Vaginální výtok: Co značí zelený, žlutý, bílý výtok a svědění?

Vaginální výtok: Co značí zelený, žlutý, bílý výtok a svědění?
Zdroj fotografie: Getty images

Výtok z pochvy je individuálně rozdílný, co se týká každé ženy. V některých situacích se mění jeho barva, zápach, množství nebo celková konzistence. Někdy je příčina v hormonální změně, jindy v onemocnění.

Vaginální výtok, zvaný také fluor, zažije alespoň jednou během svého života téměř každá žena. Ne vždy jde o příznak nějaké vážné nemoci. Například bělejší výtok bez jiných příznaků ještě nemusí znamenat nic vážného.

Horší je však, pokud ho provázejí například bolesti, případně je-li hrudkovitý, má zelenou, žlutou nebo bílou barvu s tvarohovou konzistencí. Případně pokud zapáchá nebo je hnisavý. Základem ovšem je, aby žena dokonale dbala na hygienu, čímž tomu může zabránit. Pokud jsou příznaky vážné a výtok neustoupil, je třeba co nejdříve navštívit lékaře.

Onemocnění pohlavního ústrojí

Zánět zevních rodidel a pochvy má nejčastěji na svědomí narušená funkce ochranného mechanismu.

Žena stojí, ruce na rozkroku, má intimní problém, onemocnění
Při vzniku potíží se může spolupodílet několik faktorů. Zdroj fotografie: Getty images

Rizikové faktory pro vznik:

 • stres
 • psychické poruchy
 • alergická reakce (například na kosmetiku, textil, latex)
 • změny pH (po použití spermicidů, voda v bazénu, po výplachu pochvy)
 • hormonální vliv, změny v pubertě, těhotenství, menopauze
 • antibiotická léčba
 • hormonální antikoncepce
 • oslabená imunita
 • cukrovka
 • Cushingův syndrom
 • těsné spodní prádlo, mokré plavky
 • cizí těleso v pochvě
 • nádor
 • sexuální aktivita, hlavně střídání sexuálních partnerů, orální, anální styk

Hnisavý poševní výtok může být příznakem zánětu dělohy. Typickým doprovodným příznakem je zejména bolest v podbřišku a bolest při močení. Někdy má žena také zvýšenou tělesnou teplotu.

Zánět se může v děloze nacházet na více místech. Nejčastěji jsou postiženy hrdlo, sliznice těla a svalovina těla dělohy. Nejčastěji je zánět dělohy bakteriálního charakteru.

Model pohlavního ústrojí ženy, pochva, krček, děloha, vejcovody, vaječníky, lupa
Kromě výtoku se přidruží bolest. Zdroj: Getty images

Páchnoucí vaginální výtok je typický zase pro zánět vaječníků a vejcovodů. Jde o infekční onemocnění, které způsobuje bakterie Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae (kapavka). Tyto bakterie nakazí člověka nejčastěji pohlavní cestou při pohlavním styku.

Velmi typickým onemocněním s fluorem je i kvasinková infekce pochvy, která postihne jednou za život skoro 75 procent žen. Nepříjemné výtoky z pochvy provází zejména intenzivní svědění a přítomen je páchnoucí a bělavý poševní výtok.

Toto onemocnění způsobuje nejčastěji konkrétní druh kvasinky, a to Candida albicans. Chce-li žena předejít této infekci, měla by dbát hlavně na správnou hygienu a také na bezpečný pohlavní styk. Protože i při něm dochází k přenosu.

Tyto záněty může doprovázet i:

 • bolest nebo křeče v podbřišku
 • bolest při pohlavním styku
 • krvácení mimo menstruační cyklus

Může jít o zhoubný nebo nezhoubný nádor

Bílý vaginální výtok je přítomen i při rakovině děložního čípku. To je velmi nebezpečné nádorové onemocnění. Ne vždy však jde o pravou rakovinu. Někdy se na děloze vyskytují i nezhoubné nádory.

Typické jsou i bolesti při močení a při pohlavním styku. Někdy ženy mohou pociťovat i pálení při močení a časté je krvácení i mimo běžný menstruační cyklus. Velmi důležité je ale nepodcenit hlavně přítomnost těchto příznaků a co nejdříve navštívit gynekologa.

Těhotná žena, výřez, hrudník, břicho, ruce, černé šaty
Rizikové je také období těhotenství, a to pro hormonální změny. Zdroj fotografie: Getty images

Výtok z pochvy během těhotenství

Hormonální výkyv během těhotenství může způsobit změnu v množství a také v barvě výtoku. Neznačí to hned problém. V některých situacích je nicméně třeba vyšetření, aby se předešlo komplikacím během těhotenství.

Změna barvy a zápachu může být ukazatelem zánětu či pohlavní choroby. Hlavně pokud je zbarvení výtoku šedé, bílé, žluté, zelené a zápach je nepříjemný. Objevit se mohou i jiné příznaky, například bolest v podbřišku, po pohlavním styku, při močení, ale také svědění a pálení.

I při zánětu močových cest

Výtok z pochvy může být symptom i pro zánět močových cest. Ten je způsoben nejčastěji bakteriální infekcí. Bakterie Escherichia coli žije běžně v trávicím traktu člověka, ale dostane-li se do močových cest, způsobí zánět.

Ženy mají tuto infekci častěji než muži. A typicky ji provázejí bolesti v podbřišku, časté močení a bolesti či pocit pálení při močení. Vaginální výtok se při tomto zánětu objevuje ale až v pokročilém stádiu.

Informativní video o vaginálním výtoku

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.