Mimoděložní těhotenství: Co je příčinou jeho vzniku a jaké má příznaky?

Mimoděložní těhotenství: Co je příčinou jeho vzniku a jaké má příznaky?
Zdroj fotografie: Getty images

K mimoděložnímu těhotenství dochází, když se oplodněné vajíčko uhnízdí mimo dělohu, nejčastěji v jednom z vaječníků. Proč k tomu dochází, kde se může vajíčko uhnízdit a jaká rizika to představuje?

Vlastnosti

Mimoděložní těhotenství, zkráceně gravidity extrauterina, se také nazývá ektopické těhotenství.

Za normálních podmínek začíná těhotenství oplodněním uvolněného vajíčka v rozšířené části vejcovodu. Oplodněné vajíčko pak putuje vejcovodem do dělohy. Uhnízdí se v její sliznici, kde probíhá jeho další vývoj. Nemusí se však dostat do děložní dutiny a může se uhnízdit jinde. To vede k mimoděložnímu těhotenství.

Jejich výskyt se odhaduje na 1 z 200 těhotenství, ale v průběhu let se zvyšuje.

Pouze funkčně vyvinutá děloha poskytuje ideální místo pro vývoj dítěte, od jeho uhnízdění, vývoje až po jeho narození.

K mimoděložnímu těhotenství dochází, když se oplodněné vajíčko během své cesty uhnízdí v místě, které není vhodné pro jeho další vývoj.

Nejčastějším místem je vejcovod, který se vyskytuje v 95–97 % případů. Jiná místa jsou vzácná, ale k uhnízdění může dojít i přímo ve vaječníku, v dutině břišní a také v děložním hrdle v místě jeho spojení s pochvou.

Podle umístění oplodněného vajíčka se mimoděložní těhotenství dělí na

  • Tubární těhotenství, uhnízdění ve vejcovodu
  • Ovariální těhotenství, k oplodnění a uhnízdění došlo na úrovni vaječníku
  • Abdominální těhotenství, k vývoji plodu dochází v dutině břišní
  • Cervikální těhotenství, uhnízdění na vnější straně děložního hrdla na spojnici s pochvou

Při mimoděložním těhotenství následný vývoj plodu nemůže probíhat normálně jako při zdravém těhotenství. Oplodněné vajíčko nemůže přežít a následným růstem může ženě způsobit komplikace, například krvácení, které ohrožuje život.

Příčiny

K mimoděložnímu těhotenství dochází, když vajíčko uvízne ve vejcovodu během cesty do dělohy nebo je vypuzeno do břišní dutiny.

Výskyt mimoděložního těhotenství v průběhu let stoupá.

Jeho příčina není vždy známa, ale souvisí s následujícími stavy

Genetické abnormality, vrozené vývojové vady vnitřních rodidel, nedokončený vývoj vejcovodů, které mohou být tenké, dlouhé a jejich pohyblivost je porušena.

Zánět nebo infekce vejcovodů a reprodukčních orgánů může způsobit poruchu transportu oplodněného vajíčka.

Časté záněty se vyskytují u žen, které začaly žít časným sexuálním životem. Opakované infekce způsobují pozánětlivé změny na sliznici vejcovodu, které mohou vést k jeho deformaci, zjizvení, zúžení a dokonce úplné neprůchodnosti.

Chlamydia trachomatis je velmi častou infekcí způsobující ucpání nebo slepení vejcovodů. S narušením transportu oplodněného vajíčka přímo souvisí i pohlavně přenosné choroby.

Pánevní zánětlivé onemocnění nemusí přímo souviset s časným sexuálním životem nebo přenosnou nemocí. Může být způsobeno také zánětem slepého střeva.

Endometrióza vyskytující se v části vejcovodu.

Hormonální poruchy a jejich nerovnováha.

Prepuciace plodového vejce. Není vyloučena zpětná cesta oplodněného vajíčka z dělohy do vejcovodu.

Příčinou mimoděložního těhotenství mohou být také pooperační stavy, operace v malé pánvi a děloze. Následná tvorba pooperačních srůstů může nepříznivě ovlivnit vztah mezi vaječníkem a vejcovodem, někdy jejich tvar a transportní funkce.

Důvodem nárůstu mimoděložního těhotenství je také častější používání technik asistované reprodukce. Když je oplodněné vajíčko zavedeno, někdy putuje směrem k vejcovodu.

Zavedení nitroděložního tělíska brání uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze.

Plánování těhotenství ve vyšším věku, rizikový věk pro ženu je nad 35 let.

Sterilizace provedená prostým podvázáním vejcovodů.

Předchozí mimoděložní těhotenství.

Příznaky

Mimoděložní těhotenství se zpočátku projevuje jako každé jiné normální těhotenství.

Nejprve se nemusí objevit žádné příznaky těhotenství a je zachyceno pouze náhodně.

Některé ženy si mohou všimnout časných příznaků, jako je vynechání menstruace, napjatá a citlivá prsa, ranní nevolnost a při vyšetření se zjistí prosáklá a zvětšená děloha.

Po provedení těhotenského testu se objeví pozitivní výsledek. Již po uhnízdění oplodněného vajíčka se začne produkovat hormon HCG. Mimoděložní těhotenství ale nemůže pokračovat tak, jak je tomu u normálního těhotenství probíhajícího v děloze.

Časným varovným příznakem je slabé vaginální krvácení, nahnědlý poševní výtok a pánevní bolest.

Mezi 6. a 10. týdnem po uhnízdění oplodněného vajíčka se objevují bolesti v podbřišku.

Bolest v podbřišku je průvodním jevem mimoděložního těhotenství.
Bolesti v podbřišku se u mimoděložního těhotenství často projevují mezi 6. a 10. týdnem po početí. Zdroj: Getty Images

Při tubárním potratu, uhnízdění ve vejcovodu, žena pociťuje střídavou bolest, od mírné až po intenzivní bolest v podbřišku, slabě krvácí nebo může mít nahnědlý výtok. Při odběru krve se často zjistí anémie.

Časté příznaky mimoděložního těhotenství, které vyžadují lékařskou pomoc, jsou

  • Občasná bolest v podbřišku, lehké krvácení nebo špinění
  • Prudká, ostrá, kolikovitá bolest břicha, která přichází ve vlnách
  • Silná bolest, která se vyskytuje pouze na jedné straně
  • Bolest může vystřelovat pod lopatku, do ramenního kloubu nebo krku
  • Napnutí břišní stěny
  • Slabé nebo silné špinění, krvácení z pohlavních orgánů
  • Nutkání na močení
  • Tlak v oblasti konečníku

Pokud dojde k prasknutí vejcovodu nebo k uvíznutí silně prokrveného orgánu v dutině břišní, dochází ke krvácení.

Jedná se o život ohrožující stav, který se projevuje příznaky náhlé příhody břišní. Žena se dostává do šokového stavu, klesá jí krevní tlak, zvyšuje se puls. Žena je bledá, slabá, může upadnout do bezvědomí. Má nitkovitý, nehmatný puls, zrychlené dýchání a pocit úzkosti.

Diagnostika

V dnešní době existuje včasnější a lepší diagnostika. V minulosti taková možnost včasné diagnostiky jako dnes neexistovala. Mnoho mimoděložních těhotenství, pokud neohrožovala život ženy, bylo dříve vstřebáno a zůstalo nepovšimnuto.

Důležitou součástí včasné diagnostiky je odebrání anamnézy. Zjišťuje se, kdy byla poslední menstruace, zda byla pozdní, zda byla vynechána. Lékař zkoumá, zda má žena nějaké rizikové faktory, jako jsou prodělané záněty, špinění, a zda se vyskytly nějaké časné příznaky těhotenství.

Provede se gynekologické vyšetření. Při vyšetření může být oblast podbřišku citlivá až bolestivá. Děloha je zduřelá, měkká a zvětšená.

Lékař pozoruje oblast mezi konečníkem a pochvou, zvanou Douglasův prostor. V případě mimoděložního těhotenství je tato oblast vyboulená, což svědčí o krvácení do dutiny břišní a následném toku krve do tohoto prostoru.

K prokázání těhotenství se provádí ultrazvukové vyšetření, při kterém se zjišťuje přítomnost gestačního váčku v děloze.

USG - sonografie břicha - obraz při vyšetření, zobrazení dělohy a mimoděložního těhotenství
Sonografie k potvrzení diagnózy. Zdroj: Getty Images

V případě mimoděložního těhotenství se potvrdí tekutina v Douglasově prostoru.

Někdy je viditelný tlukot srdce plodu, který se nachází mimo dělohu, nebo zvětšený vejcovod. V děloze se může nacházet plodový váček bez známek těhotenství.

Laboratorní vyšetření. Vyšetření moči a krve na HCG a progesteron potvrdí těhotenství. Pokud se hodnoty začnou během několika dní snižovat nebo zůstanou stejné a na ultrazvuku není přítomen gestační váček, jedná se pravděpodobně o mimoděložní těhotenství.

Odebírá se krev na krevní obraz. Snížená hodnota hemoglobinu prokáže vnitřní krvácení a zvýšené leukocyty ukazují na přítomnost zánětlivého procesu probíhajícího v těle ženy. Vyšetřuje se také krevní skupina a Rh faktor, koagulační faktory, jaterní testy, které jsou nezbytné v případě operace.

V některých případech se k diagnostice provádí laparoskopie, což je přímá metoda viditelných změn orgánů v malé pánvi a možného uhnízdění vajíčka v dutině břišní a vejcovodu.

V případě závažných a život ohrožujících příznaků není dostatek času na provedení všech kroků diagnostiky. Takový stav je považován za náhlou příhodu břišní a je proveden urgentní chirurgický zákrok, který je nutný k zahájení okamžité léčby.

Průběh

Většina plodových vajíček odumře a nepozorovaně se resorbuje, aniž by žena tušila, že vajíčko bylo oplodněno.

Pokud se oplodněné vajíčko, které se začíná uhnizďovat, nenachází v děloze, dochází k mimoděložnímu těhotenství.

O jeho dalším vývoji rozhoduje jeho umístění, v jaké části se nachází a především to, jaké je prokrvení dané oblasti, jaká je její anatomická stavba, její pružnost a pevnost.

Pokud se uhnízdí v místě s nedostatečným prokrvením, oplodněné vajíčko není dostatečně vyživováno. Nakonec odumře a jeho částečné vstřebání následně vede k opožděné menstruaci.

Někdy se stává, že při svém rychlém vývoji přeroste stěnu orgánu ve snaze zajistit si dostatečný přísun krve z těla matky. Tím se naruší stěna cév, což může způsobit náhlé krvácení. Někdy takové těhotenství nacházející se ve vejcovodu svým růstem namáhá jeho stěnu, která nevydrží nápor rostoucího plodového vejce a skončí prasknutím.

Tyto komplikace se nejčastěji vyskytují v 8. týdnu těhotenství, nejpozději v 1. trimestru. Ve velmi vzácných případech plod roste až do období životaschopnosti plodu.

Vývoj a růst oplodněného vajíčka ve vejcovodu a riziko jeho prasknutí a následného krvácení.
Vývoj a růst oplodněného vajíčka ve vejcovodu způsobuje, že se stěna vejcovodu roztahuje a namáhá, až hrozí její protržení. Zdroj: Getty Images

Tubární potrat může mít několik podob. Může se projevovat jako chronický zánět nebo jako život ohrožující stav. Chronický zánět může vzniknout, pokud plod odumře ve vejcovodu, aniž by došlo k narušení jeho stěny a následnému potratu, který je vypuzen stahy svaloviny vejcovodu do dutiny břišní.

Další proces vývoje oplodněného vajíčka může probíhat ve vejcovodu. Neustálými stahy vejcovodu je ale plodové vejce vypuzeno do dutiny břišní. Nejprve se oddělí od stěny vejcovodu, naruší se cévy vejcovodu a dojde k zahlcení plodového obalu, čímž se zárodek přemění v tzv. molu.

Krev z narušených cév následně proudí v dutině břišní do Douglasova prostoru, kde se hromadí. V tomto případě dochází k tubárnímu potratu mezi 6. a 8. týdnem.

Může se stát, že se oplodněné vajíčko uhnízdí ve vejcovodu a tam probíhá jeho vývoj, aniž by došlo k jeho vypuzení do dutiny břišní. K takovému případu často dochází v důsledku překonaného zánětlivého procesu ve vejcovodu. Při uhnízdění vajíčka dochází k erozi stěny vejcovodu. Eroze stěnu oslabuje a vytváří vysoké riziko prasknutí stěny vejcovodu, což je život ohrožující stav.

K ovariálnímu těhotenství dochází na úrovni vaječníku. Příčinou je zadržení vajíčka v prasklém folikulu, kde se vajíčko zcela neuvolní nebo je zachyceno a oplodněno spermií.

Při abdominálním těhotenství dochází k vývoji plodu v dutině břišní, když se oplodněné vajíčko uhnízdí na orgánu. Pokud se uhnízdí na orgánu, který je silně prokrvený, dochází ke krvácení do dutiny břišní. K tomuto typu mimoděložního těhotenství může dojít poté, co embryo odumře bez zjevné příčiny. Pokud plod odumře v raném stádiu, kdy je ještě malý, je vstřebán.

Cervikální těhotenství je uhnízdění oplodněného vajíčka na děložním hrdle. V tomto případě existuje vysoké riziko krvácení v důsledku uzávěru hlavní cévy vyživující dělohu, což způsobuje vaginální krvácení. Někdy se ani po ukončení těhotenství nepodaří krvácení zastavit a děloha musí být odstraněna.

Pouze ve velmi vzácných případech mimoděložní plod přežije. Pokud je placenta plodu umístěna v místě, kde je dostatečné zásobení krví, dodává plodu dostatek živin. V průběhu vývoje však plod potřebuje pro svůj vývoj stále více živin.

V důsledku nedostatečné výživy může jeho vývoj regredovat a mumifikovat se. Pak se v plodu začnou ukládat vápenaté soli, čímž vzniká zkamenělý plod.

Jsou známy i případy, kdy bylo mimoděložní těhotenství zjištěno při náhodném vyšetření dutiny břišní. Plod vyvinul do velikosti nedonošeného plodu a musel být chirurgicky odstraněn. Takové plody byly deformovány a postulovány jako důsledek tlaku okolních orgánů.

Mimoděložní těhotenství a menstruace

Mimoděložní těhotenství se vyznačuje řadou příznaků, které ho odlišují od normálního nitroděložního těhotenství. Žena může nejprve pociťovat bolesti v podbřišku a nepravidelné děložní krvácení způsobené různými hormonálními změnami.

Během těhotenství se objevuje lehké špinění v období obvyklém pro menstruaci. Postupně se bolest zvyšuje a zpravidla se může objevit nepravidelné krvácení v období 6 až 8 týdnů od poslední menstruace. Někdy je viditelné více, jindy méně.

Pokud se k tomu přidá akutní ostrá bolest, může dojít k prasknutí vaječníku. V takovém případě je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, jinak hrozí masivní krvácení do dutiny břišní.

Jak se léčí: Mimoděložní těhotenství

Léčba mimoděložního těhotenství: přerušení těhotenství, léky, operace

Zobrazit více

Video o tom, co je mimoděložní těhotenství a jak se projevuje

Galerie

Vývoj a růst oplodněného vajíčka ve vejcovodu, hrozí jeho prasknutí a následné krvácení. Zdroj: Getty Images
Bolest v podbřišku je průvodním jevem mimoděložního těhotenství. Zdroj: Getty Images
Pro potvrzení diagnózy je důležitá sonografie břicha. Zdroj: Getty Images
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • Porodnictví: 3. zcela přepracované a doplněné vydání Hájek Zdeněk, Čech Evžen, Maršál Karel, a kolektiv
  • Ošetřovatelství v gynekologii a porodnictví: 2. zcela přepracované a doplněné vydání: Slezáková Lenka, a kolektiv
  • Patologie pro střední zdravotnické školy: Janíková Jitka
  • Mayoclinic.org - Mimoděložní těhotenství.
  • nhs.uk - Mimoděložní těhotenství
  • webmd.com - Mimoděložní (extrauterinní) těhotenství