Nadváha a obezita u dětí, v pubertě i mladých. Co proti ní dělat?

Nadváha a obezita u dětí, v pubertě i mladých. Co proti ní dělat?
Zdroj fotografie: Getty images

Nadváha a obezita jsou aktuální témata. Obezita je nejčastější metabolické onemocnění dnešního světa. Stejně jako u dospělých, také u dětí znamená problém. Pokud je přítomna v dětství, je vysoce pravděpodobné, že bude i v dospělosti. Výrazně zvyšuje riziko nemocnosti.

Nadváha a obezita u dětí, u dětí předškolního věku, v pubertě či u mladých dospívajících je závažným zdravotním problémem. Směřuje k budoucím zdravotním komplikacím.

Ptáte se:
Co je nadváha a obezita?
Co proti ní dělat, aby se jí naše děti vyhnuly?
Co dělat, aby děti neměly v budoucnu zbytečné zdravotní problémy?

Nadbytek tukové tkáně nevytváří jen viditelný problém. Negativní dopad má na celý organismus. Příčina obezity může být v genetické nebo hormonální poruše. To se nicméně objevuje méně často.

chlapec a táta se nesprávně stravují, jedí hamburger, jsou obézní
Nevhodné stravovací návyky a obezita rodičů. Zdroj fotografie: Getty images

Hlavní příčinou obezity je samozřejmě nerovnováha v energetickém příjmu a výdeji.

Toto tvrzení zastřešuje nesprávné stravovací návyky a nedostatek pohybu.

Při výzkumu bylo zjištěno, že obezita rodičů je jedním z předpokladů pro její vznik u dítěte. Hlavně pokud jsou obézní oba rodiče. Je-li obézní jeden rodič, tak je riziko trojnásobné, a u obou rodičů stoupá desetinásobně.

Dítě výrazně ovlivňují stravovací návyky rodičů. Kromě toho je přítomen sedavý způsob života. A k tomu mají v dnešní době velký vliv i média.

Závažná rizika při obezitě v dětském věku

Hlavním důvodem k obavám je vznik komplikací. Negativní dopad vysoké hmotnosti se projevuje napříč celým organismem. Přetrvává-li do dospělosti, je riziko vysoké.

Děti si hrají na lékaře a pacienta, vyšetřují dýchání, chlapec je obézní
Vysoká váha negativně ovlivňuje srdečně-cévní systém. Zdroj fotografie: Getty images

Hlavní dopady obezity jsou na:

 • poruchy látkové výměny tuků a cukrů
 • ukládání tuků v játrech, narušení její struktury a porucha funkce
 • cukrovka II. typu
 • srdečně-cévní onemocnění
 • ztráta pružnosti cév
 • vysoký krevní tlak
 • chronická onemocnění dýchacího systému, spánková apnoe
 • žlučové kameny
 • zátěž pohybového systému a jeho deformity
 • poruchy pohlavního systému, zrání, neplodnost v dospělosti
 • syndrom polycystických ovarií
 • zvyšuje riziko onkologických onemocnění v dospělosti
 • psychické poruchy

Jak se stanoví diagnóza obezity?

Také v dětském období se ke stanovení obezity používá výpočet BMI (body mass index). Vzorec pro výpočet je: váha v kg/výška v m2. U dětí je ovšem hodnocení podmíněno věkem.

Vzorec na výpočet BMIK přesnému hodnocení se používá percentilový graf BMI. U 90. percentilu BMI je nadváha a obezita je nad 97. percentil. 

Jiné metody se opírají o měření podkožního tuku, obvodu pasu, boků. Používá se také bioelektrická impedance (BIA) nebo duální röntgenová absorpciometrie (DXA).

O BMI i v magazínovém článku
+ výpočet s BMI kalkulačkou.

Důležitá je prevence a léčba

Významnou roli má prevence.

Samozřejmě je jednodušší předcházet obezitě než ji v rozvinuté fázi léčit. Ale pokud už je přítomna nadváha nebo obezita, je nutná kontrolovaná léčba lékařem.

Na léčbě obezity se spolupodílí dětský lékař, tedy pediatr, dietolog, psycholog. Vhodná je i asistence osobního sportovního trenéra. V některých případech je u dětí vhodná počáteční nemocniční léčba. Později je prospěšná i lázeňská léčba.

Přečtěte si také články:
Jak vést děti ke zdravému životnímu stylu
Jak na hubnutí a odbourávání tuků

Strava a návyky

Důležitou roli má strava a stravovací návyky.

Nejvhodnější je rozložení jídel do menších dávek během celého dne, a to do pěti porcí. Pravidelný příjem stravy má důležitou roli a vliv na stravovací zvyky dítěte a rovněž pro návyk organismu.

Strava má mít vhodné složení a má být racionální se zastoupením všech složek.

Dietní režim nemá za úkol rychlé a krátkodobé snížení hmotnosti. Právě naopak, hmotnost se snižuje postupně. Významné je dlouhodobé udržení normálních hodnot hmotnosti.

V tomto případě lze očekávat snížení rizika pro výskyt komplikací a vážných onemocnění. Rychlé hubnutí má často za následek opětovné přibírání, které je známé pod názvem jo-jo efekt.

Významnou roli má i dostatečný pitný režim. Nejlepší je pití čisté vody. V případě džusů jsou vhodné čerstvé šťávy, které jsou ředěny vodou. Je vhodné je pít během dne, ne večer. Nevhodné jsou slazené balené vody.

Pohyb je pro děti důležitý

chlapec je v bazénu, plavání je vhodná pohybová aktivita
Plavání je nejvhodnější aktivitou. Zdroj fotografie: Getty images

Prevence a také léčba dále zahrnuje i přiměřenou, zvýšenou pohybovou aktivitu a omezení pasivního života. V některých případech je nejlepší asistence osobního trenéra.

Pohybová aktivita denně, trvající alespoň dvě hodiny. Nutno je přihlížet k zátěži pohybového aparátu, kloubů. Nejvhodnější je plavání, jízda na kole, zpočátku i delší procházky, turistika.

Pasivnímu chování je třeba zamezit. Vhodný je pohyb venku, a to za každého počasí. Potřebné je vést dítě k aktivitě, sportům. Omezení sedavého způsobu života za počítačem a sledováním televize.

Podpora rodiny

Při léčbě je nutná spoluúčast celé rodiny.

Rodina se musí podílet na změně stravovacích návyků i vedení k pohybovým aktivitám. V neposlední řadě je důležitá také psychická podpora dítěte, kterou lze předejít vážným psychickým obtížím.

Rodina, červené oblečení, táta, matka, tři děti, dcera a dva kluci
Pozitivní vliv má podpora celé rodiny. Zdroj fotografie: Getty images

Výzkum britských vědců potvrzuje, že pokud je dítě obézní v jeho 11. roce, tak obezita přetrvá až do dospělosti.

Je důležité, abychom děti vedli ke zdravému způsobu života od útlého věku. Pohybová aktivita, správné stravovací návyky, konzumace ovoce a zeleniny. Toto všechno má vliv na jejich zdravý tělesný, ale také duševní vývoj.

Video o obezitě u dětí

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.