Jak se přenáší kapavka? Příznaky u žen a mužů se liší

Jak se přenáší kapavka? Příznaky u žen a mužů se liší
Zdroj fotografie: Getty images

Kapavka je vysoce nakažlivé pohlavně přenosné onemocnění. K přenosu dochází pohlavním stykem. Navíc nákaza neprobíhá pouze vaginálním stykem, ale také análním nebo orálním. To, zda je možný i jiný než pohlavní přenos, uvádíme v článku.

Kapavka je pohlavně přenosné onemocnění.

Způsobuje ji gramnegativní diplokok, gonokok Neisseria gonorrhoeae. Z toho je odvozen i název gonoreaa nebo gonorrhoea.

Z řeckého gonos (semeno) a rhoia (tok). Označuje, že z penisu vytéká tekutina

Neisseria gonorrhoeae, neboli bakterie kapavky, gonorea, gramnegativní diplokok
Bakterie kapavky, Neisseria gonorrhoeae. Zdroj: Getty images

Patří mezi nejčastěji pohlavně přenosná onemocnění. Nejvyšší výskyt je mezi mladými pohlavně aktivními lidmi. K šíření přispívá časté střídání sexuálních partnerů, promiskuita či homosexualita.

TIP: Více informací uvádíme v článku o nemoci kapavka
Víte, co vám hrozí při střídání sexuálních partnerů?
Zajímavé informace uvádíme v magazínovém článku.

U mužů se kapavka projevuje jinak než u žen

K projevům onemocnění dochází po inkubační době. Ta je u pohlaví rozdílná. U mužů je délka inkubace přibližně 2–5 dní. V případě ženského pohlaví může být prodloužena až na 2 týdny.

V případě ženského pohlaví nicméně existuje 50–75 % případů asymptomatického výskytu gonorey.

U mužů je procento bezpříznakové kapavky nižší, a to přibližně 10 % případů.

Tabulka znázorňuje, jak se kapavka liší u žen a mužů

Projevy kapavky u žen Projevy kapavky u mužů
50–75 % bezpříznakově 10 % nemá žádné příznaky
vaginální výtok, hlenovitý až hnisavý žlutobílý výtok z močové trubice
páchnoucí výtok
páchnoucí výtok
zarudnutí a otok ústí močové trubice zarudnutí a otok ústí močové trubice
bolestivé močení, pálení či řezání pálení a řezání při močení
hnisavý výtok z močové trubice časté nucení na močení
bolest v podbřišku neschopnost udržet moč
bolest při pohlavním styku bolest, napětí ve varlatech
krvácení z pochvy mimo cyklus
Žena si drží rozkrok, má bolesti podbřišku pro kapavku
Při kapavce může být bolest podbřišku, při močení, pohlavním styku. Zdroj: Getty images

Kapavka se léčí snadno, a to antibiotiky.

Při zanedbání léčby se dále šíří.

Následně se mohou přidružit také celkové příznaky, jako jsou například nevolnost či zvracení a zvýšení tělesné teploty až horečka.

Mezi komplikace neléčené kapavky u žen patří záněty dělohy, vejcovodů či vaječníků. Jejich důsledkem mohou být srůsty a neprůchodnost vejcovodů.

Následkem tohoto je neplodnost nebo neschopnost donosit plod. Rizikem je i mimoděložní těhotenství. Chronické záněty v malé pánvi jsou proto závažné.

Při nakažení během těhotenství vzrůstá riziko předčasného ukončení těhotenství porodem či potratem. V případě probíhajícího onemocnění kapavky je vysoké riziko přenosu na novorozence při porodu.

Novorozenecká kapavka způsobuje zánět očních spojivek, který se označuje také jako gonorrhoická konjunktivitida. Ta se projevuje hnisavým výtokem v oblasti očí, ale také otokem v oblasti očí. Mezi nejvážnější komplikace v tomto období patří poškození zraku až slepota.

I u mužů je zanedbaná léčba důvodem komplikací, a to i pozdějších, jako je například neplodnost. V první řadě se bakterie samozřejmě šíří na prostatu a nadvarlata.

Při zánětu prostaty se vyskytuje bolest při močení, ale také při stolici. Přítomná je bolestivá erekce a ejakulace semene či jeho samovolný výron během noci. Zanícená nadvarlata jsou oteklá a bolestivá.

Kapavka je nebezpečná i pro hrozbu rozšiřování bakterií krevní cestou. To jí umožňuje přenos infekce do kloubů, šlach, vaziv a také do kůže. Projevuje se horečkou, zánětem kloubů a krvácejícími kožními vyrážkami po těle.

Mezi komplikace kapavky patří hlavně záněty:

 • konečníku
 • hrdla
 • očních spojivek, slepota
 • kůže
 • kloubů, šlach
 • tonsil (krčních mandlí)
 • sepse, známá jako otrava krve
 • meningitida (zánět mozkových blan)
 • endokarditida (zánět vnitřní srdeční blány)

Co zajišťuje šíření kapavky?

Žena se drží za hlavu, leží v posteli s mužem, nechráněný pohlavní styk jako riziko nákazy kapavkou
Přenos při vaginálním, orálním i análním styku. Zdroj: Getty images

Gonokok osidluje oblasti těla – u žen hlavně pochvu, děložní čípky, u mužů močovou trubici. V tomto prostředí má zajištěny vhodné podmínky pro život a množení.

Je velmi citlivý na změny teploty a vlhkosti. Mimo tělo se rychle zasuší, a proto hyne.

Kapavka je onemocnění, které se vyskytuje pouze u lidí. K jejímu přenosu dochází také jen mezi lidmi.

Gonokoky se nevyskytují volně v přírodě. Jejich citlivost na vnější prostředí jim předurčuje způsob přenosu.

Přenos kapavky při pohlavním styku

K přenosu kapavky dochází přednostně při pohlavním aktu. Může jít o styk vaginální, ale také anální či orální. I tyto způsoby sexuálního spojení jsou proto nebezpečné a rizikové.

Přenos a projevy kapavky mimo pohlavní ústrojí

Při genitálním přenosu se kapavka projevuje příznaky, které jsou uvedeny v tabulce výše. Pokud ale dojde k přenosu při análním styku, vyskytují se záněty konečníku. Ty se mohou projevovat svěděním anální oblasti, ale také bolestí. Bolest zhoršuje defekace.

Orální styk zapříčiní infikování sliznice v dutině ústní. Zde kapavka imituje zánět krčních mandlí (tonsilitidu) nebo jiný zánět krku. Vyskytuje se bolest v krku, podrážděná, zarudlá sliznice.

Přenos infekce může probíhat také do oka, a tedy očních spojivek.

Hlavním důvodem je nedostatečná hygiena a zanesení bakterií infikovanými prsty. V tomto případě způsobuje hnisavý zánět spojivek, výtok z oka, ale také bolest oka a otok v oblasti kolem oka.

Vážnou komplikací je vřed rohovky, její poškození a následná slepota. Přenos onemocnění z matky na dítě během porodu se vyznačuje hlavně vznikem novorozenecké konjunktivitidy.

Jak se kapavka šíří?

K přenosu dochází z infikované sliznice cestou tělesných tekutin. I když je kapavka vysoce infekční, citlivost bakterií na vnější prostředí limituje způsob jejího přenosu, a proto je kapavka přenášena výlučně pohlavním stykem.

Existuje předpoklad, že se celosvětově kapavkou nakazí až 25 milionů lidí ročně.

Nejčastější je tedy přenos při pohlavním styku. Ale infikování nastává i při mimogenitálních praktikách, mezi něž patří různé anální či orální variace.

Ve výjimečných případech, pokud jsou zajištěny vhodné podmínky přenosu, a hlavně bezprostřední používání, může dojít k přenosu i prostřednictvím infikovaného spodního prádla, ručníkem či znečištěnými prsty.

Způsob přenosu kapavky:

 • pohlavní cestou při genitálním styku
 • při sexuálním styku mimo genitálie, a to anální a orální
 • znečištěnými infikovanými prsty (výjimečně ručníkem, spodním prádlem)
 • nedostatečnou hygienou, přenos na oční spojivky
 • při porodu z matky na dítě

Jak lze před kapavkou chránit?

Kapavka nezanechává trvalou imunitní odolnost. Dochází tak k jejím opakovaným infekcím. Očkování na kapavku neexistuje. Nejvíce jsou ohroženi mladí lidé ve věku dospívání až po dospělost.

Nejrizikovějším je období od 15. do 29. roku života.

Nebezpečná je sezóna dovolených, a to zejména léto. Různé hromadné, společenské akce, festivaly. Kombinace alkoholu, drog a náhodného sexuálního styku.

Riziko: Sexturismus či promiskuitní způsob života. Rizikem je také nevědomost o sexuálním životě nového partnera.

Samozřejmě i nevěra, a tedy střídání sexuálních partnerů jednoho z dlouhodobých partnerů. V tomto případě neplatí, pokud se k tvrzení získání nemoci dodá poznámka, že k nákaze došlo na veřejných toaletách.

Při výskytu kapavky je vhodné, pokud se provede vyšetření i na jiná sexuálně přenosná onemocnění. Jako jsou například syfilis, chlamydie či HIV.

Kondom vyjmutý z obalu, roztržený obal, jako prevence kapavky a jiných pohlavně přenosných onemocnění, bariérová antikoncepce
Částečnou ochranu může poskytnout kondom. Zdroj: Getty images

Zásady ochrany přenosu kapavky jsou:

 • monogamní život
 • znalost o sexuálním životě nového partnera
 • případně vyšetření na pohlavně přenosná onemocnění před pohlavním stykem
 • bariérová antikoncepce, kondomy
 • u rizikových novorozenců preventivní léčba hned po narození
 • sexuální zdrženlivost v případě probíhajícího onemocnění
 • léčba obou sexuálních partnerů

Diagnostika a léčba kapavky

V případě výskytu specifických příznaků i při celkových obtížích po nechráněném pohlavním styku je důležité vyšetření. Hodnotí se anamnéza, údaje o nechráněném sexuálním styku, a také klinický obraz, tedy příznaky.

Mezi laboratorní vyšetření patří kultivační vyšetření výtoku z močové trubice u muže. U ženy se provádí výtěr z děložního čípku a také z močové trubice.

Vyšetření by měli podstoupit všichni sexuální partneři, a to i léčbu po pozitivním výsledku. Je to důležité pro zamezení dalšího šíření nákazy, což znamená sexuální zdrženlivost.

Kapavka se léčí antibiotiky, a to po vyšetření citlivosti bakterií na antibiotika.

V minulosti byly celosvětově hlášeny případy odolných bakteriálních kmenů. Světová zdravotnická organizace vydala v červnu 2012 hlášení o výskytu rezistentních gonokoků na cefalosporinová antibiotika III. generace. Toto hlášení se týkalo zemí, jako je Švédsko, Norsko, Spojené království, Japonsko a Austrálie.

Kapavka se nedá léčit domácími recepty ani svévolným nasazením antibiotik. Při zanedbání léčby dochází k chronické infekci. Její komplikací jsou záněty a přenos bakterií do jiných částí organismu.  

Video o kapavce

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.