Zvracení a nevolnost: jaké jsou možné příčiny?

Zvracení a nevolnost: jaké jsou možné příčiny?
Zdroj fotografie: Getty images

Zvracení je nepříjemný stav, se kterým se během svého života setkal téměř každý. Je to obranný mechanismus trávicího systému. Jaké jsou všechny možné příčiny zvracení a žaludeční nevolnosti? Jaká je rychlá pomoc a léčba?

Při zvracení se naše tělo zbavuje nežádoucího obsahu žaludku. Zvracení způsobuje několik faktorů. Ve většině případů se jedná o dietní chybu nebo virovou infekci.

Zvracení může signalizovat onemocnění trávicího i nervového systému. Spolu s pocitem na zvracení se často objevuje nechutenství, závratě a celková slabost.

Příčiny, diagnózu, léčbu, domácí pomoc a mnoho dalších zajímavých informací naleznete v článku.

Zvracení: proč vzniká?

Odborně se zvracení nazývá vomitus.

Žaludeční nevolnost nemusí znamenat, že jedinec bude zvracet. Podráždění žaludku může spontánně zmizet.

V opačném případě vznikne v žaludku nepříjemný pocit na zvracení a jeho obsah se vyprázdní opačným směrem – ústy.

Zvracení je příznakem podráždění nebo určité chorobnosti. Nejčastěji se jedná o dietní chybu nebo gastroenteritidu trávicího traktu (žaludeční chřipka). Rizikem zvracení je dehydratace organismu v důsledku ztráty vody a živin.

Zvracení je ochranný reflex trávicího systému, kterým se tělo zbavuje nežádoucího žaludečního obsahu. Nežádoucí může být nadměrné množství potravy nebo chemicky dráždivé jídlo.

Důvodem zvracení může být i centrální příčina, jako je neurologické onemocnění, otřes mozku a další. Možný je také psychologický faktor.

Zvracení je možné v důsledku zpětné peristaltiky svaloviny trávicí trubice směrem nahoru do úst.

Při zvracení dochází současně k prudké kontrakci břišních svalů.

Spouštěče a proces zvracení v těle jsou vysoce koordinované. Když se nervy v žaludku dostanou během trávení do kontaktu s podezřelými látkami, vyšlou nervové signály do centra pro zvracení v CNS (centrální nervový systém) a postiženému jedinci se udělá nevolno.

Nervové centrum pro zvracení pak reaguje. Začne koordinovat proces s dýchacím, kardiovaskulárním a pohybovým systémem. Centrum pro zvracení řídí stahy bránice, břišních svalů, peristaltiku a uvolnění jícnového svěrače.

Zvracení je ve většině případů doprovázeno dalšími přidruženými příznaky:

  • Celková slabost
  • Nevolnost
  • Nevolnost
  • Závratě
  • Migréna, bolest hlavy
  • Studený pot a bledost
  • Zvýšená tvorba slin
  • Pálení žáhy
  • Zápach z úst

Kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc?

Při dietní chybě nebo konzumaci malého množství alkoholu lze zvracení zvládnout domácí léčbou. Vzhledem k riziku infekce a dehydratace je však vhodné vyhledat pomoc lékaře.

Kdy naléhavě vyhledat odbornou pomoc?

  • Pokud zvracení neustoupí do 24 hodin
  • Pokud zvracíte krev nebo pokud mají zvratky zelenou nebo černou barvu
  • Pokud máte zvýšenou tělesnou teplotu, horečku
  • Pokud jedinec vykazuje známky dehydratace
  • Pokud jedinec vykazuje známky závratí a mdloby
  • Pokud je zvracení spojeno s nehodou
  • Pokud jedinec požil velké množství alkoholu
  • Pokud dojde k otravě látkami nebo potravinami
  • Pokud se jedná o malé dítě

Příčiny a etiologie zvracení

Etiologie zvracení je různá. Od psychogenního faktoru, těhotenství, dietní chyby, infekčního onemocnění, zánětu až po závažná onemocnění trávicího nebo nervového systému. Níže jsou uvedeny nejčastější příčiny.

Dietní chyba

Dietní chyba je častou příčinou podráždění žaludku a zvracení. Vzniká po nesprávné stravě, nadměrném množství nebo nevhodné kombinaci složek potravy. Po vyloučení požité stravy se zdravotní stav v krátké době zlepší.

Rizikovým spouštěčem zvracení může být nevhodně připravená nebo kontaminovaná strava.

Psychologický faktor

Funkce trávicího traktu může být ovlivněna také psychosomaticky.

Při nadměrné psychické zátěži, stresu a emočních událostech může tělo reagovat nevolností a v horších případech zvracením. Častější jsou však časté bolesti břicha, zvýšená frekvence stolice a průjem.

Otrava nevhodnou látkou

Konzumace nadměrného množství alkoholu nebo nevhodné kombinace může způsobit podráždění chemických receptorů žaludku.

Konzumace nebo podání nevhodné látky (lék, farmakoterapie...) může dráždit receptory a centrum zvracení. Je nutná odborná diagnostika, léčba a vyloučení rizika otravy.

Potravinová alergie a intolerance

Závažné potravinové alergie a intolerance mohou krátce po požití alergenu způsobit zažívací potíže.  Mohou způsobit bolesti břicha, křeče, zvracení nebo potíže s vyprazdňováním. Potenciální alergeny jsou například lepek, některé ořechy, ovoce, mléčná bílkovina a další.

Kromě zažívacích potíží se v případě alergie může objevit také imunitní reakce, jako je svědění, otok nebo kožní vyrážka apod.

Infekční akutní onemocnění trávicího systému

Infekce trávicího traktu je nejčastěji virová, ale může být i bakteriální a parazitární. Objevuje se po kontaktu s infekční osobou nebo kontaminovaným předmětem.

Začíná poměrně náhle. Může být doprovázeno zvýšenou teplotou, horečkou, celkovou únavou, nechutenstvím a problémy s vyprazdňováním (průjem, křeče v břiše...). Při infekce trávicího traktu hrozí dehydratace organismu.

Je nutná úprava stravy a odborná léčba lékařem. Je nutná specifikace patogenu a stanovení léčby antibiotiky nebo jinou vhodnou farmakoterapií.

Onemocnění trávicího traktu

Chronická onemocnění gastrointestinálního traktu mohou rovněž způsobovat nevolnost a zvracení. Jedná se především o chronická zánětlivá střevní onemocnění ve zhoršené akutní fázi, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida.

IBD = Inflammatory Bowel Disease = zánětlivé střevní onemocnění = idiopatické střevní záněty = nespecifické střevní záněty

Další onemocnění, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS) a žaludeční vředy, peptické vředy, reflux a další potíže, mohou způsobovat bolesti břicha, křeče, nevolnost a v některých případech zvracení.

Neurologický faktor

Úrazy hlavy, otřesy mozku nebo krvácení do centrální nervové soustavy mohou způsobit zvracení. Výjimkou nejsou ani infekce nervového systému, meningitida, migrény nebo poruchy rovnováhy.

Nevolnost a zvracení se mohou objevit také u citlivějších jedinců při změně rovnováhy během jízdy autem, v letadle a jiných dopravních prostředcích.

Těhotenství

Žaludeční nevolnost a zvracení jsou častější v prvních týdnech těhotenství. Příčinou jsou hormonální změny v těle a zvýšený tlak působící na dělohu a okolní orgány v začátku těhotenství.

Stav je způsoben především vyšší hladinou hormonu progesteronu, který snižuje tonus a pohyblivost trávicího traktu.

Typické je zejména ranní zvracení a ranní nevolnost. Pokud je zvracení příliš časté, dlouhodobé nebo mají zvratky netypickou barvu, je nutné navštívit lékaře. V případě přítomnosti krve je nutné okamžitě vyhledat lékaře.

Další onemocnění

Zvracení nemusí doprovázet výhradně onemocnění trávicího systému. Může být doprovodným příznakem chřipky, zánětu ledvin, zánětu žlučníku nebo onkologických onemocnění a mnoha dalších.

Zvracení a nevolnost jsou také důsledkem silné medikamentózní léčby, chemoterapie nebo radioterapie.

Zvracení u malých dětí

Děti mají stejný mechanismus zvracení jako dospělí.

Malé děti zvrací o něco častěji než dospělí. Je to způsobeno především citlivějším imunitním a trávicím systémem.

Zvracení nebo regurgitace po krmení je běžný stav, který s vývojem dítěte postupně mizí.

Pokud dítě vykazuje časté neobvyklé zvracení nebo jiné známky nemoci (průjem, zácpa, krev a hlen ve stolici, zvýšená teplota, horečka atd.), je nutná neodkladná návštěva dětského lékaře.

Příčinou zvracení u malých dětí může být infekce zažívacího traktu (gastroenteritida), potravinová alergie, otřes mozku, meningitida, zánět středního ucha a další.

Proto je důležitá diagnostika lékařem.

Otrava jídlem - zvracení
Otrava jídlem: příznaky, rizikové faktory, prevence a léčba. Zdroj: Getty Images

Diagnostika a léčba zvracení

Počáteční diagnostika spočívá v odebrání anamnézy, posouzení klinických příznaků a základním vyšetření dutiny břišní pohmatem a poslechem. Časté je také ultrazvukové vyšetření břišních orgánů.

V případě úrazu se volí zobrazovací rentgenové vyšetření, CT nebo MRI k vyloučení neurologického problému nebo krvácení. Při podezření na infekci a zánět se pacientovi odebere vzorek krve, moči a případně stolice.

V některých případech může být indikována gastroskopie, tedy zobrazovací vyšetření žaludku kamerou. Při gastroskopii se do zažívacího traktu zavádí ústy a jícnem speciální kamera, přes kterou vyšetřující lékař vidí do horní části zažívacího traktu.

Podle diagnózy a etiologie zvracení je pak zvolen přesný postup léčby. Ten obvykle určuje gastroenterolog.

Léčbu lze obecně rozdělit na konzervativní léčbu v podobě klidu a úpravy stravy a medikamentózní léčbu.

Základem léčby zvracení je klidový režim a dostatečný příjem tekutin, vitamínů a minerálních látek, které tělo ztratilo. Vhodná je čistá voda, minerální voda, slazený čaj nebo rehydratační roztok. Pro zklidnění trávicího traktu je vhodný černý nebo heřmánkový čaj.

Nezbytnou součástí režimu je strava, která nezatěžuje žaludek. Je třeba se vyhýbat kořeněným, pálivým, mléčným, kyselým a tučným jídlům. Nedoporučuje se konzumace kofeinu a alkoholu.

Příkladem vhodné domácí stravy jsou banány, sušenky, piškoty, vařené brambory, rýže, vařená mrkev, holé těstoviny, libové vařené kuře a další potraviny pro snadné trávení a vylučování.

Přečtěte si také:
Jaká dieta je vhodná při průjmu, zácpě nebo zvracení? Jak je zastavit?

Nejčastěji podávanými léky jsou antiemetika, která potlačují zvracení. V případě bakteriální gastroenteritidy jsou pacientovi indikována antibiotika.

K obnovení rovnováhy střevní mikroflóry jsou vhodná také probiotika.

V případě chronického zánětu střevního traktu zase protizánětlivé kortikosteroidy a aminosalicyláty.

Léčba se volí podle příčiny zvracení. Může být u různých pacientů různá. U potravinových alergií nebo chronických zánětlivých onemocnění se stav dlouhodobě řeší úpravou životního stylu, změnou stravy, podpůrnou farmakoterapií, sledováním zdravotního stavu a prevencí.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • solen.cz - Cyklické zvracení v dospělosti. Solen. MUDr. Ivan Buran, CSc.
  • healthline.com - Příčiny zvracení a způsoby léčby u dospělých, dětí a v těhotenství. Healthline. Valinda Riggins Nwadike, MD, MPH
  • pediatriepropraxi.com - Zvracení dítěte. Pediatr pro praxi. Katarína Mitrová, MD, PhD.
  • medicalnewstoday.com - Jaké jsou nejlepší způsoby, jak se zbavit nevolnosti? Medical News Today. Saurabh Sethi, M.D., MPH
  • praktickelekarenstvi.cz - Funkční střevní poruchy a jejich léčba. Praktická farmacie. Peter Minárik, Daniela Mináriková
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.