Z čeho vzniká a jaké má příčiny zarudlá kůže a její svědění?

Z čeho vzniká a jaké má příčiny zarudlá kůže a její svědění?
Zdroj fotografie: Getty images

Zarudnutí kůže je běžným jevem zvýšeného prokrvení pokožky, které může vyvolat emoce či zvýšená fyzická aktivita. V některých případech je za červenou barvou závažnější problém.

Zarudlá pokožka je běžným jevem zvýšeného emocionálního či fyzického zatížení. Rozrušení či vzrušení, stres, tréma, strach, nervozita, ale i cvičení či jiná tělesná námaha.

Člověk se červená z různých nechorobných příčin.

A jde spíše o kosmetickou záležitost. Podobně je to i s příliš citlivou pletí.

Citlivou a hypersenzitivní pleť může podráždit slunce, prašné prostředí, teplo, ale i naopak chlad. A někteří lidé mají rozšířené cévky, ať už na tváři nebo po těle.

Nezávažné kosmetické problémy nicméně mohou vystřídat ty závažnější, které představují hrozbu potencionálního onemocnění.

Někdy jako předzvěst, jindy přímo jako příznak nemoci.

Příčiny zarudnutí kůže představují širokou paletu nezávažných i vážnějších zdravotních problémů. V článku uvádíme ty nejběžnější a nejčastější či hlavní.

Čtěte s námi a dozvíte se více...

Když za zarudnutím nestojí nemoc

Křehká a citlivá pokožka, ale i povaha člověka.

I takto by se daly rozdělit dvě nejhlavnější a nejběžnější příčiny, které nejsou projevem onemocnění.

Člověk denně zažívá situace, které zvyšují jeho duševní či tělesnou námahu. Ta má za následek zvýšenou činnost srdečně-cévního systému. A i ty nejdrobnější cévky v pokožce obličeje se zapojí.

A tedy...

Cvičíte, namáháte se, manuálně pracujete. Nebo naopak prožíváte stres, rozrušení, vzrušení, bojíte se? I tyto emoční složky mají stejný efekt.

Výsledkem bude zvýšené prokrvení pokožky, obličeje i těla. Pocítit můžete i nával tepla až horka do obličeje, hlavy – nic neobvyklého a nic chorobného.

Úplně běžné.

V tomto případě se jedná o smíšený efekt cévního a nervového zásobení.

Reaktivní pokožka nese známky zarudnutí, vedle které bývá přítomno i rozšíření drobných cévek. I když se jedná o přechodný stav, je možné, že se bude zhoršovat či nakonec přetrvá v trvalé formě.

A tehdy nejen u žen tvoří tento problém estetickou a kosmetickou překážku.

Citlivá, reaktivní, hypersenzitivní pokožka, pocity tepla a návalů.
Ptáte se:
Co všechno může tento jev provokovat?

Mezi provokační faktory patří:

  • fyzická námaha
  • psychické napětí
  • teplota prostředí, teplo a zima, hlavně náhlé změny a přechod
  • vlhkost a příliš suché prostředí
  • větrné počasí
  • prašné a znečištěné prostředí, hlavně ve městě
  • sluneční záření
  • nedostatek tekutin a dehydratace
  • jídlo a tekutiny – kořeněná, pálivá, štiplavá jídla, ale také sycené nápoje
  • alkohol
  • chemikálie a prostředky běžné denní hygieny
  • hormonální změny, u žen i menstruační cyklus
  • mechanické podráždění, tlak na kůži, tah, tření, holení

Zarudnutí pokožky obličeje po holení – na základě mechanického podráždění.
Ale i v podpaždí či v oblasti třísel a dolních končetin.
S výskytem bolesti či svědění.

Dále jsou významné i činitele jako věk a suchost pleti. Je přirozené, že věkem je pokožka sušší, méně pružná, a tím pádem i více náchylná při působení ostatních faktorů.

Přidružuje se i pigmentace kůže, fototyp, etnický původ a celkově životní styl.

Zarudnutí jako možný příznak onemocnění

Příliš červená kůže samozřejmě může být projevem zdravotního problému. Ten může mít nezávažný, ale i závažný základ.

Navíc se k estetické stránce mohou přidružit také jiné nepříjemné příznaky, a to svědění, otok, ale i celkové jako zvýšení tělesné teploty až horečka, únava a jiné.

Kuperóza je jedním z pojmů, které označují rozšíření drobných cévek uložených v povrchových vrstvách pokožky. Setkat se můžete i s pojmem teleangiektázie.

Tato rozšíření mohou být pouze lokální v malém rozsahu, například na nose, tvářích a na jiných místech těla. Někdy však mohou tvořit větší plochy a pokrývají podstatnou část zmíněných oblastí.

Cévky jsou drobné, jako pavoučí síť, ale i větší, splývající do ploch.

Teleangiektázie mohou mít červenou, sytě červenou, fialovou až modrou barvu.

Podobně lze v podkoží objevit i rozšířené žíly. Ty se odborně označují jako venektázie, nebo také metličkové (pavoučkové) névy, žilky.

Přečtěte si také článek
Metličkové žilky: Tento estetický problém trápí zejména ženy

Kuperóza nemá přesně určenou příčenu vzniku.

Má multifaktoriální základ. Při spuštění problému se účastní faktory jako dědičnost, genetická predispozice, porucha cévní stěny, a tedy i pojivové tkáně a elasticity cév.

Provokačně působí vnější činitele, jako je UV záření (slunce), chlad, teplo, sucho, vítr, prach a znečištění i stres, aktivita či alkohol.

Komplikací je zvýšená propustnost cévní stěny a jejich praskání. To zhoršuje tento kosmetický problém.

Časem se může cévní kresba rozšiřovat a zvýrazňovat.

Při řešení problému jsou nápomocné rozličné kosmetické přípravky, hydratace pleti a dostatečná ochrana před podrážděním. Samozřejmě přispěje i dostatečný pitný režim a vyvážená strava s dostatkem vitamínů a minerálů.

Pleti prospěje kolagen, zinek, selen, měď, vitamin C, E, A, B komplex, betakaroten (provitamin A).

Zajímavé články:

Rosacea je chronické zánětlivé onemocnění kůže. Vyskytuje se častěji u žen po 30. až 40. roce života.

3x častěji postihuje ženy.

Většinou postihuje pokožku v oblasti obličeje a zejména čelo, nosu, tváře a bradu. Ne tak často kůži hrudníku, dekolt, vlasatou část hlavy či v okolí uší.

Zarudnutí je zapříčiněno rozšířením cévek, které je zprvu dočasné. Flushing (opakované vypuknutí příznaků) v pozdějším stadiu přechází do trvalé formy.

Na povrchu pokožky se objevují i ​​pupínky, tedy vyrážky (papuly). Vyrážky mohou být vyplněny hnisavým obsahem. Rizikem je sekundární bakteriální znečištění při poranění či porušení kůže.

Nejzávažnější komplikací onemocnění je uzlovitá přeměna dlouhodobě zanícené kůže a ztluštění mazových žláz.

Typickým je květákovité zhrubnutí pokožky nosu, které se odborně označuje jako rinofýma.

Ne, rinofýma není projevem alkoholismu.

Kromě těchto dvou příkladů je kožní problematika pestrá.

Dermatóza = obecný pojem pro onemocnění kůže.
Slučuje více než 600 různých kožních onemocnění.

Záněty kůže mají různorodou paletu původu. Dělí se na vnější i vnitřní. Příkladem jsou patogeny jako bakterie, viry, kvasinky (mykózy), ale také mnohá vnitřní onemocnění. A to i autoimunitní a vrozená.

Startérem potíží jsou i zmiňované faktory jako sluneční záření, změny teploty, potraviny či alkohol.

Tabulka uvádí některé další příčiny zarudnutí kůže

Alergie Alergická – přehnaná reakce na alergen, jako jsou potraviny, léky, chemikálie, čistící či hygienické prostředky, dezinfekce a jiné Kontaktní dermatitida – nemusí znamenat alergickou reakci, jen podráždění následkem kontaktu kůže s dráždivou látkou či alergenem Ekzém – alergický či atopický Příznaky... Kůže je červená, podrážděná, s vyrážkou až puchýři, ale i bez (nemusí být přítomno vystoupení pokožky nad povrch), svědění, pálení, s otokem či s tvorbou šupin
Urtikaria Kopřivka – může se vyskytovat vedle alergické reakce i samostatně, kdy je projevem zarudnutí a lokální otok, který vytváří typické zduření pokožky nad povrch, jako při popálení kopřivou, přítomno je i svědění Minimálně 1x během života 20–30 % populace Může mít řadu příčin
Otok Také může být přítomen vedle alergie, ale i pro mnohé jiné stavy, otok měkké tkáně, takzvaný Quinckého edém může provázet i zarudnutí
Léky Pro nežádoucí účinky nebo alergii
Plenková dermatitida U malých dětí, které nosí pleny Kůže je vystavena dráždění močí a stolicí, je ve vlhkém prostředí Vyrážka je v místech překrytí plenou, je červená, vlhká a teplá na dotek, svědí
Vliv tepla a chladu Termické úrazy jako popáleniny, opaření, hoření, chemické působení či omrzliny a poškození kůže při podchlazení, ale také spálení pokožky při nadměrném slunění, opalování na slunci Existují 3 stupně poškození, která se klasifikují na základě rozsahu a hloubky
  1. stupeň – povrchové zarudnutí
  2. stupeň – tvorba puchýřů
  3. bílá až tmavě/světle hnědá kůže nebo spálená pokožka
Příznakem je zarudnutí, otok, puchýř, bolest, pálení, pokožka je následně suchá a hojí se podle míry poškození
Celulitida Ne jako všeobecně známá pomerančová kůže, ale jako zánět buněk kůže Kůže je červená, oteklá, bolestivá, s výtokem nebo bez, kůže je na dotek horká, jemná, napjatá Přidružit se mohou potíže jako horečka, únava či nevolnost a jiné
Spála Scarlatina - jako závažné infekční onemocnění s horečkou, angínou a kožním výsevem a vyrážkou
Lupus Systémový lupus erythematodes - autoimunitní onemocnění, které má bohatou paletu příznaků Kožní projev – zarudlá pokožka na obličeji ve tvaru motýla (motýlový exantém)
  • zarudnutí obličeje v oblasti obou líc, spojující se na nose
Opar Pásový opar či běžnější herpes simplex – vyvolávají je viry
Psoriáza Lupénka jako autoimunitní onemocnění, kromě zarudnutí je typická tvorba šupin
Borelióza Lymská borelióza – po štípnutí klíštětem Má řadu projevů, ale typickým je kožní kruhová vyrážka
  • migrující erytém, tedy erythema migrans v místě štípnutí
  • erytém může vymizet a objevit se na jiném místě těla
Přečtěte si také:
Vyrážky Objevují se v rozmanité podobě, a to jako jedna či více vyrážek, malé velké, mokvající Příkladem je furunkul, kožní absces, akné
Svrab Parazitární onemocnění kůže, které vyvolává zákožka svrabová, parazit si v pokožce vytváří drobné chodbičky, kde žije a ve kterých klade vajíčka Onemocnění je infekční, a tudíž se přenáší z člověka na člověka
Růže Erysipelas jako zánět vyvolaný převážně bakteriemi streptokoků či stafylokoků Kromě zarudnutí se přidružují i celkové potíže, jako je horečka, zimnice, třes, slabost, únava, nechutenství
Zánět žil Zarudnutí na nohou pro... Tromboflebitida – zánět povrchových žil, přičemž se na kůži projeví zarudnutím, rizikem je vznik trombů, tedy krevních sraženin, které mohou jako embolus putovat cévami a zapříčinit embolii a nedokrvení jiného vzdáleného orgánu, příkladem je embolie do plic Zánět kůže na noze... Podobně se při problémech s cévami dolních končetin může vytvořit bércový vřed, při kterém se tvoří hluboký kožní defekt s problematickým hojením
Jiné Zarudnutí kůže může doprovázet i stavy:

V tabulce je uvedena pouze část problémů, které může tento příznak doprovázet.

Při akutním průběhu, při přetrvávání potíží či v případě přidružení vážnějších problémů je nutné vyhledat odborné vyšetření u praktického, kožního lékaře či jiného specialisty podle zjištěné příčiny.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.