cervix. MedScape. Istvan Nyirjesy
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.