Dětské pískoviště jako možné zdravotní riziko?

Dětské pískoviště jako možné zdravotní riziko?
Zdroj fotografie: Getty images

Aktivity v dětských pískovištích jsou jednou z nejoblíbenějších činností u dětí. Tvarováním písku či stavěním hradů se rozvíjí nejen jejich představivost, ale i jemná motorika. Avšak i zde hrozí našim nejmenším určitá zdravotní rizika.

Provozovatelé dětských pískovišť by měli udržovat čistotu a určitý standard. Měli by tak předcházet a minimalizovat zdravotní rizika, která hrozí nejen dětem.

Ideální je pískoviště pravidelně čistit, překopávat, přehrabovat a zalévat pitnou vodou.

Písek by neměl překročit určité množství mikrobiálního a parazitárního znečištění. 

Pozitivní vliv pískovišť na děti

Hra v písku je pro dítě zároveň i procvičováním jemné i hrubé motoriky. Dítě se učí chytat a přemisťovat předměty, trénuje koordinaci rukou i celého těla.

Stavbou hradů z písku si dítě upevňuje sebedůvěru.

Chlapec, který na pískovišti nabírá písek s lopatkou do kbelíku.
Hra v písku rozvíjí nejen dětské dovednosti. Foto: Thinkstock

Hrou ve společnosti jiných dětí se rozvíjejí jejich sociální schopnosti. Při hře se učí spolu komunikovat, pomáhat, spolupracovat či obhájit si vlastní prostor a zájmy.

Co hrozí dětem na pískovišti

Zdravotní ohrožení může vyplývat z mikrobiálního či parazitárního znečištění. Případně může jít i o riziko z mechanického poškození či chemického podráždění.

Přečtěte si také magazínový článek: Děti a nejčastější letní úrazy, které jim hrozí

Mikrobiální a parazitární ohrožení

Sem patří velmi široká škála mikroorganismů. Původcem bývá nemocné zvíře, ale může jím být i nemocný člověk – nosič.

Zajímavé: Nejčastějším zdrojem parazitů v písku jsou exkrementy koček a psů.

Enterobióza je onemocnění, jehož původcem onemocnění je roup dětský (Enterobius vermicularis). Do těla vniká prostřednictvím špinavých rukou ústy dítěte. Přežívá ve střevě.

V noci samička putuje přes konečník ven, kde v okolí konečníku klade vajíčka. Typickými příznaky jsou bolest břicha a svědění v oblasti konečníku.

Původcem toxokarózy jsou Toxocara canis a Toxocara cati. Je to parazitární onemocnění psů a koček přenosné na člověka. Do těla se dostane z exkrementů infikovaného zvířete, a to také při vkládání špinavých rukou do úst dítěte.

Příznaky jsou nevolnost, zvracení, teploty, bolesti břicha, případně kožní vyrážky. Pokud se původce dostane do dýchacího systému, může způsobit zánět dýchacích cest.

Toxoplazmóza je onemocnění, jehož původcem je Toxoplazma gondii. Jeho hlavním nositelem je kočka. Do organismu se dostávají prostřednictvím výkalů infikovaných zvířat, které obsahují množství vajíček. Ta jsou schopna přežívat ve vnějším prostředí dlouhou dobu.

Kotě v pískovišti s dětskou lopatkou a formičkami
Kočky jsou nejčastějšími nositeli toxoplazmózy. Foto: Thinkstock

Příznaky jsou únava, bolest hlavy, teplota, zvětšení krčních lymfatických uzlin. Během těhotenství může způsobit těžké poškození plodu.

Salmonelózu způsobují bakterie z rodu Salmonela. Projevy onemocnění jsou bolesti břicha, zvýšená teplota, průjmy a zvracení.

Hlíst (askarióza) patří do řady hlístic, které parazitují zejména na savcích a ptácích. Nemoc, kterou vyvolávají, se lidově nazývá i škrkavka. Přenos bývá zejména cucáním a olizováním předmětů nebo požitím jídla, které bylo kontaminováno vajíčky parazitů. Tato vajíčka se ve střevech vyvinou v dospělé jedince.

Příznaky se projeví v závislosti na místě, kde se hlístice usídlí. Pokud se nacházejí v tenkém střevě, jde zejména o bolest břicha, průjmy, zvracení. Dostanou-li se do plic, typické je vykašlávání hlenu nebo i krve. Častá je i zvýšená teplota až horečka.

Giardiózu (lambliózu) způsobuje parazit Giaria lamblia. Je to jednobuněčný organismus a nejčastěji parazituje v tenkém střevě. Na člověka se přenáší ze zvířat prostřednictvím kontaminované potravy nebo vody.

Asi u dvou třetin nakažených děti probíhá nepozorovaně bez příznaků. Jinak se může projevit průjmy, nechutenstvím, ztrátou hmotnosti, nadýmáním nebo bolestmi břicha. Onemocnění často samo odezní.

Zajímavé: informace o nemocech a jejich přenosu ze zvířat na lidi se dočtete také v článku: Paraziti, naše zdraví a domácí mazlíčci

Rizika vyplývající z mechanického poranění

Při znečištění pískoviště různými předměty hrozí i mechanické poranění dítěte. Parky a pískoviště jsou častým útočištěm narkomanů a alkoholiků. A tak se může v okolí, ale i přímo v písku nacházet sklo, injekční stříkačky či jiný odpad. Tak jsou děti, které si hrají, ohrožené i možnou nákazou hepatitidou nebo i HIV virem.

Přečtěte si také článek: Co znamená otrava jídlem a "nemoc špinavých rukou"?

Chemická rizika

Mimo jiné se v takových místech mohou nacházet i různé chemické látky, které dráždí nejen pokožku, ale také dýchací systém. Jedná se například o pesticidy.

Staré hračky ve znečištěném pískovišti
Před vstupem dítěte na pískoviště zkontrolujte jeho stav a čistotu. Foto: Thinkstock

Prevence na prvním místě

Prevence spočívá zejména v disciplíně obyvatel. Pejskařům by měl být zamezen vstup na dětská hřiště, aby se předešlo kálení domácích zvířat do písku. Na noc a na dobu, kdy je pískoviště nevyužíváno, by se mělo zakrývat.

Předtím, než si dítě začne hrát, vždy vizuálně zkontrolujte stav písku. Zamezíte tak případnému poranění nebezpečnými předměty jako například sklem a podobně.

Důležité je také dodržování hygienických návyků. Dítě by si při hře nemělo vkládat ruce do úst a nemělo by cumlat hračky či jiné předměty. Také nedávejte dítěti nic jíst během hry v písku.

Léto a zdraví - souhrn nejčastějších problémů na jednom místě.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.