Jak léčit ledvinové kameny? Bylinami? Jak vznikají a jak se projevují?

Jak léčit ledvinové kameny? Bylinami? Jak vznikají a jak se projevují?
Zdroj fotografie: Getty images

Bolest je příznakem toho, že něco není v pořádku. Ledvinová kolika je bolest, která patří mezi ty nejhorší. Kdo ji zažil, řekne, že při ní lezl po zdi. Její intenzita je vysoká.

Jak léčit ledvinové kameny a jak jim lze předcházet?
Pomohou bylinky a čaje?

Plus jaké jsou příčiny tvorby močových kamenů a příznaky renální (ledvinové) koliky?

Co je vlastně urolitiáza?

Litiáza je chorobná tvorba kamenů. V případě močových kamenů jde o urolitiázu.

To je chorobná tvorba močových kamenů v ledvinách a močových cestách. Příčina tvorby nemusí být vždy známa. Ovlivňují ji faktory, jako je například pohlaví, věk, genetika, metabolické poruchy, klimatické a geografické podmínky, příjem tekutin, strava.

Geograficky je více rozšířená urolitiáza v oblastech:
Střední východ, Indie, Jihovýchodní Asie.
Urolitiáza postihuje muže přibližně 5násobně častěji než ženy.

Hlavní příčiny vzniku močových kamenů

Mezi hlavní příčiny vzniku močových kamenů patří nesprávná životospráva. Nevhodné složení stravy, nízký příjem tekutin, snížená pohybová aktivita, psychická zátěž, stres.

Obtíže s odtokem moči se podílejí na tvorbě sedimentu solí, minerálů a jiných kamenotvorných látek. Vytváří se krystaly, písek a kameny.

Při zánětlivých onemocněních ledvin a močových cest také vzniká riziko urolitiázy. Je následkem metabolických a hormonálních poruch.

Jaké příznaky se mohou vyskytnout?

Typická je renální kolika, což je bolest v bederní oblasti.

Může vyzařovat do třísel, do břicha, podbřišku, do křížové oblasti.
Tato bolest je vysoké intenzity a většinou ji postižený popisuje jako nejhorší bolest v životě.

Bolest při močení je jedním z často vyskytujících se příznaků močových kamenů.

Potíže doprovází pocit na zvracení (nauzea), zvracení.

V moči může být přítomna krev (viditelná pouhým okem nebo prokazatelná laboratorně) a hnis.

Při obstrukci močových cest se snižuje objem vylučované moči. Závažná je hydronefróza. To je pojem označující zvětšení ledviny, pokud se v ní moč hromadí.

Léčba ledvinových kamenů dnes

Léčba močových kamenů byla v minulosti výhradně operačním zákrokem. V současnosti se při akutních obtížích, kdy dochází k renální kolice, podávají léky proti bolesti a léky proti spasmům hladké svaloviny močových cest.

Kámen se následně může vyplavit močovými cestami, je-li jeho velikost do 4–6 mm. Tento způsob zahrnuje přibližně 85 % případů.

Nápomocná je také diuretická léčba, která vlastně podporuje vylučování moči. Při léčbě se používají také léky, které snižují vylučování vápníku, oxalátů a tvorbu kyseliny močové. V případě infekcí se podávají antibiotika.

Neinvazivní metodou je rozbíjení kamenů vysokoenergickou rázovou vlnou. Tato metoda se nazývá ultrazvuková litotrypse (LERV - litotrypse extrakorporální rázovou vlnou).

Slouží k rozbití kamene, který se následně z močových cest vyloučí v menších kusech nebo jako jemný prach. Při této metodě se následně aplikují léky na zmírnění bolesti, spasmolytika na uvolnění svalstva močových cest a také preventivní antibiotika proti zánětu. Výhoda použití je i v tom, že nemusíte podstupovat celkovou anestezii.

Kontraindikace litotrypse:

 • nadváha více než 120 kg
 • těhotenství
 • porucha srážení krve
 • arytmie, kardiostimulátor, srdeční selhání
 • ledvinové selhání
 • nádorové onemocnění
 • umístění kamene znemožňující výkon

Perkutánní extrakce za pomoci nefroskopu, kterým se přes kůži zavede přístroj do ledviny. Takto lze odstranit kámen o velikosti 2 cm. Použít lze v kombinaci s litotrypsí. Je prováděn v celkové anestezii. Výhodou je, že tímto způsobem lze rozbít kámen i větší velikosti.

Uretroskopie je metoda za pomoci endoskopu – uretroskopu. Zavádí se přes močové cesty. Dnešní doba nám poskytuje moderní technologie. Tak je tomu i v případě endoskopie močových cest. Novější metoda je s použitím laseru založeného v endoskopu. Kámen se rozbíjí a následně vytahuje v menších kouscích nebo jako písek pomocí endoskopu.

Tato metoda v kombinaci s laserem je stále více využívána.

Výhody drcení ledvinových kamenů laserem

 • jakékoli umístění a složení kamene
 • velikost kamene téměř bez limitů
 • vizuální kontrola během celého výkonu
 • minimální pooperační komplikace

V případě jiných komplikací nebo takové velikosti kamene, kvůli které nemohou být použity jmenované techniky, je prováděna otevřená chirurgická dutinová léčba. Indikací je například pyelonefritida, akutní obstrukce, velké ledvinové kameny, při vývojových chybách a při jiných vážných onemocněních.

V dnešní době jí připadá méně než 5 % případů.

Změna ve způsobu léčby ledvinových kamenů nastala v roce 1980, kdy byla do praxe zavedena léčba ultrazvukové litotrypse. Zásluhu na tom má firma Dornier MedTech.

Jak se vyhnout potížím s močovými kameny?

Ne všechny druhy urolitiázy lze ovlivnit zvenčí. Ale pro lidi, kterým tato možnost nechybí, je důležité upravit životosprávu.

Dostatečná pohybová aktivita je součástí prevence nebo podpory léčby. Při správné míře pohybové aktivity uvádíme i psychickou pohodu. Stres je jedním z negativně ovlivňujícím ve prospěch urolitiázy. Pohybová aktivita a psychická pohoda jdou ruku v ruce.

Chlad neprospívá. Nachlazení v mládí mohou později způsobovat záněty a jiná onemocnění ledvin a močových cest. Proto chození a sezení na studené zemi je třeba omezit. Mladé dívky zanedbávají ochranu křížové oblasti v chladnějším období a to jim kromě bolesti páteře může dopomoci k ​​urologickým obtížím.

Naopak je třeba si dopřát suché teplo. Držet bederní oblast v teple, prospěje to křížové páteři i ledvinám.

Jak je to s pitným režimem? Pokud pijete málo tekutin, nahráváte vzniku močových kamenů. Proto je důležité, aby byl pitný režim dostatečný. To znamená minimálně 2 litry po dobu 24 hodin. Nápoje jako pomerančový, brusinkový džus a džus z černého rybízu jsou vhodné při urologických potížích a působí proti tvorbě některých kamenů.

Je dobré omezení minerálek s vysokým obsahem sodíku a minerálek sycených oxidem uhličitým. Doporučuje se nižší příjem kávy a koly.

Stop alkoholu. Podporuje tvorbu močových kamenů.

V případě stravování je to podobně. Racionální strava obohacená o zeleninu, ovoce, vlákninu a potraviny s vyšším obsahem draslíku. Dopřejte si meloun a ananas. Citronan sodný je v lékařství používán při potížích s močovým ústrojím.

Důraz je kladen na omezení soli, dusíku, draslíku a látek vytvářejících kyselé prostředí. Potraviny jako špenát, reveň, červená řepa, ořechy, sója, čokoláda a kakao jsou nevhodné kvůli vyššímu obsahu kyseliny šťavelové. Stejně tak je třeba omezit živočišné bílkoviny.

Lidé žijící v Indii tradují, že je třeba vyhnout se společnému vaření špenátu (kyselina šťavelová) a rajčat (vápník). Tato kombinace prospívá k tvorbě kamenů.

Bylinkami proti urolitiáze a urologickým obtížím

Při urologických obtížích lze získat pár cenných receptů od našich babiček. Čaje, odvary, výluhy z různých rostlin působí močopudně, rozpouštějí močové kameny, případně mají protizánětlivé vlastnosti.

Uvádíme krátký seznam bylin a rostlin:
bukvice lékařská, bříza převislá, brusinka obecná, chanca piedra, fazole zahradní, hluchavka bílá, jehlice trnitá, konopice polní, kotvičník zemní, kustovnice čínská (GOJI), libeček lékařský, medvědice lékařská, mrkev, Kakost smrdutý, petržel, plavuň vidlačka, přeslička rolní, kopřiva dvoudomá, pampeliška lékařská, pýr plazivý, řebříček obecný, rybíz černý, růže šípková, jitrocel kopinatý, rozrazil lékařský, vřes obecný, popenec obecný, celer voňavý, zlatobýl obecný.

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.