Legionella v domácím vodovodu? Jak se projevuje, může nás ohrozit?

Legionella v domácím vodovodu? Jak se projevuje, může nás ohrozit?
Zdroj fotografie: Getty images

Přestože o tom ani nemusíte vědět, bakterie Legionella může být součástí i vaší domácnosti. Klimatizační zařízení, ohřívače vody či zásobní nádrže jsou ideálním prostředím pro tento mikroorganismus. Víte, jaké potíže může způsobit?

Bakterie byla objevena v roce 1976, kdy se jí v USA nakazilo celkem 221 lidí. Šlo o americké legionáře, kteří se jako veteráni zúčastnili najednou ve filadelfském hotelu Bellevue-Stratford oslavy 200. výročí podepsání Deklarace nezávislosti – pro mnohé to skončilo atypickým zápalem plic a horečkou.

Bakterie se tehdy přemnožila vinou znečištěné klimatizace hotelu. 36 účastníků najednou epidemii podlehlo. V roce 1977 byla médii pojmenována právě podle amerických vojenských veteránů jako bakterie Legionella. Nemoc, kterou způsobuje, nazvali legionářskou chorobou.

Legionella pneumophila jako původce legionářské choroby

Je známo minimálně 50 druhů a 70 sérotypů bakterií Legionelly. Legionelózu, neboli "legionářskou nemoc", způsobuje druh L. pneumophila.

Je to vodní bakterie, která má v oblibě teplou vodu, kde se i rozmnožuje. Může se vyskytovat v mnoha běžně dostupných zařízeních kolem nás, jako například bojlery, sprchy, fontány, ale i klimatizace. Najdeme je také v nádržích, v moři, ve vlhké půdě, v mechu a pilinách.

Vodovodní baterie se sprchovou hadicí
Legionelly se vyskytují ve vodním prostředí a nejvíce se jim daří v teplých a vlhkých místech. Foto: Thinkstock

Do organismu se bakterie dostávají inhalací, tedy vdechnutím. Do těla proniknou prostřednictvím aerosolu, tedy vody rozprášené ve vzduchu.

Špatná kvalita vody ve vodních systémech, nesprávný provoz či nedostatečný hygienický standard. To vše podporuje vývoj a množení bakterií.

Podmínky, které podporují růst bakterií Legionella:

 • hodnota pH 5,0 až 8,5
 • teplota vody 20 °C a 45 °C
 • nedostatečná cirkulace vody
 • biofilm (společenství mikroorganismů na určitém povrchu)
 • vysoká koncentrace mikrobů, jako jsou améby či řasy
 • usazeniny, kal, vodní kámen, rez
 • zbytky instalatérských materiálů

Vliv teploty vody na život legionelly:

 • méně než 20 °C – legionella přežívá, ale nemnoží se
 • 20 až 45 °C – spuštění rozmnožování bakterií
 • 55 °C – usmrcení bakterií po přibližně 6 hodinách
 • 60 °C – zničení bakterií přibližně po 30 minutách
 • 65 °C – usmrcení Legionelly za 2 minuty
 • 70 až 80 °C – při této teplotě dochází ke termické dezinfekci a bakterie hynou ihned

Legionářská nemoc

Přestože název budí dojem, že tato nákaza se vyskytovala zejména v minulosti, není to pravda. Také je mylné si myslet, že jde o nemoc legionářů. Objevuje se i v současnosti a nakažený může být kdokoliv.

Jeden z největších výskytů byl například v roce 2014. Tehdy bylo oznámeno 6941 případů. Vysoký počet nakažených osob bylo i mezi lety 2009 a 2014. 74 % onemocnění bylo ve Francii, Německu, Itálii, Portugalsku a Španělsku.

Žena držící se za čelo, kontrolující teploměr v ruce.
Informace o výskytu legionelly nejsou přesné, jelikož bývá legionelóza často diagnostikována jen jako zápal plic. Foto: Thinkstock

Příznaky legionářské nemoci

Bakterie legionelly útočí na plíce, proto se nemoc projevuje podobně jako zápal plic. Pacienty trápí zvýšená teplota, bolest hlavy či na hrudi, kašel a dušnost. Při vážnějším průběhu se může přidružit zvracení, průjmy, zvracení krve a bolest svalů.

Při komplikacích hrozí selhání jater a ledvin.

Náchylnější k onemocnění jsou starší lidé a lidé se slabou imunitou. Úmrtnost tvoří zhruba 40–80 %, v souvislosti s celkovou kondicí organismu.

Inkubační doba, tedy doba od nakažení po první příznaky, je 2 až 10 dní.

Pontiacká horečka

Kromě legionářské nemoci může mít tato bakterie na svědomí i takzvanou pontiackou horečku. Jedná se o mírnější projev legionelózy. Byla nazvána podle města Pontiac v Michiganu, kde byla poprvé popsána. Setkat se můžete i s pojmenováním neplicní legionelóza.

Nezpůsobuje totiž zápal plic.

Má podobné projevy jako chřipka a úmrtnost je prakticky nulová. Doprovázena bývá horečkou, třesavkou, bolestí svalů a hlavy. Má velmi krátkou inkubační dobu, 1-3 dny.

Pro její rychlý průběh nebývá často vůbec identifikována, nebo bývá zaměňována za běžnou infekci dýchacích cest. Většinou sama ustoupí.

Diagnostika a léčba legionářské choroby či pontiacké horečky

Diagnostika spočívá v zjištění přítomnosti L. pneumophila, a to kultivací na speciálních kulturách, a sérologicky z krve. Diagnózu potvrzuje i RTG nález.

Jelikož se jedná o bakteriální infekci, k léčbě se používají antibiotika.

Prevencí je dodržování hygieny, pití převařené nebo zdravotně nezávadné vody. Důležitou roli hraje i imunita.

Jak bojovat s výskytem legionelly

Mezi nejčastější zdroje znečištění patří systémy pro přípravu teplé užitkové vody a klimatizační systémy.

Bakterii legionelly je možné odstranit chemickými nebo tepelnými metodami.

Důležitá je mikrobiologická čistota vodního potrubí. Správným technickým řešením lze zabránit množení bakterií ve vodovodech. Za účelem tepelné dezinfekce je vhodné, pokud se voda periodicky zahřívá na 70–80 °C. Nerovnosti v tepelné izolaci je třeba odstranit.

Všechny části, které jsou opotřebované, vlhké, nebo nesplňují požadavky, nahradit novou izolací.

Potřebná je i pravidelná dezinfekce potrubí teplé vody. Systém má být nastaven tak, aby se odstranila místa s příliš malým průtokem. Na takových místech může teplota vody klesat a cirkulace zpomalovat.

Muž který opravuje klimatizaci
Zabezpečením řádného technického a hygienického stavu lze předejít výskytu či množení bakterií. Foto: Thinkstock

U klimatizací by měla údržba probíhat minimálně dvakrát do roka, a to před prvním spuštěním a na konci sezóny. Filtry by se měly čistit i v průběhu provozu, a to nejlépe odborníkem, který ručí za profesionální servis. Zbavíte se tak nejen bakterií legionelly, ale i ostatních bakterií, plísní a kvasinek.

Přečtěte si také články:
Léto a nástrahy na naše zdraví
Klimatizace a její vliv na naše zdraví
Jak používat či nastavit klimatizaci správně a aby nám neškodila?

Další zajímavé zdroje

Výskyt legionelly

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.