Jak lécit ledvinové kameny? Bylinami? Jak vznikají a jak se projevují?

Jak lécit ledvinové kameny? Bylinami? Jak vznikají a jak se projevují?
Zdroj fotografie: Getty images

Bolest je príznakem toho, že neco není v porádku. Ledvinová kolika je bolest, která patrí mezi ty nejhorší. Kdo ji zažil, rekne, že pri ní lezl po zdi. Její intenzita je vysoká.

Jak lécit ledvinové kameny a jak jim lze predcházet?
Pomohou bylinky a caje?

Plus, jaké jsou príciny tvorby mocových kamenu a príznaky renální (ledvinové) koliky?

Co je vlastne urolitiáza?

Litiáza je chorobná tvorba kamenu. V prípade mocových kamenu jde o urolitiázu.

Což je chorobná tvorba mocových kamenu v ledvinách a mocových cestách. Prícina tvorby nemusí být vždy známa. Ovlivnují ji faktory, jako je napríklad pohlaví, vek, genetika, metabolické poruchy, klimatické a geografické podmínky, príjem tekutin, strava.

Geograficky je více rozšírená urolitiáza v oblastech:
Strední východ, Indie, Jihovýchodní Asie.
Urolitiáza postihuje muže približne 5násobne casteji než ženy.

Hlavní príciny vzniku mocových kamenu

Mezi hlavní príciny vzniku mocových kamenu patrí nesprávná životospráva. Nevhodné složení stravy, nízký príjem tekutin, snížená pohybová aktivita, psychická zátež, stres.

Obtíže s odtokem moci se podílejí na tvorbe sedimentu solí, minerálu a jiných kamenotvorných látek. Vytvárí se krystaly, písek a kameny.

Pri zánetlivých onemocneních ledvin a mocových cest také vzniká riziko urolitiázy. Je následkem metabolických a hormonálních poruch.

Jaké príznaky se mohou vyskytnout?

Typická je renální kolika, což je bolest v bederní oblasti.

Muže vyzarovat do trísel, do bricha, podbrišku, do krížové oblasti.
Tato bolest je vysoké intenzity a vetšinou ji postižený popisuje jako nejhorší bolest v živote.

Bolest pri mocení je jedním z casto vyskytujících se príznaku mocových kamenu.

Potíže doprovází pocit na zvracení (nauzea), zvracení.

V moci muže být prítomna krev (viditelná pouhým okem nebo prokazatelná laboratorne) a hnis.

Pri obstrukci mocových cest se snižuje objem vylucované moci. Závažná je hydronefróza, což je vlastne pojem pro zvetšení ledviny, pokud se v ní moc hromadí.

Lécba ledvinových kamenu dnes

Lécba mocových kamenu byla v minulosti výhradne operacním zákrokem. V prítomnosti se pri akutních obtížích, kdy dochází k renální kolice, podávají léky proti bolesti a léky proti spasmum hladké svaloviny mocových cest.

Kámen se následne muže vyplavit mocovými cestami, je-li jeho velikost do 4–6 mm, tento zpusob zahrnuje približne 85 % prípadu.

Nápomocná je také diuretická lécba, která vlastne podporuje vylucování moci. Pri lécbe se používají také léky, které snižují vylucování vápníku, oxalátu a ke snížení tvorby kyseliny mocové. V prípade infekcí se podávají antibiotika.

Neinvazivní metodou je rozbíjení kamenu vysokoenergickou rázovou vlnou, tato metoda se nazývá ultrazvuková litotrypse (LERV - litotrypse extrakorporální rázovou vlnou).

Slouží k rozbití kamene, který se následne z mocových cest vyloucí v menších kusech nebo jako jemný prach. Pri této metode se následne aplikují léky na zmírnení bolesti, spasmolytika na uvolnení svalstva mocových cest a také preventivní antibiotika proti zánetu. Výhoda použití je i v tom, že nemusíte podstupovat celkovou anestezii.

Kontraindikace litotrypse

 • nadváha více než 120 kg
 • tehotenství
 • porucha srážení krve
 • arytmie, kardiostimulátor, srdecní selhání
 • ledvinové selhání
 • nádorové onemocnení
 • umístení kamene znemožnující výkon

Perkutánní extrakce za pomoci nefroskopu, kterým se pres kuži zavede prístroj do ledviny, takto lze odstranit kámen o velikosti 2 cm. Použít lze v kombinaci s litotrypsí. Je prováden v celkové anestezii. Výhodou je, že tímto zpusobem lze rozbít kámen i vetší velikosti.

Uretroskopie je metoda za pomoci endoskopu – uretroskopu. Zavádí se pres mocové cesty. Dnešní doba nám poskytuje moderní technologie. Tak je tomu i v prípade endoskopie mocových cest. Novejší metoda je s použitím laseru založeného v endoskopu. Kámen se rozbíjí a následne vytahuje v menších kouscích nebo jako písek pomocí endoskopu.

Tato metoda v kombinaci s laserem je stále více využívána.

Výhody drcení ledvinových kamenu laserem

 • jakékoli umístení a složení kamene
 • velikost kamene témer bez limitu
 • vizuální kontrola behem celého výkonu
 • minimální pooperacní komplikace

V prípade jiných komplikací nebo velikosti kamene, kdy nemohou být použity jmenované techniky, je provádena otevrená chirurgická dutinová lécba. Indikací je napríklad pyelonefritida, akutní obstrukce, velké ledvinové kameny, pri vývojových chybách a pri jiných vážných onemocneních.

V dnešní dobe jí pripadá méne než 5 % prípadu.

Zmena ve zpusobu lécby ledvinových kamenu nastala v roce 1980, kdy byla do praxe zavedena lécba ultrazvukové litotrypse. Zásluhu na tom má firma Dornier MedTech. V Cesku se používá od roku 1987.

Jak se vyhnout potížím s mocovými kameny?

Ne všechny druhy urolitiázy lze ovlivnit zvencí. Ale pro lidi, kterým tato možnost nechybí, je duležité upravit životosprávu.

Dostatecná pohybová aktivita je soucástí prevence nebo podpory lécby. Pri správné míre pohybové aktivity uvádíme i psychickou pohodu. Stres je jedním z negativne ovlivnujícím ve prospech urolitiázy. Pohybová aktivita a psychická pohoda jdou ruku v ruce.

Chlad neprospívá. Nachlazení v mládí mohou pozdeji zpusobovat zánety a jiná onemocnení ledvin a mocových cest. Proto chození a sezení na studené zemi je treba omezit. Mladé dívky zanedbávají ochranu krížové oblasti v chladnejším období, a krome bolesti pátere jim to muže dopomoci k ??urologickým obtížím.

Naopak je treba si doprát suché teplo. Držet bederní oblast v teple, prospeje to krížové páteri i ledvinám.

Jak je to s pitným režimem? Pokud pijete málo tekutin, verte, že nahráváte vzniku mocových kamenu. Proto je duležité, aby byl pitný režim dostatecný, to znamená minimálne 2 litry po dobu 24 hodin. Nápoje jako pomerancový, brusinkový džus a džus z cerného rybízu jsou vhodné pri urologických potížích a pusobí proti tvorbe nekterých kamenu.

Omezení by melo být na strane minerálek s vysokým obsahem sodíku a minerálek sycených oxidem uhlicitým. Doporucuje se nižší príjem kávy a koly.

Stop alkoholu. Podporuje tvorbu mocových kamenu.

V prípade stravování je to podobne. Racionální strava obohacená o zeleninu, ovoce, vlákninu a potraviny s vyšším obsahem draslíku. Doprejte si meloun a ananas. Citronan sodný je v lékarství používán pri potížích s mocovým ústrojím.

Duraz je kladen na omezení soli, dusíku, draslíku a látek vytvárejících kyselé prostredí. Potraviny jako špenát, reven, cervená repa, orechy, sója, cokoláda a kakao jsou nevhodné pro vyšší obsah kyseliny štavelové. Stejne tak je treba omezit živocišné bílkoviny.

Lidé žijící v Indii tradují, že je treba vyhnout se spolecnému varení špenátu (kyselina štavelová) a rajcat (vápník). Tato kombinace prospívá k tvorbe kamenu.

Bylinkami proti urolitiáze a urologickým obtížím

Pri urologických obtížích lze získat pár cenných receptu od našich babicek. Caje, odvary, výluhy z ruzných rostlin pusobí mocopudne, rozpouštejí mocové kameny, prípadne mají protizánetlivé vlastnosti.

Uvádíme krátký seznam bylin a rostlin:
bukvice lékarská, bríza previslá, brusinka obecná, chanca Piedra, fazole zahradní, hluchavka bílá, jehlice trnitá, konopice polní, kotvicník zemní, kustovnice cínská (GOJI), libecek lékarský, medvedice lékarská, mrkev, preslicka rolní, kopriva dvoudomá, pampeliška lékarská, pýr plazivý, žebrícek obecný, rybíz cerný, ruže šípková, jitrocel kopinatý, rozrazil lékarský, vres obecný, zádušník brectanovitý, celer vonavý, zlatobýl.

Test o mocových kamenech

10 lehkých otázek z tématu o urolitiáze.

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.