Vlhký kašel: Jaké má příčiny hlenovitý kašel, a to i bez teploty?

Vlhký kašel: Jaké má příčiny hlenovitý kašel, a to i bez teploty?
Zdroj fotografie: Getty images

Kašel je obranný mechanismus organismu. Zajišťuje průchozí dýchací cesty. Hlen jimi tvořený plní obrannou funkci. Ale při některých onemocněních se tvoří ve zvýšené míře a je třeba jej vykašlat. Jako příznak se vyskytuje při různých nemocech.

Vlhký kašel je kašel spojen s vykašláváním a nazývá se také produktivní kašel.

Kašel jako takový je fyziologický ochranný mechanismus. Pomocí něj se tělo snaží odstranit nějakou překážku z dýchacích cest a zajistit jejich volnou průchodnost.

Ve většině případů je vlhký kašel spojen s vykašláváním hlenu. Ten se nahromadí v horních cestách dýchacích, ale je i příznakem jiných respiračních onemocnění. Mnohdy suchý kašel přechází právě do vlhkého.

Vlhký kašel při onemocněních

Nejčastěji se spojuje produktivní kašel s respiračními onemocněními a nemocemi dýchací soustavy. Je součástí bakteriálních i virových infekcí, které mohou dýchací soustavu napadnout.

Vlhký kašel se vyskytuje někdy i při různých chorobách. Například při cystické fibróze. Jedná se o vážné dědičné onemocnění způsobené mutací genu, které zasáhne i plíce. Vykašlávání hlenu je spojeno se ztíženým dýcháním.

Vykašlávání hlenu s příměsí krve může být při vlhkém kašli přítomno i při tuberkulóze či onkologickém onemocnění dýchacích cest nebo plic. Plicní forma tuberkulózy je vysoce infekční onemocnění.

Pokud se infekce rozšíří dále například přes krevní řečiště, může postihovat i jiné části organismu – například ledviny, mozek, kosti, klouby, kůži nebo trávicí soustavu. Někdy se u tuberkulózy může střídat s produktivním kašlem i suchý a dráždivý kašel.

Pleuritida se také může projevovat vlhkým kašlem. Jedná se o zánět pleury, což je tenká stélka hrudní dutiny tvořená plochými buňkami. Pleura má dva listy. První list obaluje plíce a druhý přiléhá na hrudník. Tyto dva listy se o sebe otírají při dýchání.

Pleuritida může být formou suchého a vlhkého zánětu. Při suché formě je typický dráždivý a suchý kašel. Při vlhké formě je typický vlhký kašel, někdy i horečka a problémy s dýcháním.

Léky na kašel

léky, pilulky, sirup
Léky na kašel se dělí podle jeho typu. Zdroj fotografie: Thinkstock Photos

Kašel jako takový odezní až po vyléčení samotné příčiny, tedy infekce. U bakteriálních se používají antibiotika, u virových je léčba symptomatická. Antivirotika se používají jen ve velmi komplikovaných případech.

Suchý kašel je dráždivý a nepříjemný. Užívají se při něm prostředky na zmírnění a potlačení. Odborně se jmenují antitusika. Produktivní kašel je zapotřebí podpořit a hlen z dýchacích cest vykašlat.

Léčba vlhkého kašle je za pomoci léků, které pomáhají hlen zvlhčovat a podporují jeho odtok z dýchacích cest. Léky na vykašlávání se nazývají expektorancia. Expektorancia se dělí na mukolytika (sekretolytika) a sekretomotorika.

Mukolytika snižují tuhost hlenu a tím zlepšují jeho vykašlávání. Sekretomotorika jsou látky, které podporují pohyb řasinek, které jsou na povrchu sliznice dýchacích cest. Jejich pohybem se hlen hýbe směrem vzhůru, z dýchacích cest.

Horní dýchací cesty

Nejčastěji doprovází vlhký kašel onemocnění horních cest dýchacích. Příkladem je i zánět nosohltanu. Jedná se o infekci, která je poměrně častá. Šíří se vzduchem a přímým kontaktem s infikovaným člověkem. Může mít virový i bakteriální charakter.

Častými průvodními příznaky jsou i bolest v krku a problémy s polykáním.

Podobně je to i při zánětu vedlejších nosních dutin. Znáte jej i pod názvem sinusitida. I při rýmě je problém hlen, který se hromadí. U malých dětí a miminek je komplikací zatékání hlenů do nižších částí dýchacích cest.

Vlhký kašel u dětí v noci se objevuje hlavně z toho důvodu, že poloha dítěte podporuje tento odtok hlenů. Přitom tento druh vlhkého kašle nemusí doprovázet zvýšená teplota nebo horečka.

muž se sprejem na astma inhalátor
Kašel doprovází astmatický záchvat. Zdroj: Thinkstock Photos

Kašel při astmatu

Produktivní kašel doprovází v některých případech i astma. Astma je v podstatě onemocnění imunitního systému, které postihuje dýchací cesty. Typické jsou astmatické záchvaty, při kterých dojde k zúžení průdušek a průdušnic, zvýšené tvorbě hlenu a člověk má problémy s dýcháním.

Při astmatu ale nastává také suchý kašel, zejména během noci, kdy narušuje spánek. Astma jako takové je nevyléčitelná nemoc, ale jeho projevy se dají výrazně utlumit, a to zejména farmakologickou formou.

Dolní dýchací cesty a vlhký kašel

Vlhký kašel je přítomen také jako příznak onemocnění dolních cest dýchacích. Při chronické obstrukční plicní nemoci jde o stav, kdy se vytvoří nějaká překážka (hlenová) v cestách. Člověk tak nemůže plnohodnotně dýchat.

Typické je vykašlávání hlenu a problémy s výdechem. Nejčastěji postihuje nemoc jednak kuřáky a také lidi, kteří profesionálně pracují v prašném prostředí. Hlavně ve výrobě a různém průmyslu, hornictví.

Problémem je i zánět průdušek (bronchitida), kdy dochází k akutnímu nebo chronickému zánětu vnitřní výstelky dolních cest dýchacích. Při akutní bronchitidě jde nejčastěji o virové nebo bakteriální onemocnění.

U chronické bronchitidy může být za zánětem také vliv okolního prostředí. Kouření, prach nebo znečištěné ovzduší. Přítomná je typická únava, nejprve suchý a později vlhký kašel. Toto onemocnění je ve společnosti velmi časté.

Průdušky může postihnout i patologické rozšíření v důsledku nějaké vrozené anomálie nebo onemocněn. Tento stav se nazývá také bronchiektázie. Rozšíření je obvykle doprovázeno i chronickým zánětem průdušek.

nemocné dítě kašle
Chronický kašel u dětí je třeba důkladně vyšetřit. Zdroj fotografie: Thinkstock Photos

Nejčastěji se vyskytuje v předškolním a školním věku u dětí. Často má postobstrukční příčinu. To je stav po vdechnutí cizího tělesa do dolních cest dýchacích. Jiným typem jsou vrozené, které vznikají pro nedostatečně vyvinuté chrupavky dýchacích cest.

Přítomen je dlouhotrvající (chronický) produktivní kašel u dětí, zejména ráno. Během dne se zmírní. Dýchání je namáhavé, a mezi symptomy jsou i tzv. paličkovité prsty.

Tradičně se suchý a později vlhký kašel vyskytují i ​​při zápalu plic, kdy dochází k různým druhům zánětů plicní tkáně. Člověk má také zvýšenou teplotu, vykašlává hlen a má bolesti hlavy i na hrudi.

Zápal plic může mít podobnou infekční i neinfekční. Nejvíce ohrožuje novorozence a lidi ve věku nad 60 let. U těžších forem je typická dušnost a problémy s dýcháním. Pokud je původ virový, příznaky jsou podobné chřipce.

Video o přetrvávajícím vlhkém kašli

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.