Bolest močové trubice: Příčiny pálení, svědění ústí močové trubice?

Bolest močové trubice: Příčiny pálení, svědění ústí močové trubice?
Zdroj fotografie: Getty images

Tento příznak nejčastěji provází záněty močového ústrojí. Kromě běžných zánětů se vyskytuje i u skupiny pohlavně přenosných nemocí. Bolest močové trubice je přítomna i při močových kamenech. Jiným příkladem výskytu je nádorové onemocnění.

Bolest močové trubice je úzce spojena s různými problémy, nemocemi a chorobami týkajícími se močových cest a močových orgánů.

Obvykle jsou za tímto typem bolesti různé infekční, zánětlivé nebo pohlavně přenosné nemoci.

Od jejich rychlé diagnostiky a časné léčby se odvíjí, zda bude pacient vyléčen co nejrychleji a nejefektivněji. Naopak při dlouhodobějších potížích hrozí riziko vzniku komplikací.

Nejčastěji vás zajímá:
Co je příčinou otoku, zarudnutí, pálení či svědění ústí močové trubice?
Může se vyskytnout po pohlavním styku?
Jaké jiné potíže se mohou přidružit?

Zánět močového ústrojí

Kromě toho je bolest močové trubice velmi častým příznakem i pro zánětlivé onemocnění, jako je zánět močového měchýře a zánět močové trubice. Nejčastěji postihují tyto záněty ženy, a to obvykle ve věku od 20 do 50 let.

model močového ústrojí
Nejčastěji při zánětech močového ústrojí. Zdroj: Getty images

U žen jsou tyto záněty častější z důvodu, že močová trubice je kratší než u mužů. Bakterie se rychleji šíří výš do močového ústrojí. Je to dáno umístěním močové trubice, a to v blízkosti pochvy a análního otvoru.

A proto jsou u žen a dívek časté infekce enterobakterií, jako jsou například E. Coli, ze stolice. Také souběžné infekce pohlavního ústrojí. Ale i výskyt bolesti močové trubice při pohlavně přenosných onemocněních.

Příkladem je i vaginální mykóza, a to kvasinkou candida – mykotický (houbový) zánět pochvy, má i doprovodné příznaky, a to je bolest močové trubice.

Rizikové skupiny při zánětech močového ústrojí jsou:

 • diabetici
 • ženy s oslabenou imunitou, hlavně tou na povrchu sliznic
 • těhotné ženy
 • lidé trpící inkontinencí moči
 • lidé se zavedenou močovou cívkou
 • při močových kamenech
 • anatomické odchylky močových cest
 • děti s plenkami

Infekce se opakovaně vrací, i několikrát ročně. Projevuje se rychlým začátkem. Přítomny jsou i jiné příznaky, jako je například nutkání na močení a ztížené vyprazdňování moči, ale i krev v moči. Léčba probíhá většinou antibiotiky.

Různé bakteriální infekce v močové trubici mají bolestivé projevy. Pokud se zanedbají, mohou se dostat i do chronického stadia. Zánětlivá onemocnění musí léčit zejména odborně, farmakologickými prostředky k tomu určenými.

Z tohoto důvodu je velmi důležité nezanedbat bolesti v oblasti močové trubice. Také se takovým symptomem projevují i různá mechanická poškození, která mohla vzniknout i bez vědomí nebo předchozí příčiny.

Pohlavně přenosné nemoci

Mezi pohlavně přenosné nemoci, které souvisejí s bolestí v močové trubici, patří kapavka, syfilis nebo chlamydiové infekce. Jiným příkladem je infekce, kterou způsobuje prvok, a to Trichomonas vaginalis. Onemocnění se jmenuje trichomoniáza.

Mladá dívka stojí na ulici
I jako příznak pohlavně přenosného onemocnění. Zdroj: Getty images

I přesto, že jsou to pohlavně přenosné nemoci, přenášejí se i nepohlavně, a to kontaktem s infikovanými tělními tekutinami. A mnohdy i prostřednictvím hygienických potřeb, jako jsou ručníky, osušky, holicí strojek.

Velmi často je možné sledovat i jiné příznaky:

 • svědění v močové trubici
 • bolesti jako pálení, řezání při močení
 • výtok z močové trubice
 • zvýšení tělesné teploty
 • zarudnutí
 • u žen doprovodné bolesti pochvy

Při pohlavně přenosných onemocněních je nutná včasná diagnostika a začátek léčení. Tyto infekce se léčí většinou nasazením antibiotik a jiných farmakologických přípravků.

Močové kameny a bolest močové trubice

Model ledviny, močové, ledvinové kameny
Při putování ledvinového kamene jako výrazná kolika. Zdroj: Getty images

Mnohdy se s bolestí v močové trubici spojují i ledvinové a močovodové kameny. Postupem času se z ledvin dostanou do močových cest a mohou v močové trubici uvíznout.

V případě tohoto onemocnění jsou ale přítomny příznaky již dříve. A jejich ignorováním může zajít daleko.

Platí, že léčba v pozdním stádiu (například těchto kamenů) je mnohem bolestivější, náročnější a dlouhodobější. To je v konečném důsledku negativem pro pacienta.

Kromě toho k bolesti může dojít také při zúžení močové trubice. K zúžení dojde buď při úrazu, může být i vrozené nebo způsobené operačním zákrokem.

Bolestí se může projevit i nádorové onemocnění močového měchýře nebo prostaty u mužů. Dlouhý čas je bezpříznakový a jako první příznak se objevuje krev v moči.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.