Časté nucení na močení: Jaké má příčiny, nachlazení i onemocnění?

Časté nucení na močení: Jaké má příčiny, nachlazení i onemocnění?
Zdroj fotografie: Getty images

Ve vyšším věku postihuje ženy i muže. Ale v případě některých onemocnění nevynechá ani dětský věk. Způsobí ho zánětlivé onemocnění močového systému, ale i jiná onemocnění. Běžné je v těhotenství. Důležitý je také pitný režim.

Časté nucení na močení (odborně polakisurie) může být symptomem pro více onemocnění. Ať už přímo močových cest, orgánů, močové soustavy, nebo jiných orgánů v těle odpovědných za vylučování škodlivých a nadbytečných látek a tekutin.

Často se ptáte:
S čím souvisí časté nutkání, jaká onemocnění jsou jeho příčinou?
Co když se vyskytuje spolu s těžkým a bolestivým močením, může za to jenom nachlazení?
Může být na vině psychika?
Jak ho léčit?

Dráždivý měchýř

Někdy ale souvisí s méně závažnými diagnózami, jako například syndrom dráždivého močového měchýře. Toto je hlavní příčina častého nucení na močení u žen.

Jeho hlavní příčinou je snížená hladina estrogenů. Dochází k ní v menopauze. Kromě atrofie svalstva močového měchýře nastává i atrofie svalů malé pánve a pochvy.

žena v barevných šatech si drží rozkrok, má nutkání na močení, bolí ji podbřišek
U žen jsou záněty močového ústrojí častější než u mužů. Zdroj: Getty images

Jako hlavní projevy jsou přítomny:

  • časté nucení na močení
  • pocit tlaku nad stydkou kostí
  • únik moči (inkontinence) při zátěži
  • urgentní inkontinence, což je vlastně stav náhlého nutkání s nezbytností vymočit se
  • komplikací jsou časté záněty
  • porucha vyprazdňování moči
  • a porucha sexuální funkce z důvodu atrofie svalstva malé pánve

Hyperaktivní močový měchýř se vyznačuje častým nutkáním, k němuž dochází také v noci. Přítomna bývá bolest při močení. Může, ale také nemusí docházet k inkontinenci moči.

Diagnóza se stanoví, pokud k nutkání dochází více než 8krát během 24 hodin a při diagnostice se nedokáže přítomnost zánětu, onemocnění močových cest nebo metabolická porucha.

Život ženy je výrazně sociálně omezen, vyhýbá se společenskému životu, izoluje se. Náhlé nutkání je omezuje a je nezbytné navštívit urologa nebo gynekologa. Nejde o vážné onemocnění.

V tomto případě je dopad i na psychiku. Zhoršená duševní kondice může stejně negativně ovlivnit frekvenci nutkání.

Zánět močového systému

Zánět močového systému můžeme rozdělit na zánět ledvin, močovodů, měchýře i močové trubice. U žen k nim dochází častěji, hlavně kvůli délce močové trubice.

Infekce při zánětu močové trubice snadněji přechází do močového měchýře. Nebezpečné jsou opakované záněty močových cest. Uroinfekt doprovází nutkání na časté močení.

Podobně je na tom i zánět močového měchýře. Ten je ve velké většině případů spojen s bakteriální infekcí. Léčba spočívá zejména v užívání antibakteriálních farmakologických přípravků a v dodržování pitného režimu.

Při tomto zánětu je přítomna i bolest při močení, která může být pálivá, řezavá, bodavá. Bolest v podbřišku, močení malého množství moči, zakalená moč, krev v moči, zapáchající moč.

Bolest může vyzařovat do oblasti beder, bederní páteře, přítomna je i zvýšená teplota, až horečka, zimnice. Vyskytuje se i nauzea, tedy pocit na zvracení.

V takovém případě je třeba pamatovat i za zánětlivé onemocnění ledvin. To se také projevuje častým nucením na močení. A již zmíněnými potížemi.

Příkladem je zánět ledvin (nefritida). Jde o infekční zánětlivé onemocnění bakteriálního původu. Může být buď v akutní, nebo chronické formě.

Intersticiální cystitida je chronické onemocnění, které se vyznačuje kromě častého nucení i bolestí v oblasti malé pánve, a to hlavně během plnění močového měchýře.

Při vyšetření nejsou přítomny bakterie v moči a léčba antibiotiky není účinná. Dochází k častému zánětu stěny močového měchýře.

Následkem toho se tvoří jizvy, což zmenšuje jeho kapacitu. Příčina není objasněna. Až 90 % z případů postihuje ženy, nejčastěji ve věku 20 až 40 let.

Močové kameny a časté nucení na močení

štěrk, kameny, voda, značí močové kameny
Močové kameny jsou častou příčinou prudkých kolikovitých bolestí. Zdroj: Getty images

Močový systém postihují močové kameny poměrně často. Vznikají nedostatečným rozpouštěním minerálních a jiných látek v ledvinách. Ty se neodplavují do močovodu, ale tvoří ložiska.

Jsou ve formě malých kamínků, ale ledviny mohou postihnout i ledvinové kameny větších rozměrů. Někdy vyplní celou oblast ledvinové pánvičky.

Následně putují močovým ústrojím a způsobují bolest i nutkání na časté močení. Bolest vyvolaná kamenem se nazývá také renální kolika. Její intenzita bývá velmi vysoká.

Močové kameny mohou vyvolat zánět močových cest. Ale ve většině případů je toto onemocnění způsobené bakterií Escherichia coli.

Prostata jako příčina

Časté nucení na močení u mužů a také časté močení doprovází onemocnění prostaty. Zvětšení prostaty, odborně benigní hypertrofie prostaty (BPH), je nezhoubné onemocnění. Je běžné zejména u mužů ve věku nad 50 let.

Má tři formy – a to mikroskopickou, klinickou a symptomatickou. Léčba může být buď konzervativní (formou léků a podáváním různých přípravků na svalovinu močového měchýře), případně chirurgickou formou, která je nejúčinnější.

Diabetes mellitus

Časté nucení na močení je přítomné například i u cukrovky. Hlavní příčinou je diabetická neuropatie. Což je onemocnění nervových vláken jako komplikace cukrovky.

V rámci močového systému vznikají poruchy vyprázdnění močového měchýře, který se nedostatečně vyprázdní. Což následně dráždí postiženého pacienta na další močení. Může se objevit i inkontinence.

sklenice s vodou a limetkou
Chorobná žízeň a také časté močení při onemocnění diabetes insipidus. Zdroj: Getty images

Diabetes insipidus

Diabetes insipidus je porucha hormonu ADH, což je antidiuretický hormon, jinak i vazopresin. Přesněji se jedná o jeho nedostatek v těle. Projevuje se polyurií (častým močením, nucením na močení) a polydipsií (chorobnou žízní).

Při tomto onemocnění se vyloučí za den více než 3 litry moči, v některých případech až 15 litrů. Pokud postižený člověk nepřijímá dostatek tekutin, dochází k dehydrataci.

Postižený je hypotalamus nebo hypofýza. Příčina může být vrozená, autoimunitní, po zánětech, úrazech, ale i po krvácení do mozku. Zda následek nádorového onemocnění.

Následek neurologického onemocnění

Časté nucení na močení může být následkem cévní mozkové příhody. Kdy je příčina v nervovém poškození. Za tímto příznakem mohou být i jiné neurologické onemocnění.

Užívání léků a časté nucení

Léky zvané diuretika, vyvolávající zvýšené močení, jsou příčinou častého nucení na močení. Užívají se hlavně při onemocněních srdce, jeho selhávání a rovněž při vysokém krevním tlaku.

Nevhodný pitný režim, kofein a alkohol

šálek s kávou na dřevěném stole
Ranní káva a čaj vás donutí močit. Zdroj: Getty images

Nevhodný pitný režim je také jednou z příčin častého nucení na močení. Nadměrný příjem tekutin vyvolá fyziologickou reakci, zvýšené vylučování moči. Správný návyk pitného režimu tento problém vyřeší.

Stejně se za ním může ukrývat zvýšený příjem kofeinu či teinu. Má totiž diuretický účinek. Tedy podporuje vylučování.

Káva, čaj, nápoje s obsahem kofeinu, ale i umělá sladidla podpoří močový systém ke zvýšenému vylučování moči. Citrusové plody dráždí močový měchýř, a tím pádem i jeho vyprazdňování.

Podobně je na tom alkohol. Ten má podobné močopudné účinky. A to hlavně v případě pití piva. Je to také díky zvýšenému objemu, který se vypije.

Časté nucení na močení v těhotenství

Období těhotenství je význačné tím, že v těle ženy dochází k hormonálním změnám. Při zvětšování plodu v děloze se mění poměry v břišní dutině a v pánvi.

Toto vše může podněcovat častější nucení na močení. Ale také je v tomto období třeba dát pozor na zánět močového systému a jiná onemocnění močového ústrojí.

Časté nucení na močení u dětí

I děti může postihnout zánět močového systému. Hlavně dívky. Jak již bylo zmíněno, je za tím hlavně kratší močová trubice.

U dětí může vzniknout nesprávný návyk pitného režimu. Což může opět vyvolat časté nucení na močení. Důležité je naučit je správný pitný režim.

U dětí je třeba také osvojení zadržování moči a trénování močového měchýře. Aby dokázaly tento pud vyprazdňování kontrolovat.

Video o častém nucení na močení

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.