Solárium či kolárium? Znáte rozdíly mezi nimi?

Solárium či kolárium? Znáte rozdíly mezi nimi?
Zdroj fotografie: Getty images

Krásně opálené a sexy tělo láká hlavně ženy, ale stále více i muže. Snaha mít hnědě zlatou pokožku ještě předtím, než začne léto, je moderním trendem. Nutí nás vyhledávat solária, novější biosolária nebo méně známá kolária. Všechno jsou to speciální zařízení, která nám na bázi UV záření poskytnou tmavší odstín kůže. Toho dosáhneme za krátkou dobu a efekt vydrží déle než při běžném opalování na slunci. Nic však není zadarmo. I za hezké tělo můžeme zaplatit daň nejvyšší. Na jaké bázi tato zařízení fungují a jaké jsou mezi nimi rozdíly, se dočtete níže.

Solárium je pro moderní ženy známý pojem. O něco mladším pojmem je kolárium. V článku se dozvíte základní rozdíly mezi těmito dvěma zařízeními, která jsou čím dál více využívána.

Záření

Největší zdroj UV záření (ultrafialového záření) je Slunce, z něhož na Zemi dopadá asi jen 5-6 % záření. Zbytek zachycuje atmosféra. UV paprsky tvoří část elektromagnetického spektra o vlnové délce od 100 nm do 400 nm. Rozeznáváme UVA, UVB a UVC záření.

UVA záření tvoří až 95 % z celkového záření pronikajícího na Zemi během celého roku, nezávisle na ročním období či počasí. Proniká i přes mraky. UVB záření tvoří zbývajících 5 % záření pronikajícího atmosférou a nejsilnější je v letních měsících. Toto záření je pohlceno mraky a částečně i sklem. Nejnebezpečnější ze všech je UVC záření, které je naštěstí zcela pohlceno atmosférou.

Měření UV záření

Takzvaný UV-index nebo měření dávky UV záření je důležité hlavně v posledních letech. Důvodem je zvýšená tendence vystavovat se vlivům slunečního záření či vlivům uměle vytvářeného záření v soláriích. Pouhým okem neviditelné UV záření se měří ve wattech na 1 m². Sestává ze stupnice od 1 do 10, přičemž nejnebezpečnější je stupeň č. 10.

U lidí se světlou pokožkou a blond vlasy je nebezpečný již stupeň č. 4. Potřeba ochranných pomůcek a krémů s ochrannými faktory je nutná již při stupni č. 5. Stupeň č. 8 je velmi nebezpečný a zdraví škodlivý. 

Negativní vliv záření na lidský organismus

Při prodloužené nebo nadměrné expozici UV záření může dojít k poškození více oblastí těla. Postižená bývá nejčastěji kůže, oči a imunitní systém. Příznaky se projevují nejčastěji na pokožce, oči a imunita bývají poškozeny při dlouhodobém vystavování se účinkům tohoto záření s odstupem času i několika let.

Účinky na kůži

Nejjednodušší formou poškození kůže je běžné spálení na slunci nebo v soláriu. Manifestuje se erytémem (zarudnutím), bolestivostí a lokální citlivostí. Puchýře se vyskytují ojediněle, například při usnutí během slunění v horkých letních měsících.

U některých senzibilnějších jedinců se mohou objevit různě formy alergie na slunce (solárium). Lehčí formy se projevují lokálním zarudnutím kůže s mírným otokem. Vzniká drobný výsev podobný kopřivce jako při běžných alergických reakcích. Těžší formy jsou polymorfní světelná erupce, aktinické prurigo, solární kopřivka, chronická nebo juvenilní aktinická dermatitida.

Podívejme se na všechny letní problémy:
Naše zdraví v létě - slunce, teplo, úrazy a onemocnění

Přímé působení záření způsobuje rozšíření pórů. Rozšířené póry mají vyšší tendenci se ucpávat, což má za následek výskyt akné. Závažnější stupně aknózní pleti zanechávají drobné mnohočetné jizvičky.

Mezi pozdní příznaky řadíme i nepěkné pigmentové skvrny, které mají tendenci vznikat v poškozených částech kůže vlivem samotného záření (poškození kožních buněk a elastických vláken). Tmavší pigmentace jsou například v jizvách po akné.

Zničením kožních buněk, elastických vláken a ztrátou kolagenu dochází k předčasnému stárnutí kůže. Pleť postupně ochabuje, ztrácí pružnost a zdravý vzhled. Začínají se tvořit první vrásky, zpočátku v oblasti očních víček, která ochabují a klesají.

Nejnebezpečnějším onemocněním, které může UV záření způsobit, je rakovina kůže. Nejčastěji se jedná o zhoubný melanom. Jedná se o mateřské znaménko, které na začátku mění svou velikost, tvar (neostré okraje) a barvu (tmavne). Může svědit či mokvat.

TIP: Krásně opálená pokožka a naše zdraví

Poškození zraku

Ať už v soláriu, nebo na slunci, je nezbytné chránit si zrak kvalitními slunečními brýlemi s UV filtrem. Ten do větší míry zabraňuje vzniku šedého očního zákalu (katarakta). UV paprsky také způsobují retinopatii a degenerativní změny spojivek. Tato poškození zapříčiňují zhoršení až ztrátu zraku.

Oslabení imunitního systému

UV záření má negativní dopad i na celkovou obranyschopnost organismu. Pobyt na slunci v doporučené době má na imunitu pozitivní vliv. Dlouhodobé slunění a opalování se v soláriích má opačný efekt. Snižuje imunitu, čímž je přímo zodpovědné za časté recidivy běžných onemocnění, tuberkulózy, herpes simplex. Rovněž je důvodem vzniku jiných forem rakoviny kvůli potlačení celkové imunity.

Co je to solárium a jak funguje?

žena v plavkách ležící v soláriu
UV záření v soláriích. Zdroj: Getty images

Solárium je zařízení na opalování sestávající z několika trubic, které vyzařují UV záření typu A a v menší míře typu B. Záření, které se považuje za nejméně škodlivé (tj. UVA záření nebo i "černé světlo"), se využívá v soláriích ve vyšší míře. Má nejdelší vlnovou délku 315–380 nm.

Solária vyzařují i omezené množství škodlivějšího UVB záření. To je v převážné míře potlačováno pomocí speciálních filtrů, a proto nedochází při opalování v soláriích k syntéze vitamínu D. UVB záření odpovídá za kožní erytém – zarudnutí.

Upozornění: Někteří provozovatelé solárií zvyšují dávku UVB záření, čímž se dosáhne déle trvajícího opáleného vzhledu pokožky. Zároveň se ale zvyšují zdravotní rizika. Nepravidelně měněné solární trubice zvyšují škodlivost UV záření a znásobují tím poškození zdraví.

Není důležitý typ zařízení, ale typ, intenzita záření, údržba (čištění) a pravidelná výměna trubic. V soláriích jsou převážně 100wattové, někde až 160wattové trubice. Jejich životnost je zhruba 600 až 800 hodin. Jako klient máte právo znát přesný časový limit dosavadního použití trubic. Čím více hodin použití mají za sebou, tím silnější je záření a tím se stává i solárium pro vás nebezpečnějším.

Škodlivost solária na lidský organismus

Solárium vyzařuje zdraví nebezpečné UV záření, které je odborníky zařazeno do skupiny potvrzených karcinogenů. Dokonce patří do nejvyšší kategorie karcinogenity. V míře nebezpečnosti je na stejné pozici jako například cigaretový kouř nebo nebezpečný rakovinotvorný azbest.

Způsobuje zarudnutí a bolestivost kůže, která je podrážděná a citlivější na mechanické tření a tlak. Delší expozice záření má za následek až spálení kůže. Pravidelné návštěvy solária poškozují kůži, ničí kolagenová a elastická vlákna. Kůže se stává ochablou a vrásčitou. Vrásky se objevují dříve, pokožka působí viditelně starší. Poměrně brzy se objevují nepěkné pigmentové nebo takzvané stařecké skvrny postihující převážně části těla nadměrně vystavené záření. Nejcitlivější je tvář, dekolt a ramena.

Nejčastější problémy spojené s používáním solária:

 • erytém (zarudnutí), bolestivost
 • alergická reakce
 • nadměrná suchost kůže a šupinatění
 • spálení kůže
 • předčasné stárnutí kůže, ztráta elasticity, pružnosti, tvorba vrásek
 • rakovina kůže, nejčastěji zhoubný melanom
 • rozšířené póry a akné
 • pigmentové skvrny a pihy
 • snížení imunity, zvýšená nemocnost
 • herpes simplex
 • poškození zraku, slepota
 • rozšířené a popraskané drobné cévky

Solária se stávají čím dál tím vyhledávanějšími a populárnějšími i přes dostatečnou informovanost veřejnosti o jejich negativech. Podle dostupných informací je navštěvují hlavně mladí lidé ve věku do 30 let. Touha po krásném opálení je silnější než vědomí o rizicích.

Pozor: Lékaři a odborníci však stále varují, a to hlavně z důvodu nárůstu výskytu zhoubného melanomu kůže, převážně mezi mladou populací!

Vědecké důkazy o spojitosti vlivu UV záření a vzniku rakoviny kůže jsou dostatečné a prokázané. Při současné expozici slunečního záření v kombinaci se soláriem narůstá riziko vzniku melanomu kůže. Je přímo zodpovědné za vznik zhoubných kožních nádorů až u 75 % případů z celkového počtu.

Kolárium a jeho účinky

Poměrně mladší název je kolárium. Lze slyšet také tzv. "kolagenové solárium" a to je právě ten princip, na jehož základě funguje. Jedná se o speciální zařízení vzhledově velmi podobné soláriu. Rozdílnost mezi nimi spočívá v trubicích, které jsou v porovnání se soláriem mnohem slabší.

Dosahují maximálně polovičního výkonu než trubice solária. Kolárium není primárně vyvinuto pro opalování, i když i to je možné (o polovinu slabší). Funkci opalování lze zcela odstavit, a to jednoduchým vypnutím přídavných trubic.

Funguje na principu světelné terapie a je zaměřeno na přirozenou aktivaci a tvorbu kolagenu. Je vhodné hlavně pro klienty s nadměrně suchou nebo stárnoucí pokožkou. Rovněž je vhodné pro rychlejší regeneraci pokožky. Pomáhá urychlovat hojení drobných ran, akné, ekzémů. Vyhlazuje jemné vrásky a navrací pokožce ztracenou elasticitu a pružnost.

Před samotnou terapií se pacientovi pomocí laseru změří kožní pigment. Na základě toho odborník určí intenzitu světla, která je individuálně vhodná pro konkrétního klienta.

Účinky kolária na lidský organismus

Dosud nebyly zjištěny ani prokázány žádné škodlivé účinky kolária na pokožku a lidský organismus jako celek. V podstatě se jedná o formu léčby, takzvanou kolagenovou terapii, která je vhodná i při poškození kůže účinky solária. Tvorba kolagenu prospívá nejen pokožce, ale také vazivovým tkáním, svalům, šlachám, chrupavkám a kostem. Teplo, které se tvoří během procedury, zahřívá svaly a pozitivně působí proti bolestem.

Rady a tipy před návštěvou solária

Solária mají svá specifika a ne pro každého jsou vhodná. Tato zařízení by měli navštěvovat v doporučené míře pouze zdraví jedinci, kteří by měli dodržovat všechna doporučení s cílem minimalizovat následky škodlivého záření.

V každém soláriu by měla být na viditelném místě písemná informace o jeho rizicích a také jak jej správně používat. Pokud ne, tak pracovník v soláriu by vás měl o těchto hrozbách informovat. Měl by vám také poradit, kolik minut opalování je pro vás vhodných a jakou kosmetiku použít. Rovněž by vám měl pravdivě odpovídat na otázky o technickém stavu přístroje a životnosti trubic.

Pro koho je solárium naprosto nevhodné?

Ne každý je vhodným adeptem k návštěvě solária, alespoň ne pravidelné. Někteří jedinci jsou vystaveni zvýšenému riziku poškození zdraví oproti ostatním. V případě, že jste se našli v některém z níže popsaných bodů, nejste vhodným kandidátem.

 • albinismus
 • bílá pokožka, světlé vlasy – takzvaný keltský typ
 • bílá pihatá pokožka, zrzavé vlasy
 • výskyt mnohočetných mateřských znamének na kůži, případně rakovina kůže nebo border line
 • přecitlivělost na slunce (alergie), zvýšená reaktivita při expozici slunečnímu záření
 • současné užívání některých léků (antikoncepce, antidepresiva, antibiotika)
 • snížená imunita (chronicky i během akutního onemocnění)
 • těhotné a kojící maminky
 • malé děti (vhodný je věk nad 25 let)
 • popálení či jiné poškození kožního krytu
 • čerstvé tetování
 • onemocnění očí
 • onemocnění srdce a štítné žlázy

Na co nesmíme zapomenout?

Pro zdraví a přirozenou krásu naší pokožky bychom do solárií ani neměli chodit. Když se však rozhodneme navštěvovat toto zařízení, měli bychom být informováni o možných rizicích solária na naše zdraví, o způsobu maximální ochrany zdraví během opalování, o správnosti jeho používání, o technickém stavu konkrétního zařízení.

 • minimalizujte návštěvu solárií
 • nepřekračujte doporučený časový limit pobytu v zařízení
 • začněte opalování v soláriu se slabšími trubicemi maximálně po dobu 5 minut
 • dodržujte časový odstup mezi opalováními (měl by být minimálně 48 hodin)
 • před opalováním se nesprchujte
 • informujte se, nakolik jsou opotřebované trubice v soláriu, do kterého jedete
 • používejte kvalitní krémy s dostatečným ochranným faktorem podle fototypu nebo krémy určené přímo pro solária
 • používejte ochranné brýle s UV filtrem (najdete je v každém soláriu)
 • nekombinujte opalování v soláriu a na slunci (zvýšené riziko vzniku rakoviny kůže)

Co v soláriu nesmí chybět?

Vzhledem k tomu, že UV záření je potvrzeným karcinogenem, jsou i požadavky na provoz solárií přísnější. Nejsou však zakázaná a jejich návštěva je na bázi dobrovolnosti. Je to něco podobného jako cigarety. Víme, že způsobují rakovinu, ale stále se prodávají a lidé je kupují. Proto je důležité znát alespoň požadavky, které by solárium mělo splňovat.

 • písemná nebo ústní informace o zařízení
 • zaškolený pracovník pro obsluhu zařízení
 • odvětrávání (z důvodu nahromadění škodlivého ozonu během přístroje v provozu)
 • přísné požadavky na typ, výkon a údržbu trubic (nesmí přesáhnout limit 0,3 Wm²)

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.