Slunce a pigmentové skvrny: Co pomáhá k jejich odstranění? + Příčiny

Slunce a pigmentové skvrny: Co pomáhá k jejich odstranění? + Příčiny
Zdroj fotografie: Getty images

Objevují se na těle, většinou na tváři, krku, ramenech a dekoltu. Nepěkné pigmentové skvrny patří mezi poruchy pigmentace melaninu (kožního barviva). Nejčastěji se setkáváme s hyperpigmentací (nadbytek kožního barviva), která způsobuje fleky žlutě hnědé až hnědé barvy. Vzácnější jsou hypopigmentace (málo kožního barviva) až depigmentace (ztráta kožního barviva), která vytváří bílé ostrůvky na kůži. Tmavé, či světlé, umí zkazit náladu.

S prvními slunečními paprsky se začínají objevovat nepěkné pigmentové skvrny. Jsou stále výraznější a neskryjete je ani pod vrstvou kvalitního make-upu. Proč vznikají, je dobře známo. Příčin je hned několik. Těžší je to s léčbou.

Kůže a její zbarvení

To, jakou máme barvu kůže, závisí na hnědých až černých pigmentových zrnech kožního barviva zvaného melanin. Nachází se ve vazivových kožních buňkách v hlubších vrstvách pokožky – melanocytech. Do jisté míry chrání pokožku před nebezpečným UV zářením a vznikem volných radikálů.

Nachází se také ve vlasech a v sítnici oka, kde určuje barvu vlasů a očí. Různé lidské rasy mají rozdílné zastoupení množství a druhu pigmentů v těle. I u lidí stejné rasy závisí tmavost kůže na množství pigmentových zrn, hloubce jejich uložení a na prokrvení pokožky.

Melanin rozdělujeme na dva základní druhy pigmentu, které se vyskytují u různých lidí v různém množství.

  • Eumelanin je tmavě hnědý až černý pigment. Dominuje u lidí s tmavším fototypem pokožky, kterou chrání před zářením.
  • Feomelanin je hnědě červený až červený pigment. Ve zvýšené míře se vyskytuje u lidí se světlým fototypem pokožky a u zrzavých lidí. Tento typ pigmentu nechrání pokožku před zářením, tvoří volné radikály a je pro člověka nebezpečný.

Jak reaguje pokožka na sluneční záření?

Sluneční záření je zdrojem nebezpečných UV paprsků. Ty pronikají do hlubších vrstev pokožky a působí na ni (spálení, pigmentové skvrny, rakovina kůže).

Kromě syntézy (tvorby) vitamínu D, který chrání kůži před volnými radikály, mají také škodlivé účinky. Ty se projevují při nadměrném slunění za současného vzniku alergie na slunce a jiných kožních onemocnění.

Sluneční paprsky (i záření v soláriu) způsobují změny v DNA poškozením bází a polynukleotidových řetězců. Zpomalují buněčné dělení (množení buněk) za současného vzniku mutací a chromozomových aberací.

Deaktivují enzymy uvnitř buněk a jsou zodpovědné za denaturaci bílkovin.

Poškození DNA se projevuje nadměrnou tvorbou melaninu, který se v pokožce ukládá nerovnoměrně. Cílem této nadprodukce kožního barviva je ochrana kůže hlavně v místech, která jsou nadměrně vystavována slunci (obličej, dekolt, ramena).

To způsobuje nepěkné, většinou hnědě zbarvené ostrůvkové skvrny, kterým říkáme pigmentové skvrny.

Pigmentové skvrny u dětí

Poruchy pigmentace mohou potrápit i děti, a to ze stejných příčin, jako je tomu u dospělých. U dětí se však jedná o raritní záležitost, jelikož jejich mladá pokožka ještě není zničena a dlouhodobě vystavena negativním faktorům.

Pigmentové skvrny u dětí jsou tedy vzácné a je třeba za nimi hledat přednostně jinou patologii než slunce.

Jaké různé poruchy pigmentací vás mohou potrápit?

Poruchy ukládání pigmentových zrn se navenek mohou projevovat u různých lidí různými způsoby na základě působnosti různých součinných mechanismů, které se rovněž kromě slunečního záření mohou podílet na vzniku pigmentových skvrn.

Slunce tedy není jediným původcem nesouměrně zbarvené pokožky, ale jeho působení může fleky zintenzivňovat. Ty mohou být tmavě zbarveny, což se označuje jako hyperpigmentace (chloasma). Mohou se vytvářet i ostrůvky s menším počtem pigmentů, tedy navenek bledší plochy kůže než na jiných částech těla – hypopigmentace.

Kožní barvivo může také zcela chybět – depigmentace.

Tmavé pigmentové skvrny - hyperpigmentace

spokojená ženská tvář s pigmentovými skvrnami a se zavřenýma očima
Hyperpigmentace. Zdroj: Getty images

Hyperpigmentace jsou způsobeny nadměrnou produkcí melaninu a vyskytují se na různých místech na těle. Nejčastěji se vyskytují na obličeji, krku, dekoltu a ramenou. Jsou to ostře ohraničené, hnědě zbarvené skvrny nepravidelného tvaru. Nevystupují nad povrch kůže, jsou hladké v jedné rovině s povrchem pokožky.

Intenzita jejich zbarvení je různá od světle hnědých až po tmavé, které je obtížné překrýt make-upem.

Fyziologické (přirozené) hyperpigmentace:

1. Melanismus je geneticky podmíněné zbarvení pokožky. Při melanismu mají lidé pokožku zbarvenou do hněda, většinou mají hnědé oči a hnědé nebo tmavší vlasy. Na slunci se rychleji opálí a opálení není červené.

Mají nižší pravděpodobnost, že se rychle spálí. Také se u nich méně často objevují pigmentové skvrny.

2. Periorbitální hyperpigmentace je dědičná hyperpigmentace vyskytující se v oblasti horního a dolního očního víčka. Zintenzivňují se věkem. Nezpůsobuje žádné další potíže.

3. Mongolská skvrna vzniká nejčastěji u Mongolů a Afroameričanů, z čehož pochází i název. V menší míře se vyskytuje i u Turků a Asiatů. Jedná se o šedočernou plošnou a hladkou hyperpigmentovou skvrnu. Vzniká již během nitroděložního vývoje, kdy se v pokožce zachytí melanocyty.

Predilekčním místem jsou záda a hýždě. Věkem skvrna postupně bledne a ztrácí na intenzitě.

Patologické (chorobné)hyperpigmentace

1. Chloasma (melasma) gravidarum jsou pigmentové skvrny, které vznikly souběžně během těhotenství nebo po porodu miminka. Vyskytují se na základě hormonálních změn u těhotných žen, a to převážně na tváři v oblasti čela, spánkových a lícních kostí jako mapovité hnědé skvrny.

V některých případech po těhotenství vymizí, jindy přetrvávají. Během těhotenství lze současně pozorovat hyperpigmentaci v oblasti zevního genitálu, prsních bradavek a tzv. linea negra (čára těhotenství probíhající od pupku po pánev).

Jedná se o hyperpigmentaci linea alba (bílá čára), kterou má v této oblasti každá žena a až do těhotenství nemusí být viditelná.

2. Chloasma hormonale je hyperpigmentace, která vzniká na podkladě hormonálních změn. Nejčastěji se vyskytuje u mladých dívek v souvislosti s nasazením antikoncepce. V nejednom případě se naopak objevuje po jejím vysazení.

Mezi chloasma hormonale patří také chloasma gravidarum způsobená hormonálními změnami během těhotenství a krátce po něm. Ženy si nemohou vydechnout ani později, když se nepěkné skvrny objeví během menopauzy - tzv. stařecké skvrny. Nejčastěji je postižena tvář (stejně jako u skvrn v těhotenství).

Hormonálně podmíněné pigmentové skvrny však vznikají také při různých hormonálních onemocněních nebo při léčbě preparáty na bázi hormonů.

3. Chloasma solare je v posledním období velmi rozsáhlým a často zmiňovaným problémem týkajícím se převážně žen a mladých dívek. Jedná se o hladké pigmentové skvrny nepravidelného tvaru většinou hnědého zbarvení.

Postihují zejména ty části těla, které jsou nebo v minulosti byly nejvíce vystavovány nepříznivému vlivu UV záření (slunění, solárium). Nejčastěji je to tvář, často nad horním rtem, pak krk, dekolt a ramena. Vznikají na základě tvz. photoagingu, což znamená předčasné stárnutí pokožky a její poškození vlivem UV paprsků. To způsobuje poškození epidermis.

Photoaging se projevuje kromě poruch jednotného barevného tónu pleti (pigmentových skvrn) také ztrátou elasticity (kolagenových vláken), ztrátou hydratace, sníženou pružností a předčasnou tvorbou vrásek.

4. Chloasma medicamentosum se nevyskytuje až tak často. Vzniká na podkladě účinků některých léků s výjimkou chloasma hormonale (antikoncepce, hormonální terapie).

Patří sem některé léky stimulující melanogenezi (nadměrnou produkci melaninu) jako například léky používané k léčbě deprese a psychických poruch – chlorpromazin a jiná antikonvulziva (protikřečové léky – epilepsie, křečové stavy) nebo některé druhy léků proti bolesti.

Velmi známá jsou například antibiotika, která obsahují fotosenzibilizující látky. Proto je i v příbalovém letáku upozornění, aby se pacient, který je užívá, vyhýbal během terapie přímému slunečnímu záření. Dále jsou to antimalarika (k léčbě malárie) či arsen.

5. Chloasma cosmeticum jsou pigmentové skvrny vznikající na základě používání nesprávné kosmetiky. Může to být například krém nebo make-up s obsahem fotosenzibilizujících látek, ale i nadměrné vystavování se slunečnímu záření v nesprávných hodinách bez použití krému s ochranným faktorem.

Momentálně je velmi trendy používání aktivátorů a bronzerů namísto krémů s ochranou.

6. Chloasma cachecticorum je velmi vzácná. Vyskytuje se jen u závažných onemocnění, která mohou být různá. Většinou se jedná o internistické onemocnění. Skvrny jsou jen doprovodným projevem. Vyskytovat se mohou kdekoli na těle.

V tomto případě je třeba léčit základní onemocnění. Hyperpigmentace nebo i hypopigmentace představují jen banální estetický problém u pacienta, jehož život a zdraví ohrožuje závažnější nemoc, jako Adisonova choroba.

7. Melanodermie je plošná hyperpigmentace vyskytující se kdekoli na těle. Je hladká a tmavě hnědě zbarvená. Tvar závisí na primární příčině vzniku hyperpigmentace.

Příčiny vzniku jsou buď biologické (bakteriální nebo plísňová onemocnění kůže), nebo mechanické (vznikají v místě chronicky vystavovanému mechanickému tlaku a dráždění).

Vyskytují se tedy v místech předchozích kožních zánětů (akné, dermatitidy, psoriáza) nebo mechanicky – například u obézních lidí v podpaží, pod prsy, mezi stehny a v podbřišku.

8. Ephelides je dědičné onemocnění vyskytující se převážně u lidí se zrzavými či světlými vlasy. Vlivem UV záření u nich dochází k nadprodukci melaninu a jeho tvorba je podstatně rychlejší než u ostatních.

Navenek se hyperpigmentace projevuje jako mnohočetné kulaté až nepravidelné žlutohnědé hladké skvrny v úrovni pokožky. Dosahují průměru od 1 mm až po několik milimetrů. Nejčastěji jsou na tváři, zádech a ramenou.

Méně často se vyskytují na dekoltu a zcela chybí na ostatních částech těla. Lidově je nazýváme také pihy.

Podívejme se spolu na všechny letní problémy:
Naše zdraví v létě - slunce, teplo, úrazy a onemocnění

Světlé až bílé skvrny - hypopigmentace a depigmentace

žena s bílými fleky po těle - vitiligo
Hypopigmentace. Zdroj: Getty images

Hypopigmentace a depigmentace se nevyskytují v takové míře jako hyperpigmentace. Jedná se o vzácnější onemocnění nebo estetické problémy. V postižené oblasti je snížená nebo nepřítomná produkce hnědého kožního barviva.

To vytváří nesouvislé ostrůvkové skvrny bílého zbarvení.

Stejně jako při hyperpigmentaci jsou hladké a nevyčnívají nad povrch kůže. I pro lidi s tímto typem depigmentových skvrn je léto a slunce noční můrou. Přestože skvrny zůstávají i nadále bílé, ostatní pokožka vlivem slunečního záření tmavne zvýšenou produkcí melaninu.

To opticky bílé skvrny zvýrazňuje.

1. Albinismus je dědičná nemoc způsobená defektem tyrozinázy (enzym) nacházející se v melanocytech. Výsledkem je depigmentace nejen kůže, ale také vlasů, chlupů a sítnice. Kůže albínů je citlivá na sluneční záření.

Rychle se spálí, je u nich vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže. Jejich oči jsou také citlivější na slunce (fotofobie), mají neostré vidění a v noci se jejich oči odrážejí do červena – kočičí efekt. Je u nich vysoké riziko vzniku slepoty.

2. Vitiligo je pravděpodobně dědičné onemocnění jako albinismus. Na příčině vzniku se může podílet i autoimunní onemocnění. V posledním období se pojí také s onemocněním štítné žlázy, chudokrevností či cukrovkou.

Na celém těle nemocného vznikají rozsáhlé ostrůvkovité a ostře ohraničené bílé skvrny z důvodu absence (nepřítomnosti) melanocytů v těchto místech. Jsou ojedinělé nebo splývají a vytvářejí velké plochy.

Vlivem opálení okolní pokožky se stávají viditelnějšími a neestetickými. Léčba neexistuje. Většina pacientů se vyhýbá slunci a skrývá tělo pod oděvem či kosmetickými přípravky.

3. Leukoderma je společný název zahrnující hypopigmentaci až depigmentaci z různých patologických příčin. Ložisková ztráta pigmentu je dána zničením melanocytů v dané oblasti následkem patologického procesu.

To způsobuje lokální bílé plochy a vzniká v místě předchozího bakteriálního kožního zánětu, kožních plísní, poranění, popálení či v pooperační jizvě.

Faktory zhoršující pigmentové skvrny

Při léčbě a odstraňování pigmentových skvrn je důležité být opatrný a vyhýbat se faktorům, které by léčbu mohly narušit a tím zhoršit i stav pokožky.

Příčiny, které pigmentové skvrny vyvolávají, zároveň i zhoršují jejich stav a zvýrazňují intenzitu pigmentace, pokud nejsou odstraněny.

Nejčastější faktory zhoršující stav pigmentových skvrn:

  • sluneční a jiné formy UV záření (solárium)
  • hormonální vlivy – antikoncepce, substituční hormonální terapie
  • fotosenzibilizující látky obsažené v některých lécích či kosmetice (antidepresiva)
  • alkoholické nápoje a cigarety
  • přidružená onemocnění nejčastěji při poškození jater
  • věk

Co pomáhá zmírnit pigmentové skvrny?

Pigmentových skvrn není snadné se zbavit. Potíže a časovou náročnost léčby zná snad každý, kdo má nebo v minulosti měl takový problém. Na internetu koluje spousta rad, které nám mají pomoci skvrny vybělit nebo odstranit.

Reference od různých lidí se mnohdy neshodují. To, co jednomu pomohlo, dalším dvaceti ne.

Důvod je jednoduchý. Ne každý reagujeme stejně na totožnou terapii. To, co vypadá na první pohled jako pigmentová skvrna ze slunce, může být například jaterní skvrna vznikající při onemocnění a závažných poškozeních jater.

Je třeba znát předchorobí (to, co předcházelo vzniku onemocnění), například předchozí dlouholeté slunění, používání levných a nekvalitních krémů, požívání alkoholických nápojů ve vyšším množství, některých léků či onemocnění vyskytující se v rodině.

Když známe příčinu, je jednodušší i léčba. Co se týče pigmentových skvrn, vzhledem k celkové náročnosti je vhodné se hned od začátku obrátit na odborníka.

Nejlépe se obraťte na lékaře – dermatologa. Ten umí nejlépe pojmenovat konkrétní problém, vyslovit nejpravděpodobnější možnou příčinu a navrhnout správnou terapii či estetický zákrok.

Přírodní léčba vs. hlemýždí lektvar

hlemýžď na rameni ženy
Zázračný šnečí lektvar v boji proti skvrnám. Zdroj: Getty images

Určitě jste už slyšeli, že k odstranění pigmentových skvrn pomáhá citrónová šťáva, jedlá soda a jiné domácí recepty. Opravdu v některých málo případech mohou tyto látky skvrny zesvětlit, ale jen těžko odstranit.

Existuje však jeden domácí recept, který má docela dobrou úspěšnost v léčbě nejen skvrn, ale také akné a vyhlazení vrásek. Je to extrakt ze šnečího slizu.

Extrakt ze šnečího slizu používal již Hippokrates jako přísadu do směsi na hojení ran a zánětů kůže. Později neunikl jeho účinek chilským farmářům, kteří si všimli, že při sklizni šneků se jim rány na rukou hojí rychleji.

Nejnovější výzkumy ukázaly, že má neuvěřitelně silné regenerační a hojivé účinky při léčbě popálenin. Kosmetické salony hlavně v Japonsku za posledních pár let zažívají velký boom šnečí terapie.

Extrakt se získává z látky, kterou hlemýžď ​​začne vylučovat, když se lekne. Tuto léčbu lze použít přímo přikládáním šneka na konkrétní místo či obličej nebo krémem z výtažků ze šnečího slizu.

Hlemýždí sliz pokožku regeneruje, hojí drobná poranění, akné, dermatitidy či ekzémy. Zároveň ji vyhlazuje a zjemňuje, čímž přispívá ke korekci drobných jizviček a zmírňuje vrásky.

Které krémy mají největší úspěch?

Nejen sliz, ale také krém s obsahem šnečího slizu je velmi efektivní při léčbě nehezkých tmavých skvrn. Při výběru krému je nejdůležitější dbát na procentuální obsah samotného slizu. Levnější preparáty jej obsahují jen 10 % až 15 %. Ty dražší výrobky až kolem 80 % až 90 %.

žena si aplikuje před zrcadlem krém na obličej
Krémy je třeba aplikovat pravidelně. Zdroj: Getty images

Léčba světlem v boji proti pigmentovým skvrnám

vysmátá žena s blond vlasy v bílém tričku drží v ruce žárovku
Léčba světlem - fototerapie. Zdroj: Getty images

Již dlouhá léta lidé znají léčivé účinky světla, ale jen málokteří je i využívají v praxi.

Léčba světlem nebo takzvanými biolampami není cizí ani ve zdravotnických zařízeních. Osvědčila se hlavně v dermatologii, kde je často využívána v léčbě kožních zánětů, akné, jizev, ekzémů a pigmentových skvrn. Své místo má také v chirurgii k léčbě pooperačních či hnisavých ran a dekubitů.

Pomáhá při bolestech svalů, kloubů, zad či poúrazových chronických bolestí.

Biolampy využívají polarizované světlo schopné proniknout do hlubších struktur pokožky, která ho následně absorbuje. Působí přímo na buňky a jejich membrány. Zlepšuje buněčný metabolismus, prokrvuje danou oblast, okysličení a urychluje regeneraci poškozených tkání. Využívá se při širokém spektru onemocnění.

Existuje spousta literatury, ve které naleznete manuály a návody biolamp, jak dlouho a často je třeba při konkrétním onemocnění na tkáň či oblast působit.

Množství lidí používajících biolampy zaznamenalo redukci až vymizení pigmentových skvrn bez toho, aby používali nějakou jinou a drahou kosmetiku proti tomuto problému.

Světlo kromě toho působí i proti akné, rozšířeným pórům, menším jizvičkám po akné, ekzémům a vráskám. Pleť je po léčbě světlem celkově zdravější, zregenerovaná a vrásky a drobné jizvičky jsou zredukovány.

Biolampy lze zakoupit spolu s barevnými filtry, kterými dosáhneme možnosti koloroterapie – léčby barvami. Ty se využívají převážně k léčbě depresí a psychických poruch.

Dermatologická centra a centra estetické medicíny

Tato zařízení využívají nejnovější technologie v péči nejen o pleť, ale i tělo. Za použití různých přístrojů vás umí rychleji a účinněji zbavit chybiček krásy. Po konzultaci s odborníkem je léčba efektivnější.

V některých ambulancích je možnost UV fotografie, na které je vidět každá nedokonalost skrytá ještě pod povrchem kůže (i pigmentové skvrny).

Q-SWITCHED Laser je laserová metoda ošetření pokožky, která využívá speciálně navržené hlavice laseru. Je vhodný k ošetření akné, zvětšených pórů, popraskaných cívek, vrásek.

Odstraňuje pigmentové skvrny a pihy, dokonce lze s ním odstranit i tetování. V léčbě pigmentových skvrn se jedná o průlomovou technologii s vysokou účinností.

Laser Pigmet Therapy je standardní laserová terapie za účelem odstranění pigmentových skvrn s vysokou účinností. Ve srovnání s nejnovější technologií Q-SWITCHED Laser je téměř o polovinu levnější.

Chemický peeling je osvědčená metoda při odstraňování nejen hyperpigmentací, ale také akné a jizviček. Rozděluje se na povrchový, střední a hluboký podle závažnosti problému. Nejnovější se využívají ovocné kyseliny, které jsou k pokožce šetrnější. Vhodná je kyselina glykolová (ovocná), jiné AHA kyseliny.

Při hlubokém peelingu se preferuje kyselina trichloroctová. Zhodnocení stavu pokožky a typu peelingu je na specialistovi.

Termín fotorejuvenace (fotoomlazení) označuje ošetření pleti s využitím světla. Dělá se 5 až 6 ošetření s odstupem několika týdnů.

Ovlivňuje povrchové buňky, čímž zlepšuje stav akné, stahuje rozšířené póry a cévky, a odstraňuje povrchové pigmentační změny. Zahřátím přístroje se dosáhne proniknutí do hlubších struktur kůže při vážnějších problémech. Při hlubším průniku působí na kolagen a vyhlazuje vrásky.

Tím je umožněna regenerace a léčba povrchových a hlubších struktur pokožky.

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.