Zvětšená prostata: Příčina a příznaky. Jaká rizika přináší?

Zvětšená prostata: Příčina a příznaky. Jaká rizika přináší?
Zdroj fotografie: Getty images

Nezhoubné zvětšení prostaty je jednou z nejčastějších urologických diagnóz u mužů. Je doprovázeno specifickými příznaky, které mohou zhoršovat kvalitu života. Lze proti hyperplazii prostaty bojovat? Kdy je vhodné navštívit lékaře?

Vlastnosti

Zvětšená prostata trápí mnoho mužů. Co můžeme od tohoto zdravotního problému očekávat kromě zhoršení kvality života? Proč ke zvětšení dochází, jaké má příznaky a další zajímavé informace nabízí článek.

Prostata v kostce

Prostata, odborně nazývaná předstojná žláza, se nachází pod močovým měchýřem a přiléhá k němu svým horním povrchem. Je součástí vnitřního reprodukčního systému muže.

Hlavní úlohou prostaty je produkce zakaleného sekretu, který zvlhčuje močovou trubici a umožňuje tak pohyb (mobilitu) spermií. Zakalený sekret spolu s pohlavními buňkami spermií tvoří tekutinu ejakulátu.

Prostata je důležitým orgánem pro mužskou plodnost. Vzhledem ke své poloze však hraje důležitou roli také ve vylučovací soustavě.

Vlevo: fyziologická prostata. Vpravo: zvětšená prostata. Lokalizovaná pod močovým měchýřem. Močový měchýř, moč, močová trubice
Vlevo: fyziologická prostata. Vpravo: zvětšená prostata. Lokalizovaná pod močovým měchýřem. Močový měchýř (bladder), moč (urine), močová trubice (urethra). Zdroj: Getty Images

Nezhoubné zvětšení (hyperplazie) prostaty

Benigní zvětšení prostaty znamená, že příčinou zvětšení žlázy není abnormální růst rakovinných (maligních) buněk.

Příčinou je proces související se zvyšujícím se věkem muže. Jedná se o pomalu postupující hypertrofii a proliferaci (růst) buněk tkáně prostaty.

Odborně se tento proces označuje jako patologicko-anatomický růst a proliferace stromálních a epitelových buněk části prostaty.

Je způsoben především pokročilým věkem, vlivem mužského pohlavního hormonu testosteronu, hormonální nerovnováhou a genetickou predispozicí.

K procesu zvětšování prostaty dochází přibližně po 30. roce věku. BHP postihuje starší muže. U padesátníků je výskyt přibližně 40 %, u osmdesátníků se benigní zvětšení prostaty vyskytuje v 70 % případů.

Hypertrofie prostaty způsobuje tlak na močový měchýř. Důsledkem je především častá frekvence močení a slabý pomalejší proud moči.

Zvětšená prostata však může být také příznakem zánětlivého procesu nebo počínající rakoviny prostaty. K vyloučení a případnému stanovení přesné diagnózy se proto doporučuje pravidelná preventivní prohlídka u urologa.

Příčiny

Příčina vzniku nezhoubného růstu prostaty není zcela objasněna. Etiologie hyperplazie je multifaktoriální. Největší roli hraje vyšší věk a změna hladiny pohlavních hormonů. Riziko vzniku se u mužů zvyšuje zejména po 40. roce věku.

Mužský pohlavní hormon testosteron se může měnit na aktivnější metabolit dihydrotestosteron, který v buňkách tkáně prostaty stimuluje její vlastní růst.

Dalším rizikovým faktorem je genetická predispozice, rodinná anamnéza, hormonální nerovnováha, zánětlivé procesy a další onemocnění dané oblasti. Svou roli může hrát také diabetes mellitus (cukrovka), obezita a kardiovaskulární onemocnění.

Rizikovým faktorem je i nezdravý životní styl s nadměrným příjmem živočišných tučných potravin, nasycených mastných kyselin, nadměrnou konzumací alkoholu, kofeinu a kouřením tabákových výrobků.

Pokud se jedná o zhoubné zvětšení prostaty, je příčinou abnormální růst buněk ve výstelce prostaty, který s sebou nese mnohem větší rizika a zdravotní komplikace.

Je proto důležité nechat se vyšetřit urologem, který stanoví jasnou příčinu hyperplazie prostaty a vyloučí tak diagnózu rakoviny prostaty.

Příznaky

Zvětšením objemu žlázy dochází k následnému útlaku okolních struktur. Rostoucí prostata vyvíjí tlak na močový měchýř zespodu a na močovou trubici z obou stran.

Výsledkem je oslabená stěna močového měchýře a ucpaná (zúžená) močová trubice.

Příznaky hyperplazie prostaty se primárně dělí na iritační a obstrukční.

Dráždivé projevy jsou spojeny s častým nucením na močení. Naopak obstrukční příznaky jsou spojeny se slabým proudem moči, přerušovaným močením a pocitem neúplného vyprázdnění močového měchýře.

Nejčastější projevy zvětšení prostaty:

  • Slabý proud moči
  • Pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře
  • Častá frekvence močení
  • Přerušované a dlouhé močení
  • Noční močení
  • Inkontinence moči (únik moči)
  • Infekce močových cest
  • Erektilní dysfunkce
  • Dysfunkce pánevního dna

Zvětšení prostaty a tlak na močový systém mohou přinést i další zdravotní komplikace.

Patří mezi ně zánět močového měchýře v důsledku neúplného vyprazdňování, tvorba močových kamenů, poškození močového měchýře, poškození ledvin a možné sexuální obtíže v podobě erektilní dysfunkce.

Benigní (nezhoubná) hyperplazie prostaty
Benigní (nezhoubná) hyperplazie prostaty. Vlevo: fyziologická velikost prostaty s normální funkcí močové trubice. Vpravo: zvětšená prostata s následným útlakem močové trubice. Zdroj: Getty Images

Diagnostika

Hlavním bodem diagnostiky prostaty je palpační vyšetření prstem urologa přes konečník pacienta (per rectum). Vyšetření poskytuje informace o velikosti, struktuře a konzistenci prostaty.

Součástí vyšetření je odebrání anamnézy – získání informací o aktuálních potížích a zdravotních problémech pacienta.

Dalším základním bodem diagnostiky je odběr a vyhodnocení vzorku moči, který odhalí případné zánětlivé procesy a bakteriální infekce. Provádí se také měření tlaku proudu moči, které se odborně nazývá uroflowmetrie.

Urolog využívá fyzikální vyšetření ultrazvukem, aby si na monitoru prohlédl vnitřní měkké struktury vylučovací soustavy pacienta. Toto přístrojové vyšetření je nebolestivé a aplikuje se povrchově v oblasti krční páteře pacienta.

Odebírá se vzorek krve ke zjištění přítomnosti PSA – prostatického specifického antigenu, enzymu produkovaného buňkami prostaty. Prostatický specifický antigen je důležitý pro rozlišení zhoubného a nezhoubného zvětšení prostaty.

Jeho přítomnost je však možná i u infekcí, takže se nemusí nutně jednat o rakovinu prostaty.

Urolog může provést biopsii prostaty. Provádí se zavedením speciální bioptické jehly přes konečník pacienta a odběrem vzorku tkáně prostaty. Vyšetření slouží především k objasnění příčiny růstu a zároveň k vyloučení diagnózy rakoviny prostaty.

Prevence a zdraví prostaty

Prevence nezhoubného růstu prostaty v důsledku zvyšujícího se věku a genetické náchylnosti není jednoznačně prokázána. Podněty pro její růst jsou však multifaktoriální a lze je do určité míry eliminovat.

Základní prevencí pro podporu zdraví prostaty jsou pravidelné preventivní prohlídky u urologa, zejména po 40. roce věku.

Každodenním základem zdraví prostaty je vhodný životní styl založený na zdravé stravě.

Doporučuje se vyloučit příjem tučných potravin, nasycených mastných kyselin, živočišných tuků a jednoduchého cukru. Pozor na nadměrnou konzumaci červeného masa, mléčných výrobků nebo vysoce zpracovaných potravin.

Naopak je vhodné zvýšit příjem zeleniny, ovoce, sóji a vlákniny. V rámci zeleniny zejména potraviny obsahující lykopen: rajčata, mrkev, brokolici, špenát a kapustu. Příznivé účinky na prostatu má pití zeleného čaje.

V rámci přírodní bylinné pomoci je možné sáhnout po čajích, tinkturách nebo extraktech z bylin zaměřených na mužský a vylučovací systém.

Jejich užívání je však vhodné konzultovat s odborníkem, protože nevhodný výběr bylin může ovlivnit hormonální (ne)rovnováhu. Příkladem bylinek na podporu močových cest a prostaty jsou vrbovka malokvětá, serenoa plazivá nebo kopřiva dvoudomá.

Movember - měsíc povědomí o rakovině prostaty

Listopad je mezinárodně uznávaný měsíc osvěty pro zdraví mužů a prevenci rakoviny prostaty. Přezdívá se mu Movember. Název je kombinací anglického označení pro listopad a slova moustache (knír).

Hlavní myšlenkou Movemberu je důležitost preventivních prohlídek mužů u urologa.

Cílem Movemberu je zvýšit povědomí o riziku rakoviny prostaty. Muži si nechávají narůst knír a podporují tak ideologii osvěty. Symbolem je modrá barva, vousy a minimalistická modrá stužka.

Movember - měsíc zdraví mužů a zvyšování povědomí o riziku rakoviny prostaty
Movember - měsíc zdraví mužů a povědomí o riziku rakoviny prostaty. Zdroj: Getty Images

Jak se léčí: Zvětšení prostaty

Léčba zvětšení prostaty: sledování, léky a operace

Zobrazit více
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • HORA, Milan a Olga DOLEJŠOVI. Urologie pro studenty všeobecného lékařství. Praha: ISBN 978-80-246-4544-5.
  • NESVADBA, Marcel, David PEŘAN a Patrik Christian CMOREJ. Urologie prvního kontaktu: vybrané kapitoly. Mlékárna: Axonite CZ, 2021. Asclepius (Axonite CZ). ISBN 978-80-88046-23-3
  • urologyhealth.org - Co je benigní hyperplazie prostaty (BPH)? Nadace pro urologickou péči
  • solen.sk - Současné možnosti konzervativní léčby benigní hyperplazie prostaty. Doc. MUDr. Jozef Marenčák, PhD. Solen
  • hopkinsmedicine.org - Benigní hyperplazie prostaty (BPH). Johns Hopkins Medicine