Plánujete dovolenou? Které léky byste neměli zapomenout přibalit?

Plánujete dovolenou? Které léky byste neměli zapomenout přibalit?
Zdroj fotografie: Getty images

Plánujete odcestovat a nemáte žádné zdravotní potíže? Počítáte s tím, že stav pohody vydrží během celé dovolené? Jen abyste se náhodou nepřepočítali. Pokud se doma vyskytne nějaký problém, lidé si zajdou k lékaři nebo do lékárny. V zahraničí to sice také není nemožné, ale v některých destinacích nemusí být kvalita léků stejná jako doma. Pocítit to samozřejmě může i vaše peněženka.

Dovolená je časem vytouženého odpočinku od celoroční práce. Na cestě za klidem nás ale může překvapit nejeden zdravotní problém.

Ať už v souvislosti s pobytem v exotické krajině, nebo čistě náhodou, dokáže nám znepříjemnit tyto dlouho očekávané chvíle. Co dělat, když se něco zvrtne a ne všechno půjde podle vašich představ? Jste opravdu připraveni na všechno?

Na co nezapomenout před dovolenou?

Lékárnička by měla být nedílnou součástí zavazadel turistů. Zároveň by měla obsahovat léky a pomůcky k poskytnutí první pomoci v případě úrazu nebo jiného poškození zdraví. Na zdraví by lidé ale měli myslet ještě předtím, než si ji přibalí.

rodina balící kufry do auta před dovolenou
Dovolená je časem odpočinku, ale také umí být plná nástrah a nečekaných situací. Zdroj: Thinkstock

Očkování před cestou do zahraničí

Očkování před vycestováním do zahraničí není vždy povinné. Je však možné se očkovat proti onemocnění, které je rozšířeno v zemi, do které cestujete.

O epidemiologické situaci se dá informovat částečně v cestovních kancelářích, ale nejaktuálnějšími a pravými informacemi disponují ministerstva zahraničí. Vakcinace se provádí v ambulanci praktického lékaře.

Důležité: Na některé vakcíny, které obvodní lékař nemá na ambulanci, je třeba čekat. Proto pokud zvažujete očkování před vycestováním, měli byste svého lékaře kontaktovat déle dopředu.

Zdravotní pojištění před cestou

 • V dnešní době si lidé mohou pojistit téměř všechno. Pojišťoven je neuvěřitelné množství. Za určitý poplatek garantují finanční náhradu spojenou se škodnou událostí, odcizením osobních věcí nebo v souvislosti s náklady na zdravotní péči. Právě zdravotní ošetření v zahraničí bez potřebného pojištění umí pořádně zatočit s finančním rozpočtem.
 • Před vycestováním je proto třeba myslet dopředu, a to především na aktuální stav cestujícího a na to, co by v souvislosti se svým chronickým onemocněním (cukrovka, vysoký krevní tlak) mohl potřebovat. Také je dobré vědět maximum o vybrané destinaci a zhodnotit potencionální rizika, která vás tam mohou postihnout (hadi, štíři, medúzy, průjmy, mor, malárie).
 • Pojištění v zemi, ze které cestovatel pochází, ​​nekryje veškeré náklady nebo je nepokrývá v celém rozsahu. Turista si také musí zaplatit částku, která se vztahuje na spoluúčast. Ta v případě závažných onemocnění, jako je například infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda, kde je léčba nákladná, není vůbec malá. Rovněž nezahrnuje přepravu pacienta domů.

Léky, které užíváte pravidelně

Ne všichni jsme se narodili pod šťastnou hvězdou. Někdo je zdravý až do smrti, jiný má zdravotní onemocnění od narození či útlého dětství.

Autoimunní onemocnění, epilepsie, cukrovka a různá jiná zhoršují kvalitu života a představují pro nemocného určitá omezení. S věkem přicházejí potíže s pohybovým aparátem, srdečně-cévní onemocnění, vysoký krevní tlak.

Výše zmíněné potíže vyžadují pravidelné užívání léků. Vynechání dávky může způsobit komplikace od těch menších a snadno řešitelných až po závažné spojené s ohrožením lidského života. Například při vynechání léku na vysoký krevní tlak se jeho hodnota může nečekaně nárazově zvýšit.

Léky na chronická onemocnění, které není radno zapomenout doma:

 • léky na srdce a tlak (hypertenze, ischemie srdce, srdeční selhání)
 • léky a spreje na dýchací onemocnění (astma, CHOPN)
 • léky na cukrovku (perorální antidiabetika, inzulíny, inzulínová pera a pumpy)
 • léky proti alergii (epipen pero v případě těžké reakce)
 • léky proti depresi a k léčbě závažnějších psychiatrických onemocnění
 • léky proti chronickým bolestivým stavům (migréna, artritida, onkologické bolesti)
 • ostatní aktuálně užívané léky (antibiotika, léky na zažívací potíže...)

Které léky nesmí chybět v cestovní lékárničce?

Pacient přibližně ví, co může očekávat od svých případných chronických onemocnění. Kromě nich ale existují stavy, onemocnění a úrazy, které překvapí, když se to od nich nejméně čeká.

Proto při balení zavazadel nesmíme zapomínat na léky a pomůcky na první pomoc pro každý případ. Nezaberou mnoho místa a nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat.

Léky proti bolesti

Bolest přichází buď pozvolna, stupňuje se, stává se nesnesitelnou, nebo náhle, neočekávaně. Bez léků je téměř nemožné se jí zbavit.

Může být součástí chronického onemocnění, ale také akutně vzniklého stavu. Bolesti čehokoli jsou časté a nevyhneme se jim ani na dovolené.

muž sportovec se drží za bolavé koleno
Chronické bolesti jsou nepříjemné, zastihnout vás však mohou i ty akutní. Zdroj: Thinkstock
 1. Analgetika – Jde o skupinu léků, jejichž primárním účinkem je tlumení bolesti. Na dovolenou (pokud nemáte onkologické bolesti) jsou nejvhodnější běžně dostupné léky proti bolesti nižší až střední intenzity – volně dostupné. 
 2. Spasmolytika – Tato skupina léků způsobuje relaxaci (uvolnění) hladkého svalstva jako například dělohy, močového měchýře, žlučníku, slinivky břišní, ledvin. Používají se při stavech jako bolestivá menstruace, záněty močových cest, kolikovité bolesti břicha, ledvinové nebo žlučníkové koliky, záněty nebo podráždění slinivky břišní, křečovité bolesti při průjmu. 

Léky proti teplotě

Teploty jsou součástí hlavně bakteriálních onemocnění, viróz a celkového přehřátí organismu z horka.

Na dovolené hrozí všechny tři možnosti. Horečka jako důsledek bakteriální a virové infekce se tlumí antipyretiky (léky snižující horečku).

nemocné dítě v posteli s horečkou, matka ho kontroluje
Bakterie, viry, plísně či parazity – horečkové stavy číhají všude. Zdroj: Thinkstock

Zajímavé: Název antipyretika je odvozen od slova pyrogen (látka způsobující teplotu). Pyrogeny působí na termoregulační centrum v mozku (centrum teploty) a ta se zvyšuje. Antipyretika bojují proti pyrogenům a "nastavují" termoregulační centrum na správnou teplotu lidského těla.

 1. Antipyretika snižují tělesnou teplotu. Kromě toho mají mírný analgetický a antiflogistický (protizánětlivý) účinek. Důležité je přibalit si alespoň dva druhy, z důvodu přetrvávající horečky hlavně u dětí, kdy je třeba je kombinovat.
 2. Zábaly se používají při přehřátí organismu, například při opalování nebo dlouhém vystavování se slunci. Chladit mokrým ručníkem nebo sprchovat se je vhodné, jen pokud teplota vody či ručníku má o 5 °C méně než teplota těla.

Pozor: Při přehřátí organismu například dlouhým sluněním není vhodné používat antipyretika. Ta v tomto případě, kdy tělo není napadeno pyrogeny, nepomáhají. Teplotu je tedy nutné snižovat mechanicky (sprcha, zábaly).

Léky proti průjmu a zácpě

Strava a hygienické standardy u nás a v zahraničí jsou nejednou patřičně odlišné. Největší rozdíly jsou v zemích "třetího světa" jako například Egypt. To může způsobovat zažívací potíže způsobené kontaminovanou vodou a potravinami.

Častěji se jedná o průjem, známá je hlavně Faraónova pomsta, ale také o zácpu při změně stravy. Hrozí také nemoc špinavých rukou a jiné nákazy.

muž sedící na toaletě se spuštěnými kalhotami
Zácpa či průjem? Co je horšího? Ti, co si to zažili na vlastním těle, vědí. Zdroj: Thinkstock
 1. Léky proti průjmu se dělí podle toho, co jej vyvolalo. Patří sem například střevní adsorbencie, která na sebe vážou některé látky a toxiny, střevní dezinficiencia, střevní obstipancia nebo léky pro obnovu střevní mikroflóry.
 2. Léky na zácpu jsou léky pomáhající při tvrdé stolici, těžké a bolestivé defekaci nebo úplné zácpě bez možnosti defekace. 

Léky proti zvracení a pálení žáhy

Rozdílná strava, ale i přejídání a hlavně zvýšený příjem alkoholických nápojů během dovolené nepůsobí příznivě na žaludeční sliznici.

Žaludek je podrážděný, žaludeční šťávy se tvoří ve zvýšeném množství a dochází ke gastroezofageálnímu refluxu. To se projevuje pálením žáhy a zvracením.

žena sedící v letadle u okna, chce se jí zvracet
Nevolnosti, zvracení, pálení žáhy či bolesti žaludku se mohou dostavit mnohem dříve, než byste je čekali. Zdroj: Thinkstock
 1. Léky proti pálení žáhy - Antacida se podávají při podráždění jícnu žaludeční šťávou. Děje se tak při konzumaci těžkých jídel nebo přejedení. Pálení žáhy způsobují také některé slazené nápoje a hlavně alkohol. Antacida neutralizují kyselé prostředí a zbavují tak od nepříjemného pocitu. 
 2. Léky proti zvracení a nevolnosti (antiemetika) – Jsou vhodné při úporném zvracení s hrozící dehydratací. Jsou ovšem naprosto nevhodné při zvracení na podkladě intoxikace.

Léky na alergii

Jste alergik? V takovém případě máte léky proti běžné senné rýmě a alergii a adrenalinové pero (epipen) určitě neustále s sebou. Jejich zapomenutí vás může stát život.

Nemáte žádné alergie? Možná jste jen nepřišli do kontaktu s látkou, na kterou jste citliví. Ta na vás možná čeká právě ve vaší vysněné destinaci.

muž se sennou rýmou a plným nosem při rozkvetlém stromu s kapesníkem v ruce
Senné rýmy se vyskytují sezónně, jiné typy alergií jsou nevyzpytatelné. Zdroj: Thinkstock
 1. Antihistaminika jsou léky pro alergiky. Blokují histamin na konkrétním receptoru. Histamin je látka, která se uvolňuje po střetu člověka s alergenem, a způsobuje tak alergickou reakci. Mají zároveň sedativní účinek, člověk bývá ospalý. 

Přečtěte si také:
Letní potíže na jednom místě
Blíží se léto a vás trápí alergie na slunce?

Kapky a spreje do očí, uší, nosu i krku

Znepříjemnit volné dny nám mohou i jiné stavy jako rýmy, angíny, záněty a podráždění. Léčba – alespoň symptomatologická – na všechny tyto potíže se bez problémů vejde do vaší lékárničky a ve správnou chvíli může být užitečná.

nemocná žena leží v posteli, má teplé ponožky a vedle sebe pilulky a sirupy
Rýmy, záněty, otoky, angíny - to vše vás může překvapit, ať jste kdekoli. Zdroj: Thinkstock
 1. Moře, slunce a písek. Krásná idylka do doby, než vám podráždí oči nebo vám do nich nafouká. K jejich vypláchnutí je nejlepší buď čistá voda, nebo oční kapky. Vyplachovat oko by se mělo od vnitřního koutku po vnější. Oční kapky se mohou nalít na tamponek, který se přiloží na oko. Po vypláchnutí jsou vhodné uklidňující kapky do očí.
 2. Rozblázněné moře se dostane téměř všude. Plné uši vody nejsou ničím zvláštním. Zalehnutí či ušní záněty umí potrápit hlavně na dovolených, proto jsou ušní kapky vždy na místě. Ulevují nejen od bolesti, ale také od lokálního otoku. 
 3. Nachlazení, ofouknutí z větru či klimatizačních zařízení, bolest v krku, senná rýma nebo plný nos. To vše jsou nepříjemné stavy, které mohou způsobit, že dovolenou strávíte v posteli pod dekou a ne na pláži pod slunečníkem. Spreje do nosu uvolňují od ucpaného nosu. Na bolavé hrdlo pomáhají tablety na cucání, kloktadla nebo sirupy a spreje.

Důležitá neléková součást lékárničky

 • Přípravky na spálení kůže a popáleniny jsou důležité, zejména cestujete-li za sluncem. Krémy, tělová mléka s ochranným faktorem a chladivá mléka po opalování někdy nemusí stačit. Vhodné je přibalit si starý dobrý panthenol nebo nově používaný přírodní kolagen. Chladivé a hydratační účinky má také aloe vera. 
 • Přípravky a pomůcky na oděrky, rány a krvácení jsou na místě vždy. Nikdy nevíte, kdy dojde k úrazu. Jeden menší dezinfekční roztok nezabere mnoho místa. Sterilní krytí, pěna na zastavení krvácení či obvaz se může stát v určitých situacích důležitým. Rychloobvazy, náplasti (voděodolné) a gázu nacpete téměř kamkoli.
 • Může se také hodit pinzeta na drobné záděry nebo na vytažení skla nebo malého cizího tělesa z ranky a také klíštěte. Malé nůžky jsou všestranným pomocníkem pro stříhání obvazů či náplastí. Rovněž teploměr na měření teploty byste neměli zapomenout.

Trnitá cesta k nerušenému spánku: Opravdu pomohou pouze léky na spaní?

Nejčastější dovolenkové problémy

dvojice sedící na skále u moře při východu slunce
Letní nástrahy. Foto: Thinkstock

Cestování do slunečních zemí má svá rizika. Potkat vás může sluneční úpal, spálení se na slunci až vznik popálenin.

Moře a voda zase s sebou přináší zánět uší či zánět močových cest, podráždění očí slanou, mořskou nebo chlorovou vodou. V horších případech může dojít k tonutí či utopení.

V rizikových oblastech hrozí popálení medúzou nebo štípnutí exotickým druhem komára.

rodina na výletě v horách
Hory jsou nepředvídatelné. Zdroj: Thinkstock

V horských oblastech na lidi číhají klíšťata a některé druhy hadů.

Zdolávání některých skalnatých úseků a dlouhé turistické tratě způsobují vznik otlaků, odřenin. Pády v horách mohou mít vážné i smrtelné následky.

Při přípravách na výlet do hor si nezapomeňte nastudovat, jak správně zjistit pomocí mobilního telefonu souřadnice místa, kde se nacházíte.

V případě vážného úrazu vás tak dokážou záchranné složky bez problémů vypátrat.

Rady na závěr

 • Napsali jste si seznam všech léků a potřebných věcí, ale zapomněli jste, že léky jsou určeny dospělým? Může to být problém, pokud s vámi cestují i malé děti. Pro děti jsou léky pro dospělé nevhodné, někdy přímo kontraindikované. Pro nejmenší jsou zapotřebí léčiva v dávkách určených pro děti.
 • Přibalili jste si pomoc na všechno, ale zapomněli jste právě to, co aktuálně potřebujete? V horách to může znamenat problém. V hotelech se můžete vždy obrátit na svého delegáta nebo zdravotníka či lékaře.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.