Domácí lécba zánetu v krku: Jak mužeme urychlit úlevu od bolesti?

Domácí lécba zánetu v krku: Jak mužeme urychlit úlevu od bolesti?
Zdroj fotografie: Getty images

Lécba zánetu v krku spocívá ve správném odhadu ci diagnostice zánetu. A to hlavne z duvodu, že muže být zpusoben bud virem, nebo bakterií. Zde se lécba jednotlivých typu rozchází. Ale máme pro vás i pár domácích receptu na zanícené hrdlo.

Bolí a škrábe vás hrdlo a vy nevíte, jak si pomoci? Odbornou lécbu mužete podporit domácí, lidovou, neboli babskými radami.

Tato cást clánku o zánetu v krku se venuje lécbe zánetu. K dispozici jsou léky, druhou skupinou je domácí pomoc. Domácí lécba zánetu hrdla, a to tak, jak ji znaly naše babicky.

Jak na lécbu zaníceného hrdla?

Zanícené hrdlo muže zpusobit nekolik puvodcu, at už se bavíme o mikroorganismech z ríše bakterií, nebo viru. Odlišení puvodce onemocnení je stejne duležité jako správná lécba.

Proc píšeme správná lécba?

Na zacátku clánku bylo napsáno, že ho mohou vyvolat bakterie, ale také viry. A podle toho se volí vhodná lécba.

léky, sirup, pilulky
Léky po konzultaci s lékarem nebo lékárníkem. Zdroj foto: Thinkstock photos

Léky z lékárny

Pri bakteriálním zánetu pomohou antibiotika. Ale pri virovém jsou neúcinná. Proto je zbytecné utíkat za doktorem pro antibiotika.

Casto se práve lécí každé zanícené hrdlo jimi. To není správné. Lékar by mel nejprve prijít na prícinu a následne vybrat vhodnou lécbu.

Nadmerné a nesprávné používání antibiotik si vybírá svoji dan.

Bakterie si na nekteré druhy antibiotik zvykají, vytvárí si rezistenci. A tím antibiotikum ztrácí úcinek.

Pri zánetech zpusobenými viry je situace jiná. Antivirotika, což jsou léky s úcinkem proti virum, se používají pouze v mimorádných situacích.

K lécbe se proto pristupuje symptomaticky. To znamená, že se lécí príznaky a ne prícina. Príkladem je horecka, bolest, plný nos, kašel.

Horecka a bolest

Léky na horecku se jmenují antipyretika. A vetšinou mají i analgetický úcinek. Tedy úcinek tlumící bolest. Nejvhodnejší je lék, který má ješte protizánetlivý úcinek. Ten má napríklad úcinná látka ibuprofen.

Rýma a kašel

Na rýmu se používají hlavne léky, které se aplikují do nosu. A pri kašli jsou to bud léky na jeho útlum, nebo podporu vykašlávání.

Pri suchém jsou to antitusika a pri vlhkém léky podporující vykašlávání. To jsou expektorancia nebo i mukolytika.

Lokální lécba

Pri zánetech v krku lze využít lokální antibiotika. Ale i u nich platí stejné pravidlo jako u celkových. Dají se koupit bez predpisu. Je však lepší konzultovat jejich užití s lékarem.

Existují lokálne pusobící léky s dezinfekcním a antibakteriálním úcinkem. Jsou ve forme spreju, tablet na cucání, roztoku na výplach, tinktur.

Vhodné k výplachu, ale i k bežnému pití jsou i bylinkové caje. Doplnit mužete také homeopatickou lécbu. U bylin, ale i u jiných prípravku je treba dát pozor na alergii.

Vitamíny

Duležité je doplnení vitamínu a stopových prvku. Nezapomínejte na vitamín C, D a zinek. Vitamin D je nutno organismu dodávat hlavne v zimním období. Nedostatecná hladina je zaprícinena nižší dávkou slunecního zárení.

Ale nejlepší je doplnovat celé spektrum vitamínu a prvku. Dobre je si vzpomenout také na podporu strevní mikroflóry.

Výhodná jsou probiotika a také i prebiotika.

vitaminy, pomerance, pomerancový džus
Vitamin C mužeme doplnit i vhodnou potravou. Zdroj foto: Thinkstock photos

Vhodný režim behem nemoci

Mezi režimová opatrení je treba zaradit klid na lužku. Vyloucit jakoukoli námahu, at už fyzickou, nebo psychickou.

Velice duležitý je dostatecný spánek.

Nezapomínejte na pitný režim. Nejlepší jsou již zmínené bylinné caje, cistá voda, prírodní ovocné štávy. Nevhodné jsou sycené, slazené a jinak ochucené nápoje.

Pozor na dehydrataci. Ta organismus vysílí a vystaví ho nebezpecí. Ohrožuje každou vekovou skupinu deti a senioru obzvlášte.

Vetrání je duležité, nepretápejte. Vyhýbejte se kolektivu, nejlepší je zustat doma. Zabráníte tím šírení na další lidi ve vašem okolí.

V rodine je nejlepší izolace. Vlastní nádobí, hygienické potreby jako rucníky. A castejší osobní hygiena. Potrebná je také péce o cistotu a dezinfekci povrchu (kliky, vypínace).

Kouríte? To byste meli úplne vynechat, nebo alespon omezit na minimum. Snižuje totiž imunitu a v období nemoci pusobí obzvlášte negativne.

Domácí lécba zaníceného a bolestivého hrdla

domácí recept, hmoždír, bylinky
Pomohou bylinky. Zdroj foto: Thinkstock photos

Léku jsou plné lékárny. O jejich vhodnosti a použití je lepší se poradit s lékarem.

I lékárník vám umí doporucit to nejlepší, co zabírá.

Ale krome léku známe rady našich babicek, lidových lécitelu a lidová léciva. Jimi se v minulosti lécily bolesti a podporoval organismus pri boji s onemocneními.

Kloktání

Pri zánetech hrdla je vhodné kloktat. Vhodné roztoky ke kloktání si umíte pripravit doma. A to bez ekonomické záteže. Jejich príprava je jednoduchá a nezabere moc casu.

Roztok ke kloktání zhotovený z prísad:

 • voda
 • cajová lžicka jedlé sody
 • pro dochucení mužete zvolit citrónovou štávu

Tento domácí prípravek ke kloktání používejte ze zacátku i každou hodinu. Ale nejjednodušším kloktadlem z domácí kuchyne je roztok sestávající ze sklenice vody a lžicky soli.

Prípadne je možno do roztoku ke kloktání pridat bylinky. A to jsou hlavne šalvej, hermánek pravý, repík lékarský a také jitrocel ci tymián. Jak již bylo psáno, jsou vhodné ke kloktání, ale i popíjení.

Jako vhodné kloktadlo ke zmírnení bolesti v krku je i odvar z pelynku pravého. Ale pri nem si musí dávat pozor hlavne alergici.

Caje a odvary z bylin

Byliny zminované pri kloktání jsou vhodné i k pití. Nezapomente však, že caj je lepší nechat vychladnout a nepít ho horký. Co se týce dávkování, i dobrého hodne škodí.

Ke všemu, a tedy i k bylinkám, je treba pristupovat se selským rozumem. Pozor je treba dávat v prípade tehotenství a kojení. Bylinky vhodné na odvar urcený k pití i kloktání:

caj, šálek, sácek s cajem
Caj a odvar se muže kloktat, ale také pít. Zdroj foto: Thinkstock photos
 • kvet mesícku lékarského
 • šalvej
 • tymián
 • myrha
 • hermánek pravý
 • jitrocel
 • repík lékarský
 • pelynek pravý

Zkuste hrdlo zabalit

Vhodnou volbou je zábal. Krk si zabalíte do šátku, šály, látky. Tu nejprve namocíte do studené vody a vyždímáte. Následne jí zabalte krk, k tomu igelit a suchou vrstvu teplé textilie, napríklad opet šálu.

Tento zábal je nejlepší aplikovat na noc. Ale doporucuje se také opakované použití nekolikrát za den. Místo cisté vody mužete zvolit i bylinkový vychladlý odvar.

Jeden z babských receptu radí slaný zábal. Textilie se vymácí ve slaném roztoku. Následne se krk zabalí stejne jako pri zábalu s vodou. Nechá se pusobit 2 hodiny.

Staré rady zminují také tvarohový obklad. Tvaroh rozetrete na plenku ci šátek. Ovinete jím krk. Následne ješte vrstvu textilie, jako je šála. Také je nejlepší aplikace na noc.

Na podobný úcel se zminují i zábal z ovesných vlocek nebo ovsa. Ty dobré mírne navlhcit a zahrát. Následne vytvorit zábal na krk.

Pomocníci z kuchyne

cesnek, stroužky
Cesnek má lokální protizánetlivé úcinky. Zdroj foto: Thinkstock photos

V kuchyni najdeme potraviny, které jsou pri zánetech v krku nápomocné. Jsou to hlavne cibule, cesnek, kren, med, skorice, hrebícek, citron, zázvor. Všechny z jmenovaných mají protizánetlivý úcinek.

Slepicí polévka je vhodná. Clovek trpí nechutenstvím a bolest v krku znepríjemnuje príjem potravy, ale pravý slepicí vývar pomuže pro nasycení i pri zánetu.

Ovoce a zelenina je duležitá pro doplnení vitamínu. Vhodnou formou je odštavené ovoce nebo zelenina. Výborné je kysané zelí. Krome vitamínu podporí také strevní mikroflóru.

Pri použití domácích receptu je duležité myslet na tehotenství, kojení a také na zvláštnost detského veku. Dávka pro dospelého není shodná pro díte.

Kvíz o lécbe zánetu hrdla

9 snadných otázek o vhodné lécbe zánetu v krku.

Video o zánetu hrdla a jeho domácí lécbe

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.