Domácí léčba zánětu v krku: Jak můžeme urychlit úlevu od bolesti?

Domácí léčba zánětu v krku: Jak můžeme urychlit úlevu od bolesti?
Zdroj fotografie: Getty images

Léčba zánětu v krku spočívá ve správném odhadu či diagnostice zánětu. A to hlavně z důvodu, že může být způsoben buď virem, nebo bakterií. Zde se léčba jednotlivých typů rozchází. Ale máme pro vás i pár domácích receptů na zanícené hrdlo.

Bolí a škrábe vás hrdlo a vy nevíte, jak si pomoci? Odbornou léčbu můžete podpořit domácí, lidovou, neboli babskými radami.

Tato část článku o zánětu v krku se věnuje léčbě zánětu. K dispozici jsou léky, druhou skupinou je domácí pomoc. Domácí léčba zánětu hrdla, a to tak, jak ji znaly naše babičky.

Jak na léčbu zaníceného hrdla?

Zanícené hrdlo může způsobit několik původců, ať už se bavíme o mikroorganismech z říše bakterií, nebo virů. Odlišení původce onemocnění je stejně důležité jako správná léčba.

Proč píšeme správná léčba?

Na začátku článku bylo napsáno, že ho mohou vyvolat bakterie, ale také viry. A podle toho se volí vhodná léčba.

léky, sirup, pilulky
Léky po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Zdroj foto: Thinkstock photos

Léky z lékárny

Při bakteriálním zánětu pomohou antibiotika. Ale při virovém jsou neúčinná. Proto je zbytečné utíkat za doktorem pro antibiotika.

Často se právě léčí každé zanícené hrdlo jimi. To není správné. Lékař by měl nejprve přijít na příčinu a následně vybrat vhodnou léčbu.

Nadměrné a nesprávné používání antibiotik si vybírá svoji daň.

Bakterie si na některé druhy antibiotik zvykají, vytváří si rezistenci. A tím antibiotikum ztrácí účinek.

Při zánětech způsobenými viry je situace jiná. Antivirotika, což jsou léky s účinkem proti virům, se používají pouze v mimořádných situacích.

K léčbě se proto přistupuje symptomaticky. To znamená, že se léčí příznaky a ne příčina. Příkladem je horečka, bolest, plný nos, kašel.

Horečka a bolest

Léky na horečku se jmenují antipyretika. A většinou mají i analgetický účinek. Tedy účinek tlumící bolest. Nejvhodnější je lék, který má ještě protizánětlivý účinek. Ten má například účinná látka ibuprofen.

Rýma a kašel

Na rýmu se používají hlavně léky, které se aplikují do nosu. A při kašli jsou to buď léky na jeho útlum, nebo podporu vykašlávání.

Při suchém jsou to antitusika a při vlhkém léky podporující vykašlávání. To jsou expektorancia nebo i mukolytika.

Lokální léčba

Při zánětech v krku lze využít lokální antibiotika. Ale i u nich platí stejné pravidlo jako u celkových. Dají se koupit bez předpisu. Je však lepší konzultovat jejich užití s lékařem.

Existují lokálně působící léky s dezinfekčním a antibakteriálním účinkem. Jsou ve formě sprejů, tablet na cucání, roztoků na výplach, tinktur.

Vhodné k výplachu, ale i k běžnému pití jsou i bylinkové čaje. Doplnit můžete také homeopatickou léčbu. U bylin, ale i u jiných přípravků je třeba dát pozor na alergii.

Vitamíny

Důležité je doplnění vitamínů a stopových prvků. Nezapomínejte na vitamín C, D a zinek. Vitamin D je nutno organismu dodávat hlavně v zimním období. Nedostatečná hladina je zapříčiněna nižší dávkou slunečního záření.

Ale nejlepší je doplňovat celé spektrum vitamínů a prvků. Dobře je si vzpomenout také na podporu střevní mikroflóry.

Výhodná jsou probiotika a také i prebiotika.

vitaminy, pomeranče, pomerančový džus
Vitamin C můžeme doplnit i vhodnou potravou. Zdroj foto: Thinkstock photos

Vhodný režim během nemoci

Mezi režimová opatření je třeba zařadit klid na lůžku. Vyloučit jakoukoli námahu, ať už fyzickou, nebo psychickou.

Velice důležitý je dostatečný spánek.

Nezapomínejte na pitný režim. Nejlepší jsou již zmíněné bylinné čaje, čistá voda, přírodní ovocné šťávy. Nevhodné jsou sycené, slazené a jinak ochucené nápoje.

Pozor na dehydrataci. Ta organismus vysílí a vystaví ho nebezpečí. Ohrožuje každou věkovou skupinu děti a seniorů obzvláště.

Větrání je důležité, nepřetápějte. Vyhýbejte se kolektivu, nejlepší je zůstat doma. Zabráníte tím šíření na další lidi ve vašem okolí.

V rodině je nejlepší izolace. Vlastní nádobí, hygienické potřeby jako ručníky. A častější osobní hygiena. Potřebná je také péče o čistotu a dezinfekci povrchů (kliky, vypínače).

Kouříte? To byste měli úplně vynechat, nebo alespoň omezit na minimum. Snižuje totiž imunitu a v období nemoci působí obzvláště negativně.

Domácí léčba zaníceného a bolestivého hrdla

domácí recept, hmoždíř, bylinky
Pomohou bylinky. Zdroj foto: Thinkstock photos

Léků jsou plné lékárny. O jejich vhodnosti a použití je lepší se poradit s lékařem.

I lékárník vám umí doporučit to nejlepší, co zabírá.

Ale kromě léků známe rady našich babiček, lidových léčitelů a lidová léčiva. Jimi se v minulosti léčily bolesti a podporoval organismus při boji s onemocněními.

Kloktání

Při zánětech hrdla je vhodné kloktat. Vhodné roztoky ke kloktání si umíte připravit doma. A to bez ekonomické zátěže. Jejich příprava je jednoduchá a nezabere moc času.

Roztok ke kloktání zhotovený z přísad:

 • voda
 • čajová lžička jedlé sody
 • pro dochucení můžete zvolit citrónovou šťávu

Tento domácí přípravek ke kloktání používejte ze začátku i každou hodinu. Ale nejjednodušším kloktadlem z domácí kuchyně je roztok sestávající ze sklenice vody a lžičky soli.

Případně je možno do roztoku ke kloktání přidat bylinky. A to jsou hlavně šalvěj, heřmánek pravý, řepík lékařský a také jitrocel či tymián. Jak již bylo psáno, jsou vhodné ke kloktání, ale i popíjení.

Jako vhodné kloktadlo ke zmírnění bolesti v krku je i odvar z pelyňku pravého. Ale při něm si musí dávat pozor hlavně alergici.

Čaje a odvary z bylin

Byliny zmiňované při kloktání jsou vhodné i k pití. Nezapomeňte však, že čaj je lepší nechat vychladnout a nepít ho horký. Co se týče dávkování, i dobrého hodně škodí.

Ke všemu, a tedy i k bylinkám, je třeba přistupovat se selským rozumem. Pozor je třeba dávat v případě těhotenství a kojení. Bylinky vhodné na odvar určený k pití i kloktání:

čaj, šálek, sáček s čajem
Čaj a odvar se může kloktat, ale také pít. Zdroj foto: Thinkstock photos
 • květ měsíčku lékařského
 • šalvěj
 • tymián
 • myrha
 • heřmánek pravý
 • jitrocel
 • řepík lékařský
 • pelyněk pravý

Zkuste hrdlo zabalit

Vhodnou volbou je zábal. Krk si zabalíte do šátku, šály, látky. Tu nejprve namočíte do studené vody a vyždímáte. Následně jí zabalte krk, k tomu igelit a suchou vrstvu teplé textilie, například opět šálu.

Tento zábal je nejlepší aplikovat na noc. Ale doporučuje se také opakované použití několikrát za den. Místo čisté vody můžete zvolit i bylinkový vychladlý odvar.

Jeden z babských receptů radí slaný zábal. Textilie se vymáčí ve slaném roztoku. Následně se krk zabalí stejně jako při zábalu s vodou. Nechá se působit 2 hodiny.

Staré rady zmiňují také tvarohový obklad. Tvaroh rozetřete na plenku či šátek. Ovinete jím krk. Následně ještě vrstvu textilie, jako je šála. Také je nejlepší aplikace na noc.

Na podobný účel se zmiňují i zábal z ovesných vloček nebo ovsa. Ty dobré mírně navlhčit a zahřát. Následně vytvořit zábal na krk.

Pomocníci z kuchyně

česnek, stroužky
Česnek má lokální protizánětlivé účinky. Zdroj foto: Thinkstock photos

V kuchyni najdeme potraviny, které jsou při zánětech v krku nápomocné. Jsou to hlavně cibule, česnek, křen, med, skořice, hřebíček, citron, zázvor. Všechny z jmenovaných mají protizánětlivý účinek.

Slepičí polévka je vhodná. Člověk trpí nechutenstvím a bolest v krku znepříjemňuje příjem potravy, ale pravý slepičí vývar pomůže pro nasycení i při zánětu.

Ovoce a zelenina je důležitá pro doplnění vitamínů. Vhodnou formou je odšťavené ovoce nebo zelenina. Výborné je kysané zelí. Kromě vitamínů podpoří také střevní mikroflóru.

Při použití domácích receptů je důležité myslet na těhotenství, kojení a také na zvláštnost dětského věku. Dávka pro dospělého není shodná pro dítě.

Kvíz o léčbě zánětu hrdla

9 snadných otázek o vhodné léčbě zánětu v krku.

Video o zánětu hrdla a jeho domácí léčbě

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.